Her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa’da Mayıs ayının bir gecesi Avrupa Müzeler Gecesi – La Nuit Européenne des Musées olarak kutlanıyor. Bu etkinlik kapsamında Avrupa’nın dört bir yanında pek çok müze, galeri ve kültür merkezi akşam belirli bir saatten sonra ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor ve gece 11’e, 12’ye, 1’e kadar da bu mekanlar ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bununla birlikte kimi mekanlarda da yine ücretsiz etkinlikler, konserler ve gösteriler düzenleniyor.

Bu yıl La Nuit Européenne des Musées / Müzeler Gecesi 19 Mayıs 2018 Cumartesi akşamı gerçekleşecek etkinliklerle kutlanıyor. İşte bu nedenle bu yazımda 19 Mayıs Cumartesi akşamı Paris’te, gece hangi mekanların bu etkinlik kapsamında açık olacağı ve ücretsiz gezilebileceği konusunda bilgi vermek istiyorum. Kaçıranlar ise bir sonraki yıl Paris planı yaparken Mayıs sonunda böyle bir etkinlik olduğunu bir köşeye not ediversinler.

2013 Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında Centre Pompidou ve Louvre Müzesi‘ni gezmiş, gecenin bir vakti müze atmosferinde olmanın ve benimle benzer hisleri yaşayan yetmiş iki milletten insanla birlikte dolaşmanın yarattığı ruh halini unutamıyorum. 2014 Avrupa Müzeler Gecesi etkinliğinde yine Louvre Müzesi‘ni gezmiş, hemen sonrasında yan tarafta bulunan Musée des Arts Décoratifs‘i ve Grands Palais‘yi akşamın bir vakti gezme şansımız olmuştu. 2015’teki etkinlikte Palais Tokyo‘yu gece vakti gezme şansını yakalamıştım. 2016’da ise Musée de la Marine – Denizcilik Müzesi‘ni, Musée de l’Homme – İnsan Müzesi‘ni ve hızımı alamayıp Musée Guimet – Asya Sanatları Müzesi‘ni gezmeyi başarmıştım. 2017 Avrupa Müzeler Gecesi etkinliğindeyse yorgun muydum hasta mıydım hatırlamıyorum ama herhangi bir müze gezmeden doğruca eve gidip yatmıştım 🙂

Bu yılki etkinliğe ise, çok önceden rezerve ettiğimiz Vaux le Vicomte Şatosu‘nda akşam yemeği organizasyonu nedeniyle kaçıracağım. O yüzden siz, Avrupa Müzeler Gecesi’nde beni yerime de gezin, gezdiğiniz yerlerden #paristenet ve #parisrehberi hashtag’iyle fotoğraf paylaşmayı sakın unutmayın 😉

Aşağıdaki listede, 19 Mayıs 2018 akşamı Paris ve çevresinde, Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek müzelerden daha önce blogda yer verdiğim, detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştığım birkaçını bulabilirsiniz:

Avrupa Müzeler Gecesi - La Nuit Européenne des Musées 2018
Avrupa Müzeler Gecesi - La Nuit Européenne des Musées 2018
Avrupa Müzeler Gecesi - La Nuit Européenne des Musées 2018

Tabii Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında Paris ve çevresinde ücretsiz gezebileceğiniz müzeler bunlarla sınırlı değil. Detaylı listeyi resmi web sayfası linkinden inceleyebilirsiniz ama laf aramızda, sayfada aradığınızı bulmak biraz güç 😉 O yüzden bir de bu linke bakmanızı öneririm.

19 Mayıs 2018 Cumartesi akşamı tüm bu müzeler (müzeden müzeye değişmekle birlikte) kimisi 17:00’den başlayarak, kimisi ise 19:00’dan itibaren kapılarını ziyaretçilere açacak ve bu müzeler gece yarısına kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Tabii bazı müzelerin önünde uzun kuyruklar olabilir ama pek rağbet edilmeyen yerlerde şansınızı denerseniz çok kolay giriş yapabileceğinizi düşünüyorum. Yine de, pek çok müzede kuyruk olsa bile, hepsi ayrı ayrı gezmeye değer, inanın. Ne de olsa Paris’te gecenin bir vakti müze keyfinin tadı bir başka…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

blank
Author

2 Comments

  1. blank
    sukranclsn Reply

    Bence de gece müze gezmek müthiş bir fikir, böylece gündüz Paris’in sokaklarına kafelerine ve Paris çevresinde gezmeye daha fazla vakit ayrılabilir, zaten çoğu müzelerin içi çağın mimarisi ve ihtişamından dolayı loş olduğundan gündüz vaktinde de ışıklandırma sayesinde gezilebiliyor, böylece hem maddi hem zamandan tasarruf olur :)))

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.