Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

22 Şubat 2014 Cumartesi

Orangerie Müzesi - Musée de l'Orangerie

Orangerie Müzesi - Musée de l'Orangerie
(Son Güncelleme: 17.09.2017) Jardin des Tuileries'nin bahçesinde yer alan, Eski Tuileries Sarayı'nın "limonluğu" bir başka deyişle "serası" olan Orangerie 1857'de inşa edilmiş ve 1927'den bugüne de müze olarak kullanılmakta.

Oldum olası "Orangerie"lere bir düşkünlüğüm vardır. Gerek mimari formu, gerek mutlaka bir park içinde yer alıyor oluşu, gerekse büyük camekanlı aydınlık mekanlar olması nedeniyle her zaman ilgimi çeken yapılar olmuştur.

"Orangerie" kavramıyla yıllar önce ilk kez Londra'da Kensington Gardens içindeki "The Orangery" ile karşılaşmıştım. Gerek mimari tarzı, gerek içinde bulunduğu geniş bahçe, gerekse café-restaurant olarak kullanılıyor oluşunun keyfi nedeniyle gittiğim her şehirde bir "orangery" arar oldum.

Orangerie Müzesi - Musée de l'Orangerie
İngilizce "orangery" olarak geçen kavram, fransızca'da "orangerie" (oranjeri ya da oğanjeği) olarak kullanılıyor. Ne yazık ki Paris'in içinde, Kensington Palace'daki gibi The Orangery yok. Yani var da kullanım amacı başka. Belki de daha kutsal bir amaca hizmet ediyor; müze olarak kullanılıyor... Benim bildiğim, kafe olarak hizmet veren tek orangerie Compiègne Şatosu'nun bahçesindeki Salon de Thé du Jardin des Roses...

Orangerie Müzesi, özellikle derinlemesine devam eden iki ana salondaki dev nilüfer tabloları ile meşhur. Claude Monet'nin bu meşhur eserleri, en büyüğü 2 metreye 17 metre, en küçüğü 2 metreye 6 metre olmak üzere toplam 8 adet devasa tablodan oluşuyor ve bu tablolar iki büyük oval salonda sergileniyor.

Zaten binanın müze olarak kullanılması, Monet'nin söz konusu 8 tablosunu bu binada sergilenmek üzere Fransa devletine hediye etmesi sonucunda gerçekleşiyor.


Orangerie Müzesi - Musée de l'Orangerie
Giverny'deki Monet'nin Evi'nin bahçesindeki nilüferlerden esinlenerek yaptığı tabloları incelemek için her iki salonun da ortasında durduğunuzda bahçenin 360 derece panoramik manzarasını Monet'nin sanatıyla gözlemleme şansı yakalıyorsunuz. Gerçekten büyüleyici bir mekan.

Uzunca bir süredir bu iki salonda fotoğraf çekmek yasaktı ama en son ziyaretimde fotoğraf çekmenin serbest olduğunu görünce hemen bu nefis tabloları fotoğrafladım ve Orangerie yazısını sizin için güncelledim. Eğer Monet seviyorsanız Orangery Müzesi, Giverny'deki Monet'nin Evi ve Empresyonizm Müzesi'ni, ayrıca bir de en büyük Monet koleksiyonunun bulunduğu Marmottan Monet Müzesi'ni görmenizi öneririm.

Elbette müze bu kadarla sınırlı değil. 2000'lerin başında köklü bir yenileme ve genişleme çalışmasıyla binanın alt katına büyük bir sergi alanı eklenmiş, daha doğrusu sergi galerileri demek daha doğru olur.

Orangerie Müzesi - Musée de l'Orangerie
Merdivenlerden inerken solda ilk küçük kafeteryayı ve museum shop'ı görüyorsunuz. Müzeleri gezerken museum shop'ları da dolaşmaya bayılırım ve her seferinde kendime, daha doğrusu sevdiklerime hediyelik eşya almaya çalışırım. Ama museum shop gezimi müze ziyaretimin sonuna bırakıyorum.

Aşağıya doğru merdivenlerden biraz daha indiğinizde alt kata ulaşmış oluyorsunuz. Sağdaki koridora girdiğinizde hemen sağınızda buranın maketi bulunuyor, yine sağdaki bölümlerde de birbirinden ilginç maketler var ki bunların maket olduğuna inanamıyor insan. Aşağıdaki resme baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız:

Alt kattaki ilk koridorun sol tarafında birbirinden güzel tablolar sizi karşılıyor. Bu katta Monet'nin tabloları ile karşılaşabileceğiniz gibi Renoir, Gauguin, Cézanne, Picasso ve daha pek çok önemli ressamın birbirinden değerli tablolarını görme fırsatı buluyorsunuz. Tablolara baktıkça içiniz açılıyor, gününüz daha bir renkleniyor. Böyle güzel eserlere bakan bir gözle bu resimleri hiç görmemiş gözlerin birbirinden fersah fersah uzak olduğunu düşünüyorum.

Orangerie Müzesi - Musée de l'Orangerie
Ayrıca Orangerie'nin kalıcı sergileri kadar belirli dönemlerde gerçekleştirdiği geçici sergiler de çok ses getiriyor. Ben bu müzeyi ziyaret ettiğimde, geçici sergilerden biri "İtalyan Empresyonistleri" bir diğeri de "Frida Kahlo ve Diego Rivera" sergileriydi ki her ikisi de birbirinden etkileyiciydi.

Bu müzede Renoir'ın birbirinden güzel eserleri bulunmakla birlikte beni en çok etkileyen eser, André Derain'ın "Harlequin and Pierrot" tablosudur. Sırf bu tablonun karşısına geçip seyretmek için defalarca Orangerie'ye gidebilirim. Tuileries Bahçesi'ni ziyaret ettiğinizde, ana kapıdan girişte hemen sağ taraftaki yükseltide yer alan Orangerie'yi de gezerseniz, Paris geziniz çok daha anlamlı olacaktır. Eğer vaktiniz varsa bahçenin simetrik olarak öteki ucunda bulunan Jeu de Paume'u da gezebilirsiniz.

Orangerie'ye ulaşmak için Concorde Meydanı'na gelmeniz gerekiyor, dolayısıyla metronun 1, 8 ya da 12 numaralı hatlarını kullanarak "Concorde" istasyonunda inmeniz yeterli. Zaten meydanda Tuileries Bahçesi'ne baktığınızda sağ tarafta müzeyi göreceksiniz.

Orangerie Müzesi - Musée de l'Orangerie
Orangerie'nin Paris'teki diğer pek çok müze gibi salı günleri kapalı olduğunu unutmayın. Bir güzel haberim de şu: Her ayın ilk Pazar günü Orangerie'yi gezmek ücretsiz...

Musée de l'Orangerie hakkında detaylı bilgi almak, güncel fiyatları ve sergileri öğrenmek için resmi sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Orangerie gezisi sonrası sizi Tuileries Bahçesi'nde güzel bir gezinti bekliyor zaten.

Sanat dolu güzel günler dilerim.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Musée de l'Orangerie, Jardin des Tuileries, 75001 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.