(Son Güncelleme: 05.01.2020) Hiç bilmediğim konularda yazmak haddim değil ama turistik bilgi kaynağı olan bu blog’ta Paris’e gelip Parc des Princes ‘ta maç izleyecekler için bildiklerimi paylaşmayı uygun gördüm.

Mesele şu ki futboldan anlamıyorum 🙂 Takım tutmayı -yanlış hatırlamıyorsam- 10 yaşındayken bıraktım. Bunun nedenini soracak olursanız, çok sevdiğim bir futbolcunun başka takıma transfer olup “düşman” takımın formasını giydiği zaman yaşadığım şok diyebilirim… Çocuk aklımla ben de o takıma geçmek istediğimde bana “dönek” damgası vurmuşlardı. Futbolcu başka takıma geçince “profesyonel”, ben başka takıma geçince “dönek” oluyordum ve bunu hiç içime sindiremedim. O yaşta aldığım bir kararla, ben de “profesyonel” olmaya karar verdim ve bana hangi takım en çok parayı verirse o takımı tutacaktım 🙂 Tabii ki kimse para vermedi, ben de futbolla ilgilenmeyi bıraktım 🙂
 
Bunu neden anlatıyorum, kimileri için böylesine önemli bir konuda yanlış laflar etmek istemem, onu söylemeye çalışıyorum. O yüzden bu yazıda sadece Parc des Princes nerededir, nasıl gidilir, yakın çevresinde neler var ve nelere dikkat etmelidir gibi konularda bilgi vermeye çalışmak olacak.
 
Parc des Princes “Prensler Parkı” anlamına geliyor ve Fransızca okunuşu “park de prans” hatta daha ağdalı bir söyleyişle “pağk de pğans!“. Bu bölge eskiden Fransız krallarının ve prenslerinin avlanmak için kullandığı büyükçe bir park olduğundan bu isimle anılıyor.

Stadın ilk yapımı 1897!.. 1900 yılında burada olimpiyatlar düzenleniyor ve o zaman için futbol ve bisiklet yarışları bu statta yapılıyor. Daha sonra zaman içinde birkaç kez yenileme ve büyütme çalışmaları yapılıyor. Stat yaklaşık 50.000 kapasiteli. Paris Saint Germain stadı olarak geçiyor ve aynı zamanda pek çok önemli kupa maçlarının oynandığı stat olma özelliğini de taşıyor. Stadın planına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Parc des Princes Stadı

Parc des Princes Stadı’na Nasıl Gidilir?

16. arrondissement‘da Paris’in güney batı, Boulogne Ormanı‘nın güney doğu ucunda bulunan Park des Princes’a ulaşmak için kullanacağınız metro hattı 9 numaralı hat olacak. Bu hattın Port de Saint Cloud istasyonunda indiğinizde, meydanın sağ köşesinde göreceğiniz kilise kulesini kendinize hareket noktası olarak alırsanız, bu kiliseyi geçtikten sonra sağa dönüp yürürseniz Parc des Princes’ı karşınızda göreceksiniz.

Stat périphérique‘in tam üzerinde yer alıyor. Ya doğrudan meydanın karşısından geçip sağa dönmeniz gerek ya da biraz ilerideki köprüden çevre yolunun öteki tarafına geçebilirsiniz. Zaten maç günleri için tarif vermeye gerek yok; meydana ulaştığınızda kendinizi kalabalığın akıntısına bırakmanız yeterli olacaktır.

 

Rehberlerde 22, 62 ve 72 Numaralı belediye otobüslerinin bu stadın yakınından geçtiği yazıyor ama maç günleri stada otobüsle gelmek ne kadar akıllıca olur bilemiyorum; o yüzden kesinlikle metroyu öneriyorum.

Paris’e maç için geliyorsanız ve izleyeceğiniz maç Parc des Princes Stadı’ndaysa o zaman konaklama önerisi olarak 9 numaralı metro hattı üzerinde herhangi bir yerde kalmanız ulaşımı en rahat şekilde çözmenizi sağlayacaktır. Örnek vermem gerekirse, bu hattın geçtiği duraklara yakın olarak Trocadéro, Champs-Elysées, Gare Saint Lazare, Galeries Lafayette, Grands Boulevards, République ve Nation‘u sayabillirim. Başka bir yerde kalıyorsanız da dert etmeyin; otelinizin yakınından geçen bir hat mutlaka 9 numaralı hatla bir yerlerde kesişiyordur; o zaman da aktarma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 
Peki Parc des Princes Stadı’nın çevresinde neler var? Buraya maç günü gelecekseniz civarı dolaşmak çok keyifli olmayabilir ama benim size şiddetle tavsiye edeceğim şey -imkanınız varsa- Bois de Boulogne – Boulogne Ormanı‘nı görmenizdir. Ayrıca hemen yakındaki Boulogne mahallesi de gezip dolaşmak için keyifli olabilir. Biraz yakınlarda da, Seine Nehri‘nin karşı kıyısında Parc André Citroën – André Citroën Parkı var…
 
Author

2 Comments

  1. Harika bir blogunuz var. Bloglar Yarışıyor kampanyası ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, blogunuzu tanıtın, mansiyon ve promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2016 yılı içerisinde 3.kez düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
    İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

    Web : http://www.bloglaryarisiyor.net
    Mail: [email protected]
    Tel : +90212 330 9707

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.