Arabasız yaşanan bir şehir mümkün mü? Paris ikinci kez bu sorunun yanıtını arıyor; daha doğrusu bu sorunun yanıtını uzun zamandır arıyor da bunun uygulanabilir olup olmadığını deneyerek öğrenmek için bu yıl ikinci kez “Otomobilsiz Gün” etkinliği düzenliyor. Bu kez tarih: 25 Eylül 2016 Pazar

Geçen yıl ilk kez düzenlenen Journée Sans Voiture – Paris Otomobilsiz Gün etkinliği, Paris’in daha dar bir alanında gerçekleştirilmişti. Bu ilk etkinlikle ilgili olarak bu linkteki yazıyı hazırlamıştım ama o tarihte İstanbul’da tatilde olduğum için bu tarihi fırsatı deneyimleme şansını kaçırmıştım. O yüzden nasıl geçti, neler yaşandı sadece basından takip etmek zorunda kaldım. Bu kez Paris’teyim ve ikinci fırsatı kaçırmaya hiç niyetim yok 🙂

Peki bu etkinlik neleri kapsıyor? 25 Eylül 2016 Pazar günü saat 11:00-18:00 arası yukarıda görüdüğünüz haritada, merkezde KOYU YEŞİL ile gösterilen yerlerde özel araçların trafiğe çıkması yasakAÇIK YEŞİL ile gösterilen alanlarda ise tüm araçlar trafiğe çıkabilir ama hız sınırı 20 kilometre ile sınırlı… Paris çevresini saran Boulevard Périphérique‘te ise hız sınırı değişmiyor, yine 70 kilometre…

Geçen yıla göre otomobilsiz alan bu yıl çok daha büyütülmüş, Paris’in %45’ini kapsıyor toplamda 650 kilometre uzunluğundaki yolda araç sirkülasyonunun olmayacağı anlamına geliyor. Bu yollar -bir gün için de olsa- sadece yayaların, bisikletlilerin, tornet ve scooter’ların yani motorlu taşıtlar hariç herkesin. Tabii önceliğin her zaman yayaların olduğunu da unutmamız gerek. Fransızcası olanlar için konu hakkında detalı bilgi bu linkte bulunabilir.

Peki trafiğe kapalı bölgede bir yerden bir yere nasıl gideceğiz? Merak etmeyin, Paris Metrosu, RER, banliyö treni ve tramvaylar normal düzende çalışıyor. Belediye otobüsleri de trafiğe kapalı bölgede 20 kilometre hız sınırını aşmamak koşuluyla pazar tarifesinde sirkülasyona devam edecek, ayrıca taksilerin de dolaşımına izin verilmiş. Bu arada belirtmeliyim ki, Otomobilsiz Gün Etkinliği boyunca toplu taşıma ücretsiz değil. Çünkü amaç insanları arabasız yaşama özendirmek değil, arabasız yaşamın bir dünya metropolünün kalbinde nasıl yaşanabileceğini o şehrin sakinlerine bizzat deneyimletmek.

Bunun dışında ulaşım için kiralık bisikletler Vélib, kendi bisikletiniz, tornet, scooter, mono roue gibi alternatif taşıtlar trafiğe kapalı bölümlerde kullanılabiliyor. Elbette ki işin asıl zevkli kısma Paris’in büyük bulvarlarında, birbirinden güzel sokaklarında yürüyerek dolaşabilmek. Otomobilsiz gün etkinliğinde elektrikli arabaların trafikte dolaşımına izin verilmiyor ama elektrik destekli bisikletler serbest. Motosikletler ve elektrik motorlu bisikletler de yasak kapsamında. Özel şöförlü araçlar ve Tur otobüsleri de yaya bölgesi olarak ayrılmış alana giremiyorlar.

Özel aracıyla Paris merkeze inmek isteyenlerse bu linkteki sayfada belirtilen otoparklara araçlarını bugüne özel tarifeden yararlanarak bırakabilirler. Paris’in merkezinde yaşayan araç sahipleri ise yapılacak kontrollerde adres kanıtlarını gösteren belgeyi göstermek kaydıyla trafiğe çıkabilirler.

Paris Mayıs 2016’dan beri -aşağı yukarı- her ayın ilk Pazar günü Champs-Elysées‘yi sadece yaya trafiğine açıyor ve otomobilsiz gün etkinliğini lokal olarak deniyor. Bizim kültürümüzde -ne yazık ki- arabalar şehirlerin kralıyken gelişmiş ülkelerde yayalar şehrin kralı oluyor. Çünkü hayat araba sahiplerinin değil tüm insanların ve herkesin arabası yok; olmasına da gerek yok.

Hep söylüyorum; Paris’te araba kullanmak ve park etmek bir sorun. Bu şehrin karmaşasından da değil sadece, Paris Belediyesi şehrin arabalara değil yayalara ait olması gerektiğini düşünüyor. O yüzden -bolca kapalı otopark olmakla birlikte- sokaklarda araba park etmek için ayrılmış alanların çok az olduğunu görürsünüz.

İsteseler otopark için özel araçları sokaklara boncuk gibi dizebilecekken, insanlar özel araçlarıyla şehir merkezinde mümkün olduğunca az dolaşsınlar diye bunu kasten kısıtlıyorlar anladığım kadarıyla. Öyle ki, benim gibi hayatta en büyük hobilerinden biri otomobil olan biri bile arabasını garajda bırakır, ara sıra aküsü boşalmasın diye inip kontağı açıp kapatır biri haline getirdiler 🙂 Neredeyse hiç ama hiç arabamı kullanma ihtiyacı hissetmiyorum bu şehirde…

İşte bunu bir çıt daha, hatta bayağı bir çıt daha yukarı taşımak için böyle bir etkinlik düzenleniyor. Özel araçları hayatımızdan çıkardığımızda bir dünya metropolünde yaşam nasıl olur? sorusunun yanıtını deneyimleyerek öğreniyoruz hep birlikte. Hatta bir sonraki hedef Paris’te Arabasız Bir Hafta Etkinliği düzenlemek.

Zaten 21. yüzyılda neden hâlâ fosil yakıtla çalışan arabalar kullanıyoruz, aklım almıyor. Fosil yakıtla çalışan arabaların (yani sokaklarda dolaşan neredeyse bütün arabalar) korkunç bir hava kirliliğine yol açıyor ama biz sanki bu hiç olmuyormuş gibi hayatlarımıza devam ediyoruz. Neyse ki Paris -görece- hava kirliliği o kadar da tehlikeli boyutlarda olmayan bir şehir ama bazen burada da meteorolojik koşullara bağlı olarak hava kirliliğinin tehlike çanları çaldığı günler olabiliyor.

Bir günlüğüne de olsa Paris’te 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. arrondissement‘ların tamamı, diğer arrondissement‘larınsa bir kısmında uygulanmasına karar verilen Paris Journée Sans Voiture – Paris Otomobilsiz Gün etkinliğinin tadını çıkarabilmeniz, şehirlerin arabalar değil yayalar için olduğunu yaşayarak deneyimleyebilmeniz dileğiyle.

Keyifli günler, keyifli keşifler…

 

 

İlgili Yazı:
Champs-Elysées Bulvarı Ayda Bir Kez Yayaların

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.