Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

10 Ocak 2014 Cuma

Concorde Meydanı - Place de la Concorde

Concorde Meydanı - Place de la Concorde
(Son Güncelleme: 03.11.2017) Bu yazıda hep birlikte Paris'in en güzel meydanlarından biri olan Place de la Concorde - Concorde Meydanı'nı tanıyacağız. Paris'in orta yerinde pek çok turistik atraksiyonun merkezinde bulunan bu meydan, Paris'e ilk gelişinizde mutlaka görmeniz gereken (ve büyük olasılıkla da mutlaka yolunuzun düşeceği) çok özel bir yer.

Place de la Concorde, Paris'te ilk gün yapacağınız Champs-Élysées yürüyüşünde harika bir güzergah noktası ama aslında resmi olarak Champs-Élysées'nin sonu değil başı... Ben de uzunca bir süre Champs-Elysées'nin Zafer Takı'ndan başladığını ve Concorde Meydanı'na doğru inilince bulvarın sonuna gelindiğini düşünüyordum, çünkü gezilerimi hep bu doğrultuda yaparım ama çok sonra öğrendim ki, resmi olarak bulvar Concorde tarafından başlıyormuş; ki mantıklı, çünkü bu şekilde merkezden dışarıya doğru ilerlemiş oluyorsunuz ama bu gerçeği öğrendikten sonra bile Ben gezi rotamı değiştirmedim, "Şanzelize"den Concorde Meydanı'na doğru yürümek her zaman daha iyidir :)

Concorde Meydanı - Place de la Concorde

Bu geniş meydana geldiğinizde içinizde oluşan ferahlık duygusunun tarifi yok. Bu kocaman düzlükte kendinizi küçücük hissediyorsunuz. Meydanın çevresindeki binalar, karşınızdaki park, ufukta görünen Eyfel Kulesi; hepsi birden ortama çok etkileyici bir hava katıyor.

Meydanın ortasındaki dikilitaş sizde Sultanahmet Meydanı'ndaymışsınız hissi uyandırıyor olsa da bir tarafınız Champs-Élysées, bir tarafınız Tuileries Bahçesi, bir tarafınızda Madeleine Kilisesi'ne uzanan Rue Royal, köprünün karşı tarafında ise Ulusal Meclis - Assemblée Nationale binası olunca Paris'te olduğunuzu iliklerinize kadar hissediyor, hangi tarafa baksanız ayrı bir güzellikle karşılaşıyorsunuz. Uzakta görünen Eyfel Kulesi de manzarayı tamamlıyor. Meydandaki 3.300 yıllık Luksor Dikilitaşı Mısır'dan getirilmiş ama "çalıntı" değil "hediye"; dönemin Mısır Hıdivi, Muhammed Ali Paşa 1829'da hediye olarak göndermiş ve meydana III Napolyon tarafından 1936'da diktirilmiş...

Concorde Meydanı - Place de la Concorde

Meydana kurulan dönme dolabın mantığını ise henüz çözebilmiş değilim :) Demem o ki, bu dev dönme dolap Roue de Paris bazı dönemler kuruluyor bazı dönemler sökülüp gidiyor. Paris'e ilk gelişimde bu dönme dolaba binmiş, müthiş bir keyif almış, ikinci gelişimde de aynı şeyi yapmak istediğimde dönme dolabın yerinde olmadığını görüp çok şaşırmıştım. Sonra bazı gelişlerimde vardı, bazı gelişlerimde yoktu. Paris'te yaşamaya başladığım günden beri ara sıra sökülüp yeniden kuruluyor, hatta bazen buraya değil hemen yandaki Tuileries Bahçesi'nin içine kuruluyor, bazen hepten ortadan kayboluyor; hatta uzun zamandır yerinden kımıldamadı; diyorum ya, anlayabilmiş değilim :)

359 metre genişliği 212 metre uzunluğuyla Fransa'nın en büyük ikinci meydanı ve Paris'inse en büyük meydanı olan Place de la Concorde (plas dö lâ konkord ya da plas dö lâ konkoğğd), tarihte pek çok önemli olaya tanıklık etmiş, Fransız Devrimi sırasında kral 16. Louis ve ve kraliçe Marie Antoinette giyotinle bu meydanda idam edilmiş...

Concorde Meydanı - Place de la Concorde

Günümüzde de bu meydan resmi bayram kutlamalarında, geçit törenlerinde Fransa Devlet Başkanı'nın resmi korteji karşıladığı yer olarak düzenleniyor. Bizim hayatımızda bir zamanlar çok önemli bir yere sahip olan bu resmi bayram kutlamalarının Fransa'da hâlâ yaşıyor olduğunu görmek de garip bir duygu...

Ne zaman bu meydandan geçsem "Kadıköy merkezi bu meydandan daha küçüktür herhalde" diye geçiririm aklımdan, neden başka bir yerle kıyaslamam da aklıma hep Kadıköy gelir bilmem. Bizde meydan kültürünün gelişmemiş olmasına içerlenir dururum.

Concorde Meydanı - Place de la Concorde

Buraya geldiğinizde, büyük olasılıkla Jardin des Tuileries'e gireceksinizdir ama parkın hemen girişinde sağlı sollu bulunan Orangerie Müzesi ve Jeu de Paume'u da ziyaret etmenizi de şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca bir başka gün (Nisan başından Kasım başına kadar olan dönemde) aralarında Concorde Meydanı'nın da bulunduğu, Fransa'nın pek çok tarihi binası ve anıtsal yapısının maketlerinin de bulunduğu beş hektarlık dev park France Miniature'e de zaman ayırmanızı öneririm.

Eğer Concorde'a metro ile gelmek istiyorsanız 1, 8 ya da 12 numaralı hatlara binip "Concorde" durağında inebilirsiniz. Paris gezinizde güzergahınız boyunca bu meydana kadar yürümüşseniz epey yorulmuş olmalısınız; o yüzden size Tuileries Bahçesi'ne girip biraz dinlenmenizi öneriyorum. Parkın arkası da Louvre Müzesi zaten...

Dilerseniz bir de sizin için hazırladığım, Concorde Meydanı'nı da tanıttığım şu videoyu izleyin:


Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Place de la Concorde, 75008 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

4 yorum:

 1. süpersiniz, harika bir anlatım olmuş.. 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler ;)

   Sil
  2. Kendi basimiza parise gelmeyi dusunuyoruz bilgiler bizim.icin paha bicilemez emeginize saglikkk

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim, şimdiden iyi tatiller dilerim.

   Sil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.