Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

1 Şubat 2016 Pazartesi

45 Yıllık Parizyen Cüneyt Ayral ile Paris'te Kültür Sanat Gezileri

45 Yıllık Parizyen Cüneyt Ayral ile Paris'te Kültür Sanat Gezileri
(Son Güncelleme: 05.09.2017) Yıllardır Paris'te yaşayan şair, yazar, gazeteci ve küratör Cüneyt Ayral, bugüne kadar televizyoncu, reklamcı, iş adamı daha saymakla bitiremeyeceğim pek çok alanda emek vermiş çok değerli bir insan. Peki bu yazımızı neden kendisine ayırdım? Anlatayım:

Bugüne kadar yayınlanmış yirmibeş kitabı arasında yer alan ve aynı zamanda Paris üzerine yazdığı dördüncü kitabı olan Benim Paris'im'in 2015 yılında raflarda yerini almasından sonra Cüneyt Ayral, kendisine gelen talepler doğrultusunda Paris'te kültür ve sanat turları düzenlemeye başladı. Yani Paris'e gelenlerin artık Paris'i bir sanatçının gözüyle tanıma, Paris sokaklarını kültür sanat harmanıyla dolaşma şansları var. Dolayısıyla sıradan bir tur rehberliği hizmeti değil, bambaşka bir Paris ile tanışma fırsatı yakalamış oluyorsunuz.

Üstelik Ayral, şimdilerde bu gezilerine İpek Yolu’nun son durağı Lyon ve çevresi ile Güney Fransa’yı da ekledi…

45 Yıllık Parizyen Cüneyt Ayral ile Paris'te Kültür Sanat Gezileri

Pariste.Net'i takip edenler Cüneyt Ayral'ın benim için önemini çok iyi bilirler.

Paris'te dört yılı aşan dostluğumuz boyunca bana her zaman büyük desteği olmuştur. Özellikle Benim Paris'im kitabının bir bölümünde bana da yazı yazma şansı vermiş olması benim için çok özeldir. Benim yaşımdan daha fazla süredir Paris'le haşır neşir olmuş bu değerli kültür-sanat adamının bana Paris hakkında anlattığı pek çok özel hikaye ve öğrettiği pek çok özel yer oldu. Böyle olunca Paris'i tanımaya çalışırken gördükleriniz bina, cadde, dükkan, kafeden çok daha fazlası oluyor.Herkesin farkına varmadan gelip geçtiği bir sokaktaki herhangi bir köşenin çok özel hikayesini, orada vaktiyle hangi olayların yaşandığını, kimlerin buradan gelip geçtiğini, burada hangi anıların biriktiğini yerine göre oldukça ciddi, yerine göre de muzip bir dille anlatıyor. Siz de bambaşka bir Paris hikayesi ile tanışmış, şehrin bambaşka yönleri ile bilişmiş oluyorsunuz. Peki geziler sadece kültür-sanat çerçevesinde mi yapılıyor? Tabii ki hayır. Dilerseniz biraz da bu gezilerin içeriklerinden bahsedeyim:

45 Yıllık Parizyen Cüneyt Ayral ile Paris'te Kültür Sanat Gezileri

Paris kafeleri ve kaldırımları

Hepimizin bildiği gibi Paris, aynı sokaktan geçtiğiniz ve her seferinde yeni keşiflerle karşılaşacağınız, sürprizlerle dolu bir şehir. Şehrin sembolü haline gelmiş olan café'lerinin hemen hemen hepsinin kendine has bir hikayesi var. Cüneyt Ayral konuklarını her seferinde şehrin bir başka bölgesinde dolaştırıyor, avlulardan kitapçılara, kafelerden ilginç mağazalara kadar pek çok anısı ile olup bitenleri anlatıyor. Şehride gizli kalmış heykelleri gösteriyor, yemek yenilebilecek ünlü ve ilginç lokantaları işaret ediyor. İsterseniz Gurme Turları ile size farklı yemekler yedirip, ilginç mutfak ve yemek mağazalarını gezdiriyor.Paris pasajlarıŞehrin kimliğine önemli katkısı olan, Paris'in değişik köşelerine dağılmış ve büyük kısmı tarihi eser olarak korumaya alınmış Paris pasajlarında, yıllar önce yazılmış mektupları, farklı koleksiyonları, pasaj içi müzelerini, kafelerini, eski kartpostal satıcılarını ve pulcularını görebilir, şehir hakkında farklı bilgiler edinebilirsiniz. Ayral’ın her gezisinde olduğu gibi, bu gezisinde de sürprizlerle karşılaşacağınızdan eminim.

45 Yıllık Parizyen Cüneyt Ayral ile Paris'te Kültür Sanat Gezileri

Marais Mahallesi

Paris'in ünlü Marais Mahallesi neden bu kadar ilgi çekiyor? Bir dönem Yahudi yerleşim merkezi olan Marais’de hâlâ önemli sinagoglar ve kaşer lokantalar var ama yerleşim, şehrin farklı noktalarına dağılmış durumda. Ayral Marais’yi gezdirirken şehrin sırlarını da anlatıyor; şimdi bir bijuteri mağazası olan yerde önceden ne vardı? Bu moda mağazasının yerinde vaktiyle kimler oturuyordu? Goldberg kimdir? Neden artık yalnızca adı var? Ciddi bir değişimin yaşandığı Marais bölgesinin geçmişini ve bugününü Ayral ile keşfedip eski kafelerde oturmaya ne dersiniz?Mezarlık da gezilir mi?Paris’te mezarlıkların önemi ve değeri çok ayrıdır. Napolyon’un mezarını gördükten sonra, tarihteki ünlülerinin yattığı Panthéon’u gezebilir, ardından adını duyduğunuz pek çok ünlünün, yazar, müzisyen, politikacı vb mezarlılarını Père Lachaise ve Montmartre mezarlıklarında görebilirsiniz. Her biri bir sanat eseri olan bu mezarlıkları gezerken sanki bir müzedeymiş hissine kapılacaksınız... Elbette bir de Paris’in yeraltı mezarlığı var, Catacombes’a inmeyi hiç düşündünüz mü?

45 Yıllık Parizyen Cüneyt Ayral ile Paris'te Kültür Sanat Gezileri

Bir yazarın gözünden Paris

Cüneyt Ayral Paris üzerine, en sonuncusu Benim Paris'im olmak üzere toplam dört kitap yazmış, Paris'le kırkbeş yılı aşkın öyküsü olan ve yirmi yıldır Fransa’da yaşamakta olan değerli bir yazar ve şair. Ayral anılarını ve nerelerede neler yazmış olduğunu şehrin sokaklarını gezerken anlatıyor, ilk gençlik aşklarını yaşamış olduğu köşelerden söz ederken, Paris’in gizemi ile konuklarını buluşturuyor.Fotograf atölyeleriKırk sekiz yıldır gazetecilik yapmakta olan Cüneyt Ayral aynı zamanda Nü fotograf küratörü. ABD'den Japonya’ya kadar temsil ettiği pek çok fotografçı var. Bunlar arasında 53 yıldır fotograf çekmekte olan ve Pirelli takvimlerinin en eski sanatçıları arasında yer alan Uwe Ommer de var. Ommer kendi atölyesinde Ayral’ın eşliğinde fotograf seminerleri veriyor, arzu edenlerle şehri dolaşarak fotograf çekiyor. Onun dışında Nü fotografın ustalarından Philippe Deutsch, Ayral’ın konukları ile gezerek birlikte fotograf çekiyor. Usta fotograf sanatçısı Michel Perez ise Ayral’ın konukları ile Fontainebleau’da fotograf gezintileri düzenliyor ve doğa fotografları çekmelerine yardımcı oluyor.Fransız yemekleri yemeye ne dersiniz?Cüneyt Ayral aynı zamanda Sizin İçin Pişirdiler ve El Çabukluğu Marifet adlı yemek kitaplarının da yazarı. Renkli kişiliği ile Fransız mutfağının salataları konusunda ustalaşmış olan Ayral, boeuf bourguignon (böf burginyon) ve boeuf straganoff (böf straganof) konusunda uzman. Yapacağınız Paris turlarında Ayral, dileyenlere Paris’in sevilen gizli lokantalarını da gezdiriyor, nerede ne yenileceği konusunda önerilerde bulunarak gerçek Fransız tadını konuklarına tattırıyor. Ayral davet edildiğinde evlerde yemek de yapıyor...

45 Yıllık Parizyen Cüneyt Ayral ile Paris'te Kültür Sanat Gezileri
Gördüğünüz gibi Paris'i Cüneyt Ayral'ın gözüyle tanımak, bildiğimiz anlamda bir tur rehberliği gezisinden çok farklı bir şey. Zaten Ayral kendisini asla bir tur rehberi olarak tanımlamıyor. En son Street Art ve Graffiti üzerine Pariste.Net için bir yazı yazmasını rica ettiğimde de bu konudan bahsetmişti. Böylesine "on parmağında on marifet" bir insanla Paris'i gezmenin de tur rehberliğinin çok ötesinde bir şey olacağı da çok açık zaten.

Siz de Paris'i Cüneyt Ayral'ın gözüyle, bambaşka bir açıdan tanımak isterseniz kendisine [email protected] adresinden mail aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ayral’ın Fransa ve Paris gezileri hakkında sürekli olarak yenilenmekte olan www.ayral.com sitesinden de bilgi almanız mümkün..


Cüneyt Ayral ile Café de Flore'da ve Saint Germain sokaklarında yaptığım keyifli röportajı ise yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...İlgili Yazılar:
Paris ve Street Art

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

2 yorum:

 1. Kutlarım. Çok yönlü bir blog. Garnier'yi de yazarsanız okumak isterim
  Nurdan Sinkil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nurdan Hanım, çok teşekkürler.
   Opéra Garnier yazısını uzun zamam önce yazmıştım. Aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:
   http://www.pariste.net/2014/01/opera-garnier.html
   Mutlu günler

   Sil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.