(Son Güncelleme: 07.05.2023) Sadece Paris’in değil Fransa’nın da en köklü ve en büyük kitapçılarıdan (ve kırtasiyelerinden) biri olan Gibert Joseph’ten bahsetmeye geldi sıra. Daha önce Gibert Jeune’ü tanıtırken de bahsettiğim gibi bu kitapçının kökeni 1886’ya dayanıyor.

İlk olarak Saint Michel‘de Seine Nehri kıyısındaki kitapçı kabinlerinde bouquiniste olarak işe başlayan baba Joseph Gibert 1888’de yine Saint Michel‘de ilk kitap ve kırtasiye dükkanını açmış. Özellikle o yıl okulların zorunlu ve ücretsiz olmasının yasayla kabul edilmesiyle birlikte ders kitapları satışı epey başarılı olmuş. 1929’a gelindiğinde Joseph’in iki oğlu yollarını ayırmış. Küçük kardeş Régis aynı yerde Gibert Jeune olarak ticaret hayatına devam ederken büyük kardeş Joseph, kitapçının adını koruyarak Saint Michel Bulvarı’nın yukarı tarafında kendi dükkanını açmış. Ve nihayet 2017’de Gibert Joseph’in Gibert Jeune‘le yeniden birleşmesiyle, bu iki kitapçı da yeniden bir araya gelmiş. Günümüzde Gibert Joseph Saint Michel‘de birkaç şubeye sahip, bir o kadar da Paris’in diğer semtlerinde ve Fransa’nın pek çok şehrinde mağazaları bulunuyor.

Gibert Joseph Paris Pariste.Net

Gibert Joseph’in özellikle Saint Michel Bulvarı üzerinde, Lüksemburg Bahçesi‘ne çıkarken sağda bulunan dükkanları görülmeye değer. Yeni ve ikinci el kitap, kırtasiye, resim malzemeleri gibi pek çok ürün çeşidini bulabileceğiniz bu dükkanda saatler geçirebiliyor insan. Hele konu kitap olunca kendinizi kaybedebiliyorsunuz. Benim gibi kırtasiye malzemelerine meraklıysanız da burada harcayacağınız zaman uzadıkça uzuyor.

Girişlerde bulunan ikinci el tezgahlarını kurcalamak oldukça keyifli. Bolca Fransızca bir miktar da İngilizce ikinci el kitap bulmanız mümkün. İkinci el kitaplar mağazanın içinde de satılıyor. Eğer Paris’te bir sahaflar çarşısı arıyorsanız o zaman yolunuz Le Marché du Livre Ancien‘a düşmeli. Tabii konu İngilizce kitap olunca o konuda, yakınlarda bulunan Shakespeare and Company‘ye uğramanız daha mantıklı olacaktır.

Gibert Joseph Paris Pariste.Net

Ben bir de girişteki kartpostallara bakmayı çok seviyorum. Eskiden ne güzel, eşimize dostumuza bol bol kartpostal gönderirdik. Şimdi yok olmak üzere bu alışkanlığımız. Allah’tan sevgili exchange arkadaşım Vincent gezdiği yerlerden sürekli olarak kart gönderiyor da bize, o zevki öyle tatmin ediyoruz. Biz de işte kırk yılda bir heves edip sağa sola kart göndermeye çalışıyoruz. Bu nedenle Gibert Joseph’in girişindeki kartları kurcalamayı çok seviyorum işte…

İçerisini tarif etmeme gerek yok, her binada konu başlıklarına göre ayrılmış reyonlar, kitaplar, kırtasiye malzemeleri, resim araç gereçleri, boyalar; kısaca renkli ve capcanlı bir dünya. İnsan katlar ve raflar arasında dolaşırken büyük keyfi alıyor. Eğer kırtasiye ve resim malzemelerine meraklıysanız, hemen yakınlardaki Rougier & Plé‘ye de uğramakta yarar var.

Edebiyat ve felsefe kitapları kadar benim gibi gezi ve dekorasyon kitaplarına meraklıysanız Gibert Joseph’te bolca seçenek mevcut. O kitapları kurcalamak (ve tabii satın almak) ayrı bir keyif. Hele reyonlarda Türkiye’yle ilişkili kitaplara rastlamak ruhunuzu ayrı bir okşuyor. Belki bir gün kitabım Paris’te Bir Hafta‘nın Fransızcası da bu raflarda yerini alır?

Gibert Joseph Paris Pariste.Net

Tabii çağımız internet çağı; hem klasik kitap okuma alışkanlığı yavaş yavaş kayboluyor, hem de kitapçıdan kitap satın alma ritüeli belki de birkaç yıl sonra kaybolacak. O yüzden, bu güzel ritüelin son demlerini yaşayan bir nesil olarak bu tür kitapçılar henüz hayattayken bolca gezmekte yarar var diye düşünüyorum ve internetten kitap almayı çok sevmeyen biri olarak, bu tür kitapçılarda vakit geçirmeyi daha çok seviyorum. Çünkü bir kitabı (ya da başka bir şeyi) satın alırken benim için en önemli kriter “en ucuz” olması değil, onu satın alış şeklim. Satın aldığım ürünü her elime alışımda “ucuza kapatmış olmanın hazzı”nı değil onu “keyifle satın almış olmanın tadı”nı yaşamayı seven biriyim. O yüzden bu tarz klasik alışveriş yapabileceğim yerleri önemsiyorum. Biz kitapçılardan elimizi ayağımızı çekersek bu kitapçıların hiçbiri kalmayacak. Zaten hem Gibert Josephe hem de Gibert Jeune zaman içinde pek çok şubesini kapattı. Bir devrin kapanışına tanıklık ediyoruz sanırım.

Gibert Joseph’in ürün çeşitlerini incelemek, dilerseniz online alışveriş yapmak için yazının sonunda yer alan web sitesini inceleyebilirsiniz.

Gibert Joseph’in Saint Michel Bulvarı üzerindeki mağazalarına toplu taşımayla ulaşmak için en ideal istasyon M10 metro hattının Cluny-La Sorbonne istasyonu. M4 metro hattının ve RER-B’nin Saint Michel istasyonları da gayet yakın.

Burayı dolaştıktan sonra dilerseniz Saint Michel‘de gezinebilir, dilerseniz Saint Germain Bulvarı‘nda yürüyebilirsiniz. Tam karşı sokakta bulunan orta çağ müzesi Musée de Cluny‘yi de ihmal etmeyin derim. Lüksemburg Bahçesi ve Panthéon da iki adım ötenizde zaten.

Keyifli geziler, keyifli keşifler

ve hep güzel okumalar dilerim…

 

 

Web Adresi: gibert.com

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.