(Son Güncelleme: 12.04.2023 – ÖNEMLİ NOT: Paris Belediyesi Autolib’leri kaldırma, projeyi sonlandırma kararı aldı!)
Konuk Yazar: Vincent Telpitxky
1 – Autolib nedir?
 
Paris sokaklarını gezdiyseniz mutlaka bu tombik gri arabaları fark etmiş olmalısınız.
Türkiye’de ve genel olarak Paris’in dışında karşılamayacağınız bu arabalara “Autolib’” denir. Tamamen elektrikli olan ve kira ücreti dakika başına belirlenen bu arabaları, aynen kiralık bisiklet Velib’ gibi Paris’in dört köşesinde, Autolib’ istasyonları arasında kullanabilirsiniz.  
Autolib’ projesi 2000’lerin ortasında başlamıştır. Autolib’, Paris’teki park etme sorunu ve kirli hava problemine çözüm olarak düşünülmüş, Fransa’nın en zengin gruplarından Groupe Bolloré tarafından gerçekleştirilmiş bir projedir. 2011’de ilk Autolib, istasyonları açılmıştır. Ardından, Paris’in çevresindeki banliyöler de Autolib’ projesine katılınca, Autolib’ arabaları ve istasyonların sayısı arttı. Bugün 1.100 civarında istasyonda, yaklaşık 4.000 elektrikli araba ile günde ortalama 16.500 rezervasyon yapılmaktadır. Bu istasyonların çoğu Paris’in içinde olsa da banliyöde olan pek çok yere Autolib’ kullanarak ulaşabilirsiniz. 
2 – Autolib kullanmanın püf noktaları:
 
Abonelik fiyatı

2 çeşit abonelik var:
 
“Prêt à Rouler  Ready to Go”
“Premium / 1 Yıllık Abonelik”
Abonelik ücreti
0€
Yıllık 120€ (*)
Dakika ücreti
€0,32
0,23€
Rezervasyon ücreti
1€
Ücretsiz
Park yeri rezervasyon ücreti
Ücretsiz
Ücretsiz
Puan kazanabilir misiniz?
Hayır
Evet. Bkz: Autolib’ Kulübü
 
(*) Paris’te yaşıyorsanız en mantıklısı abone olmanız. Abonelik ücreti yıllık €120’dur (her ay €10 ödenir). Ancak, sık sık yapılan promosyon kampanyaları sayesinde daha az abonelik ücreti ödeme ihtimaliniz de var. Aceleniz yoksa bekleyip zaman zaman siteye bir bakın, ara sıra 99€ ya da 60€ gibi rakamlar ödeyerek üye olma fırsatınız var.
Yıllık abonelik alırsanız, her dakika için 23 cent, almazsanız 32 cent ödeyeceksiniz. Kullansanız da kullanmasınız da ilk 20 dakika için ücret peşin tahsil ediliyor. Yani arabayı 20 dakikadan az bile kullansanız aboneler 4,66€, abone olmayanlar 6,33€ ödüyorlar. Daha sonraki dakika ücretleri 20 dakikanın üzerine ekleniyor. Güncel fiyatları bu linkten öğrenebilirsiniz.
Autolib’ hizmeti dakikaya göre ödendiği için bu hizmeti kullanmaya karar vermeden önce – imkânınız varsa internetten – yolların tıkalı olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Genel olarak yollar sabah saat 08:00-10:00 ve akşam saat 17:00 – 20:00 arasında tıkalı olur. Özellikle bu saatlerde periferiğe girmenizi tavsiye etmem.
Üye Olmak


İnternetten veya üyelik hizmeti veren istasyonlara giderek üye olabilirsiniz. 
İnternetten üye olacaksanız, üyelik formunu doldurduktan ve belgelerinizi yükledikten sonra en az 2 gün beklemeniz, üyelik başvurusu kabulüne dair e-posta aldıktan sonra kartınızı almak için Üyelik İstasyonlarından birine gitmeniz gerekiyor.

Autolib – Üyelik İstasyonu

Aslında, doğrudan üyelik hizmeti veren istasyonlara giderek üyelik başvurusu yapmak ve abonelik kartını hemen almak çok daha mantıklı ama oraya gitmeden önce gerekli olan bütün belgelerinizin yanınızda olması şartıyla. Peki bu belgeler neler:

 • pasaportunuz
 • ehliyetiniz
 • Fransız ehliyetiniz olmadığı için – “International Driving Permit”’iniz. Eğer Fransa’da herhangi bir okulda öğrenciyseniz (öğrenci vizeniz varsa) o zaman Türk ehliyetiyle de araba kiralayabilirsiniz.  
 • Dikkat: Üyelik İstasyonu’ndayken form doldurarak değil, görevliyle online konuşarak üye olunur. Fransızca bilmiyorsanız merak etmeyin, İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz. İngilizce de bilmiyorsanız, o zaman internet üzerinden üyelik başvurusu yapmak sizin için daha mantıklı olacaktır; tabii formları doldurmak için yabancı dil bilen birinin yine size yardım etmesi gerekecek.
 • Fransız cep telefonunuz olsa iyi olur. Bu konuda, benim konuştuğum iki farklı görevli, farklı farklı yanıtlar verdiler. Bir tanesi kesinlikle Fransız cep telefonu olması gerektiğini söylerken, diğeri yabancı bir cep telefonunun da geçerli olabileceğini söyledi. Üyelik hizmeti veren istasyona gidip üye olmayı seçtiyseniz, görevliyle konuşurken telefon hattınızın yabancı bir ülkeye ait olduğunu mutlaka belirtin ve bilgilendirme SMS’lerinin gelip gelmeyeceğini sorarak emin olun.
 • Dikkat: Sadece Visa ve Mastercard kredi kartları kabul edilir.
Üye olmak için tercih ettiğiniz yöntem hangisi olursa olsun, kartınızı alır almaz Autolib’i kullanabilirsiniz.
Autolib – Kiralık Elektirikli Arabalar
Bir yerden başka bir yere nasıl gidilir?
 
Rezervasyon yapmak
 
Tebrikler, Autolib’ kartınızı almayı başardınız! İlk rezervasyonunuzu yapmak üzeresiniz 🙂
Daha önce yapmadıysanız telefonunuza Autolib’ uygulamasını yükleyip giriş yapın. Akıllı telefonunuz yoksa ya da rezervasyon işlemi bilgisayarınızdan yapmayı tercih ederseniz bu linki tıklayarak Autolib’ istasyonlarının haritasını görebilirsiniz.
Kalkış istasyonunuzda müsait bir araba, varış istasyonunuzda boş bir yer olduğunu kontrol edin. Eğer ikisi de varsa hem arabayı hem de park edeceğiniz yeri ayırtın. 
Autolib’ kullanıcılarının en çok şikayetçi oldukları konulardan biri, park edebilecek bir yer bulmanın her zaman kolay olmamasıdır. Rezervasyon yaptığınızda gittiğiniz istasyonda yer ayırtmanız zorunlu olmasa da, ayırtmanızı şiddetle tavsiye ederim. Böylece arabaya bindiğinizde, navigasyon varış noktanız önceden ayarlanmış olacak ve sizi oraya kolayca götürecek. Böylece ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz!
Arabayı almak
 
Rezervasyonunuzu yaptınız.
Kalkış istasyonunuzdaki ekranlı panoya kartınızı okutun.
Autolib istasyonu

PİN kodunuzu girdikten sonra size verilen arabanın numarası ekranda yazacaktır.

Autolib – Arabayı Teslim Almak
Arabanın yanına gidin ve kartınızı prize okutun;
Autolib – Arabayı Teslim Almak

Yeşil ışık yanıp sönmeye başlayınca…

Autolib – Arabayı Teslim Almak

…arabadan fişi çıkartıp yuvaya takın;

Autolib – Arabayı Teslim Almak

Arabanın kapısının açılması için sürücü tarafındaki aynaya yakın olan okuyucuya kartınızı okutun; kapı açılacaktır.

Autolib – Arabayı Teslim Almak

Arabaya binip kontağı çevirin; araba çalışıp navigasyon ekranı aktive olacaktır.

Kalkmadan önce navigasyonu ayarlamanızı tavsiye ederim çünkü açılan ekran sadece bulunduğunuz yeri gösterir. Varış yerinizi önceden ayırttıysanız ekranın üst tarafındaki “R*”’ye basarak varış istasyonunuza kolayca gidebileceksiniz.
 
Vincent ile Autolib Hatırası
Arabayı sürmek


Ferrari kullanma niyeti olanlardan özür dileriz, Autolib’ ile ancak 107 km/s.’e kadar gidilebilir. Ama Paris ve Paris’in banliyölerinin dışında süremeyeceğiniz için genel olarak zaten 70, 50, hatta 30 km/s. hız sınırı olan yollardan geçeceksiniz. 
Autolib’ arabaları tam elektrikli olduğu için hepsi otomatiktir. Isıtma var ama klima yok! Park sensörü yok ama park edeceğiniz yerler geniş ve uzun olduğu için oraya çok rahat park edilir. Genel olarak bu arabalar çok basit/çıplak, içinde kırılacak, bozulacak bir şey bırakmamışlar. Gösterge paneli sürücü tarafında değil, arabanın tam ortasında bulunuyor. Panelin ortasındaki navigasyon ekranı oldukça büyük. Oradan, navigasyonu ve radyoyu ayarlamanız mümkün. Ekranın etrafında her zamanki gibi ısıtma, flaşör vb. düğmeler yer alırken, daha önce görmediğiniz, Autolib’ simgesi olan bir düğme daha var. Ona basınca hiç beklemeden ve ücretsiz olarak bir Autolib’ görevlisiyle konuşabilirsiniz.
Arabayı geri vermek

Varış noktanıza hoş geldiniz!
Yerinizi önceden ayırttıysanız mavi ışık yanan yerin ön tarafına park edin. 
Yerinizi önceden ayırtmadıysanız istediğiniz yeşil ışık yana yere park edebilirsiniz. 
Sonra:
1- Arabadan inip kartınızı arkadaki ışık yanan priz yuvasına okutun; ışık yanıp sönmeye başlayacaktır.
2- Prizi arabaya takın;
3- Cep telefonunuza bakın. Rezervasyonunuz başarıyla bitti diye size hemen bir mesaj gelecektir. Dikkat: Size mesaj gelmeden arabayı terk ederseniz kontör çalışmaya devam edecektir! Eğer mesaj gelmezse arabaya binip görevliyi arayarak mesajın gelmediğini söyleyin.
4- Mesaj gelince, arabanın kapısının kilitlenmesi için sürücü tarafındaki aynaya yakın olan okuyucuya kartınızı okutun. Hepsi bu kadar!
Autolib – Arabayı Teslim Etmek
Autolib’ arabaları
 
İstasyonlarda görebileceğiniz ve sürebileceğiniz arabaların üç tipi var:
 1. BlueCar: en yaygın olan tip. Gri, tombik, 5 kişi taşıyabilen ve 3 kapısı olan, “Autolib’” deyince hemen aklımıza gelen araba. Herhalde en çok süreceğiniz Autolib’ budur. Bazen bu arabalar reklam için giydirilebilir ve bu yüzden farklı renklerde olabilir; sakın şaşırmayın 🙂
 2. Utilib’ 0,9m^3: modifyeli, kırmızı renk ve arka koltuğu olmayan bir BlueCar. Evden eve taşınan arkadaşlarınız varsa sıradan BlueCar yerine bunu kullanırsanız daha iyi olur.
 3. Utilib’ 1,4m^3: aynısı, ancak bagajda daha çok yer var.
Seçtiğiniz abonman hangisi olursa olsun bu üç tipten herhangi bir arabayı ayırtıp kullanabilirsiniz. Hepsinin fiyatı aynıdır.
3 – Autolib’in avantajları ve dezavantajları
 
Paris’te yaşıyorsanız Paris’te araba kullanmanın maliyetini ve dertlerini biliyor olmalısınız: benzin pahalı, yollar çoğu zaman tıkalı oluyor, sokakların çoğu tek yön, park edebileceğiniz yerler çoğu zaman ücretli oluyor, sokakta arabanızı maksimum 2 saat bırakabilirsiniz, park edecek bir yer bulmak zor, park yeri bulsanız bile park etmesi zor, Parisli sürücüler agresif davranıyor… Demek ki Paris’te arabası olan kişilerin hem masrafları çok hem de ruh sağlıkları bozuk 🙂 
Autolib’in avantajları
 • Benzin, sigorta, otopark, tamir vb. gibi masraflarınız sıfır.
 • 7/24 araba kiralanabilir.
 • Arabanıza bağlı kalmazsınız. Sadece giderken ya da sadece dönerken Autolib’ kullanabilirsiniz. Örneğin, metroya binip arkadaşlarınızı ziyaret ettikten sonra, geç vakitte evinize dönmek üzereyken, sadece dönüş yolu için Autolib’ kiralayabilirsiniz. Yani arabanızı ilk aldığınız yere geri götürmenize gerek yok.
 • Park yeri aramak zorunda kalmazsınız.
 • Autolib’ taksiden çok ucuz, özellikle geceleri…
Autolib’in dezavantajları
 • Autolib’ hizmeti her gün kullanılacak kadar ucuz değil. Her gün bir arabaya ihtiyacınız varsa o zaman en doğrusu kendi arabanızı kullanmanızdır.
 • Autolib’ bütün gün kullanılacak bir hizmet de değil. Sadece bir yerden bir yere giderken kullanmanızda yarar var. Bütün gün boyunca kullanmak için bir arabaya ihtiyacınız varsa o zaman rent-a-car sizin için daha uygun olacaktır.
 • Arabayı almak istediğiniz yerde her zaman araba olmayabilir. Aynı şekilde gitmek istediğiniz yerde her zaman boş park yeri olmayabilir. Bu problemle kent merkezinden uzaklaştıkça daha sık karşılaşabilirsiniz. 
 • Autolib’ hizmeti 7/24 açık olsa da 07:00-10:00 ve 17:00-20:00 saatleri arasında yollar tıkalı olacağından ve trafikte çok vakit kaybedeceğinizden, bu hizmeti kullanmak size çok pahalıya patlayabilir. Genel olarak bu saatlerde arabaya veya taksiye binmemenizi tavsiye ederim.
 • Keşke gösterge panelindeki dokunmatik ekran iPad kadar hızlı olsaydı! Bazen tepkisiz kalıp donuyor. O yüzden arabaya bindikten hemen sonra navigasyonu çalıştırın, eğer çalışmazsa (ve navigasyonsuz kullanmak istemiyorsanız) görevliyi arayarak size başka bir araba verilmesini rica edebilirsiniz. Navigasyonsuz sürerseniz stresli bir yolculuk olacak, arabayı değiştirmek isterseniz vakit kaybetmiş olacaksınız.
 • Eğer Türkiye telefon numaranızla kayıt yapamazsanız, arabanızı geri verdiğinizde rezervasyonunuzun başarılı bittiğini belirten konfirmasyon mesajı size gel(e)meyecektir. Bu konfirmasyonu Autolib’ uygulamanızdan da alabilirsiniz ama bunun için de internetiniz olması gerek! Başka bir yöntem: park ettikten ve prizi taktıktan hemen sonra arabanın içindeki düğmeye basıp görevliye sorabilirsiniz. Çok pratik değil ama idare eder…
 • Autolib’ arabaları genel olarak temiz olsa da, kiraladığınız araba temiz olmayabilir. Dayanılmayacak kadar kirliyse görevliyi arayarak başka bir araba isteyebilirsiniz. Diğer taraftan, Premium aboneliğiniz varsa ve bindiğiniz araba biraz kirliyse, örneğin, boş bir plastik şişe varsa, puan kazanma fırsatınız doğar…
Puan kazanmak
 
Autolib’ Premium aboneliği tercih edenler Club Autolib’e kaydolarak puan kazanabilir. Puan üç şekilde kazanılabilir:
 1. Aldığınız araba pis bir durumda ise onu temizleyip önce/sonra fotoğrafı çekip Club Autolib’e gönderin. Birkaç gün sonra hesabınıza 80 puan eklenecek.
 2. Aldığınız arabanın teknik problemi varsa (örneğin, navigasyon çalışmıyor, ayna düşmüş, lastik inmiş, vb.) fotoğraf çekip açıklama yazıp Club Autolib’e gönderin. Her hafta en detaylı şekilde problemleri açıklayanlara 120 puan verilecek.
 3. Bir ayda 12 kere Autolib’ hizmeti kullanınca otomatik olarak 120 puan kazanacaksınız.

Peki bu puanlar ne işe yarar? Club Autolib’ Store’da harcanır. Bence 120 puanla “30 dakika bedava kullanım hakkı” alabileceğiniz en iyi şeydir. Ama puanlarınızı biriktirmeyi tercih ederseniz kalem, çanta, gözlük vb. satın alabilirsiniz. Örneğin 18 tane pis arabayı temizleyince (ellerinize sağlık!) 1381 puanlık son moda Longchamp çanta sizin olur 🙂

Vincent Telptxky

 

İlgili Yazılar:
Velib’ – Kiralık Bisikletler


Ahmet ÖRE’nin notu:
İlginizi çekeceğini düşündüğüm bu yazıyı Fransız arkadaşım Vincent bizim için Türkçe olarak yazdı, çünkü ben Autolib’i hiç kullanmadım ama Vincent düzenli olarak kullanıyor. Kendisi benim Fransızca-Türkçe exchange arkadaşım olduğu için gördüğünüz gibi Türkçesi gayet düzgün. Yukarıdaki metni de tamamen kendisi yazdı; kendisiyle birlikte yaptığımız bir-iki küçük düzeltme haricinde metne müdahale etmedim ve yazının özgün olmasını önemsedim. Umarım siz de zevkle okumuşsunuzdur.

Teşekkürler

Author

4 Comments

 1. merhaba cok faydali bir yazi olmus tesekkurler. Yeni ehliyetlerin uluslararasi gecerliligi var denmisti ki butun rent a car larda sorunsuz kullandim ama autolib basvurumu reddetti international driving licence olmasi gerekir diyerek. IDP alsam sorun cozulur mu acaba? bir de artik oturma iznim var acaba faydasi olur mu:) tesekkurler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Seda Hanım,
   Dediğiniz gibi Türk ehliyetleri Fransa’da araba kiralarken kullanılabiliyor ama Autolib kabul etmiyor. Sadece burada öğrenci olarak bulunanlar için bir ayrıcalık var diye biliyorum, onun dışında öğrenci kartları da geçerli olmuyor Türk ehliyetinin tanınması için. Dediğiniz gibi uluslararası ehliyet gerekiyor Autolib kiralamak için. Ama bu kadar uğraşmaya değmez gibi geliyor bana; bilemiyorum.
   Mutlu günler dilerim.

 2. Merhaba Ahmet Bey,
  Hiç kullanmadığım ve muhtemelen kullanmayacağımı bildiğim halde keyifle okudum. Anladığım kadarıyla Fransız arkadaşınıza da kendi yazı dilinizi aktarmışsınız. Okuması çok keyifliydi. Ellerinize sağlık!

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.