Gün geçmiyor ki Paris’te bir kültür sanat etkinliği olmasın. İşte yine böylesi etkinliklerden biriyle daha karşımızda Paris: Nuit Blanche… Peki nedir Nuit Blanche? “Beyaz Gece” anlamına anlamına gelen Nuit Blanche (nüi blanş), Rusya’daki gibi güneşin geç vakitlerde batması, havanın gece vakti aydınlık olması değil, bir bakıma “uykusuz gece” anlamına geliyor ama bu uykusuzluk insomnia gibi değil, sabahın ilk ışıklarına kadar bile-isteye ayakta durduğumuz bir gece; sabahlamak yani. Peki ne uğruna sabahlıyoruz? Tabii ki Paris’te yılda bir kez gerçekleştirilen ve bu yıl 15. kez düzenlenen olağan üstü bir kültür-sanat etkinliği nedeniyle Paris açık hava çağdaş sanatlar müzesine dönüşüyor, başka zaman kolay kolay göremeyeceğiniz türden bir kültür-sanat şöleni yaşanıyor.

2012’den beri Paris’te yaşıyor olmama rağmen bugüne kadar sadece 2016’daki etkinliğe tanıklık etme şansını yakaladım, diğerlerinde hep ya o tarihlerde Paris dışında seyahatteydim ya evde hasta yatıyordum ya da hep bir işim çıktı. Bunca zaman etkinliklere katılamayınca peşine düşüp araştırmaya da çok hevesim olmamıştı ama ilk kez geçen yıl izleme şansı yakalayınca ve çok da soru gelince Nuit Blanche dosyasını aralamaya karar vermiştim 🙂
 
Nuit Blanche dosyası öyle kabarık ve o gece Paris’in pek çok köşesinde o kadar çok etkinlik var ki, Pandora’nın Kutusu gibi kapağı bir açarsam içinden çıkacaklardan korkuyordum hep 🙂 Etkinlik listesini okuyacaksın, neyin ne olduğunu anlayıp, nerede saat kaçta düzenlendiğini kafanda netleştirip sonra ilgi çekici olanların listesini yapıp tanıtacaksın, inanın hiç kolay iş değil. Yoksa Artisans Dergi için yazdığım Eylül-Ekim 2017 Paris Sanat Rotası yazısı gibi her ay Paris’te gerçekleşecek kültür sanat etkinliklerini Pariste.Net’te yazmak için vaktim olsa ne güzel olurdu…
 

Nuit Blanche genel etkinlik programına bu linkten ulaşmanız mümkün. Oradan beğendiklerinizi seçip görmeye gidebilirsiniz. Eh hepsini Türkçeye çevirmem mümkün değil, o halde kendimce ilgi çekici bulduklarımdan birkaç tanesi hakkında size bilgi vereyim, daha fazlasını merak edenler bir şekilde ilgili linkten etkinlik programına bakıversinler lütfen.

Bu yıl Paris Belediyesi etkinliği “Kuzey” ve “Merkez” olmak üzere iki bölgede toplamayı uygun görmüş. Etkinliklerin yoğun olduğu yerlerde en verimli parkuru izlemek için yerdeki turuncu çizgileri takip etmenizin işinizi kolaylaştıracağı duyuruldu.

O zaman başlayalım, işte Paris’te Nuit Blanche kapsamında 7 Ekim 2017 Cumartesi gecesi ÜCRETSİZ izleyebileceğiniz etkinliklerden birkaçı: 

Seine Nehri kıyısında, Parc Rives de Seine‘de 19:00-07:00 arasında Marrée des Lettres adında ilginç bir etkinlik var. Yürüyüş yolu üzerine yerleştirilmiş dev harflerden sözcükler türetmeniz mümkün olacak anladığım kadarıyla 🙂
– Yine 19:00-07:00 arasında Hôtel de Ville‘in önünde Un monument dédié au siècle des révolutions adında bir enstelasyon – yerleştirme olacak.
– Hôtel de Ville‘in içine girip en güzel salonlarından birinde performans izleme şansınız olmasını istiyorsanız, 19:00-02:00 arası Le Procès de la Fiction etkinliğine gidebilirsiniz.
– Orangerie Müzesi – Musée de l’Orangerie‘de 20:00-06:00 arası La Nuit du Quatuor #2 başlıklı bir müzik performansı olacak.
 Arap Dünyası Enstitüsü – Institut du Monde Arabe‘da 19:00-02:00 arası Hybride LX adında bir ışık gösterisi düzenleniyor.
– Musée des Archives Nationales – Ulusal Arşivler Müzesi‘nde 19:00-01:00 arası Interligne adlı enstelasyon – yerleştirme görülebilir.
– Espace des Blancs Manteaux‘da öğlen 11:00’dem gece yarısına kadar Le Marche Des Labels Indépendants : Paris 2017 adında bir etkinlikle 70 Fransız markası yeni ürünlerini müzik performansları eşliğinde sunuyorlar.
Forum des Halles‘de 19:00-03:00 arası Mille et Une Danse adıyla düzenlenen bir performans var.
– Paris Müzik Müzesi – Musée de la Musique‘te ise 20:30-01:00 arasında Un Musée Aux Bougies adında bir müzik performansı düzenleniyor.
– Cent Quatre – 104 kültür sanat merkezinde 19:00-02:00 arasında Le bal de ceux qui essayent de changer le monde adında bir pop balo düzenlenecek.
– Saint Martin Kanalı – Canal Saint-Martin‘de ise 19:00-05:00 arasında Où Trouver Refuge Aujourd’hui? adında dev bir projeksiyon gösterimi olacak.
Gördüğünüz gibi daha yazacak çok şey var, çünkü Nuit Blanche kapsamında pek çok etkinlik var ama sanırım hepsini yazmam mümkün olmayacak. Benim seçkilerim bunlar olsun, siz çok daha ilginç olduğunu düşündüklerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen. Dediğim gibi etkinliklerin tamamına bu linkten ulaşmanız mümkün.
 

Nuit Blanche gecesi toplu taşıma için Paris Metrosu‘nun 1. ve 12. hatları sabaha kadar çalışıyor ve 02:15-05:30 arası ücretsiz olacak ama dikkat: 1 numaralı hat Gare de Lyon, Saint-Paul, Hôtel de Ville, Louvre Rivoli, Tuileries ve Concorde arası, 12 numaralı hat ise Porte de la Chapelle, Jules Joffrin, Pigalle, Saint-Lazare, Concorde ve Notre-Dame-des-Champs arası çalışacak. Gece otobüslerinin sıklığı arttırılıyor ama onlarda ücretsiz seyahat şansı yok.

Ben ne yazık ki 2017 etkinliğini kaçırıyorum çünkü o gece Madrid’deyim…

Ama siz sakın kaçırmayın 🙂 Bu yılkini kaçırırsanız da her yıl Ekim ayının ilk Cumartesi gecesi Paris’te böyle bir kültür sanat şöleni olduğunu aklınızın bir köşesine not ediverin lütfen. Belki bir sonraki gezi planınızı buna göre yaparsınız?
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
 
Sanat dolu günler.
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.