Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

23 Şubat 2014 Pazar

Jeu de Paume



(Son Güncelleme: 17.09.2017) Jardin des Tuileries'nin içinde, kardeşi Orangerie'ye çok benzeyen bu yapı, Tuileries Bahçesi'nin ana girişinde, sol tarafta yer alıyor.

Bir çeşit tenis oyunu olan "jeu de paume" (jö dö pom) salonu olarak 1861'de III Napoléon zamanında yaptırılan bina, 1909'da çağdaş sanatlar müzesine dönüştürülmüş.

Yüz yılı aşkın süredir pek çok sergiye ev sahipliği yapan müze, özellikle ikinci dünya savaşı zamanında, bünyesinde barındırdığı yahudi kökenli koleksiyonerlerin eserleri nedeniyle, naziler tarafından epey bir zarar görmüş.

13 metre genişliğinde, 80 metre uzunluğundaki bina, tarih içinde pek çok restorasyon ve yenileme çalışmaları görerek çağın gereklerini karşılayacak şekilde güncellenmiş.

Günümüzde çağdaş sanat eserleri yanı sıra güncel fotoğraf sergilerinin de düzenlendiği müzeyi, Tuileries Bahçesi gezinizde ziyaret edebilir ya da ilginizi çeken bir sergi kapsamında gezip görebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken parkın güney ucunda yer alan Orangerie Müzesi'ni de görmeyi ihmal etmeyin derim.

Toplu taşıma ile gelmek isterseniz ulaşmanız gereken istasyon Concorde olmalı; 1, 8 ve 12 numaralı hatlar buradan geçiyor.

Concorde Meydanı'na çıktığınızda Tuileries Bahçesi'ni karşınızda aldığınızda sol tarafta yer alan müzeye direk parkın ana kapısından girip sola dönerek ya da doğrudan park duvarlarının sol köşesindeki merdivenlerden çıkarak ulaşabilirsiniz. Buraya çıktığınızda Concorde Meydanı'nı geniş bir açıdan görmek, arka planda Eyfel'in olduğu bir manzarayı izlemek de aynı zamanda keyif verici.

Müze sadece 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı, onun haricinde her gün açık.


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.