(Son Güncelleme: 04.01.2020) Sadece Paris’in değil Fransa’nın da en köklü ve en büyük kitapçılarıdan (ve kırtasiyelerinden) biri olan Gibert Joseph’ten bahsetmeye geldi sıra. Daha önce Gibert Jeune’ü tanıtırken de bahsettiğim gibi bu kitapçının kökeni 1886’ya dayanıyor.
İlk olarak Saint Michel‘de Seine Nehri kıyısındaki kitapçı kabinlerinde işe başlayan baba Joseph Gibert 1888’de yine Saint Michel‘de ilk kitap ve kırtasiye dükkanını açmış. Özellikle o yıl okulların zorunlu ve ücretsiz olmasının yasayla kabul edilmesiyle birlikte ders kitapları satışı epey başarılı olmuş. 1929’a gelindiğinde Joseph’in iki oğlu yollarını ayırmış. Küçük kardeş Régis aynı yerde Gibert Jeune olarak ticaret hayatına devam ederken büyük kardeş Joseph, kitapçının adını koruyarak Saint Michel Bulvarı’nın yukarı tarafında kendi dükkanını açmış ve olaylar böylece gelişmiş.
Gibert Joseph Gibert Jeune gibi Saint Michel‘de pek çok şubeye sahip, bir o kadar da Paris’in diğer semtlerinde ve Fransa’nın pek çok şehrinde açtığı mağazalarla daha büyük bir üne kavuşmuş sanki. 

Gibert Joseph’te de ikinci el kitaplar bulmak mümkün
Gibert Joseph’in özellikle Saint Michel Bulvarı üzerinde, Lüksemburg Bahçesi‘ne çıkarken sağda bulunan dükkanları görülmeye değer. Hem binalar olarak karşılıklı iki köşeye konuşlanmış olmaları, hem de bulabileceğiniz kitap ve kırtasiye çeşitleri açısından dolaşması oldukça keyifli kitap ve kırtasiye mağazaları bunlar.
Yeni ve ikinci el kitap, kırtasiye, resim malzemeleri gibi pek çok ürün çeşidini bulabileceğiniz bu dükkanlarda saatler geçirebiliyor insan. Hele konu kitap olunca kendinizi kaybedebiliyorsunuz. Benim gibi kırtasiye malzemelerine meraklıysanız da burada harcayacağınız zaman uzadıkça uzuyor.
Girişlerde bulunan ikinci el tezgahlarını kurcalamak oldukça keyifli. Bolca Fransızca bir miktar da İngilizce ikinci el kitap bulmanız mümkün. İkinci el kitaplar mağazanın içinde de satılıyor. Eğer Paris’te bir sahaflar çarşısı arıyorsanız o zaman yolunuz Le Marché du Livre Ancien‘a düşmeli. Tabii konu İngilizce kitap olunca o konuda, yakınlarda bulunan Shakespeare and Company‘ye uğramanız daha mantıklı olacaktır.

Gibert Joseph – Kartpostalların modası hiç geçmese keşke
Ben bir de girişteki kartpostallara bakmayı çok seviyorum. Eskiden ne güzel, eşimize dostumuza bol bol kartpostal gönderirdik. Şimdi yok olmak üzere bu alışkanlığımız. Allah’tan sevgili exchange arkadaşım Vincent sürekli olarak kart gönderiyor da bize, o zevki öyle tatmin ediyoruz. Biz de işte kırk yılda bir heves edip sağa sola kart göndermeye çalışıyoruz. Her ne olursa olsun Gibert Joseph’in girişindeki kartları kurcalamayı çok seviyorum işte…
İçerisini tarif etmeme gerek yok, her binada konu başlıklarına göre ayrılmış reyonlar, kitaplar, kırtasiye malzemeleri, resim araç gereçleri, boyalar; kısaca renkli ve capcanlı bir dünya. İnsan katlar ve raflar arasında dolaşırken büyük keyfi alıyor. Bu arada benim Paris’te en sevdiğim kitapçının Les Mots A La Bouche olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bir de kırtasiye ve resim malzemeleri konusunda Rougier & Plé‘ye de uğramakta yarar var.
Edebiyat ve felsefe kitapları kadar benim gibi gezi ve dekorasyon kitaplarına meraklıysanız burada da bolca seçenek mevcut. O kitapları kurcalamak (ve tabii satın almak) ayrı bir keyif. Hele reyonlarda Türkiye’yle ilişkili kitaplara rastlamak ruhunuzu ayrı bir okşuyor.
Gibert Joseph – Paris’te Türkiye ile ilgili eserlere rastlayınca mutlu oluyor insan
Tabii çağımız internet çağı; hem klasik kitap okuma alışkanlığı yavaş yavaş kayboluyor, hem de kitapçıdan kitap satın alma ritüeli belki de birkaç yıl sonra kaybolacak. O yüzden, bu güzel ritüelin son demlerini yaşayan bir nesil olarak bu tür kitapçılar henüz hayattayken bolca gezmekte fayda var diye düşünüyorum ve internetten kitap almayı çok sevmeyen biri olarak, bu tür kitapçılarda vakit geçirmeyi daha çok seviyorum. Çünkü bir kitabı (ya da başka bir şeyi) satın alırken benim için en önemli kriter “en ucuz” olması değil, onu satın alış şeklim. Satın aldığım ürünü her elime alışımda “ucuza kapatmış olmanın hazzı”nı değil onu “keyifle satın almış olmanın tadı”nı yaşamayı seven biriyim. O yüzden bu tarz klasik alışveriş yapabileceğim yerleri önemsiyorum.
Gibert Joseph’in ürün çeşitlerini incelemek, dilerseniz online alışveriş yapmak için kitapçının web sitesini bu linkte inceleyebilirsiniz.
Gibert Joseph’in Saint Michel Bulvarı üzerindeki mağazalarına toplu taşıma ile ulaşmak için de en ideal istasyon 10 numaralı metro hattının Cluny-La Sorbonne istasyonu. 4 numaralı metro hattının ve RER-B’nin Saint Michel istasyonları da gayet yakın.
Burayı dolaştıktan sonra dilerseniz Saint Michel‘de gezinebilir, dilerseniz Saint Germain Bulvarı‘nda yürüyebilirsiniz. Tam karşı sokakta bulunan orta çağ müzesi Musée de Cluny‘yi de ihmal etmeyin derim. Lüksemburg Bahçesi ve Panthéon da iki adım ötenizde zaten.
Keyifli geziler, keyifli keşifler
ve hep güzel okumalar dilerim…
Diğer kitapçılar:
Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.