Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

28 Ocak 2015 Çarşamba

Place de Clichy

Place de Clichy
(Son Güncelleme: 17.10.2017) Paris'in kuzey batısında, 8, 9, 17 ve 18. arrondissement'ların kesişme noktasında bulunan Place de Clichy (plas dö klişi), ortadaki büyük heykel ve altı yöne giden yolların kavşak noktasını oluşturması bakımından şehrin en önemli yerlerinden biri. Günün her saati hareketli ve canlı olan bu meydan, binaların dış cephelerinin birbirlerinden oldukça farklı olmasıyla da enteresan bir görüntü oluşturuyor.

Bir zamanlar Place de Clichy benim için şehrin uzak bir köşesiydi. Çünkü o zamanlar Paris'te her yerin her yere bu kadar yakın olduğunun farkında değildim. Hatta o kadar ki Opéra Garnier'in arka tarafını bile şehrin uzak bir köşesi sanıyordum :) Sonradan fark ettim ki böyle düşünmemin nedeni her yere metro ile gitmeye çalışırken bir yerden bir yere ulaşmak için bazen gereksiz aktarmalar yaparak yolu uzatmamdı. Aslında her yer birbirine o kadar yakınmış ki, şehri yürüyerek ve otobüsle keşfetmeye başladıktan sonra harita kafamda iyice oturmaya başladı.

Place de Clichy konaklama için tercih edilebilecek mütevazı konumlardan biri. Ulaşım için 2 ve 13 numaralı metro hatları epey işinizi görecektir. Meydanın, özellikle sağ tarafına doğru devam eden Boulevard de Clicy'nin ortasındaki yaya yolu, o kısmı da meydanın bir parçası haline getirmiş. Oysa ki Place de Clichy dediğimiz yer ortadaki heykelin bulunduğu küçük bölgeden ibaret. Bu heykel 1814'te Prusya ordularına karşı gösterilen büyük direnişin anısında 1864'te dikilmiş. Heykelin ana teması, direnişte önemli rol üstlenen Mareşal Moncey.


Place de Clichy
Place de Clichy'nin en güzel özelliği, yeme içme üzerine oldukça fazla seçenek sunması. Her türlü deniz ürünlerini yiyebileceğiniz restoranlardan tutun da, pizzacısı, hamburgercisi, klasik Fransız mutfağı, ne ararsanız bu meydanın çevresinde mevcut. Léon'un burada olan şubesini belki denemek isteyebilirsiniz. Ayrıca Mc Donald's, KFC, Quick gibi fast-food'cular da hızlı ve hesaplı yemek ihtiyacınızı gidermek için yardımcı olabilir. Dilerseniz meydanın sağından yukarı doğru çıkan yoldan devam edip, en tepede bulunan Castorama'ya kadar giderseniz, hemen sol tarafta gizlenmiş bir Türk restoranı/dönercisi "Restaurant Taksim" de öğlen atıştırmalığı için ihtiyacınızı görebilir. Burayı bildik Türk dönercilerinden ayıran şey, Pazar hariç haftanın her günü sulu yemek de olması. Bilmem belki lazım olur, bir yere not edin isterseniz.

Meydanın çevresindeki en güzel şeylerden biri de sinema salonları. Buradaki sinemaların bolca salonları mevcut ve filmlerden film beğeniyorsunuz. Fransızlar sinemaya gitmeyi çok önemsiyorlar ve önemsedikleri her şey gibi sinemaların önünde de bolca kuyruğa rastlayabiliyorsunuz.

Yine meydanın sağ üst köşesinde, yani Boulevard de Clichy'nin başladığı yere geldiğinizde, dilerseniz sağa dönüp, sonraki ilk sokaktan sola girerek, dilerseniz de düz yukarı doğru devam edip köprünün orada sağdaki merdivenlerden inerek Dalida'nın mezarını da bulunduğu Montmartre Mezarlığı'na gidebilirsiniz. Burası gerçekten görülesi bir yer. Mezarlığı gezmek istemiyorsanız bile söylediğim köprünün olduğu yere bir gidin ve oradan mezarlığın o ürkütücü ama bir o kadar da enteresan manzarasını görün derim. Hem köprünün üst başında Eyfel Kulesi manzaralı güzel bir bar-restaurant Le Terrass" da var.

Boulevard de Clichy
Ayrıca Montmartre gezisi yapmak için de buradan yolunuza devam edebilir, dilerseniz ön, dilerseniz arka taraftan dolanarak Montmartre Tepesi'ne çıkabilirsiniz. Bunu yapmadan önce Boulevard de Clichy'de yürüyüp Pigalle'deki sex shop'ları görmek, Moulin Rouge tarafına doğru ilerlemek de enteresan bir deneyim olabilir; tercih size kalmış. Hele ki böylesi bir atmosferde iki sokak aşağıdaki Romantizm Müzesi - Musée de la Vie Romantique'i ziyaret etmek de kafanızı iyice karıştırabilir.

Heykelin oradan kuzey batıya doğru, yani Port de Clichy tarafına ilerlerseniz Paris'in benim sevmediğim bölgelerinden birine ulaşırsınız, o yüzden tavsiye etmiyorum pek ama heykelden aşağıya doğru, Rue d'Amsterdam'dan inerseniz yol sizi Gare St. Lazare'a çıkaracaktır. Bir de Rue de Duai'deki tren ve demiryolu maketleri satan dükkanların vitrinlerine bakmayı çok seviyorum; aşağılara doğru indikçe karşınıza çıkacak müzik aletleri satan dükkanlardaki binbir çeşit gitarı gördükçe siz de gözlerinize inanamayacaksınız.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...Adres: Place de Clichy, Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.