Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

31 Aralık 2014 Çarşamba

Paris'te En Hesaplı Parfüm ve Kozmetiğin Adresi: Benlux

Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
(Son Güncelleme: 03.11.2017) Paris'e ilk geldiğimde bir arkadaşımın tavsiyesi ile gidip keşfettiğim, daha sonra Paris'e her gidişimde mutlaka kozmetik alışverişi yaptığım, en sonunda Paris'e yerleştikten sonra da müdavimi olmaya devam ettiğim özel bir yerden, Benlux'ten bahsetmek istiyorum sizlere. Bu yazıda Benlux'teki çeşit çeşit ürünleri anında Tax Free avantajı ile alma şansı yanında, size özel ek grup indiriminden nasıl yararlanacağınızın yanıtını da bulacaksınız.

Turist olduğum ve tek kelime Fransızca bilmediğim zamanlar Paris'in frankofon ortamında İngilizce ile işlerimi halledemediğim zamanlarda Benlux'e gelip de Türkçe konuşan satış görevlileri ile karşılaşmak beni ne kadar mutlu etmişti. Aradığım parfümü bulmamda, yeni kokular önermede ve fiyat konusunda her zaman yardımcı oldular. Hâlâ da alışverişimi buradan yapmaya devam ettiğim için de bu avantajlardan sizin de haberdar olmanızı istiyorum.


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux

Benlux Paris'in, hatta Fransa'nın, hatta ve hatta dünyanın şehir içinde açılan ilk Tax-Free mağazası. Elbette ki havaalanlarında duty free'lerde KDV'siz alışveriş yapmak mümkün ama çok sık seyahat eden kişiler olarak hepimiz biliyoruz ki havaalanlarında satılan her ürün vergi avantajı ile her zaman en ucuz olmak zorunda değil. Bu nedenle fiyat kovalayanlardansanız Türkiye'deki duty free mağazası ile gittiğiniz ülkedeki duty free mağazasının fiyatlarını karşılaştırmanız gerekiyor haliyle; hatta bazen uçakta yapılan duty free satışlarında bile karşınıza hesaplı ürünler çıkabiliyor.

Benlux'ten bahsetmek istememin nedenlerinden biri, Paris'te bu meşhur yerde Türk satış elemanlarından hizmet almayı sevmem, ikincisi de çoğu zaman gayet iyi indirimlerden yararlanma şansı yakalamam. Türk ekibin başında Fransız Estetik Okulu Ecole Marbeuf'ten mezun Ruhişen Kozanoğlu var.


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
Benlux tam 60 yıllık bir aile şirketi ve dediğim gibi şehir içinde Tax-Free alışverişi başlatan ilk kurum olma özelliğini taşıyor. Bir aile şirketi olan Benlux'ü şu an ailenin ikinci nesil üyeleri yönetiyor. Bizim de şansımız burada Türk satış danışmanlarının bulunuyor olması. Ruhişen Hanım'ın başında bulunduğu ekip son derece sıcak ve samimi. Tabii ki sonuçta görevleri satış yapmak ama illâ bir ürünü almanız için baskı yapmıyorlar, sadece seçenekleri ve fırsatları sunup, ürünler hakkındaki sorularınızı yanıtlıyorlar ve kararı size bırakıyorlar.

Burası Louvre Müzesi'nin karşısında, hatta tam olarak tarif etmek gerekirse Carrousel du Louvre'un Rue de Rivoli çıkışının tam karşısında bulunuyor. Benlux 3 katlı bir mağaza ve içerisi çılgın bir yer. Sadece satılan ürün çeşitliliği nedeniyle değil 15 farklı dilde hizmet veren satış danışmanlarına sahip olması nedeniyle de enteresan bir mağaza. Çincesinden İspanyolcasına, İtalyancasından Rusçasına, İngilizcesinden Almancasına dünyanın pek çok dilini burada duymanız mümkün. Takdir edersiniz ki bu, Fransızca ya da İngilizce bilmeyip de Paris'te alışveriş yapmak isteyenler için büyük avantaj.


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
Onca güzel ürünün arasından seçim yapmanın zorluğu var tabii bir tek :) Üst katlarda, özellikle Çinlilere ayrılmış özel kattaki ürünlerden satın almak istiyorsanız da yine bir Türk satış danışmanı eşliğinde yukarı çıkmanız gerekiyor.

Dolayısıyla içeri girdiğinizde karşınıza çıkan herhangi bir görevliye Türkçe hizmet almak istediğinizi söylediğinizde sizi Ruhişen Hanım'a ya da Türkçe konuşan diğer satış danışmanlarına yönlendiriyorlar. Zaten burada sistem böyle işliyor. Fransızca ya da İngilizce bilmiyorsanız bile kapıda karşılaştığınız ilk görevliye "türkiş" bile deseniz hemen Ruhişen Hanım ya da ekibinden birine ulaşmanız sağlanacaktır :) Ondan sonrası da Paris'te Türkçe alışveriş yapmanın keyfine kalıyor.


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
İçeride yok yok... Benlux özellikle parfüm ve kozmetik ürünlerinde iddialı. Ayrıca gözlük, saat, çanta ve aksesuarlar konusunda da oldukça zengin bir seçenek sunuyor. "Zengin" derken "zengin" kelimesini gerçek anlamıyla kullanıyorum :) Çünkü burada satılan markaların bazılarının fiyatını görmeniz lazım. Tabii ki bu fiyatlar -çoğunlukla- başka yerde bulabileceğiniz fiyatlara göre çok daha makul. Sonuçta bu bir bütçe meselesi. Eğer kaliteli ve markalı ürünler almak istiyorsanız ve hesaplı alışveriş yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Özellikle kozmetik konusunda en iddialı oldukları konu, yeni çıkan ürünlerde sağladıkları indirimler. Hepimizin bildiği, kullanageldiği eski parfüm ve kozmetik ürünleri bazen başka yerlerde üç aşağı beş yukarı benzer fiyatlara bulunabiliyor ama örneğin La Prairie'nin yeni çıkan bir ürünü başka yerlerde kolay kolay indirime girmeyeceği için buradan alışveriş yapmak ekstra bir avantaj sağlayabiliyor. Bu dediğim diğer tüm markalar için de geçerli ve hep söylediğim gibi fiyat odaklı düşünüyorsanız araştırıp ona göre gelmelisiniz. Ama örneğin Benlux'ün kendi markası olan bdk parfums, her yerde kolay kolay bulamayacağınız, farklı olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir ürün. Gittiğinizde bir deneyin, bakalım beğenecek misiniz?


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
Eğer istediğiniz ürünü başka bir yerde daha uygun fiyata bulabileceğinizi düşünüyorsanız elbette ki serbest piyasa ekonomisinde alışveriş hakkınızı başka bir yerde kullanmanız mümkün. Doğrusunu söylemek gerekirse ben alışveriş yaparken "en ucuz" olanı aramanın yorucu ve sevimsiz olduğunu düşünenlerdenim. Benim için bir ürünün kafamda bir değeri vardır ve eğer alışveriş yaptığım ortamda bu ürünü kafamdaki ederine göre bir fiyatta bulabiliyorsam ürünün fiyatına değil alışverişin kalitesine ve keyfine bakar ona göre oradan alışveriş yaparım. O yüzden sürekli olarak "en hesaplı alışveriş burada" derken bile gereksiz bir cümle kurduğumu düşünüyorum. Benlux hesaplı alışverişin olduğu kadar keyifli alışverişin olduğu bir yer bana göre.

Kaldı ki hepinizin bildiği gibi Tax-Free imkânından yararlanmak için Avrupa Birliği'ne bağlı herhangi bir ülkede vatandaşlığınızın ya da oturma izninizin olmaması gerekiyor. Yani benim Fransa'da oturma iznim olduğu için artık ben burada Tax-Free'den yararlanamıyorum ama yine de buradan alışveriş yapmaya devam ediyorum. Çünkü dediğim gibi keyifli alışverişin olmazsa olmaz kriteri güzel bir ürüne "en ucuz" şekilde sahip olmak değildir benim için. Ama siz Tax-Free avantajına sahip olduğunuz için benden farklı olarak %12 kdv indirimi hakkından yararlanabileceğiniz için ekstra şanslısınız.


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
Biraz Tax-Free konusuna açıklık getirelim isterseniz: Bildiğiniz gibi Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz ve herhangi bir AB ülkesinde oturma izniniz yoksa Fransa'daki (ve diğer AB ülkelerindeki) alışverişlerinizde KDV oranı kadar vergi indiriminden yararlanıyorsunuz. Normalde alışverişiniz sırasında vergiyi ödüyor, doldurulan bir formu Türkiye'ye dönerken havaalanındaki Tax Refund gişesindeki memura onaylatmanız gerekiyor. Dolayısıyla KDV indirimi kredi kartı hesabınıza daha sonra yansıtılıyor.

Oysa Benlux bu işlerle uğraşmanıza gerek kalmadan KDV indirimini anında düşüyor. Yani ürünün fiyatı üzerinden %12 KDV indirimi anında yansıtılıyor, doldurulan bir form size bir zarfla teslim ediliyor, sizin yapmanız gereken tek şey; havaalanına gittiğinizde Tax Refund gişesinin orada bulunan otomatik makineye, Benlux'te görevlinin size verdiği formun barkodunu okutmak, işlemin onaylandığını gösteren "gülen yüz"ü gördükten sonra da o formu katlayıp zarfa koyup hemen orada bulunan posta kutusuna atmak. İndirim zaten önceden yapıldığı için siz sadece sizin üzerinize düşen resmi prosedürü tamamlamış oluyorsunuz. Eğer bunu yapmayı ihmal ederseniz -doğal olarak- daha önceden uygulanmış olan %12'lik indirimin iptal olmasına neden olursunuz o yüzden bunu atlamamanızı şiddetle öneririm.


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
Gördüğünüz gibi standart Tax-Free prosedürleri ile uğraşmadan, havaalanında herhangi bir yetkiliyle muhatap olmadan işlerinizi kendiniz halletmeniz mümkün. Tabii bu söylediğim yurt dışı çıkışınızı Fransa'dan yapacaksanız geçerli olan bir durum. Daha sonra başka bir ülkeye geçip Türkiye'ye öyle dönecekseniz o zaman çıkış yapacağınız ülkenin havaalanında klasik duty free işlemlerini yapmak için yine gişeye gitmeniz gerekecek haliyle. Ama merak etmeyin, tüm bu yazdıklarımı Benlux'teki Türk satış danışmanları en ince detayına kadar güzel güzel anlatıp izah edeceklerdir size.

Tabi ki buradaki indirim oranı sözünü ettiğim %12'lik KDV oranı ile sınırlı değil. Promosyon dönemlerine ve markalara göre değişik indirim oranları da uygulanıyor. Zaten Tax-Free kolaylığı yanında burayı avantajlı kılan en önemli özellik de bu. Aslında bu ek indirimler sadece anlaşmalı tur firmaları aracılığı ile gelenlere "grup indirimi" olarak yapılıyor ama merak etmeyin, size şöyle güzel bir haberim var.


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
Benlux'e gittiğinizde Ruhişen Hanım'a ya da herhangi bir Türk satış temsilcisine Pariste.Net aracılığı ile geldiğinizi ya da "Ahmet Bey" diyerek benim adımı söylediğinizde %5 ile %30 arasında değişen oranlarda ek indirimlerden yararlanabileceksiniz. Zevkinize uygun parfüm, kozmetik malzemesi, gözlük, çanta, saat ve aksesuarları en uygun fiyatlarla Benlux'te bulacağınızı umuyorum. Söylediğim bu grup indiriminden yararlanmak için Benlux'ten nasıl haberdar olduğunuz özellikle sorulacaktır. Eğer Pariste.Net'i söylemezseniz ya da benim adımı  vermezseniz bireysel müşteri olduğunuz için size bu ek grup indirimini yapamayacaklardır; bilginiz olsun...

Bu arada unutmadan söylemem gereken bir Tax-Free kuralını da hatırlatmak isterim: Tüm ülkelerde olduğu gibi burada da Tax-Free'den yararlanmak için 175 Euro üzeri yani en az 175,05 Euro'luk alışveriş yapmanız gerekiyor. Çünkü devlet ancak bu şekilde vergi indiriminden yararlanmanıza izin veriyor. Eğer alacağınız ürün bu bedelin altında ise birlikte geldiğiniz kişi ya da kişilerle alacağınız ürünleri birleştirerek dip toplamınızın 175 Euro'nun üzerine çıkmasını sağlayabilirsiniz.


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
Benlux gayet merkezi bir konumda bulunuyor. Buraya toplu taşıma ile gelmek için 1 ya da 7 numaralı metro hatlarının "Palais Royal-Musée du Louvre" istasyonunda inmeniz yeterli. İstasyondan çıkınca Louvre Müzesi karşınızda olacak şekilde sağa dönüp devam ederseniz biraz ilerideki sanat galerisini geçtiğiniz noktadaki ışıkların karşısında, tam karşı köşede Benlux mağazasını göreceksiniz.

Aynı zamanda burası Opéra Garnier'ye giden yolun başı, sol taraftaki geçitten geçen arabalar da Louvre'un avlusunun içinden geçerek Seine Nehri'ne doğru devam ediyorlar. Tam bu noktada, köşede, Carrousel du Louvre'un karşısında yani hiç kaçırmayacağınız kolay bir noktada bulunuyor Benlux...


Paris'te en hesaplı parfüm, kozmetik, gözlük, çanta, saat
ve aksesuar alışverişi için en doğru adres: Benlux
Yılın her döneminde pek çok ünlü markanın en uygun ürünlerini en hesaplı şekilde bulabileceğinizi düşündüğüm Benlux deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Ve dediğim gibi, buraya gittiğinizde Türkçe konuşan satış görevlilerine Pariste.Net'in adını vererek benim selamımı söylerseniz alışverişinizde sizi mutlu edecek ek bir indirim kolaylığı sağlayacaklardır. Unutmadan söyleyeyim, Benlux her gün açık ama Pazar günleri Türkçe hizmet veren görevliler çalışmıyor; o yüzden size söylediğim ek indirimden yararlanmak için Benlux'e Pazar harici bir gün gitmeniz gerekiyor.

Herhangi bir konuda Benlux hakkında sorunuz varsa Ruhişen Hanım'a [email protected] adresine mail atarak ulaşmanız mümkün.

Paris sanatın, kültürün, aşkın, damak zevkinin ve tabi ki alışverişin başkenti. Kırk yılın başında bir Paris'e gelmişsiniz, kendinizi şımartmak hakkınız.

Hayat bir kerelik;
Tadını çıkartın.

Keyifli geziler, keyifli keşifler ve tabi keyifli alışverişler...
Adres: 174 Rue de Rivoli, 75001 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

49 yorum:

 1. Yazınızı okuyarak ilgili mağazaya bugün gittim. Yazdığınız yazıyla uzaktan ilgisi olmadığını üzülerek gördüm. Ürün yelpazesi(gözlük) çok dar , ayrıca fiyatlar Tr den çok daha pahalı. Yazınız faydalı olmadığı gibi zararlı. 1 saatimi çaldı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hakan Bey,
   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu mağaza hakkında facebook, twitter, instagram ve e-mail üzerinden aldığım onca olumlu yorumdan sonra ilk kez böyle bir yorum aldığım için sevindim ama bir o kadar da şaşırdım. Buradan alışveriş etmenin beklentinizi karşılamamış olması konusundaki mutsuzluğunuzu anlayabilirim, sonuçta herkesin beğeni, beklenti ve talebi başkadır ama yazımın "faydalı olmadığı gibi zararlı" olması konusunda size katılmıyorum o yüzden bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim:
   Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi ben Paris'e turist olarak geldiğim ilk günden beri buradan alışveriş yapıyorum. Tabi ki hayatımın bütün parfümlerini buradan almıyorum, sizin yaptığınız gibi fiyatları araştırıyorum, uygun bir fiyatla karşılaşırsam (ya da havaalanındaki fiyatla aynıysa bile) buradan alışveriş yapmayı tercih ediyorum. Yazımın hiçbir yerinde buranın en ucuz olduğuna dair bir iddiada bulunmadım, aksine, gelmeden önce fiyat araştırması yapıp karşılaştırma yapmanın faydasından bahsettim; ki siz de araştırmış ve seçtiğiniz ürün grubunda pahalı bulmuşsunuz. Bilinçli tüketici olmak bu bakımdan güzel bir şey. Başka biri de aradığı başka bir üründe çok uygun fiyat yakalayabiliyor. Dolayısıyla fiyatlar, promosyon uygulamalarına göre dönemsel olarak değişebiliyor; o yüzden alışverişte fiyat odaklı olan kişiler zaten sizin gibi araştırıp gelecektir.
   Ama bunca turistin bu mağazadan alışveriş yapması, Türk firmaları dahil, dünyanın dört bir yanındaki tur firmalarının otobüsler dolusu insanı buraya getirip alışveriş yapma imkanı tanıması ve burası hakkında onca olumlu yorum almışken yazımın zararlı olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi kişiden kişiye değişen beklenti ölçüleri farklı. Ben buraya girip katlarda dolaştığım zaman, onca ürün arasında başım dönüyor, sizeyse ürün çeşitleri sınırlı gelmiş. Bu çok normal bir şey.
   Daha geçen ay Türkiye'den gelen bir kız arkadaşım buradan yeni bir gözlük aldı ve kapıdan güle oynaya çıktı. O mutlu oldu, siz olamamışsınız; o da haklı, siz de haklısınız. Bilmem ne demek istediğimi anlatabiliyor muyum?
   Bir saatinizi çaldığım için çok özür dilerim. Umarım bu blog'taki diğer yararlı bilgiler hayatınızı kolaylaştırmış, burada kaybettiğiniz zamanı Paris hakkındaki diğer ipuçları sayesinde size geri kazandırmıştır.
   Mutlu günler dilerim.

   Sil
 2. Biraz sinirle yazdığım yoruma çok medeni ve pozitif bir cevap yazmışsınız.Öncelikle bunun için çok teşekkür ederim.Açıkcası utandırdınız. Fiyat konusu biraz subjektif tabiki. Orda ki fiyatları kıyaslamakta fayda var.
  Mutlu günler Ahmet Bey

  YanıtlaSil
 3. Fiyat konusunda hakan arkadasa tamamen katiliyorum 1 hafta once paristeydim ve burayi tavsiyeniz uzerine ziyaret ettim ancak hicbir uygun fiyat goremedim hersey gercekten cok pahali ve bu arada ozellikle belirtmek istiyorum gunes gozlugu fiyatlari 500 euro civarlarinda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz arkadaşa 300€ civarı bir gözlük almıştık birkaç ay kadar önce, demek sizin beğendiğiniz model daha üst sınıf bir şey, tabi bilemiyorum başka yerde kaça bulabileceğinizi, araştırmak gerekiyor ki siz de araştırarak en doğrusunu yapmışsınız. Bir de Diğer yazılara bıraktığınız yorumlardan anladığım kadarıyla siz AB vatandaşısınız ya da oturum kartı sahibisiniz. Dolayısıla tax free'den yararlanmanız mümkün olmuyor, o zaman fiyatların yüksek kalması normal. O yüzden ben burayı sadece tax free yaptırabilecek durumda olan ve AB vatandaşlığı/oturumu olmayan Türk vatandaşlarına tavsiye ediyorum, tabi ki her zaman için fiyatları başka yerlerle karşılaştırmak şartıyla çünkü ürün fiyatları promosyon dönemlerine göre değişiyor. Saygılar.

   Sil
 4. merhaba,
  11 temmuzda paristeyim, gerçekten çok yararlı bir site olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz ve güzel yorumunuz için teşekkürler ve şimdiden iyi tatiller...

   Sil
  2. Ahmet bey merhaba. Benluxe gitmeden önce eşim yazınızı okumuştu. Oraya gittiğimizde belki parfüm aşırım diye gittim. Almak istediğim markanın fitatı Türkiyedekinden çok farlı değildi. Oradaki çalışan hanımefendide bu konuda beni onayladı. Çalışan hanım michael kors ürünlerinde extra indirim olduğunu söyledi. Genel olarak bu gibi durumlarda insanlara güvenirim (herkesi kendim gibi bildiğimden). Beğendiğim saatin fiyatının 299 €olduğunu ve indirimlerle192€ geldiğini söyledi. Ben de aldım. Ancak aynı cadde üzerinde 6 katlı bir mağazada aynı saatin fiyatının 229€ olduğunu görünce çok şaşırdım. Tax free indirimi ile hemen hemen aynı fiyata geliyor. Evet Türkçe konuşan biriyle alış veriş yapmak daha kolay oldu ama çok indirim yapıyormuş gibi insanı kandırmaları pek hoş değil. Ayrıca evde fark ettim ki ilgili markadaki indirim oranı için %30 demişti ama %25 indirim yapmış. Klasik Türk usulü turist kandırmacası olmuş. Bu alış veriştem ben zarar etmedim. Yazıların ve yorumların tamamını okumadım ama okuduğum kısmında üslubunuz bana samimi geldi. Sizin bu kandırmacanın içinde olmadığınıza inanıp, bilginiz olsun istedim.

   Sil
  3. Merhaba Esra Hanım,
   Öncelikle bilgilendirme mesajınız ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuzu okuduktan sonra ilk fırsatta Benlux'e gidip durum hakkında bilgi aldıktan sonra size dönerim diye düşündüğümden hemen yanıt veremedim, kusura bakmayın. Ama siz ikinci kez mesaj yazınca acil geri dönüş yapmam gerektiğini anladım.
   Görülüyor ki Benlux kimilerini mutlu ederken kimilerinin de beklentilerini karşılamıyor, bense bu konuda kişisel görüşümü koruyorum, siz de görüşünüzü paylaşmışsınız, teşekkürler.
   Sırf Benlux için değil, tüm mağazalar için şunu söyleyebilirim: Bir markanın bir liste fiyatı olur bir de o markayı satan firmanın mağazalara tanıdığı üst ve alt baremler. Mağazalar da liste fiyatı üzerinden dönemlere göre değişen oranlarda fiyat politikası belirler. Görülüyor ki Benlux de liste fiyatı üzerinden oldukça yüklü bir indirim yapmış. Bunu "fiyatı yüksek gösterip sonradan indirim yapmış gibi göstermek" diye düşünmemeliyiz. Sonuçta açıklanmış liste fiyatı doğrudur.
   Bu ürünün başka mağazalarda kaça satıldığını bilmek başka bir mağazanın sorumluluğunda mıdır onu bilemiyorum ama sonuçta siz bu ürünü öyle ya da böyle indirimli bir fiyata almışsınız. Şahane bir indirim olmamış gibi algılayabilirsiniz, tüketici algısıdır, ona bir şey diyemem ama kesinlikle pahalı almadığınız da görünüyor.
   Hep söylediğim gibi bazı ürünler bazı promosyon dönemlerinde az hesaplı-çok hesaplı olabiliyor.
   Ayrıca satın almak istediğiniz ürün hakkında Türkçe soru-cevap imkanı da büyük kolaylık sizin dediğiniz gibi.
   Bir tek indirim oranındaki tereddütünüz konusuna bir şey diyemiyorum, o sorunun yanıtını bilemiyorum, ilk aklıma gelen "bir yanlış anlama" olabileceği ama tabii gerçekten bilemem. Zaten birinci elden Ruhişen Hanım'a mail atarak durumu aktarmışsınız, eminim sizi tatmin edici bir yanıt verecektir.
   Buradan mutlu bir şekilde ayrılmanızı, satın aldığınız ürünleri zevkle kullanmanızı çok isterdim.
   Tekrar teşekkürler,
   Mutlu günler...

   Sil
 5. Merhaba Ahmet Bey, geçen hafta Paris'teydik malesef sizin bloğunuzu yeni keşfettim. Bilgilendirmelerinizden yararlanamadım. Size danışmak istediğim bir konu var. Benlüx'den alışveriş yaptım bildiğiniz gibi kuponumu aldım ama havaalanındaki işlemi yapamadım. Turumuz en son Amsterdam'dan havalandı. Bana verilen zarfı rehberimize vermem gerekiyordu ama adam almadı. Ve ben çözümsüz kaldım. Tax free bankolarındakilerde burada bunu atabileceğiniz bir yer yok dediler. Kuponlar velhasıl elimde kaldı. Bir yol gösterebilirseniz sevinirim,
  Huzurlu ve güzel günler dilerim.
  Elif Venedik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Elif Hanım,
   Fransa dışında bir ülkeden çıkış yaparken nasıl işlem yapılıyor tam bilmiyorum ama rehberinizin size bu konuda yardımcı olmaması akıl alır gibi değil.
   Eğer Fransa'dayken verilen kağıdı havaalanında bir makineye okutmadıysanız ve Amsterdam'dan uçarken de Tax Free bürosuna teslim etmediyseniz -bildiğim kadarıyla- Tax Free indiriminden yararlanamıyorsunuz.
   Ama barkodu okuttuktan sonra bunu havaalanında teslim edecek yer bulamadıysanız bu kez o zarfı şimdi Türkiye'den Benlux'e gönderirseniz işleminiz tamamlanır diye biliyorum.
   Yine de bu hafta sonuna kadar yolum Louvre'a düşecek, hazır gitmişken sizin için Benlux'e de uğrar durumunuza göre ne yapmanız gerektiğini sorup öğrenmeye çalışır buradan yanıt yazarım.
   Umarım sorununuza bir çözüm bulabiliriz.
   Mutlu günler.

   Sil
 6. Ahmet bey hemen cevap verdiginiz icin cok tesekkurler. Boyle maddi bir mevzu ile ilgili sizi mesgul ettigim icin uzgunum. Kizgin olsamda rehberimizi aradim ve ona kuponlari postaliyacagimi soyledim, oda kabul etti.
  Bir daha Paris'e gelirsem sizin blogunuz sayesinde daha guzel gececegini umut ediyorum.
  Ben de size mutlu gunler dilerim.

  YanıtlaSil
 7. Birkaç gün önce başlayan ve büyük ölçüde bu blog sayesinde şekillendirdiğimiz Paris seyahatimiz muhteşem geçiyor. Müzeler, parklar, dükkanlar derken cuma günü 2. lig futbol karşılaşması, dün ise yine bu blog sayesinde keşfettiğimiz BilletReduc.com sitesinden aldığımız indirimli biletlerle Madeleine kilisesinde Requiem de Mozart... Ahmet Bey'in tavsiyeleri şimdiye değin neredeyse %100 isabetli çıkınca bizim açımızdan, bir de parfümeriye gidelim dedik. İyi ki de gitmişiz. Türkçe konuşan elemanları sanırım pazar günü olması nedeniyle izinliydi, onun yerine bize ingilizce bilen bir hanımefendi yardımcı oldu. Oldukça ilgili ve güler yüzlü olan bu hanımefendiden şahane bir hizmet aldık. Pariste.net tavsiyesiyle geldiğimizi söyleyince de bir hayli indirim. Hediye edilen ürünler de cabası. Bu mağazayı tavsiye ederim. Elbette herkesin beklentileri, arzu ettikleri farklı o yüzden tüm gidenler %100 memnun kalır iddiasında değilim. Lakin biz gittik gerek hizmetten, gerekse fiyatlardan oldukça memnun kaldık. Teşekkürlerimizle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tatilinizin güzel geçmesine çok sevindim ilginiz ve güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim

   Sil
  2. Ahmet Bey merhaba, bu tax refund formunu mağazadan mı aliyoruz?Ayrıca tesekkürler verdiğiniz bilgiler için.

   Sil
  3. Merhaba Mehmet Bey, eğer Benlux'ten alışveriş yapacaksanız onlar size zaten formu zarfıyla beraber veriyorlar, sizin ayrıca talep etmenize gerek olmuyor, tek yapmanız gereken o formu havaalanındaki tax free bürosuna götürmek ya da yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi havaalanındaki otomata okutup ilgili posta kutusuna atmak olacaktır.

   Sil
  4. Ahmet bey otomatı üzerinde ne yazıyor

   Sil
  5. DETAXE / TAX REFUND yazıyor diye biliyorum.

   Sil
 8. Merhabalar Ahmet bey.
  Geçen hafta Paris' teydik ve siteniz sayesindw sanki yıllarca oradaymış gibi hiç sorun yaşamadan rahatça dolaştık Paris sokaklarında. Öncelikle sitenideki bilgilendirmeler için çok teşekkürler, gerçekten çok yardımcı oldular.
  Tavsiyeniz üzerine Benlux'e de uğradık vegerçekten de aradığımız parfümleri free shoptan çok daha ucuz fiyatlara aldık (Sizin adınızı vererek ekstra indirim de yaptırdık :) tekrar teşekkürler). Türk satışa elemanları da çok yardımcı oldular. Buradan sizin aracılığınızla onlara da teşekkür ederiz. Ancak dönüş yolunda bir aksilik oldu. Pasaport kontrolde yaklaşık 2 saat kuyruk bekledikten sonra bizi bekleyen uçağa ucu ucuna binebildik ve dolayısıyla bize verilen fişi okutup posta kutusuna atamadık. Bu konuda Benlux'e bir e-posta attım (Türkçe) ancak bir geri döş alamadım. Ne yapabileceğim konusunda bir bilginiz varsa iletirseniz sevinirim.
  Tekrar teşekkürler, iyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
   Açıkçası bu durumda prosedürün nasıl işlediğini bilmiyorum ama eğer bana mail atıp Adınızı, soyadınızı ve alışveriş yaptığınız tarihi ve ödeme tutarını yazabilirseniz, ne yapmanız gerektiğini sizin için öğrenmeye çalışırım.
   Teşekkürler
   [email protected]

   Sil
 9. Ben oğluma bir parfüm aldım, yüzde 30 civarında ucuz olduğunu söyleyebilirim, ahmet beye bu vasıtayla tekrar teşekkür ederim, ilk defa geldiğimiz bir şehirde onun yazıları sayesinde hiç yabancılık çekmedik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğlunuz hediyesini iyi günlerde kullansın. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler...

   Sil
 10. Ahmet Bey Merhaba
  Paris'ten birkaç saat önce geldik.Öneriniz doğrultusunda Benlux'ten Alışveriş yaptık tabii paris.net ve sizin adınızı söyleyerek. Ruhişan hanım bizimle oldukça yakından ilgilendi ve dediğiniz gibi ciddi indirimler yaptı.Aslında parfüm fiyatları hakkında bir bilgim yoktu ama hanımların bu konudaki derin bilgilerini tahmin edersiniz. Açıkça söylemek isterim planlamamın oldukça üzerinde bir alışveriş yaptık.İndirimimiz de bize göre yüksek oldu tabii. Ayrıca o gün doğum günümdü pasaportumla işlem yaparken bunu gördü ve inceliğini göstererek bir hediyeyle doğum günümü kutladı.Kendisine tekrar teşekkürlerimi iletmenizi rica ediyorum. Size de ayrıca her konuda rehberliğiniz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu vesileyle ben de doğum gününüzü kutlamak isterim. Nice mutlu yaşlara Kadri Bey...

   Sil
 11. Merhaba, The Balm kozmetik markası mağazada var mı acaba? Ya da Pariste bu markayı indirimli bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Tuğçe Hanım, açıkçası parfüm çeşitleri uzmanlık alanım değil pek ama yolum Benlux'e düştüğünde sizin için sorup öğrenmeye çalışırım.
   Mutlu günler.

   Sil
 12. Merhaba,
  Bende buradaki tavsiyeler üzerine benlüxten alışveriş yaptım. Tabiki Türk personelden alışveriş yapmak rahat oluyor. Parfümden parfüme değişir ama fiyatlar freeshopta da nerdeyse aynı gitmeden kafanızdakilere free shopta önceden bakın derim. Böylece tax free işlemleri için de yorulmazsınız havalimanında. Ayrıca aldığım parfümlerden birisi de 2008 üretimi çıktı bu beni oldukça üzdü tonlarca para verip paristen miadı geçmiş parfüm aldım :D Siz siz olun dikkatli alışveriş yapın. Yeni çıkan parfümlerde böyle bir risk yok ama çıkış tarihi eskilere dayananlarda mutlaka kontrolünü yapın alırken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Değerlendirmenizi Benlux yetkililerine ilettim. Bu kadar sirkülasyonu yüksek bir mağazada değil 2008'den kalma, iki haftadan önce kalma parfümün bile stoklarında kalmadığını söylediler. O yüzden söz konusu sorunun aydınlatılıp çözüme kavuşturulması için iletişim bilgilerinize ihtiyaç duyuyorlar. Adınızdan faturaları arayıp kontrol etmek istemişler ancak bulamamışlar, belki bilgilerinize ulaşabilmeleri için daha geniş bir tarih aralığına bakmaları gerekiyor. Sizden ricam, bana Benlux'ten hangi tarihte ürün aldığınızı, hangi ürünleri satın aldığınızı, faturanın kimin adına kesildiğini e-mail ile gönderirseniz probleminizin çözülmesi için bu bilgileri Benlux'e ileteceğim. Hatta sözünü ettiğiniz parfümü Benlux'e gönderme şansınız olursa da çözüm üretmek için sizinle iletişime geçeceklerdir çünkü ortada gerçekten olağan dışı bir durum varmış gibi görünüyor.
   İlginiz için teşekkürler.

   Sil
 13. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Kendimi sizin yerinize koyuyorum da, ben Paris'e gitmeden önce böylesine zengin içerikli bir blog ile karşılaşsam, o siteden sonuna kadar ücretsiz yararlansam, hatta kişisel sorularıma mesaj ile hızlı geri dönüş alsam ama sonra bir gün Paris'e gittiğimde yeni tanıştığım insanlardan, yüzyüze hiç tanışmadığım sizin hakkınızda yukarıda sıraladığınız eleştirileri (hatta ithamları) duysam ben de önce çok şaşırır, ardından durur şöyle bir düşünürdüm... "Acaba bu kişi(ler) sizi ne kadar tanıyor, sizinle bir alıp veremedikleri olabilir mi? Neden durduk yere bana sizi kötülüyorlar ki?" diye kafamda tartar, belki de size e-posta yoluyla ulaşır, "ben sizin iyi biri olduğunuzu sanıyordum ama hakkınızda böyle böyle söyleniyor" diye uyarır ama bu konuyu asla böyle ulu orta, rencide edici bir biçimde dile getirmezdim. Hele hele "sizin içyüzünüzü Paris'e gidince tanıdım" gibi iddialı bir cümle kurmaktan imtina ederdim; zira sizi birebir tanımadan buna karar veremeyeceğimi bilirdim.

   Temiz ve iyi niyetli biri olduğunuz ortada, zira hiç tanımadığınız biri hakkında söylenenleri hemen gerçek sanabiliyorsunuz. Gerçi hakkımda istediğinizi düşünmekte serbestsiniz, buna karışamam ama böyle ulu orta bir itham olunca, takdir edersiniz ki bana da söz hakkı düşüyor:

   Sil
  2. Paris'te uluslararası geniş bir çevrem var ama Türklerden toplasanız 10-15 kişiyi tanıyorum. Yani birebir sohbet ettiğim, benden yukarıda söylediğim iddia edilen sözleri duyabilecek kişiler de belli oluyor haliyle. Tanımadığım insanların hakkımda söyleyeceklerini zaten ciddiye almam ama belli ki oturup kahve sohbeti yaptığım biri size bunları söylemiş ama kullandığı kelimeler fazla çiğ olmuş. Kaldı ki benim kelime dağarcığımda o kelimeler olmadığına ve hayatımda kimse hakkında bu tarz kelimeler kullanmadığıma göre, sanırım bu sözler, size bunu aktaran kişinin kelime dağarcığının karanlık derinliklerini gösteriyor.

   Pariste.Net'i iki yılı aşkın bir süredir yazıyorum ve bugüne kadar yazılarım 1.600.000 kereden fazla okundu. Takdir edersiniz ki bu kadar ilgi gören bir blog'u beğeniyle izleyen insanların bir kısmı da Paris'i benim önerilerim doğrultusunda gezmeyi tercih edebiliyor. Bu beni ancak mutlu eder; asla haddimi aşıp insanları yönlendirmede kendimi bir şey zannetme terbiyesizliğine düşürmez. Aldığı sayısız övgü mesajında mutlu olan ama bir o kadar da kendini mahçup hisseden biriyim.

   Sil
  3. Her neyse. Gelelim Benlux konusuna. Çok rica ederim yukarıdaki Benlux yazısını tekrar okuyun. Bu yazıda "Benlux en ucuz yerdir, mutlaka buradan alışveriş yapın" diye bir ibare var mı? Kırk kere söyledim, yine söylüyorum: Gelmeden önce fiyatları kontrol edin, uygun fiyat yakalarsanız kaçırmayın... Bu kadar açık, bu kadar net... Bu yazdıklarımı insanları kandırmak olarak değerlendirebiliyorsanız size daha ne diyebilirim ki? Kaldı ki Paris'e hangi tur firmasıyla gelirseniz gelin, Paris'te hangi tur rehberine para ödeyip sizi gezdirmesini isterseniz isteyin "Paris'te en hesaplı parfümü nereden alabilirim?" diye sorsanız (hatta sormasanız bile) sizi götürecekleri yer Benlux'tür. Bense bu bilgiyi sizden hiçbir ücret almadan paylaşıyorum. Çünkü dünyanın her ülkesinden gelen otobüsler dolusu turist kafileleri buraya mutlaka gelir. Aradığı ürünü uygun fiyata bulan tax free avantajı ve grup indiriminden yararlanıp alışverişini yapar, kimisi de sadece bakıp çıkar... Kimse kimsenin kafasına silah dayayıp zorla para harcatmaz... Bilmem anlatabiliyor muyum?

   Çalışmadan internet üzerinden para kazanmak konusuna gelince... Keşke hayat o kadar kolay olsa... Bugüne kadar bu blog'ta Paris'te gezip görülecek yerler hakkında 380 (üç yüz seksen) yazı yazdım ve hala da yazmaya devam ediyorum. Gelen soruların, mesajların, maillerin haddi hesabı yok; hepsine tek tek ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yanıt vermeye çalışıyorum. Sürekli yeni yerler keşfediyorum ve her keşfettiğim ve beğendiğim yeri hiçbir ücret talep etmeksizin sizlerle paylaşıyorum ve bundan da müthiş bir keyif alıyorum.

   Bazı günler günde sekiz saat durmaksızın yazı yazıyorum, şikayetçi de değilim ama bu işler dediğiniz gibi öyle çalışmadan olmuyor... Bu arada, gerçi paşa torunu değilim ama çok şükür fazla çalışmadan yaşayabilecek maddi güce sahibim, yani yine çok şükür ki para kazanma hırslarımdan arınalı çok oldu. Yine de bu kadar emeğin karşılığını da inanamayacağınız bir şekilde alıyorum ve hayat bunu önüme kendiliğinden sunuyor. Paris'te mutlu, huzurlu ve çok güzel bir hayatım olduğu için sizden ve hakkımda bu ifadeleri size aktaran insanlardan özür dilerim. Belki ben de para hırsıyla kendini kaybetmiş, Paris'te mutsuzluk içinde boğulan, kimsenin umursamadığı, sorunlu biri olsaydım; o zaman belki böyle hakkımda kötü düşünen insanlar olmazdı ama neylersiniz ki hayat...

   Sil
  4. Cüneyt Bey hakkında yazdıklarınızı hayretle okudum. Hadi beni yazdıklarımdan tanıyorsunuz ama Cüneyt Bey hakkında ne biliyorsunuz? Kendisi sayamadığım kadar çok kitap yazmış bir yazar, yılların gazetecisi, benim yaşım kadar Paris'le ilişkisi olan bir büyüğümdür. Paris hakkında üç kitabı bulunan böylesine değerli biri hakkında ithamda bulunmadan önce biraz kendisi hakkında araştırma yapmanızı öneririm. Bu arada size bir adaş tavsiyesi; insanlar kazandıkları parayla isterse içki içer isterse dibek kahvesi... İnsanların hakkıyla kazandıkları parayı nasıl harcadıklarını eleştirmek hiçbirimizin haddi değil.

   Son olarak, belli bir ücret ödeyerek Paris'i çok iyi bir rehberle gezmenize, ödediğiniz paranın karşılığını aldığınıza çok sevindim. Çünkü insanların bu güzel şehri en iyi şekilde gezip tanımalarını çok önemsiyorum. Zaten o yüzden iki yılı aşkın bir süredir bu konuda tüm bildiklerimi herkesle en ufak bir para talep etmeksizin paylaşıyorum. Ve çok şükür haddimi biliyorum; "hakkımda" sayfasında da belirttiğim gibi ben rehber değilim, rehber olmayı da hiç düşünmedim ama rehberlerin yaptığı işin önünde saygıyla eğiliyorum. Beni şaşırtan şey, kimi turizm profesyonellerinin beni rakip olarak görmesi. Ben kimsenin rakibi değilim, kimseyi de kendime rakip olarak görmüyorum; çünkü ben bir turizm profesyoneli değil profesyonel blogger'ım; fransa'da sahip olduğum şirketin faaliyet alanı da bu konu üzerine.

   Paris küçük yer, bu küçük camiada birbirimizin yüzüne bakacak yer bırakmalıyız kanımca. Her zaman için karşılıklı sevgi ve saygıya inanan biri olarak hayatın, bilginin ve lokmanın paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum; o nedenle kim hakkımda ne düşünürse düşünsün, ben insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve Paris gezilerini güzelleştirmek için elimden gelen gayreti göstermeye devam edeceğim.

   Umarım hayat bizi bir gün bir yerlerde karşılaştırır ve oturup sizinle bir kahve sohbeti yapma ve birbirimizi başka insanların söyledikleri üzerinden değil de bizzat konuşarak yakından tanıma imkanımız olur.
   Mutlu, huzurlu, güzel günler dilerim.

   Saygılarımla.

   Ahmet
   ...

   Sil
 14. Efendice yaklaşımınız için teşekkür ediyorum.Kızgınlıkla yazdığım yorumumu sildim.Sizden özür dilerim.Orada sizin için Cüneyt Bey için söylenenleri duyunca ve sizin dışarıdan görünen yüzünüzün çok farklı olduğu söylenince hayal kırıklığına uğrayıp biraz acımasız bir yorum yapmışım.(orada top topu kaç türk var ve herkes birbirinden nefret ediyor sanırım.Para yüzünden olsa gerek.Kimin iyi kimin kötü olduğu da belli değil)
  Tekrar Paris'e elbette geleceğim.
  Önyargısız sizinle konuşmak isterim kısmet olursa.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar, ben de bir konuda danışmak istedim. Şu an uzun dönem öğrenci vizem var ama oturma iznim henüz çıkmadı. duty free işlemleri tamamen mağazada yapılıyorsa oturma iznim çıkmadan alışveriş yapabilir miyim sizce?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Bildiğim kadarıyla, eğer Paris'te turist olarak bulunmuyorsanız, yani burayı geçici olarak ziyaret etmeyen biriyseniz sizin duty free'den yararlanmanız mümkün olmuyor.
   Ama ben şöyle bir şey öneriyorum: Bir müsait zamanınızda geçerken Benlux'e uğrayın ve orada Ruhişen Hanım'ı bularak selamımı söyleyin. Tax free işlemi olmadan da yapılabilecek en uygun indirimi yapmaya çalışacaktır. Eğer size teklif edilen fiyat sizi mutlu ederse alışveriş yaparsınız, etmezse de oradan Louvre'un bahçesine geçip piramidi görmüş olur, gününüzün güzel geçmesini sağlarsınız :)
   Mutlu günler dilerim.

   Sil
 16. İyi günler Ahmet Bey 7 Kasım'da Parise gidiyorum alışveriş için nerelere giderim diye araştırmak için çıktığım yolda size tesadüf rastladım gerçekten çok sevindim inşallah Benlux e uğrayacağım. Birde sizden bir konuda daha fikir istiyorum kıyafet nereden bakabilirim önereceğiniz yerler varmı çok teşekkür ederim. Musmutlu günler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Gelmeden önce fiyat karşılaştırması yapıp ona göre alışveriş yaparsanız çok daha verimli geçecektir ;)
   Kıyafet alışverişinde hem marka olsun hem de hesaplı olsun diyorsanız La Vallée Village'a gitmenizi öneririm. O konuda da blog'ta detaylı bir yazı mevcut. Bkz: http://www.pariste.net/2014/06/outlet-alsveriste-luksu-sevenlere.html
   Size de şimdiden iyi tatiller keyifli alışverişler dilerim ;)

   Sil
 17. Ahmet Bey merhaba,

  Hazır hesaplı alışverişten bahsetmişken aklıma bir soru geldi onu buradan sormak istiyorum. Paris'te telefon kullanımı hakkında ne önerebilirsiniz ? Örneğin Paris-Brüksel-Amsterdam turu yapacak birisi olarak Paris'ten sadece internet olan bir hat alıp kullanmam mı daha mantıklı olur yoksa Türkiye'de ki hattımla gelip sadece Wi-fi kullanarak daha mı rahat ederim ? İlginize şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
  İyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, bu konu bana en çok sorulan soruların başında geliyor. Tam da şu an "Paris'te Yurt Dışı İnternet, Konuşma Paketleri ve Ücretsiz Wi-Fi" başlığıyla bu yazı üzerinde çalışıyorum, bu konuyu çalışıyorum. Cuma günü yayınlanacak. Umarım sorularınızın yanıtını orada bulabileceksiniz. Teşekkürler...

   Sil
  2. Şimdiden elinize sağlık. Merakla bekliyorum...

   Sil
 18. Blog sayfanız bana ve eşime çok faydalı oldu.Ellerinize sağlık.Tek sorun şu expressonun Türkçe deyimimizle bir fırt olması idi.Double bile kesmedi.4 gün ise hiç yetmedi.İkinci gelişte buluşalım.Tekrar çok teşekkür ederiz.navigo detayı çok tatmin edici.Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ercan Bey, yorumunuz süper gerçekten... Paris'te kahveler çok az miktarda servis ediliyor, iki yudumda bitiyor ama yine de miktar olarak İtalya'daki kahvelerden iyidir diye düşünüyorum, beterin beteri var :)
   Ben Paris'te beşinci yılımı bitirdim ama daha Paris'i bitiremedim, siz 4 günde yine iyi gezmişsinizdir umarım. Yolunuzun tekrar buralara düşmesi dileğiyle mutlu günler dilerim...

   Sil
 19. Merhaba Ahmet Bey,
  Sizin tavsiyeniz üzerine gezimiz sırasında alışverişimizi buradan yaptık. Gerçekten çok ilgilendiler, bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Size bir sorum olacaktı, Orly havaalanından dönerken vergi iade makinelerinde kağıtları okuttum, hiçbir sorun çıkmadı. Ancak zarfların atıldığı mail kutusu mühürle kapatılmıştı ve en yakın kutunun adresi verilmişti, doğal olarak havaalanından çıkmamız mümkün değildi ve zarfları gönderemeden dönmüş olduk. Oradaki görevlilere sorduğumda makineden okutmanın yeterli olduğunu söylediler ancak emin olamadığım için buradan da sormak istedim. Bir sorun çıkar mı zarf gönderilmediğinde?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Aslına bakarsanız tax free konusunda çok bilgi sahibi değilim, yanlış bilgi verip sizi yanıltmak istemem. Şu anda Paris dışında tatildeyim, eğer bu yorumunuzu e-posta olarak Benlux'ten Ruhişen Hanım'a gönderirseniz o size en kısa sürede dönüş yaparak yardımcı olacaktır: [email protected]
   Eğer kazara birkaç gün içinde mail'inize yanıt alamazsanız lütfen bana bilgi verin. 4 Eylül'den itibaren Paris'te olacağım, konuyla ilgilenmeye çalışırım ama Ruhişen Hanım tatilde değilse mutlaka dönüş yapacaktır.
   Mutlu günler.

   Sil
  2. Kendisine mail aracılığıyla ulaşarak iletişim kurdum, zarfı göndermem gerekiyormuş belki başka soranlara da yardımcı olur.

   İlginiz için çok teşekkürler Ahmet Bey, böyle bilgilendirici bir blog hazırladığınız için de ayrıca teşekkür ediyorum, gezimiz çok güzel geçti sayenizde. Ellerinize sağlık :)

   Sil
 20. Merhabalar Ahmet bey

  Sizden bir ricam olacak birkaç hafta sonra pariste olacağım elektronik eşya ( örneğin tlf)tax free oranları %12 mi? Bilgi verebilirseniz sevinirim.
  Saygılarım ile

  Suat Dulker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Suat Bey,
   Açıkçası Tax Free alışveriş yapma alışkanlığım olmadığından bu konuya çok hakim değilim ne yazık ki. İnternette biraz araştırdım ama her yerde başka rakamlar veriliyor, o yüzden sizi yanıltmak istemem.
   Umarım Fransa'dan elektronik alışverişi yapan birileri sorunuzu okur ve yanıtlar.
   Mutlu günler dilerim.

   Sil
 21. Merhaba Ahmet bey

  İnternette çok farklı bilgiler var benim de kafam karıştı.Yaşayıp ögreneceğim demek ki :))
  İlgininize tekrar teşekkür ederim.

  Saygılarım ile

  Suat Dulker

  YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.