Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

26 Mayıs 2014 Pazartesi

Parc de la Villette

Parc de la Villette
(Son Güncelleme: 26.09.2017) Paris her köşe başında farklı bir sürprizle karşımıza çıkan, gez gez doyamayacağınız güzellikte bir şehir. Herkesin kafasında tipik mimaride bir Paris algısı varken Fransızlar yeni mimari projelerinde çok iddialı çalışmalar yaparak kente ayrı bir hava katmanın da derdindeler aslında.

Parc de la Villette
Bu bağlamda bir Centre Pompideu olsun, bir Institut du Monde Arabe olsun, şehrin farklı köşelerinde yeni mimari akımların izini görmek mümkün. Çağdaş mimarinin Paris'in dokusunu bozup bozmadığı biraz tartışmalı bir konu olmakla birlikte yer yer cidden çok güzel eserler karşınıza çıkabiliyor. Hele ki bu tür yapılar, asıl merkezin biraz dışına çıkınca, bir parkın ortasında rastlayacağınız eserlerse işte o zaman daha bir etkileyici olabiliyor.

Parc de la Villette
Paris'in pek çok parkından biri olan Parc de la Villette (park dö la vilet ya da pağk dö la vilet) 1867'de III. Napoléon'un emriyle kurulan mezbahalar bölgesinin 1974'te şehir dışına taşınması ile kazanılmış geniş bir alanın 1987'de yeniden düzenlenmesi ile oluşturulmuş bir yer. 33 hektarı yeşil alan olmak üzere 55 hektarı kapsayan bu dev park içinde birbirinden özel, birbirinden ilginç pek çok yapı, kurum ve kuruluş bulunuyor.

Parc de la Villette
Avrupa'nın en büyük bilim müzesi Cité des Sciences et de l'Industrie, üç boyutlu ve IMAX filmler izlenebilen küre sinema La Géode, ünlü konser salonu Zénith, Paris Konservatuarı'nın merkezi, içinde Paris Müzik Müzesi'nin de bulunduğu Cité de la Musique, Philharmonie de Paris ve daha pek çok yapı bu park alanı içinde yer alıyor.

Parc de la Villette
Canal Saint Martin'in uzantısı Bassin de La Villette'in en uç noktasında bulunan bu parkın ortası Canal de l'Ourcq'un başladığı yer; diğer ucu da Canal Saint-Denis'ye bağlanıyor. Kanalın her iki tarafında bulunan yeşil alan güzel havalarda insanların sereserpe çimenlere uzandığı keyifli bir alan. Bu tür piknik alanları parkın farklı farklı köşelerine serpiştirilmiş durumda.

Parc de la Villette
Sol tarafta göreceğiniz büyük aynalı cam küre meşhur La Géode, hemen arkasında da Cité des Sciences yer alıyor; diğer yapılarsa kanalın sağ tarafında kalıyor. Parkın kuzey doğu kısımını périphérique belirliyor yani buradan öteye yürüyerek geçmenize gerek yok ama aşağıya doğru, Canal Saint Martin'i takip ederek Bastille'e kadar inebilirsiniz.

Parc de la Villette
Aslında bu park içinde bulunan binaların her biri hakkında tek tek yazılar hazırlamam gerekiyor ve zamanla hepsi hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım ama şimdilik bu yazımda söylemek istediğim şey, tipik Paris parkları yanında böyle bir parkın da olduğu ve buraya geldiğinizde yapabileceğiniz türlü türlü aktivitelerin bulunduğu konusunda sizi bilgilendirmek.

Parc de la Villette
Burası aynı zamanda Bastille'den kalkan Canal Saint-Martin turu teknelerinin de son durağı. O yüzden dilerseniz metro ile gelin, dilerseniz kanal yürüyüşünüzün son noktası olsun, dilerseniz de kanalda tekne turu yapmış olarak gelin, enerjinizin bir kısmını da bu parkı gezmeye ayırmanızı öneririm.

Parc de la Villette
Parc de la Villette 19. arrondissement'da yer alıyor. 7 numaralı metro hattı ya da T3b tramvay hattı ile "Porte de la Villette"te inerek kuzeybatı ucundan, 5 numaralı metro hattı ya da T3b tramvay hattı ile "Porte de Pantin"de inerek güney batı ucundan parka giriş yapabilirsiniz.

Parc de la Villette
Dediğim gibi burası Paris'in Tuileries BahçesiLüksemburg BahçesiButtes-Chaumont Parkı ya da Parc Monceau gibi imparatorluk dönemi parklarına hiç benzemiyor. Parc de Bercy, Parc André-Citroën ya da Parc de Belleville gibi tamamen çağdaş tarzda tasarlanmış, çağdaş yapılarla şekillendirilmiş, Paris standartlarının dışında enteresan bir yer. Özellikle çocuklu aileler için, çocuklarıyla vakit geçirebilecekleri pek çok etkinlik alanını da bünyesinde barındırıyor.

Parc de la Villette
O yüzden vaktiniz varsa burayı da görmenin, burada sinemaya gitmenin, konser izlemenin ya da bilim müzesini gezmenin ayrı bir tadı olacaktır. Hiç bir şey yapmazsanız atın kendinizi çimenlerin üzerine, gökyüzünü seyredin; hayat size güzel, hayat bize güzel...

Paris'te her zevke uygun bir aktivite her zaman bulunur; siz yeter ki gezip görmek isteyin.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.