(Son Güncelleme: 12.01.2018) Jardin des Tuileries‘nin içinde, kardeşi Orangerie‘ye çok benzeyen Jeu de Paume, Tuileries Bahçesi‘nin ana girişinde, sol tarafta yer alıyor ve çoğu zaman dikkatli gezginler hariç, klasik Paris turu yapan turistlerin gözünden kaçıyor ama siz dikkatli gezginler olarak bu yazıyı okuduktan sonra Jeu de Paume’u asla kaçırmayacaksınız.

Bir çeşit tenis oyunu olan “jeu de paume” (jö dö pom) salonu olarak 1861’de III Napoléon zamanında yaptırılan bina, 1909’da çağdaş sanatlar müzesine dönüştürülmüş ve o günden beri varlığını sürdürüyor.

Yüz yılı aşkın süredir pek çok sergiye ev sahipliği yapan müze, özellikle ikinci dünya savaşı zamanında, bünyesinde barındırdığı Yahudi kökenli koleksiyonerlerin eserleri nedeniyle, Naziler tarafından epey bir zarar görmüş.

13 metre genişliğinde, 80 metre uzunluğundaki bina, tarih içinde pek çok restorasyon ve yenileme çalışmaları görerek çağın gereklerini karşılayacak şekilde güncellenmiş.

Günümüzde çağdaş sanat eserleri yanı sıra güncel fotoğraf sergilerinin de düzenlendiği müzeyi, Tuileries Bahçesi gezinizde ziyaret edebilir ya da ilginizi çeken bir sergi kapsamında gezip görebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken parkın güney ucunda yer alan Orangerie Müzesi‘ni de görmeyi ihmal etmeyin derim.

Toplu taşımayla gelmek isterseniz ulaşmanız gereken istasyon Concorde olmalı; 1, 8 ve 12 numaralı hatlar buradan geçiyor.

Concorde Meydanı’na çıktığınızda Tuileries Bahçesi‘ni karşınızda aldığınızda sol tarafta yer alan müzeye, parkın ana kapısından girip sola dönerek ya da doğrudan park duvarlarının sol köşesindeki merdivenlerden çıkarak ulaşabilirsiniz. Buraya çıktığınızda Concorde Meydanı‘nı geniş bir açıdan görmek, arka planda Eyfel Kulesi‘nin olduğu bir manzarayı izlemek de aynı zamanda keyif verici.

Müze sadece 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı, onun haricinde her gün açık.

Jeu de Paume’un resmi sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Müze gezinizden sonra civarda yapabilecekleriniz hakkında bilgi almak içinse Tuileries Bahçesi yazısını okumanız yeterli. Bu bölgede ne yana dönerseniz ayrı bir güzellik sizi bekliyor olacak.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Adres: 1 Place de la Concorde, 75008 Paris

Yazar

Yorum Yazın