Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

6 Mayıs 2014 Salı

Paris'te Fransızca Öğrenmek

Paris'te Fransızca Öğrenmek
(Son Güncelleme: 13.04.2017) Hayatının hiçbir döneminde Fransızca öğrenmeye merak sarmamış biri olarak, iki yıl önce bu dili öğrenmek zorunda kalışım ve sonrasında yaşadığım maceralar trajikomiktir :) İstedim ki Fransızca öğrenme niyetinde olan ya da yolun yarısına gelip bir türlü ilerleyemediğini düşünen insanlarla deneyimlerimi ve bildiklerimi paylaşayım ki onlar için hayat biraz daha kolay oluversin.

Tabi ki oturup "Fransızca nedir, nasıl öğrenilir?" diye bir yazı yazmaya kalkışacak değilim. "Paris'te en iyi kurs hangisidir, öğrenci vizesi nasıl alınır?" gibi sorulara da yanıt vermeme gerek yok; bu konuda size yardımcı olacak tonla site var zaten.

Benim amacım kendi deneyimlerimle nasıl ilerlediğimi anlatmak, anlatırken de sizinle benim aramda kesişen noktaları; karşılaştığım sorunları ve bulduğum çözüm yollarını paylaşmak.Paris'e yerleşeceğim belli olduğunda artık Fransızca öğrenmenin de kaçınılmaz olduğunu kavradım ve başımdan aşağı kaynar sular indi :)

Ben ki Kanada oturumum çıktığı halde ve Montreal'de yaşayan, çok sevdiğimiz arkadaşlarımız bizi orada yaşamaya davet ettikleri halde, "iki cihan bir araya gelse Fransızca konuşulan bir yerde yaşamam" demiş, oyumu Toronto'dan yana kullanmıştım :) Sonra o oldu, bu oldu, şu oldu ve kendimi Paris'te "Fransızca konuşulan bir ülkenin tam göbeğinde" bulmuş oldum :)

Paris'te Fransızca Öğrenmek
Gelmeden bir ay önce, Şubat 2012'nin karlı bir İstanbul sabahı "15 dakikada Fransızca" diye basit ama bir o kadar da zevkli bir kitabı elime geçirmiş, cd'sinden mp3 yapıp tekrar tekrar dinlemeye başlamıştım. Elbette ki benim gibi her şeyi ıncığı cıncığına nedenleri ile beraber öğrenme takıntısı olan biri için yeterli değildi ama başlamak için fena bir adım da olmadı hani. En azından bu dili öğrenmeye gerçekten başladığım zaman başıma neler geleceğine dair bir fikrim oldu; gözüm daha bir güzel korktu :)

Sonra Mart 2012 itibariyle Paris'e yerleşildi, o zaman için oturma iznim hazır olmadığı için "belki izin çıkmaz da Kanada'ya giderim, boşu boşuna Fransızca öğrenmeye başlamış olmayayım" diye epey bir direndim ama sonunda oturma izni de çıkınca el mecbur bir kursa başlamak zorunda kaldım :) Aslında ilk dört ay İngilizce ile gayet güzel idare ettim. Siz inanmayın "Fransızlar İngilizce konuşmazlar" diyenlere; bileni gayet güzel konuşuyor, konuşamayan da yanlış yapmaktan korktuğu için konuşamıyor :) Kurslar korkunç pahalıydı. Alliance Française almış başını gitmiş, herkesin söylediği Sorbonne kursları desen, keza onlar da öyle. Benim daha uzun vaktim vardı, sadece hızlı bir başlangıç yapıp sonra yavaş yavaş, sindire sindire ilerlemem gerekiyordu ve bütçem de öyle ferah feza bir durumda değildi.

Kazara o esnada Campus Langues diye bir kurs keşfettim. Kursun merkezi 19. arrondissement'da biraz sevimsiz bir yerdeydi ama neyse ki yaz boyunca La Défense'taki yerlerinde ders vereceklerini öğrendim ve 8 hafta süren, haftade 5 gün, günde 4 saatlik bir  programa kaydoldum. Yanlış hatırlamıyorsam bu program için toplam 800 euro ödemiştim ki bu para o zaman için bu şartlar için bulabildiğim en en en makul fiyattı. Üstelik kursun binası La Défense'taki Grande Arche'ın hemen yanındaydı, pencereden bakınca Grande Arche'ı görüyordum ki bu benim için ayrıca önemliydi; bunun hikayesini başka bir yazıda anlatacağım...

Temmuz 2012 itibariyle Campus Langues'taki kursuma başlayarak Fransızca öğrenmek için ilk ciddi adımı atmış oldum. Ne şanstır ki orada, hayatımdaki en muhteşem hocaya rastladım. Laura diye bir kızcağız, nasıl tatlı, nasıl tatlı, tek kelime Fransızca bilmeyen bizlere sıfırdan dil öğretti resmen. Tam bir animatör gibi, tiyatro oynar gibi şekilden şekile giriyordu anlatırken; hem çok eğleniyorduk, hem de çok hızlı öğreniyorduk. Çok çok sıkışmadıkça bizimle İngilizce ve İspanyolca konuşmuyordu. Kursta çok eğleniyorduk; hem yeniden öğrenci olmanın verdiği haz, hem dünyanın dört bir yanından gelmiş, herbiri birbirinden farklı kültürlerle harmanlanmış ama özünde yaşama derdinde olan bir sürü arkadaşla olmanın verdiği zenginlikle halimden çok memnundum.


Laura da ortamı şenlendirmek için elinden geleni yapıyordu; bir kişi bile anlamazsa konuyu geçmiyor, herkesin anladığına ikna olduğunda ancak o zaman başka bir konuyu anlatıyordu. Bir keresinde Fransızcada giysiler ve aksesuarlar konusunu öğrenecektik; bizden defile yapmamızı istedi, kimisi olabildiğince şık giyinecek, kimisi de komik komik şeyler giyip sınıfa gelecekti. Misal o gün ben karalar giyip "podyum"a çıktım, İtalyan arkadaşım da defilemi sundu :) Şimdi izliyorum da Fransızcamız ne berbatmış :) Ama o zaman yolun çok başındaydık tabi...

Tabii ilk başlarda tenefüslerde ya da kurs sonrası arkadaşlarla İngilizce konuşuyorduk, o kadar ki dünyanın dört bir yanından arkadaşlarım olduğu gibi elbette İngiltere ve Avusturalya'dan da arkadaşlarım oldu, en çok da onlarla rahat bir şekilde konuşabildiğimi görmek beni mutlu etti; zira şaka maka İngilizcem Fransa'da gelişmiş oldu :) Bir tek Hintli bir arkadaş vardı, onun dediklerini anlamıyordum; bir gün Avusturalyalı arkadaşın da Hintli arkadaşın İngilizcesini anlamadığını öğrendiğim zaman içim rahatlamıştı :)

Kurs çıkışı pek bir şey yapmıyorduk, nadiren bir yerde oturup yemek filan yesek de herkes dağılıp bir yerlere gidiyordu, ben de 4 saatlik kurs sonrası eve dönüp her gün 4 saat Fransızca tekrar yapıyordum. Resmen psikopata bağladım, böyle böyle çok hızlı bir ilerleme sağladım :) Tabi ki zaman zaman yılgınlıklar, zaman zaman bıkkınlıklar, zaman zaman da pes edişler yaşadım. "Yok" dedim "olmayacak bu iş" ama oldu işte; yani hiçbir zaman "oldu" diyemem de yavaş yavaş oluyor bir şeyler.

Kursumuz iyiydi güzeldi de, ikinci ayın sonunda hem bütçesel nedenlerle, hem de kursun artık 19. arrondissement'daki yerde devam edecek olması nedeniyle Campus Langues'ta kayıt yenilemesi yapmadım. Zaten Laura da hocalıktan ayrılıyordu, Madagaskar'a dalgıçlık eğitimi almaya gidecekti :)

Paris'te Fransızca Öğrenmek
İnternetten, belediyenin kursları olduğunu öğrendim ve bunları araştırdım. Bir baktım ki bizim mahalledeki kurs eylülde başlıyor, hemen gidip kaydoldum. Gerçi haftada 2 gün x 1,5  saatti ama olsun; zaten bundan sonrası için "intensive" kurs almak çok doğru olmayacaktı, zira artık öğrendiğim şeyleri sindire sindire ilerlemek için zamana ihtiyacım vardı. Üstelik belediyenin kursu için 1 yıl boyunca ödeyeceğim toplam ücret 250 euro'ydu!...

Eylül 2012'de kurs başladı; Çek asıllı Fransız hocamız Nadja'ya alışmak başlarda zor oldu. Zaten Laura gibi muhteşem bir hocadan sonra hangi hoca ile devam ederseniz edin zor olacaktı. Zira Avusturalyalı arkadaşım Rosanna, Campus Langues'ın 19. arrondissement'daki kursuna devam etme kararı almıştı, o da halinden hiç memnun değildi. Neyse ki ben yavaş yavaş Nadja'nın tarzına alıştım ve ortamı sevmeye başladım ama Rosanna kursu bıraktı. Benden kursta öğrendiklerimi ona anlatmamı rica etti ve bu şekilde biz haftada bir gün buluşup ders çalışmaya başladık. Öyle ki Avusturalyalı birine İngilizce olarak Fransızca ders vermeye başlamış oldum bu sayede :) Hayat ne enteresan...

Her şey iyiydi hoştu, epey de ilerlemiştim, söylenilenlerin de çoğunu anlıyordum ama bir türlü dilim çözülmemişti. Ben cümleleri kafamda kurup konuşmaya başlayana kadar ya konu geçiyordu ya da ben zaten hiç cesaret edemiyordum. İnsan dil öğrenirken kendini de keşfediyor; mesela ben Fransızca öğrenirken ne kadar mükemmeliyetçi biri olduğumu fark ettim. Kuracağım cümlede bir hata olduğunu fark ediyor, oraya takıldığım için de söylemek istediğimi hiç söyleyemiyordum :) Bunun çözümü özel ders almaktı sanırım...

İnternetten epey bir özel ders seçeneğine bakındım; elbette ki çok pahalıydı; yani en az 100 saatlik bir eğitime ihtiyacım olduğunu düşünüyordum ve bunun bütçesi en az 2.000 euro civarındaydı. Tabi ki böyle bir şeye kalkışmadım.


Paris'te Fransızca Öğrenmek
Belediye Kursundan Arkadaşlarla Boulogne Ormanı'nda Piknik
Benim gibi en önemli işlerini internet saysesinde halleden biri elbette ki buna da bir çözüm bulmalıydı. Bir heves internete girip "language exchange" yani dil değişimi sitelerine baktım ve şu üç siteye kaydoldum:
Bu sitelere üye oluyorsun, Türkçe öğrenmek isteyen Fransızlarla tanışıyorsun (ya da hangi dil ile ilgileniyorsan). Dilersen sadece internet üzerinden, dilersen de yüzyüze görüşüp pratik yapma şansın oluyor haliyle. Yani bir nevi bedava özel ders verme karşılığında bedava özel ders alma fırsatı; müthiş bir çözüm!

Benim amacım yüzyüze iletişim kuracağım insanlar bulmaktı; hem dil pratiği yapmış olacak hem de yeni arkadaşlıklar kurma şansı yakalayacaktım. Tabi ki ben yine şanslıydım. Kasım 2012'de, Odéon'daki Starbucks'ta Elisa ile tanıştım ilk. Allahım bir insan bu kadar mı tatlı olur? Elisa Osmanlı sanat tarihi üzerine eğitim yapmak istiyordu ve İstanbul'da okumak için bir yıldır öğrendiği Türkçesini geliştirmek istiyordu. Yani gayet yeterli bir grameri vardı ama konuşamıyordu... Onunla haftada iki gün üçer saat buluştuk ve saatlerce sohbet edip ders çalıştık. Zaten bana Paris'teki Starbucks'ları sevdiren öncelikle Elisa'dır :)

Şanslı olmamın nedeni sadece Elisa'nın çok iyi biri olması değil, aynı zamanda konuşacak pek çok ortak değerimizin ve konumuzun olmasıydı. Sanat tarihi okuyan bir Fransızla hem Türkçe hem Fransızca sanattan, edebiyattan, dinden, sosyolojiden, felsefeden, yani hayattan konuşmak benim için çölde su kuyusu bulmak gibi bir şey oldu. O yüzden bazen sohbete dalıp okulumuzu/kursumuzu kaçırdığımız bile oldu. Elisa işe başladıktan sonra onunla düzenli olarak görüşemesek de ilk fırsatta görüşüp sohbet etmeye, ortak bir şeyler yapmaya devam ettik. Hatta gün geldi, şirketlerimizi bile aynı gün kurduk birlikte :)

Paris'te Fransızca Öğrenmek
"Exchange" işine başladığım ilk dönemde başka arkadaşlarla da tanıştım; ağır solcu olduğunu sonradan anladığım Fanny ben "Starbucks'ta buluşalım mı?" diye sorduğum gün beni defterden sildi sanırım :) Oysa ki buz gibi kış günlerinde onunla gittiğimiz derme çatma café'lerde donma tehlikesi geçiriyordum ben :) Yine de iyi kızdı Allah için, ondan çok şey öğrendim yaptığımız birkaç derste.

Catherine vardı sonra, o da Türk sevgilisi yüzü suyu hürmetine Türkçe öğrenmek istiyordu. O da bana tek kelime Türkçe bilmeyen bir Fransız'a İngilizce ve Fransızca olarak Türkçe öğretme imkanı verdi :) Aklım karmakarışık oluyordu öğretmeye çalışırken ama böyle böyle ben de Fransızca'da epey ilerledim. Sonra Catherine sevgilisinden ayrılınca Türkçe öğrenme hayali de sönüp gitti. Onunla arada sırada da olsa halâ görüşürüz.

Sonra bizim deli Roger ile tanıştım; şaşkın, tutturmuş Gaziantep'e yerleşeceğim diye :) Birkaç hafta da onunla ders çalıştık, sonra kalktı Gaziantep'e yerleşti. Şimdi ne yer ne içer bilmem :)

Portekiz kökenli arkadaşım Domingos ile tanıştım sonra, böyle kocaman bir adam, zenci, nasıl sevimli, nasıl tatlı bir insandı. Son derece doğal, son derece içten. Böyle biraz sokak ağzı ile öğrenmiş Türkçe'yi, bana iyice tuhaf geliyor ama o koca cüssesine o çocukça konuşması o kadar yakışıyordu ki, ses edemiyordum; benim gibi İstanbul Türkçesi konuşmaya özen gösteren biri için son derece zorlayıcı ama onunla konuştuğum Fransızca da bir o kadar eğiticiydi ki. Bir ara eğitim için başka bir şehire gidip ortalıktan kayboldu...

Paris'te Fransızca Öğrenmek
Marine'im vardı bir ara; aktris, çatlak kiremit; nasıl güzel bir kız; böyle Amelie filminden fırlamış gibi; sinema oyuncusu zaten; eminim yakında çok ünlü bir yıldız olacak. Onunla buluştuk uzunca bir dönem. Sonra Feriel'im vardı; Cezayir kökenli bir kızımız. Fransızcası şahaneydi, bilgisayarcı, epey de aklı başında. Parklarda bahçelerde buluşup saatlerce oturup konuşmayı seviyorduk.

Neredeyse üç yıldır düzenli olarak buluştuğum Franz'ım var halen. İletişim mühendisi, ikiz çocuk babası ama haylaz çocuk kıvamında. Onunla her çarşamba öğlenleri yemek yeriz Choiseul Pasajı'nda ya da çevresinde bir yerlerde. Hem Fransızca hem Türkçe konuşup sohbet ederiz. Kendi kendine öğrenmiş çılgın! Yani inanamıyorum bir insan kendi kendine nasıl bu kadar güzel Türkçe öğrenir...

Halen düzenli olarak buluştuğum diğer iki arkadaşım da Fabrice ve Charles. Fabrice hukukçu, Trabzonsporlu :) Charles mühendis, bisikletçi. Charles'ın hayali bisikletle Türkiye'ye gitmek... Hepsiyle de konuşacak o kadar çok konu var ki... 

Böyleyken böyle işte; insanların "birilerini ayartmak" için kullanmaya meyilli olduğu bu tür siteleri ben Fransızca pratiği yapacağım güzel insanlar bulmak için kullandım hep; bugüne kadar da gayet güzel yararlandım; halâ da yararlanıyorum. Bir kere bile kötü biri ile karşılaşmadım. Herkese tavsiye ederim.


Paris'te Fransızca Öğrenmek
Fransızca öğrenmeye başladıktan yaklaşık bir yıl sonra ilk kitabımı okumaya başladım. Böyle elime kitabı, kalemi, defteri, sözlüğü filan alıp, notlar ala ala, her satırı anlaya anlaya okumaya başladım hem de. Başlarda işkence gibiydi; hani böyle ayaklarını koltuğa uzatıp, hele benim gibi toplu taşıma araçlarında okumayı seven biriyseniz bir otobüse atlayıp elimde kitap öyle satır satır hayallere dalmayı ben de isterdim ama dil öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biri böyle tam teçhizatlı okumalar. Halâ da okuyorum; çok işe yarıyor; insanın kelime dünyası ve zihni zenginleşiyor. Aldığım notları boş vakitlerimde, metroda otobüste filan sık sık okuyup tekrar etmeye çalışıyorum; iyi geliyor.

Bir süre Facebook'tan da, Twitter'dan da, Ekşi Sözlük'ten de uzak kaldım dil öğrenmek adına. Çünkü bu tür sosyal medya araçları Fransızca düşünmeme engel oluyordu. Oysa ki benim zihin dünyamı Fransızca kurgulamaya ihtiyacım vardı. Bir süre sonra, hele ki kitap okumaya başladıktan sonra bunun olmaya başladığını fark ettim, mutlu oldum.

Aslında bu blog'a çok daha önce başlamak niyetindeydim ama hep aynı kaygıyla erteledim. Halâ da ufak bir pişmanlık var içimde. Şu an Fransızca ile ilgilenmem gerekirken oturmuş burada saatlerdir, Türkçe olarak bunları yazıyorum, iyi mi ediyorum bilmiyorum ama gerçekten paylaşmayı seviyorum; oturup uzun uzun yazmalarım bundan; birilerinin işine yarasın diye...

Benim Fransızca yolculuğum bu şekilde. Elbette unuttuğum, atladığım şeyler olmuştur ama şu an geldiğim nokta bu. Hiçbir zaman ana dilim gibi konuşamayacağımı bilmenin sıkıntısı dışında o kadar da umutsuz değilim. Kimileri bir sürü dili "biliyorum" diye ortalıkta gezinirler. Bizim gibilerse ana dillerinde kurduğu kelime oyunlu, binbir türlü dolambaçlı cümleleri öğrendikleri dilde kuramadıkları sürece o dili öğrenmiş olduklarını söyleyemezler. O yüzden diyorum ki kırk fırın ekmek yemem lazım daha diye. Yoksa günlük hayatı kotaracak Fransızca çoktan oldu, mesela şimdi İngilizce'yi neredeyse hiç kullanmıyoruz, hatta ana dili İngilizce olan arkadaşlarıma bile İngilizce konuşmayı yasakladım, paso Fransızca konuşuyoruz, resmen asimile ediyorum onları :)

Paris'te Fransızca Öğrenmek
Campus Langues'tan Arkadaşlar ve Sevgili Hocam Laura Ortada :)
Campus Langues'ın ardından devam ettiğim Nadja'nın kursuna iki yıl gittim, bir ara üç kursa birden giderek olayı iyice abarttım. Hem ileri seviye kurs alıyordum, hem geçen yılki kurları başka bir hocamızdan (Anne) alıyordum hem de yazım kurslarına (Madame Béatrice) katılıyordum. Son olarak da bir derneğin konuşma kurslarına (Bernard) katıldım. Her zaman kurs çıkışı arkadaşlarla buluşup sohbet etmenin, birlikte bir şeyler yapmanın yollarını aradım, çoğu zaman da işe yaradı...

Bu saydığım kurslardan Nadja ve Anne'ın belediye kursları için yıllık 200-250 euro, Madame Béatrice ve Bernard'ın dernek kursları içinse yıllık sadece 30 euro (evet, yazıyla otuz euro) ödedim! Siz yeter ki bu yola bir çıkın, fırsatlar önünüze seriliveriyor. Bunun için yaşadığınız mahalledeki belediyenin "centre culturel"ine ve varsa "association"lara bakabilirsiniz. Özellikle belediye kursları için bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurmanız önemli...

2016 itibariyle artık kursa gitmeye son verdim. Sadece günlük hayatıma devam ederek, Fransızca exchange arkadaşlarımla düzenli olarak buluşarak ve bol bol da kitap okuyarak devam ediyorum bu yolculuğuma. Belki de bir "Fransızca okunacak kitaplar tavsiye listesi" hazırlasam iyi olacak ama 2017 başında okuduğum, -şimdilik üç serilik bir kitap olan-  Riad Sattouf'un L'Arabe du Futur'ünü şiddetle tavsiye ederim. Hem BD (bande dessinnée - çizgi roman) hem de konu ve içerik olarak çok özel. Üç kitap birden nasıl birtti anlayamadım...

Fransızca'ya artık eskisi kadar soğuk bakmıyorum. Gerçi Allah kimseyi bu dili öğrenmek zorunda bırakmasın :) ama kader başka bir şekilde bana yol çizip, dünyada daha az konuşulan bir dili öğrenmek zorunda da kalabilirdim. En azından "Fransızca ileride başka bir şekilde de işime yarayabilir" diye düşünüp kendimi avutuyorum :)

Paris'te Fransızca Öğrenmek
Benim Fransızca ile ilgili şöyle bir fantezim var; bir gün Fransa vatandaşı olursam siyasete girip milletvekili filan olacağım, sonra Eğitim-Kültür artık hangisi gerekiyorsa onun bakanı olup Fransızca'daki bu "maskülen feminen" ayrımı ile daha pek çok saçmalığa bir çözüm bulacağım :) Ben yandım, bari başkaları yanmasın; az daha dayanın siz :)

Onu bunu bırakın da, dil öğrenmek güzel şey; en az bir dili mutlaka, ikincisini de ilk fırsatta öğrenin derim. Üç ya da daha fazla yabancı dil bilenlerin önündeyse saygıyla eğilirim.
İlgili Yazı:
Hayatınızı Kolaylaştıracak Birkaç Fransızca Kelime

KATEGORİLER          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

37 yorum:

 1. Ekşi Sözlük sayesinde keşfettim sitenizi ve okurken müthiş bir mutluluk duyuyorum. Bu muhteşem paylaşımlar için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim. bazen "acaba boşuna mı yazıyorum?" diye tereddüt ettiğim anlarda böyle yorumlar iyi geliyor. sağolun...

   Sil
 2. Kendimden garanti verebilirim boşuna değil yazdıklarınız. Paris'e yeni taşınmış ve Fransızcadan bir haber biri olarak, benim için her yazınız bir ganimet :) Paylaşımlarınız için çok teşekkürler!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilginiz için ben teşekkür ederim, o halde paris'e hoşgeldiniz diyeyim...

   Sil
 3. Merhaba,
  Yazdiklarinizi daha dogrusu yasadiklarinizi okudukca bunlari yasayan bir tek ben miyim sorusunu sildim ve biraz icim rahatladi. Cildirmis bir sekilde artik bu Fransizcayi cozmem gerkiyor ne yapmaliyim ,soyle konusur gibi google'a bir yazayim var mi derdime derman olacak bir detay dedikten sonra buldum sitenizi. Fakat siz gercekten sansliymissiniz arkadas bulma ve sosyallesme konusunda, maalesef ben de oyle olmadi bu yuzden de ilerleyemiyorum sanirim. Bir soru sormak istiyorum biliginiz varsa, belediyenin kurslarindan bahsettiniz mesela 17. bolgede veya X bir bolgede boyle bir kurs var ve bu kursa gidebilmek icin orada oturmak sart midir? Ben de sizin gittiginiz tarzda kurslara gittim ve oradaki arkadasliklar cok gecici bircok insan burada kalmiyor bile. Bu yuzden, sanirim benim gibi burada yasacak ve ogrenmek durumunda olan insanlarin oldugu bir kursa gitmeliyim diye dusunuyorum. Tekrar tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben La Défense'ta oturduğum için resmi olarak Paris içinde sayılmıyorum ve oradaki belediye kurslarına kaydolamıyorum. Her arrondissement kendi bölgesinde ikamet edenleri mi alıyor emin değilim ama büyük olasılıkla önceliği onlara veriyorlardır sonra 75'in diğer arrondissement'larından öğrenci de kabul ediyorlardır diye tahmin ediyorum.

   Belediye kurlarının en büyük avantajı o mahallede yaşayanlara öncelik tanıdığı için gelenler hep oranın insanı yabancılar oluyor, özel kurslardaki gibi geçici öğrenciler olmuyor, uzun süreli arkadaşlık kurma imkanı oluyor.

   Ne yazık ki Paris içi belediye kursları hakkında bilgim yok ama "centre culturel" diye arrondissement adıyla arama yaparsanız size yakın bir yer bulursunuz sanıyorum. genelde kayıtlar eylül başı açılıyor ve kurslar temmuza kadar sürüyor.

   başarılar ve bol sabırlar dilerim :)

   Sil
 4. Tekrar Merhaba,
  Aynen biz de Paris'te degiliz. Viroflay'de oturuyoruz Versailles'a cok yakiniz. Iki belediyede de yabancilar icin maalesef bir kurs yok. Paris ici icin de arastiracagim.
  Basari ve sabir dilekleri icin tesekkurler :)
  Selamlar

  YanıtlaSil
 5. Merhaba

  Ahmet bey,

  Ben Türkiye'de ileri yaşlarda birisi olarak size şunu yazmak istedim: Bravo:)

  Fransızca öğrenmeye çalışıyorum. Kendi kendime... Öğrenme merakım ve bu dile sempati duymam, zamanı iyi değerlendirmem amacıyla uğraşmaktayım.

  Uğraşmak diyorum çünkü başka biçimde olası değil.

  Ve yine denildiği üzre: ' Yeterki isteyin. '

  Sizin iyi niyetiniz benim de buraya not düşmeme neden oldu diyebilirim.

  Ve yine ayrıca, anlatımlarınızdan etkilendim zira düşüncelerim doğrultusunda tespitlerinize rastladım.

  Dil öğrenmenin en büyük şanslılığı ise ülkesinde bulunmanızdır.

  İşi kolaylaştırır, dili pekiştirir başka bir ifadeyle iç-içelik, dil ile haşır-neşir olmak çok şeydir.

  Size yaşamınızda başarılar dilerim.

  Saygılar sevgiler...

  Nesrin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nesrin Hanım.
   Öncelikle yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederim. Yazdıklarınız benim için önemli.
   Yeni bir dil öğrenmeye okul çağını geçirdikten sonra başlamak biraz güç olsa da öğrendiklerimizi yaşam çerçevesinden geçirip sindirmenin ayrı bir tadı var. Daha zor öğrenmekten ziyade ihtiyacımız olan cümle kalıpları daha kompleks olduğu için daha zor öğreniyormuşuz gibi de geliyor belki de.
   Bu zor ama zenginleştirici uğraşınızda ben de başarılar dilerim.
   Tekrar teşekkürler.
   Saygılar
   Ahmet

   Sil
 6. Ahmet Bey, yazınızı okurken sizi çok kıskandım çokta imrendim. Tr'de yaşıyorum ve üniversitedeyken son iki yıl haftada 8 saat Fransızca öğreniyordum. Aradan 2 yıl geçip hala konuşmaya çalışıyor ama anlamıyor olduğumu görünce pes ettim ve şimdi yazınızı okuyunca ne kadar büyük bir hata yaptığımı anladım.
  Bu dili güzel konuşmayı gerçekten istiyorum. Yurtdışında yeterli eğitimi alacak donanıma sahip değilim. Tr'de yaşayan birini en ekonomik yollardan oluşabilecek alternatifleri belirtebilirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Anladığım kadarıyla sağlam bir grameriniz var; bunca emeği heba etmeyin. Oturup baştan gramer dersleri almanıza gerek olduğunu sanmıyorum ya conversation derslerine katılmayı deneyin ya da sayfada verdiğim exchange linklerine üye olup orada yaşayan fransızlara ulaşmaya çalışın. Ben fransızcamı ders çalışmak kadar bu exchange arkadaşlıklarına borçluyum. Halâ da düzenli olarak sürdürüyorum; müthiş keyifli ve öğretici.
   Bir de mutlaka kitap okumalısınız, notlar ala ala yavaş yavaş ilerleyerek hiç acele etmeden.
   Umarım hevesiniz yeniden oluşur ve onca emeğinizi yeniden günyüzüne çıkarır, daha da ilerletirsiniz.
   Sevgiler

   Sil
 7. Merhaba,
  Türkiye'de fransızca hazırlık ardından B1 seviyesiyle Paris'e geldim. Buradaki kurs fiyatlarını araştırırken Campus Langues mucize gibi geldi! Kalacağım yere daha yakın olduğu için 19.'dakini tercih ettim ve Anne-Sophie isminde bahsettiğiniz gibi çok cici bir hocam oldu. 1 haftalık kursu böylece geride bırakıp Paris sokaklarında konuşma cesaretini topladım. Özetle, Paris'te kurs arayanlara direkt Campus Langues tavsiye ederim. Yeri merkeze uzak gibi de olsa metroyla her yer yakın ;)
  Tüm bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mesajınız için teşekkür etmeyi unutmuşum, gözümden kaçmış kusura bakmayın. Bu görüş ve değerlendirmeler çok önemli.
   Çok teşekkürler

   Sil
 8. Soğuk bir Istanbul akşamında, sıcacık Fransızca maceranız içimi ısıttı. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mesajınız akşam, yemeğe gelen ve Türkçe bilen bir Fransız arkadaş ile sofradayken geldi. Mesajınızı ona da okuttum; benim kadar o da duygulandı. "Böyle yorum almak ne güzel" dedi. Bilin istedim.
   Çok teşekkürler

   Sil
 9. Hocam temel fransizca ile turkiyeden ayrilip agh projesi icin 1 yil fransada kaldigimda B2 duzeyinde ogrenmek mumkun olurmu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Fransa'da kaldığınız süre boyunca düzenli olarak bir kursa devam edecekseniz elbette bir yıl içinde B2'ye ulaşmanız mümkün ama kurs almadan sadece Fransa'da kalarak ve günlük aktivitelerle ilerlemek niyetindeyseniz o zaman tamamen sizin gayretinize kalmış bir durumdur...

   Sil
 10. merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler. bende uygun fiyatlı bi kurs ararken yazınıza denk geldim vede campus langues i inceledim diğer kurslardan fiyat harici pek bi farkı yok gibi geldi . ayrıca suanki fiyatı daha uygun aylık 250 euro civarı. kendi gayretimle ve fransada yaşayarak su an a2 yada b1 seviyesi en az 2 aylık kursa gidip fransizcami daha da geliştirmek istiyorum. su an 1 haftadır paristeyim buraya yerlesmeyi düşünüyorum metro kartimda hazır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cümlemde eksiklik olmuş . şuan a2 yada b1 seviyesindeyim.

   Sil
  2. Merhaba,
   Campus Langues için söylediğiniz fiyat çok uygun, tabi kaç saat olduğu da önemli. Umarım faydasını görürsünüz.
   Bu uzun ve meşakkatli yolda bol şans dilerim :)

   Sil
 11. Merhaba. İnternette dolaşırken bloğunuzu keşfettim. Ben daha 16 yaşımdayım ama yaklaşık bir yıldır Fransızca'ya emek veriyorum. Yazınız kesinlikle yardımcı oldu çok teşekkür ederim. İlerde Fransa'ya yerleşmek istiyorum bu dil benim için bir tutku. Dil öğrenmeyi çok seviyorum. 4 biliyorum. ( Birini istediğim seviyede bilmesem de fransızca yüzünden geliştirme imkanım pek yok :'(.) Fransızca düşünme konusunda çok haklısınız. Çünkü bir dilde konuşmak için o dilde düşünmek gerekiyor. Şimdi gidip bloğunuzdaki diğer yazıları da okuyacağım. Sağlıcakla kalın! ^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, dil öğrenme yolculuğunuzda da başarılar dilerim.

   Sil
 12. Merhaba
  Ahmet bey ben şu anda 13 yaşındayım. En büyük hayalim bir bahane bulup parise gitmek. EF adlı bir okul (okul galiba) yurt dışında dil kursu veriyor (lise ve universitelilere) bende lisede katılmayı istiyodum ama fiyat biraz fazla geldi o yüzden ben universitede gitmeyi planlıyorum zaten lisede tercumanlık seçeceğim fransızca hakkında biraz bilgim olur hem de biraz para toplarım sizce bunun bana yararları be zararları nelerdir?
  (Bu arada dediğim programın linki: http://www.ef.com.tr/ilsh/destinations/france/paris/)
  Dediğim gibi fiyat bana çok geldi siz ne düşünüyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Lisede Fransızca okumak elbette ki çok faydalı olacaktır, üniversiteyi Fransa'da okumaksa harika bir seçim olur. Kursların ücretleri konusunda ne yazık ki bilgim yok, kimine göre pahalı olan bir şey kimine göre ucuz görünebilir. Link üzerindeki fiyatlar da genel fiyatlar. İhtiyaca ve programa göre fiyatlar değişiyor olmalı. İlgili kurumla yazışıp toplam eğitim fiyatını öğrenmek ve ona göre değerlendirme yapmak gerekir.
   Mutlu günler.

   Sil
 13. Yazın oldukça faydalı öncelikle bunun için teşekkürler Ahmet. Birkaç sorum var eğer cevaplarsan gerçekten yardımcı olmuş olacaksın çünkü kararsız ve de umutsuzum Fransızca konusunda. Ben üniversite okumak için istiyordum Fransayı bunun için campus france ile bağlantı kurdum, üniversitelerin b2 seviyesinde fransızca istediğini söylediler. Gidip öğrenmek istediğimi söyledim ama 1 yılda b2 seviyesine gelmemin mümkün olmadığını en az 2 sene gerektiğini söylediler. Bir de kurs konusunda üniversite bünyesinde yabancı dil alabileceğimi söylediler bu konuda bir fikrin var mı? Yani b2 seviyesine gelebilmek zaman alıcı bir uğraşmı? Ve de en önemlisi üniversite bünyesinde ki kursalar hakkında bir bilgin var mı acaba.
  Not:fransızca seviyem sıfır ve de 22 yaşındayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Hiç Fransızca bilmeyen birinin 1 yılda B2 seviyesine gelmesi çok kolay değil ama imkansız da değil. Hele ki Fransa'da yerinde öğrenilecekse ve gece gündüz çalışılacaksa neden olmasın? Bence her şey azim, karar ve irade meselesi. Tabii biraz da kapasite... Kimimiz hemen algılayabiliyoruz, kimimizinse öğrendiklerini sindirebilmesi için zaman gerekiyor; yani bu konu kişiden kişiye değişir, bir şey diyemem ama bir yıl boyunca yoğun kurs programına katılıp Fransızcayı B2'ye çıkartmak bana imkansız görünmüyor ama dediğim gibi çocuk oyuncağı da değil.
   Üniversite kursları konusunda ise şimdilik bilgim yok, bu konuyu araştırıp birkaç hafta içinde bir yazı hazırlamaya niyetliyim ama sanırım bu yaz tatili sonrasına kalacak.
   Başarılar ve bol şans dilerim.

   Sil
 14. Merhaba abi sen hala Fransa'da misin ya bi kahve içelim ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, evet Paris'te yaşıyorum ama çok yoğun çalışıyorum. Yine de bir şekilde karşılaşırız belki...

   Sil
 15. Merhaba! Yazılarınızı gerçekten severek okuyorum. Fransız edebiyatı öğrencisi olduğum halde hatta ortalaması yüksek bir öğrenci olduğumu da düşünürsek Fransızca hakkında kendimde aşamadığım çok fazla sorunlarım var. Bu sorunlar Fransa'ya kısa süreli seyahatler ile aşılamıyor maalesef... Diliyorum ki bir gün bende (mezun olunca) en azından uzun bir süre Fransa'da yaşama imkanı yakalarım. Rica ediyorum yazmayı bırakmayın...
  Menekşe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bu güzel yorumlarınız, bu sıcak desteğiniz olduğu sürece yazacak gücü kendimde hep bulabileceğime inanıyorum. Umarım hayalleriniz en kısa sürede gerçekleşir.
   Çok çok teşekkürler.

   Sil
 16. Bonjour. Yazdiklariniz gercekten cok guzel tebrik ederim sizi. Ben 12 yaşındayım ve universiteyi pariste okumayi cok istiyorum. Bazen bana imkansiz gibi geliyor ama bazen de yapabilirim diyorum. Surekli araştırıp duruyorum. Sadece fransizca dilinin konusuldugunu sanmistim ama ingilizce de anlaşılıyormus. Bu yuzden universiteyi orda okumak icin hicbir engelin kalmadigini sanmistim ama daha fazla arastirdigimda dil yeterlilik sinavinin fransizca uzerine kuruldugunu ogrendim. Fransizcayi ogrenemem diye hayal kirikligina ugrayacagimdan korkuyorum gercekten cok istiyorum pariste okumayi. Lutfen cevabinizi bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle çok teşekkürler.
   12 yaşında biri için dil öğrenmek çok kolaydır. Zaten artık günümüzde İngilizce bilmemek gibi bir şey söz konusu değil. O zaten mutlaka öğrenilmesi gereken bir dil. Eğer Fransa'da üniversite okunmak isteniyorsa da o zaman Fransızca öğrenmek şart. Ve bence bu genç biri için hiç de zor değil. Disiplinli çalışma ile bir dili o yaşta öğrenmek çok daha kolay olacaktır. Bence korkacak hiçbir şey yok. Dediğim gibi düzenli çalışarak, bol bol pratik yaparak kolayca öğrenilir diye düşünüyorum. Yeter ki iyi bir gelecek planı çizilsin ve bu plan doğrultusunda hiç yılmadan çalışmaya devam edilsin. Üstesinden gelinmeyecek hiçbir şey yok şu hayatta. Bol şans dilerim.

   Sil
  2. Tekrar merhaba. Yanitiniz icin cok cok tesekkur ederim. Benim artik fransizca ile alakali hicbir korkum kalmadi. Her gun 2 saat fransizca derslerine basladim. Okulumda bos bulundugum vakit bol bol tekrar yapiyorum.Fransizca sozluk ve hikaye kitabi aldim. Yakinda egitim seti de alacagim. Fransiz veya fransa haber kanallarini takip ediyorum.Biraz ilerlemis sayilirim. Bence 5 veya 6 yil icerisinde c1 seviyesine bile gelebilirim. Bu arada paris hakkinda bircok bilgi edindim artik Türkiye'den bile daha fazla biliyorum sanirim Fransa'yi. Bence hırs, istek, azim, ve sabir oldukca istedigimizi cok cabuk elde edebiliyoruz. Ben aslinda fransizcayi en cok Fransa'da ogrenmek istiyorum bu yuzden oraya gitmeyi cok istiyorum. Universiteye oraya gidecegim gunu sabirsizlikla bekliyorum...

   Sil
 17. Ahmet bey yazınız çok bilgilendiriciydi. Ben de fransızcayı (sizin gibi) öğrenmeyi hiç istemeyen biri olduğum halde zorunlu olarak Paris'e taşınmak durumunda kaldım. Şimdi ise kendimi motive etmek ve çok çalışmak durumundayım. Belediyenin kursuna başladım ama çok yavaş ilerliyor. Bir yandan belediyenin kursuna devam edip bir yandan da hızlı öğrenme kurs paketlerine kaydolmayı düşünüyorum.

  Yardımlarınız ve verdiğiniz bütün bağlantılar çok işime yarayacak... Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu zor ve meşakkatli yolda size kolaylıklar diliyorum. Yorumunuz için de çok teşekkürler. Umarım emeklerinizin karşılığını alır ve Fransızcayı en kısa sürede çözersiniz.
   Mutlu günler...

   Sil
 18. Merhaba, yazımın 2 ay gibi bir süresini fransızca öğrenmek için paris'te geçirmek istiyorum. Önerebileceğiniz bir dil kursu var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Yukarıdaki yazıda belirttiğim dil kursları dışında farklı bir kurs bilmiyorum ne yazık ki.
   Mutlu günler.

   Sil

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.