(Son Güncelleme: 12.01.2018) Not: Asıl museum shop‘ın restorasyon sonrası yeniden açılması nedeniyle kaldırıldı / kapandı. Yakın zaman önce Louvre Müzesi‘nin ana avlusundaki cam piramidin sağ tarafına kırmızı bir yapı inşa ettiklerinin farkındaydım ama hangi ara bitirdiler ve bunu ne amaçla yaptılar işin o kısmını anlamam için birkaç gün geçmesi gerekti. Avlunun orta yerine, aslında orta yeri değil de sağ tarafına -ama sonuçta manzaranın tam içine- böyle kıpkırmızı bir kütleyi neden koydurdular anlayabilmiş değildim; yine Fransızların enteresanlıklarından biri diye düşündüm ama önceki gün yanına gidip de bunun bir “Museum Shop” olduğunu gördüğümde de epey şaşırdım.
 
Neden tutup da avlunun ortasına, mekanın tüm görkemine gölge düşürecek böylesine bir “prefabrik” görünümlü yapıyı kondurmuş olabilirlerdi ki? Sonra araştırıp, bu museum shop’ın geçici olarak konduğunu öğrenince içim biraz olsun rahatladı. O zaman içeri girdiğimde hissettiğim ferahlık duygusuna gölge düşmemiş oldu.
 
Müzeleri gezmek kadar müzelerin hatıra mağazaları yani museum shop’ları gezmek, benim kadar sizin de hoşunuza gidiyordur eminim. Louvre Müzesi‘nin, halihazırda Carrousel du Louvre‘a entegre museum shop’ı yerin altında bulunuyor ama anladığım kadarıyla 2015 yılında orada bir yenileme çalışması yapılacağı için buradaki geçici yapı inşa edilmiş.
Louvre Müzesi Geçici Mağazası (Museum Shop)
Aslına bakarsanız manzarayı bozduğunu bir an için unutursak son derece kullanışlı bir yapı olmuş. Bana Amsterdam‘daki Rijksmuseum’un museum shop’ını hatırlattı. Hani orada da müzeler bölgesinin ortasındaki yeşil alanda böyle büyücek bir museum shop bulunur ya, aynen öyle. Oradaki geçici mi kalıcı mı bilemiyorum ama öğrendiğim kadarıyla Paris’teki geçiciymiş; öyle de olsun zaten; caanım Louvre manzarasının böyle tehlikeye atılmasına üzülürdüm yoksa.
 
Her şeyi bir kenara bırakın, Louvre‘a girmeyecekseniz, önünde bir resim çektirip gezi rotanızı başka yere yöneltecekseniz o zaman, özellikle de bu soğuk havalarda içeri girip hediyelik eşyalara bakmak, bahanesiyle de ısınmak için şahane bir yer olmuş burası 🙂
 
İçeride neler neler yok ki… İnsanın hepsini alası geliyor tabi. Özellikle benim gibi kırtasiye hediyelikleri seviyorsanız seçenekler epey bol, kendinizi zor tutuyorsunuz. Bir de Eyfel Kulesi modelleri çok cezbedici ama oldukça da pahalı. Bazen böyle şeyleri sevdiklerime, eşime dostuma alayım istiyorum ama o kadar çok sevdiğim insan var ki, hangi birine neyi alayım ben de şaşırıyorum 🙂
Louvre Müzesi Geçici Mağazası (Museum Shop)
İçerisi hangar gibi bir görüntüye sahip, tek hacimli genişçe ve yüksek tavanlı bir salon. O yüzden son derece ferah ve dolaşması zevkli. Hele giriş tarafındaki cam bölümden Louvre‘u karşınızda görmek nerede olduğunuzu hatırlatması bakımından oldukça etkileyici.
 
Mağazada satılan ürünleri online olarak görmek isterseniz bu siteye bakabilirsiniz. Online alışveriş mümkün ama sadece Fransa içine gönderim yapabiliyorlar, o yüzden sadece fikir vermesi açısından bir faydası olabilir sanıyorum.
 
Bir de satılan hediyelik objeler kadar, bu tür museum shop’larda çocuklara yönelik ürünleri incelemeyi de çok seviyorum. Girişte sol tarafta bulunan çocuk bölümünde kırtasiye ürünleri, Louvre‘u ve müzeciliği sevdiren boyama kitapları, oyuncaklar ve kostümler de bir o kadar albenili. Ailelerin sanat, kültür ve müze sevgisini çocuklara küçük yaştan aşılaması bakımından bulunmaz nimet…
Louvre Müzesi Geçici Mağazası (Museum Shop)
Anladığım kadarıyla bu geçici mağazayı sadece 2015 yılı içinde görebileceksiniz, daha sonra (umuyorum ki) kaldırılacak ve Louvre‘un avlusu o kusursuz görkemli günlerine geri dönecek.
 
Burayı dolaştıktan sonra dilerseniz Louvre‘u da gezebilir, Carrousel du Louvre‘a inip bakabilir, Tuileries Bahçesi‘nde hava alabilir, hemen sol arka tarafta bulunan ünlü kozmetik mağazası Benlux‘te alışveriş yapabilir ya da Seine Nehri tarafına dolanıp Aşıklar Köprüsü – Pont des Arts‘dan muhteşem Paris manzarasını seyredebilirsiniz.
 
Paris’te her an her yerde hayatın tadını çıkarmak mümkün, siz yeter ki niyetlenin.
Keyifli alışverişler.
Author

2 Comments

  1. İnanılmaz çirkin olmuş. Louvre'un muhteşem görüntüsü yok edilmiş. Cam pramit dahi o güzelliğe zarar vermişken bu kırmızılık tam bir rezalet. Bu mağaza, Carrousel içinde yapılmalıydı, yani meydanın altında. Ayrıca, cam pramit sadece zemin altına giriş sağlıyor, zemin üstünde bu büyüklükte olması son derece yanlış olmuş. Örneğin, Amsterdam'da Van Gogh müzesinin içinde, zemin altındaki avluya yapmışlar, müzeye de girişler vermişler, sanki müzeyle bütünleşmiş, nefis bir yer olmuş.

    • Haklısınız, daha piramite alışamamışken bir de bu çıktı ama dediğim gibi neyse ki geçici olarak inşa edildi, insan bunu bile kabullenemiyor ama en azından geçici olması biraz olsun yüreklere su serpiyor diyelim.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.