Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

24 Ocak 2014 Cuma

Montmartre Tepesi

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
(Son Güncelleme: 03.11.2017) Montmartre Tepesi, her gün binlerce turistin ziyaret ettiği ama bu ilgiyi gerçekten hak eden, Paris'te en az yarım gününüzü zevkle geçirebileceğiniz çok keyifli bir yer. Bu tepe Paris'in en yüksek noktasını oluşturuyor ve neredeyse tüm şehre hakim bir konumda. Kıyas yapacak olursak Paris'in Çamlıca Tepesi gibi düşünebiliriz ama doğruyu söylemek gerekirse manzaranın o kadar etkileyici olduğunu söyleyemeyeceğim.

Peki buraya neden gidiyoruz? Elbette manzarasından öte, burada yaşayacağımız canlılığı iliklerimize kadar hissetmek için. Daracık sokaklar, minik dükkanlar, birbirinden mağazalar, restoranlar, kafeler, cıvıl cıvıl insanlar; tüm bunlar size şahane vakit geçireceğiniz bir mekan vaadediyor. Montmartre Tepesi de Marais Bölgesi gibi tek bir yazıda bitirilemeyecek, hakkında başlı başına bir kitap, bir blog yazılacak kadar özel bir yer.Ben yine de bu yazıda derli toplu bir şekilde bir gezi programı oluşturmaya çalışacağım ama dilerseniz yazıyı okumadan önce Youtube kanalım Pariste.Net TV'de sizler için hazırladığım Klasik Montmartre Turu videomu izleyerek şöyle keyifli bir gezi yapmanız da mümkün. Eğer vaktiniz varsa ve Montmartre'ın alternatif yerlerini de görmek istiyorsanız o zaman en aşağıdaki Alternatif Montmartre Turu videomu da izlemek hoşunuza gidecektir.

Montmartre Tepesi'nin Ressamlar Tepesi olarak anılmasını sağlayan, günün her saati hareketli ve renkli Place du Tertre ve meşhur Beyaz Kilise Sacré Coeur Bazilikası da Montmartre Tepesi'nde. O nedenle bu bölge Paris gezi programımızın "olmazsa olmazlar" bölümünde yer alıyor.

Ressamlar Meydanı - Place du Tertre
Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Burası tepelik bir yer olduğu için eskiden burada bolca yel değirmeni varmış; şimdi orijinalleri kalmadıysa da sağda solda karşınıza çıkacak olan replikaları yüzünüze bir tebessüm yerleştirmeye yetiyor...

Montmartre Tepesi'ne gelmenin birkaç yolu var. En çok tercih edilen yöntemler, Pigalle'den ya da Anvers'ten yürüyerek çıkmak olabilir. Montmartre Füniküleri ile de zahmetsizce tepeye çıkmak mümkün ama ben genelde Pigalle'den Montmartrobus'e binerek en tepedeki noktada, yazının kapak fotoğrafında gördüğünüz yerde inmeyi tercih ediyorum. Tam burada, soldaki Café Montmartre'ta bir kruvasan ya da ekler yiyip bir kahve içmek benim için neredeyse bir ritüel halini aldı.

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Sonra Café Montmartre'ın  sol tarafındaki dar sokaktan asıl gezimize başlıyoruz. Le Consulat Restaurant'ın sağındaki daracık yoldan ilerlediğinizde birden bambaşka bir Paris'in içinde buluyorsunuz kendinizi. Burada sağlı sollu çok güzel butikler ve hediyelik eşyacılar var. Tabii minik kafeler ve restoranlar da. Karşınıza çıkan ara sokaklara dalmak tamamen zevkinize kalmış ama o zaman programınız biraz karışabilir (varsın karışsın). Sanki Paris'te değil de şehirden uzakta Fransa'nın meşhur bir köyündeymişsiniz gibi hissedeceğinize eminim. Neden meşhur bir köy gibi diyorum? Çok turist var da ondan...

Biraz daha yürüdüğünüzde, solunuzda yeni açılan bir Starbucks olacak. Bilmem yurt dışı gezilerinizde Starbucks'ı tercih eder misiniz ama özellikle soğuk havalarda uzun süre oturup dinlenme ihtiyacı için hoş bir seçenek olabiliyor (Bu arada Paris'teki en güzel Starbucks şubesinin Opéra Garnier'nin biraz ilerisindeki Starbucks Capucines olduğunu bir yere not edelim).

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Hemen ileride sizi çok güzel bir meydan bekliyor. Burası yazının başında da bahsettiğim, Montmartre Tepesi'ne Ressamlar Tepesi denmesine neden olan Place du Tertre... Bu meydan özellikle güzel havalarda o kadar renkli, o kadar canlı oluyor ki... Sanatçıların özgün Paris çalışmalarını izlemek ayrı bir keyif. Burada bir sokak ressamına karikatürünüzü çizdirebilir ya da şöyle eli yüzü düzgün bir portrenizi yaptırabilirsiniz. Eh tabii her güzelliğin bir bedeli var...

Meydanı çepeçevre saran restoranlardan birine oturup bir şeyler yiyebilir ya da en azından bir solukluk kahve molası verebilirsiniz. Mevsimine, daha doğrusu vakti saatine göre restoranlarla ressamların kapladığı alan değişebiliyor.

Ressamlar Meydanı - Place du Tertre
Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Bir gidiyorsunuz her yerde ressamlar, sanatçılar var, bir bakıyorsunuz restoranlar meydana doğru yayıldıkça yayılmış. O yüzden buraya her gidişimde farklı bir meydana gelmiş gibi hissediyorum. Tabii en güzel halinin bolca ressam ve eserlerinin olduğu atmosfer olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Yürüyüşünüze devam edip sola döndüğümüzde, yani sanatçıların olduğu meydandan ilerleyince hemen ulaştığımız küçük meydanda genelde bir sokak sanatçısı gösterisini yapıyor. Ya laterna ile şahane melodiler çalarak şarkılar söyleyen birine denk gelirsiniz ya da pandomim gösterisi vardır; o da olmadı bambaşka bir etkinlikle gününüz güzelleşir. O meydandaki kiliseyi de ziyaret etmeyi unutmayın sakın.

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Az ileride solda, Montmartre'ın canlılığının bitmesine yakın, -bence- oradaki en güzel hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz butiğe ulaşacaksınız. Vitrinindeki minik Paris minyatürlerinden oluşan koleksiyon beni çok etkiliyor. İçerideki hediyelik eşyalar da Paris genelini istila etmiş "made in china" samimiyetsizliğinin biraz dışında sanki. Daha özgün, daha cici-bici, daha hoş objeleri bu minik butik, Montmartre Village'da bulabilirsiniz.

Montmartre Village'ın karşısındaki sokağa saptığınızda Sacré-Coeur'ün kulesini görebilirsiniz. Buradan yürüyüşünüze devam ettiğinizde sağlı-sollu hediyelik eşya dükkanları devam ediyor ama açıkçası ben buradakileri o kadar çok sevmiyorum. Yine de kafe ve restoranlar gayet güzel.

Montmatre Tepesi'nde en sevdiğim hediyelik eşya dükkanı: Montmartre Village
Bu arada, belirtmekte yarar var, yol üstünde sizi çevirip durduran sokak sanatçıları bazen rahatsızlık verebiliyorlar. Ya iki dakikada kağıt ve makasla yüz silüetinizin kopyasını yapıp satmaya çalışıyorlar ya da portrenizi-karikatürünüzü yapmak için sizi ikna etmeyi deniyorlar. Şahsen benim böyle bir niyetim olsa bile gidip kendim talep etmeyi tercih ederim; yolda birilerinin önümü kesip "ürün pazarlaması" yapmaya kalkması her zaman rahatsız edici gelmiştir.

Neyse, biz yürüyüşümüze devam edecek olursak, bu dar sokağı bitirip sağa döndüğümüzde, yani Sacré Coeur'ün yanından yürüyerek ana girişinin olduğu meydana ulaşıyoruz. Meydana gelmeden önce yürüdüğümüz bu yol kışın, Noel öncesi çok güzel  bir Noel Pazarı kuruluyor genelde. "Genelde" diyorum, çünkü Paris'e yerleştiğim 2012 kışında ve sonrasında 2013 ve 2014'te burada pazar vardı ama 2015 ve 2016 kışında pazar kurulmadı, burası biraz renksiz kaldı.

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Meydan ayrı bir canlılıkta haliyle. Kendimi bildim bileli orada bir amca elinde metal bir şeyler, ha bire hediyelik hatıralar üretir, bunu yaparken sürekli anlatır durur; yıllardır vazgeçmedi :) O anlatırken arkasından yükselen bu bembeyaz kilise ile bana artık Walt Disney şatosundan çok, Aralık 2015'te, Martinique'teki doğum günü tatilim sırasında adayı gezerken, tropikal ağaçların arasında bir tepede gördüğüm kiliseyi, Sacré-Coeur de Balata'yı hatırlatıyor...

Sacré-Coeur Bazilikası'nın önündeki bu noktadan hemen aşağıya baktığınızda Square Louise-Michel Parkı, karşınızda da uçsuz bucaksız bir Paris manzarasını duruyor. Dediğim gibi, gündüz manzarası pek o kadar etkileyici değil ama akşamı şahane. Ne olursa olsun her zaman için böyle bir tepelikten Paris'i seyretmenin keyfi içinizde hoş bir duygu yaratabilir.

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Merdivenlerde insanlar oturur, çekilen binlerce fotoğrafta hiç farkında olmadan bir detay olarak kalırsınız. Gençler gösteri yapıp para toplamaya çalışırlar. Bazı sanatsal çalışmalar etkileyici olsa da tuhaf ve gürültülü müziklerle ortalıktaki huzur havasını bozanları ise sopayla kovalamak ister insan...

Artık Sacré Coeur'e girebiliriz. Bu beyaz kilise dış tasarımı ile alışıldık kiliselerden oldukça farklı. Bir Notre Dame'ı gözünüzün önüne getirin bir de Madeleine'i... Paris'te farklı farklı mimarilerde, hepsi birbirinden özgün böyle farklı kiliselerle karşılaşabiliyorsunuz işte.

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Merdivenlerden çıkıp sol kapıdan içeri girdiğinizde yaşadığınız derinlik duygusu, detaylar, süslemeler, artık sizin için önemli olan neyse hepsi, gerçekten üzerinizde hoş bir etki bırakıyor. Dilerseniz mum da dikebilirsiniz ama ben artık kilisede mum dikmenin, özellikle de turistik kiliselerde tamamen ticari bir ritüele dönüştüğünü düşünüyorum.

O kadar ki, siz tüm iyi niyetinizle mum dikip dilek diliyorsunuz, sonra mum dikecek yer kalmayınca bir görevli gelip tüm mumları söndürüp ortalığı temizliyor, yeni "müşterilere" yer açıyor. Siz de orada bir mumunuz yanıp duruyor sanıyorsunuz. Tabii bu söylediğim tüm turistik kiliseler için geçerli. Yine de hoş bir ritüel, dilerseniz yapmaya devam edin; keyfinizi bozmak istemem...

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Kilise içinde bir tur attıktan sonra sol tarafınızdan çıkıp yeniden Paris'in havasını solumaya başlayacaksınız. Bu noktadan sonra sağ taraftaki girişten Dome'a ulaşabilir, kilisenin kubbesine tırmanabilirsiniz.

Kiliseyi gezmek ücretsiz ama Dome'a çıkmak ücretliDilerseniz bu linkten ya da aşağıdaki videodan Sacré Coeur için yaptığım özel çekimi de izleyip fikir almanız, kubbeden şahane bir Paris manzarası izlemeniz de mümkün:Sacré Coeur'ü gezdikten sonra merdivenlerden inip kilise önündeki meydandan tekrar merdivenle inip sağa döndüğünüzde fünikülere ulaşacaksınız. Dilerseniz bu sevimli araçla aşağı inebilirsiniz. Tabii ki mesafe çok kısa, sadece bir hoşluk olarak kullanabilirsiniz.

Ben genelde sağdaki dik merdivenlerden ya da soldaki, yani ana merdivenlerin altında devam eden yoldan, Square Louise Michel olarak geçen Sacré Coeur Parkı'nın içinden geçerek, aşağı inmeyi tercih ediyorum. Ama hemen sağ tarafta bulunan küçük parktaki Chevalier de la Barre heykeli'ni de bir görmekte ve hikayesini öğrenmekte büyük fayda var. O zaman Montmartre Tepesi ve Fransa tarihi gözünüzde başka türlü şekilleniyor.

Sacré-Coeur Bazilikası
Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Aşağıdaki atlı karıncanın olduğu yer, yani Square Louise Michel Parkı'nın alt girişi bana hep Amélie filmini hatırlatır. Buradan yukarı bakıp gördüğünüz manzara da ayrı bir keyiftir. Biraz önce yukarıda gördükleriniz, yaşadıklarınız bir bir geçer gözünüzün önünden, tebessüm edersiniz. Siz burada bu güzel duyguları yaşarken etraftaki onlarca Afrika kökenli vatandaşlardan biri Öteki Paris'ten ortaya çıkıp yanınıza gelerek size bir şeyler satmaya çalışabilir; örneğin bileğinize bir ip bağlayıp bunun karşılığı para talep edebilir; dikkatli olmanız gerek, çünkü aralarında yankesici olma ihtimali de var. Onlara net bir şekilde "no thanks!" demezseniz kurtulmanız kolay olmuyor.

Atlıkarıncayı arkanıza aldığınızda sol tarafa yürürseniz La Halle Saint-Pierre'e ulaşır, orada bir çay-kahve içip tatlı yiyebilir; hatta üstüne bir de sergi gezebilirsiniz. Sonrasında, hemen arka taraftaki Marché Saint-Pierre'e girip kat kat mağazada, birbirinden farklı kumaşları bulabilirsiniz. Erkekler için belki burası çok cazip olmayabilir ama kadınlar için gerçekten ilgi çekici bir yer. Paris'in eski alışveriş havasını hissetmek için hoş olabilir. Hele ki kırkyama / patchwork seven biriyseniz, aradığınız parça kumaşlar burada sizi bekliyor.

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Yine Atlıkarıncayı arkanıza aldığınızda sağa dönerseniz nefis sokaklarda nefis restoranlar, kafeler, küçük butikler, daracık sokaklar yani özgün Paris'e ait ne varsa her şeyi bu güzel bölgede bulabilirsiniz. Restoran önerisi olarak hangi birini söyleyeceğimi bilemiyorum ama  bu bölgede -kişisel olarak en sevdiğim- Le Basilic'i şiddetle tavsiye ederim. Belki Le Sarcelle'de de yemek isteyebilirsiniz. Sonra tam fünikülerin yukarıdaki istasyonunun orada Corcoran's Irish Pub var. Çok da takılmayın, gözünüze kestirdiğiniz bir yerde oturup güzel güzel yiyin için, hayatın tadını çıkarın işte... Ama bu civarda Eyfel Kulesi manzaralı bir teras bar restaurant olan Le Terrass" kaçmaz.

Ah bir de bu yol üzerinde, ikinci atlı karıncanın olduğu yerde karşınıza çıkacak olan Saint Jean Kilisesi de ilginç mimarisi nedeniyle görülmeye değer. Bir de tam bu bölgede, aşıklar ve aşk insanı olanlar için "Seni Seviyorum DuvarıLe Mur des "Je T'Aime" i atlamamalısınız.

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Eğer detaylara önem veren biriyseniz Montmartre'ı öyle çarçabuk bitirmeniz imkansız. Etrafta bakıp görecek öyle çok şey var ki. Birbirinden şık butiklerdeki zarif objeleri, ilginç tasarımları, albenili eşyaları seyretmeye doyamıyor insan. Öyle ki, küçük bir parfüm şişesine saatlerce bakabilirim ben. Gördüğüm sadece üzeri işlenmiş püsküllü-fısfıslı zarif bir şişe değildir, örneğin, yıllar önce izlediğim "Madame Sousatzka" filminden kareler akar gözümün önünden "bir film şeridi gibi"...

Yavaş yavaş Montmartre gezimizin sonuna geliyoruz. Elbette bu bölgede gezip görecek daha çok şey var; örneğin Picasso'nun Paris'teki ilk çalışma atölyesi Montmartre'ta ve artık onu da siz keşfedeceksiniz... Atlıkarıncadan aşağı inen yokuştaki -yukarıdaki estetik doku biraz bozulmakla birlikte- sağlı sollu dükkanlara baka baka Anvers metro istasyonuna ulaşıp turumuzu tamamlamış olalım. İnerken sağdaki çikolatacı Maison George Larnicol'e, soldaki kurabiyeci La Cure Gourmande'a uğramayı sakın unutmayın...

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Bu noktadan sonra metroya atlayıp dilediğiniz yere gidebilir ya da bir Pigalle gezisi ile gününüzü ilginçleştirebilirsiniz. Bunun için yokuştan indikten sonra sağa doğru yürümeniz gerek ama sakın sola doğru devam etmeyin; yani dilerseniz edin de eğer Barbès Rochechouart tarafına giderseniz, pek de sevimli olmayan Paris'in Öteki Yüzü ile karşılaşabilirsiniz.

Pigalle size ilginç gelmiyorsa, ben olsam, "Anvers" istasyonundan aşağı doğru yürür, şehrin daha az turistik ama bir o kadar da güzel olan mahallelerini keşfederdim. Ta ki Grands Boulvards'a varıncaya kadar.

Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Sonuçta Montmartre'a en yakın metro istasyonları 2 numaralı hattın "Anvers", 12 numaralı hattın "Abbesses", 2 ve 12 numaralı hatların "Pigale" durakları olacaktır. Dediğim gibi ben "Anvers"te inip Montmartre Füniküleri'ne yürümek yerine "Pigale"'de inip Montmartre Otobüsü ile tepeye çıkmayı tercih ediyorum.

Gerçi bir de turistik tren ile dolaşma seçeneği var ama rayda giden değil, hani şu bir romörk tarafından çekilen vagon dizisi şeklindeki "çakma" trenlerden bahsediyorum :) Şahsen ben bugüne kadar hiç binmedim, Montmartrobus'ü daha sevimli buluyorum. Eğer bahsettiğim "Le Petit Train Montmartre"a binmek istiyorsanız 2 numaralı hattın "Blanche" istasyonunda inmeniz gerekiyor. O tren sizi gezdire gezdire Montmartre'a çıkaracaktır.

Le Passe-Muraille (Duvardan Geçen Adam) Heykeli
Montmatre Tepesi - Buttes Montmartre
Bir de, Amélie filmini izlediyseniz, Amélie'nin çalıştığı Café des Deux Moulins hemen yakınlarda, görmek hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum. Belki Montmartre'a gelmişken Dalida'nın da izini sürerek Montmartre Mezarlığı'na kadar gezmek istersiniz, hatta belki sırf Dalida'nın izini sürmek için Montmartre'a gelirsiniz kimbilir?

Hele bir de Montmartre Tepesi'nin arka tarafında, az kişinin bildiği bir üzüm bağı olduğunu söylesem? Romantizm Müzesi - Musée de la Vie Romantique de hemen Montmartre'ın alt tarafında zaten. Daha Montmartre Müzesi'ni bile gezemedik hem, Le Passe-Muraille - Duvardan Geçen Adam heykelini anlatmadık? Onun hikayesi ve diğer tüm alternatif seçenekler, aşağıdaki Alternatif Montmartre Turu videosunda:Burada yapacak ve yaşayacak o kadar çok şey var ki...

Montmartre başlıbaşına bir şenlik;

Keyifli geziler, güzel keşifler...
Adres: Montmartre, 75018 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

35 yorum:

 1. Merhaba. Buralara yakın başka gezi noktaları nerelerdir acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, yazıda belirttiğim yerler dışında bu bölgeden civara yürüyerek gitmeyi pek tercih etmem, belki güneye, grands boulevards tarafına ve güney batıya opera ve st lazare bölgesine yürüyebilirsiniz.

   metroya binecekseniz zaten her yer yakındır istediğiniz yere gidebilirsiniz.

   Sil
 2. merhaba yazınız bir harika. biz eşimle 2.5 günlük bir paris gezisi düşünüyoruz öncelikle sorum burası 2.5 gün için vakit harcanabilir bir yer mi ikincisi kiliseye ulaşım nasıl oluyor tam olarak?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba paris'te 2 küsür yıldır yaşıyorum daha gezmeyi bitiremedim o yüzden 2,5 gün asla yetmeyecektir :)

   kiliseye çıkmak için en zahmetsiz yol, metronun pigale istasyonundan kalkan montmartrebus'e binmektir.

   Sil
 3. ya da vaktiniz varsa sadece bana başlık halinde 2.5 günlük bir seyir rotası istesem çok mu şey istemiş olurum acaba. çok güzel ve ayrıntılı yazmısınız kayboldum sitede nereye gitsek acaba diye :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zevklerinizi beklentilerinizi ve önceliklerinizi bilemediğim için bu soruya yanıt vermek o kadar zor ki.

   yine de ilk kez paris'e gelen biri klasik tur yapmalı herhalde:

   1. gün: eyfel kulesi, champs-élysées' de zafer takından başlayıp louvre'a kadar yürüyüş

   2.gün: montmartre, notre dame ve marais bölgesi

   3. gün: madeleine, opéra, lafayette, grand boulevards

   diyebilirim.

   şu an tatilde olduğum için cepten yanıt veriyorum, blog'taki yazılarım belli bir rakama ulaşınca bu yazılardan tur önerileri hazırlamayı düşünüyorum.

   ilginiz için teşekkürler
   şimdiden iyi tatiller.

   Sil
  2. Sayın Ahmet bey yazdıklarınız için öncelikle teşekkür ederim.Okuduğum en bilgilendirici yazılar sizinkiydi.Acaba bu yazınızda bahsettiğiniz BUTİK VE ÇİN MALI OLMAYAN HEDİYELİKÇİNİN mağaza adı nedir,uğramak isteriz.Saygılar sevgiler.

   Sil
  3. Merhaba,
   Sözünü ettiğim butiğin adı "Montmartre Village".
   Küçük ama sevimli bir butiktir. Umarım zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz.
   İyi tatiller ve mutlu günler...

   Sil
  4. Montmartre Village in Bulunduğu caddeyi yazabilirmisiniz acaba?

   Sil
  5. 11 Bis Rue du Mont Cenis 75018 Paris

   olarak google maps'te bulabilirsiniz.

   Sil
 4. Merhaba, Place Blanche'dan metroyla inip Moulin Rouge, Amelienin kafe filan o istikamette yürüyerek Sacre Coeur'e kolayca çıkabilir miyiz acaba, yoksa çok yokuş ve zorlayıcı bir yol mu? Dönerken de merdivenlerden inerek dönelim diye düşünüyorum. Ne önerirsiniz? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sorunun yanıtı tamamen öznel. Örneğin ben hiç yokuş sevmeyen biri olarak Montmartre'a her zaman Montmartrobus ile çıkar, önce tepeyi dolaşır sonra döne dolaşa aşağı inerim.

   Sil
  2. Peki bu montmartrobus tam olarak nereden ve ne sıklıkla kalkıyor ve bilet olarak normal otobüs metro bileti (ticket t+ filan) mi geçiyor? Çıkmak için fünikülerde mi daha çok sıra olur yoksa montmartrobus'ta mı? Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için, kısıtlı zaman olacağı için en efektif hangisi olur ona karar vermeye çalışıyorum..

   Sil
  3. Fünikülere her zaman daha çok talep var o yüzden çoğunlukla sıra olabiliyor.
   Montmartrobus hakkında Cuma günü yayınlanmak üzere bir yazı hazırlıyorum, umarım o kadar vaktiniz vardır.

   Sil
  4. yazınızı bekliyorum çok teşekkürler.

   Sil
 5. Otobüse binmeye gerek yok. Metrodan inince karsinizda duruyor. Pariste gidilmesi gereken 1.yer bence burası

  YanıtlaSil
 6. Otobüse binmeye gerek yok. Metrodan inince karsinizda duruyor. Pariste gidilmesi gereken 1.yer bence burası

  YanıtlaSil
 7. Paris'in en sevdiğim yeri. Daha önce iş icabı geldiğim Paris'e bu yıl eşimle mayıs ayında yaptığım gezide ilk gittiğimiz yer oldu. Sizin yazılarınızı da uzun zamandır takip ediyorum. Montmartre gezimizi yazılarınızdan öğrendiğimiz bir çok ayrıntı renklendirdi. Uzun zamandır size ulaşıp teşekkür etmek istiyordum. Bu ara vakit buldukça esinlendiğim tüm yazılarınıza yotrm yaparak teşekkürümü etmek düşüncesindeyim. Paris gezisi düşünün herkesin okuması gereken bir blog.

  Biz tüm Montmartre hatta tüm Paris gezimizi yürüyerek gerçekleştirdik. Eğer hava da uygunsa kimse ulaşıma takılmasın. Her adımda yeni bir keşif yapacaklardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel düşünceleriniz ve diğer sayfalarda paylaştığınız görüş ve önerileriniz için ben teşekkür ederim. Mutlu günler...

   Sil
 8. Sevgili Ahmet Öre, Paris'i o kadar güzel anlatıyorsunuz ki, zaten sevdiğim şehre daha daha aşık oluyorum! Daha önce iki kez ziyaret ettiğim Paris'i, bu sefer sizin yazılarınız rehberliğinde eşimle birlikte daha farklı bir bakış açısıyla dolaşıyor olacağım. Bu seferki konaklamamı Montmartre'da Hotel de Flore da yapmayı düşünüyorum, googleview uygulamasından gördüğüme göre otelin bulunduğu Rue Lamarck çok keyifli, güzel bir cadde. Size güzel yazılarınız, videolarınız ve pozitif enerjiniz için teşekkür etmek istiyorum. Yalnız çıtayı öyle yükselttiniz ki, artık hangi şehre gidecek olsak sizinki gibi bir blog arıyoruz, olmuyor tabii ☺️ Sevgilerle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Kalacağınız yerin çok keyifli olacağını düşünüyorum, umarım çok güzel bir tatil geçirirsiniz.
   Dediğiniz gibi keşke her şehir için böyle detaylı bir blog olsa ve insanlar onca yazı arasından kendileri için uygun olan gezi rotalarını kendileri oluşturabilse. İnsanları tek bir rotaya tabii tutmaya yönelik "to do list" yazılarının herkesi tektipleştirmesinin önüne geçmek adına ben çok farklı seçenekleri sunmaya çalışıyorum. Bu çabalarımın sizin gibi ayrıntıya dikkat eden kişilerce önemsenmesi ise beni çok mutlu ediyor.
   Çok teşekkür ederim.
   Sevgiler, selamlar ve mutlu günler...

   Sil
 9. Merhaba verdiğiniz tüm faydalı bilgiler ve keyifli geziler için çok teşekkür ederim. Bir gün çok istediğim Paris'i ziyaret ettiğimde tüm bu bilgiler çok işime yarayacak kesin:)İnstagram ve facebook'tan sizi izlemeye devam ediyorum. Güzel günler dilerim...Natali Çelikoğulları/natali_kontes

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Natali Hanım,
   Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Umarım Paris'e geldiğinizde unutulmaz güzellikte günler geçirirsiniz.
   Mutlu günler dilerim.

   Sil
 10. Merhabalar Ahmet bey,
  5 günlük Paris gezisinde hızlı ,hızlı geçtiğim sokaklardaki öyküleri atladığım cafeleri ,güzellikleri sizin sayenizde kesfediyorum.Bu güzel bilgiler için size çok,çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Gülay Hanım,
   Umarım bir sonraki gelişinizde bu detayları tüm güzellikleriyle yaşama şansınız olur.
   Güzel yorumunuz için çok çok teşekkürler.
   Sevgiler selamlar...

   Sil
 11. Merhaba Ahmet Bey size sorum olacak. pariste bu bölgede bir otelde kalmayı düşünüyoruz fakat heryere yakınlık durumu nedir tam anlayamadım mesela eiffel yada lafayette yakınlık durumu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Paris'te herhangi bir metro istasyonuna yakın her otel, her yere yakın demektir. Çünkü ulaşım çok kolay. Montmartre Tepesi ise yokuş olduğu için biraz güçlük çekilebilir ama metroya yakın olursanız sorun olmaz. Bir de son olarak tepenin batı yamacını tercih etmenizi öneririm, doğu tarafında profil pek sevimli olmayabiliyor.
   Mutlu günler.

   Sil
 12. Bu kez monmarte keşfi yapmaya geldik parise ve yazınız çok detaylı çok özenli her zamanki gibi çok teşekkürler. ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Çiğdem Hanım, çok teşekkür ederim. Ben de şu an Paris dışında tatildeyim. O zaman Paris size emanet.
   Güzel günler dilerim.

   Sil
 13. Paris gezimizde buraya gitmek kısmet olmamıştı. Çok teşekkür ederim Ahmet bey. Keyifle gezdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paris bir kere gelinecek bir şehir değil ne de olsa, bir sonraki gelişinizde bu sokaklarda keyifle yürümeniz dileğiyle, ben teşekkür ederim.

   Sil
 14. son derece guzel anlatmissiniz gezip gördüğüm yerleri bi kez daha canli yaşıyorum yazilarinizi okurken.tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Hülya Hanım...

   Sil
 15. Ahmet bey merhaba
  Bloğunuzu takip ederek çok keyifli bir paris seyahati yaşadık. 6 gün boyunca tüm yazılarınızdan faydalandık diyebilirim. Benlux de ki alışverişimizden de ciddi indirim aldık sayenizde. Eşim ve ben emekleriniz için teşekkür ediyoruuz. Bu arada catacombs a internetten yada daha önceden bilet alındığında 2. Bir sırada öncelik tanınıyor. Gezimiz son günü orayıda ziyaret ettik. Ki varlığından sizin sayenizde haberdar olduk. Tekrar teşekkür ediyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Seçil Hanım,
   Bu güzel yorumunuz için ve Catacombes bilgisi için ayrı ayrı teşekkür ederim. Hemen o yazıdaki sıra bilgisini güncelleyeceğim.
   Nice güzel gezileriniz olması dileğiyle.
   Mutlu günler.

   Sil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.