Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

5 Şubat 2014 Çarşamba

Bastille Meydanı - Place de la Bastille

Bastille Meydanı - Place de la Bastille
(Son Güncelleme: 14.09.2017) Fransız Devrimi'nin en önemli simge meydanı Bastille Meydanı - Place de la Bastille, tarihi önemini 14 Temmuz 1789'daki halk ayaklanması sırasında burada bulunan Bastille Hapisanesi'nin isyan eden halk tarafından basılarak mahkumların serbest bırakılması olayından alıyor. Zaten her yıl 14 Temmuz Fransa'da "La Fête National Français - Fransız Ulusal Bayramı" olarak kutlanıyor. Fransız Devrimi'ne kadar bu meydanda bulunan hapisane, Fransız mutlakiyetinin sembollerinden birini temsil eden bir kale olduğu için devrim sırasında yerler bir ediliyor ve geriye hiçbir şey kalmıyor. Parçalarının pek çok köprü ve binanın yapımında kullanıldığı söylenir. Laf aramızda Bastille Meydanı'nın ortasındaki ünlü "La Colonne de Juillet" anıtının 1789'daki devrimle bir ilgisi yok, 1830'daki devrimin anısına dikilmiş. 

Günümüzde Bastille, son derece hareketli bir bölgesi Paris'in. Tam meydanda bulunan Bastille Operası - L'Opéra de Bastille çağdaş mimarisi ile epey iddialı gibi görünse da bana göre biraz sevimsiz, AVM tadında bir dış görünüşe sahip. Ama içerisi son derece etkileyici ve işlevsel; burada opera, bale ya da dans gösterisi izlemenin tadı bir başka. Gerçi Opéra Garnier kadar etkileyici olmasa da burada da bir gösteri izlemek inanın çok keyifli.

Şansınıza meydanda bir kültür sanat etkinliğine de denk gelebilirsiniz. O zaman meydan trafiğe kapanıyor ve açıkhava konser alanına dönüşüyor.

Meydanın çevresinde yine çok sayıda café ve restoran var. Zaten Paris'teki en büyük sorunlardan biri midenizin (ve haliyle cüzdanınızın) kapasitesinin bir sınırı olması. İnsan her gördüğü yerde sürekli bir şeyler yiyip içmek istiyor ama buna ne mide dayanır ne de cüzdan haliyle...

Meydanın kuzey tarafında, iki tarafı yol, ortası ağaçlıklı alanın olduğu tarafta pazar günleri semt pazarı kuruluyor. Burasını bir bit pazarı gibi düşünebilirsiniz; birbirinden değişik objeler arasında dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

Café Rey'in olduğu sokaktan içeri girip ilk sağa döndüğünüzde de Paris'in birbirinden ilginç barlarını keşfedebilirsiniz. Burası geceleri çok hareketli oluyor.

Meydana dönersek, Nike mağazasının sol tarafından yürümeye devam ederseniz bir süre sonra sağda "Barrio Latino" adında çok hoş bir restoran-gece kulübü'ne ulaşacaksınız. Burada düzenlenen latin dansı geceleri ilginizi çekebilir. İçerinin atmosferi de çok ilgi çekici. Yine yakınlarda Le Réservoir adında, hafta sonları jazz brunch yapabileceğiniz, diğer akşamlar canlı müzik dinleyebileceğiniz güzel bir mekan daha var.

Bastille Meydanı - Place de la Bastille
Meydanın güney tarafındaki yoldan aşağı inip Canal Saint Martin'in başı olan Arsenal Limanı - Port de l'Arsenal'e ulaşabilir burada bir kanal gezisi teknesine binebilir ya da doğrudan birbirinden hoş özel teknelerin arasından su boyunca Seine Nehri tarafına doğru yürüyüp Saint Louis Adası'na geçebilir, yol üstünde Pavillon de l'Arsenal'e uğrayabilir ya da nehir boyunca dilediğiniz tarafa doğru gezebilirsiniz.

Marais'ye ve Place des Vosges'a yine Bastille'den yürüyerek ulaşmak mümkün. Buradaki Victor Hugo'nun Evi'ni de mutlaka görmelisiniz. Kuzey'e doğru yürürseniz République'e varırsınız. Hem yol üzerinde Merci var, hoşunuza gideceğini düşünüyorum.

Daha pek çok öneride bulunmak mümkün ama kısıtlı zamanda yapmanızı tavsiye edeceğim bir diğer etkinlik de, güzel bir havada, Bastille Operası'nın sağ tarafından, Rue de Lyon'da bir süre yürüdükten sonra sol tarafınızda karşınıza çıkacak olan bir girişten girip, La Promenade Plantée'ye merdivenle çıkmanız. Bunu yaparak uzun bir yürüyüş parkuruna ulaştığınızda gözlerinize inanamayacaksınız. Çünkü burası eski bir tren yolu güzergahı ve sonradan rekreasyon alanı olarak düzenlenmiş. Gerçekten kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Bu arada, Rue de Lyon'un diğer ucu Gare de Lyon'a çıkacaktır zaten. Yol üzerindeki rengarenk sokak Rue Crémieux'yü de ihmal etmeyin derim. Bir de meydanın tam köşesinde gizli bir geçit Cour Damoye bulunuyor, buraya kadar gelmişken oraya da bir baksanız iyi olur. Bu bölgede daha pek çok pasaj ve geçit bulunuyor...

Konaklama için bu bölgeyi özellikle gençler ve kendini genç hissedenlere önerebilirim. Çok hareketli bir bölge olduğu için geceleri gürültülü olma ihtimali var. Civarda kalınabilecek otellerle ilgili olarak öneriler için Paris ve Konaklama yazısını okumanızda yarar var.

Evet özetle Bastille hakkında bunları söyleyebilirim. Ah bir şey daha var, bizim Fransızlar "Bastille"i "Bastiy" diye okuyorlar, "Bastil" diye bahsederseniz anlamayabilirler :)

Bastille'e ulaşmak için 1, 5 ve 8 numaralı metro hatlarının "Bastille" durağında inmeniz yeterli.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...

Adres: Place de la Bastille, Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

2 yorum:

  1. Ahmet Bey, bahsettiğiniz rekreasyon alanın sokak adını verebilr misiniz

    YanıtlaSil
  2. buranın adı la coulée verte. bazı kaynaklarda da la promenade plantée olarak geçiyor. bastille operasının sağ tarafından rue de lyon'a girerseniz biraz yürüdükten sonra solda girişi var. aslında birkaç girişi var bu yönden gelirseniz sanırım en uygunu 34-38 Rue de Lyon 75012 Paris diye google maps' ten bakın, tuğlalı kemerli köprü gibi bir yapı göreceksiniz, buradan merdivenle merdivenle çıkınca ulaşıyorsunuz. aslında burasıyla ilgili bir yazı yazmam gerek. hatırlattığınız için teşekkürler...

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.