Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

4 Şubat 2015 Çarşamba

Place du Tertre (Ressamlar Meydanı ya Ressamlar Tepesi)

Place du Tertre (Ressamlar Meydanı ya Ressamlar Tepesi)
(Son Güncelleme: 18.10.2017) Her ne kadar turistik bir bölge olsa da Paris'in en özgün yerlerinden biri elbette ki Montmartre Tepesi'dir. Çünkü bu bölge, Paris'in genel düzlük yapısına göre tepelik bir alan olduğundan ve mimarisi daha çok Paris dışında bir köy havası taşıdığından, ziyaretçilerine oldukça ilginç bir Paris deneyimi sunuyor.

Gerçi Montmartre Tepesi hakkında daha önce detaylı bir yazı yazmıştım ama nasıl ki Montmartre deyince akla gelen ilk iki şeyden biri olan Sacre Coeur Bazilikası için ayrı bir yazı yazdımsa, bir o kadar önemli bir yer olan Place du Tertre için de ayrı bir yazı yazarak buranın özelliklerinden detaylı bir şekilde bahsetmek istedim.

Paris'e ilk kez geldiyseniz Montmartre Tepesi'ne çıkmak sizi çok mutlu edecektir. Dediğim gibi burada birinci öncelik Sacre Coeur'ü görmekse ikinci yapmanız gereken şey de ressamlarıyla ünlü bu meydanı gezmek olacak...

Place du Tertre (Ressamlar Meydanı ya Ressamlar Tepesi)
Place du Tertre (plas dü tertr ya da plas dü teğtğ) aslında küçük bir meydan. O kadar küçük ve o kadar yoğun ki bazen burada gezmek kolay olmuyor ama yine de çevrenizdeki doku o kadar etkileyici ki keyfiniz yerindeyse, bu kalabalık gözünüze bir canlılık olarak görünüyor.

Bu küçük meydanın çevresine dizilmiş kafe ve restoranlardan herhangi birine, eğer hava müsaitse tabii ki kapı önüne dizilmiş masalara oturup da bir şeyler yiyip içerken önünüzden akıp giden hayatı izlemenin keyfi bir başka.

İnsanlar buraya genellikle yürüyerek ya da çoğunlukla Montmartre Füniküleri ile çıkıyorlar, önce Sacre Coeur'e uğrayıp sonra bu tarafa geçiyorlar. Bense Montmartrobus ile çıkıp Café Montmartre'ın orada inip, Le Consulat Restaurant'ın sağındaki dar sokaktan yürüyerek gelmeyi tercih ediyorum.

Place du Tertre (Ressamlar Meydanı ya Ressamlar Tepesi)
Çünkü otobüsten indiğim yerdeki o köy havasını çok seviyorum, Café Montmartre'ta oturup mutlaka bir kahve içiyorum ve sonra o dar sokaktan meydana doğru gelirken kendimi, Paris'ten çok uzakta bir Fransız köyünde gibi hissediyorum.

Meydanın yazı da kışı da bir başka güzel. Yazın daha yeşil ve daha canlı elbette ama o zaman meydandaki ressamların sayısı azalıyor, ortadaki bölmeyi restoranlar işgal ediyor. Öyle olunca ben pek mutlu olmuyorum açıkçası, bence daha çok ressamlara ayrılmalı ortadaki alan. Mevsim geçilerinde de ise meydanı bir restoran masaları, bir ressam şövaleleri kaplıyor, yoğunluk bir o tarafa bir bu tarafa geçiyor; artık şansınıza hangisi denk gelirse.

Place du Tertre'te dilerseniz resminizi, dilerseniz karikatürünüzü yaptırmanız mümkün. Gerçi ben hiç denemedim; çünkü -poz vermeyi çok sevmeme rağmen- uluorta bir yerde, onca bakışa maruz kalarak resmimin çizilmesini bekleyemem gibime geliyor. Yine de heves etmiyor değilim hani :)

Place du Tertre (Ressamlar Meydanı ya Ressamlar Tepesi)
Bir de siz yolda yürürken yanınıza gelip iki dakikada kağıt ve makasla sizin silüetinizi yapanlar var; neye uğradığınızı anlamadan elinize tutuşturup para talep edebiliyorlar; bilmem bu ilginizi çeker mi ama ben pek sevmiyorum; yine de hoş bir anı olarak böyle bir şey yaptırmak isteyebilirsiniz, tercih sizin.

Tabii en güzeli, farklı farklı tekniklerde yapılmış Paris resimlerinin olduğu tablolar bence. Bazıları o kadar yaratıcı ki, insan bakmaya doyamıyor. Sanatsal değerlerini bilemeyeceğim ama popüler değerlerinin çok yüksek olduğu kesin. Eh tabii ona göre de fiyatları oluyor. Belki paraya kıyıp hatıra bir şeyler almak isteyebilirsiniz, belki de civarda bulunan hediyelik eşya dükkanlarında satılan tablo baskısı resimlerden alıp daha ucuza bu zevkinizi tatmin edebilirsiniz. Hiçbir şey orijinali kadar keyif verici olamaz, orası ayrı.

Meydanın Paris tarafına düşen kısmındaki Galerie Montmartre'a uğramanızı özellikle tavsiye ederim. İçeride birbirinden güzel tablolar ve heykeller oluyor. Zaten ben resim galerisi gezmeyi çok severim, baktığım her sanat eserinin beynimde en güzel hücreleri canlandırdığına inanırım; o yüzden Place du Tertre'i geziyorken buradaki galeriye de bir bakarsanız, gözünüz gönlünüz açılacaktır mutlaka.

Place du Tertre (Ressamlar Meydanı ya Ressamlar Tepesi)
Yine Paris manzarasına doğru baktığınız zaman sağ taraftaki sokaktan girip, sonra yine sağa dönerseniz Espace Dali'ye ulaşırsınız. Dali'yi seviyorsanız burası ilginizi çekecektir. Oradan ilerleyip sağa kıvrılırsanız da çok cici bir restoranla, Restaurant Poulbot'yla karşılaşacaksınız. Zaten orada resim çektirmeyeni dövüyorlar :) Ama yalan olmasın, haksız da sayılmazlar. Gerçi eskiden daha bir çiçekli daha bir renkliydi ya neyse. Belki bir gün yine öyle olur.

Meydanın diğer tarafında da Sacre Coeur Bazilikası görünüyor, yolu takip ederseniz oraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bundan sonrası ise Montmartre Tepesi'nin aşağı doğru inen sokaklarına kendinizi salıvermek, mümkünse de kaybolmak; yani kendinizi kaybetmek.

Unutmadan "tertre" Fransızca'da tepelik, daha çok da tümsek anlamına geliyor. Yani burasının adını Türkçe söylecek olursak Tümsek Meydanı diyebiliriz :) Türkler arasında burası daha çok  "Ressamlar Tepesi" ya da "Ressamlar Meydanı" olarak geçiyor. Dilerseniz bu meydanın görüntülerini Youtube kanalım Pariste.Net Tv için hazırladığım Klasik Montmartre Turu videomda da izleyebilirsiniz:Paris'e geldiyseniz mutlaka yolunuzu bir şekilde Montmartre Tepesi'ne düşürmenizi öneririm, bu tarafa geldiğinizde Place du Tertre'den de illa ki geçeceksiniz. O zaman bu yazıyı hatırlamanızı, dudağınızın kenarına küçük bir tebessüm kondurmanızı rica ediyorum.

Ve her zaman hayatın tadını çıkarmanızı...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Place du Tertre, Montmartre, 75018 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

3 yorum:

 1. Ben de kendi Ressamlar Tepesi deneyimimi belki faydalı olur diye yorum olarak bırakmak istiyorum. Ben kışın gittim ve eğer olur da ücretleri merak ediyorsanız iki kişinin birlikte bulunduğu bir portreyi yanlış hatırlamıyorsam 25 euro'ya yaptırdım. Zaten öğrenciyseniz farklı fiyat veriyorlar, bir de minik bir pazarlıkla fiyatı daha da çok indiriyorlar.
  Ayrıca hediye olarak da resim yaptırmak çok güzel bir fikir, telefondan bakarak resim çizebiliyorlar burada. Yani çok anlamlı bir hediye olur sevdiklerinize Ressamlar Tepesi'nden birlikte yaptırılmış bir resminizi götürmek. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgi için çok teşekkürler, eminim burada portrelerini yaptırmak isteyenlere fikir verecek ve yardımcı olacaktır...
   Mutlu günler

   Sil
 2. Sanırım fiyatlar da mevsimsel. Biz iki çocuğumuzun birlikte 60 euro bedele yaptırdık. O da Çinli bir ressamla uzun pazarlıklar sonucu. Yani Çin malı olmasına rağmen çok yüksekti. Hatta Yunanlı - komşumuz - cristo bile bize 100 euro bedel söyledi.

  YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.