(Son Güncelleme: 11.01.2020) Dünyaca ünlü hazır giyim markalarından Abercrombie & Fitch’in Champs-Elysées‘deki “amiral mağaza”sından söz etmek istiyorum bu kez. Gerçi buraya “mağaza” demek biraz eksik kalır; adamlar Champs-Elysées üzerinde, bildiğiniz bir malikaneyi alıp Abercrombie mağazasına dönüştürmüşler.

Marketing departmanlarında çalışan insanların neye niyetlendiklerini bilmiyorum ama benim gözümde Abercrombie Salı Pazarında satılan eşofmanların kalitelisini yapan bir firmadır 🙂 Elbette ki markaya çamur atma niyetinde değilim ama kapitalist dünyada eğer ben de kendilerinin hedef kitlesinde potansiyel bir tüketiciysem onların vermeye çalıştığı imaj kadar benim de algıladığım bir imaj olacaktır herhalde. Bu imajı düzeltmeye çalışmak da onların görevi; işleri ne, çalışsınlar 🙂

Benim anladığım kadarıyla Abercrombie, ürünlerini pazarlamak için hiç şaşmayacak bir yöntem bulmuş; gösteriş, şatafat ve cinsellik… Ürünlerinde sadece yarı çıplak erkek modelleri tüm cüretkârlıkları ile kullanan Abercrombie’nin sağda solda dikkat çekmemesi mümkün değil. Hiçbir şekilde ürün vaadindeki resme benzemeyen bir vücuda sahip bir arkadaş elinde mümkün olan en alt çizgiye kadar çırılçıplak soyunmuş baklavalı bir abi resmi olan bir çanta ile dolaşıyor Champs-Elysées üzerinde ya da metroda tam karşınızda oturmuş, kucağında yine böyle bir Abercrombie poşetiyle oturan başka birini görüyorsunuz. Bunun dışında bir numarası yok gibi görünüyor bana.

blank
Abercrombie & Fitch Champs-Elysées

Mağazanın önünden defalarca geçmişliğim, kapısındaki uzun kuyruğa anlam verememişliğim vardır. Tabii ki anlıyorum, sonuçta bu imaj çalışması ve bende bir işe yaramıyor ama pek çok kişiyi etkiliyor; herkesin beğeni düzeyi farklı, sırada bekleyenlere lafım yok ama benim için bu markayı farklı algılamamı sağlayan olay kısaca şöyle:

2013’te Paris’i gezmek için bizi ziyarete gelen bir çift arkadaşı Champs-Elysées‘de gezdirirken “Burası da Abercrombie’nin mağazası, genelde burada kuyruk olur ama hayret bugün boş” dememle kız arkadaşın kocasının elinden kurtulup “ben hemen geliyorum” diye içeri dalması ve biz kapıda beklerken iki-üç dakika sonra elinde yarı çıplak (ve taş gibi) bir arkadaşla fotoğrafı olduğu halde çıkmasıyla başta kocası olmak üzere hepimizin gözleri hayretle büyümüş, neye uğradığımızı şaşırmış, sonra da saatlerce gülüp bu olayın mevzusunu yapmıştık.

Meğerse içeride yarı çıplak arkadaşlar, “müşteriler” ile fotoğraf çektiriyorlarmış 🙂 Buna gerçekten ama gerçekten çok güldüm, çok da enteresan geldi ne yalan söyleyeyim. Demek ki marka algısının bu kadar kuvvetli olmasının başka nedenleri de varmış; kendilerini tebrik ediyorum 🙂

blank
Abercrombie & Fitch Champs-Elysées

Yine de bir kere bile olsun kapıdan girip içeri girmek gibi bir hevesim olmamıştı ama Aralık 2014’teki doğum günüm için Champs-Elysées‘deki Noel Pazarı‘nı gezip de Ladurée‘de doğum günü makaronlarımı yemeye giderken yine Abercrombie’nin önünden geçiyorduk ve bu kez sahiden kimsecikler yoktu. Akşam saatiydi ve bahçe yarı karanlıktı; ani bir kararla bahçeye girdik.

İşte markayı bu kadar değersizleştiren biri olarak bu yazıyı yazmamın nedeni de bu ziyaretimde gördüklerimden etkilenmemden kaynaklanıyor. Bilen zaten biliyordur ama bilmeyenler için buradan bahsedip, Champs-Elysées‘de dolaşırken vaktiniz varsa buraya da  uğrasanız iyi olur diye düşünüyorum. Markayı seversiniz ya da sevmezsiniz ama içerisi gerçekten enteresan. Yani alışveriş yapmak zorunda değilsiniz, eğer kapıda kuyruk olmadığı bir güne denk gelirseniz mutlaka içeri girip şöyle bir bakın derim.

Bahçeye girdiğiniz anda iki tarafı yüksek çalı-ağaç formunda bir yol arka bahçeye doğru uzanıyor. Sanki upuzun bir yoldan malikanenize giriyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Yerlerdeki ince çakılı taşlar da bu hissi pekiştiriyor.

blank
Abercrombie & Fitch Champs-Elysées

Arka taraftaki kapıda sizi yarı çıplak bir abi güler yüzle karşılıyor 🙂 İçerisi çok enteresan bir şekilde dekore edilmiş, dört kata yayılmış hoş bir mağaza. Resimlerden de göreceğiniz gibi koyu renk demir işçiliği ve loş aydınlatması ile bambaşka bir atmosfer yaratılmış. Zaten mağazaya mı gece kulübüne mi giriyorsunuz belli değil.

Ürünleri benim ilgimi çekmediği için çok detaylı incelediğimi söyleyemeyeceğim; sizin için önemliyse katları dolaşabilirsiniz. Bu kadar çamur attığıma bakmayın, sonuçta göze hoş gelen ürünleri de var ama bu mağazadaki sunum o kadar etkileyici ki içeride mücevher değerinde giysiler satıldığını zannedebilirsiniz. Oysa “normal pahalılıkta” konfeksiyon ürünlerinden başka insanı cezbedecek enteresan bir şey yok.

Dediğim gibi bu bir zevk meselesi; marka ilginizi çekse de çekmese de sadece bahçeyi ve binanın içini görmek için şöyle bir uğramanız yeterli. Abercrombie markası sizin için bir şey ifade ediyorsa o zaman zaten buradan alışveriş etmek çok keyifli olacaktır. Hep söylüyorum; sevdiğiniz bir ürünü sadece en ucuz fiyata elde etmek değil, o ürüne keyifli bir alışverişle sahip olmak da bir o kadar değerli. O yüzden, kullandığınız bir ürünse, hatıra olarak buradan bir şeyler almanız hoş olabilir.

blank
Abercrombie & Fitch Champs-Elysées

Dilerseniz kapıda sizi karşılayan yarı çıplak arkadaşla fotoğraf da çektirebilirsiniz. Çekinmeyin, herkes resim çektirmek için can atıyor, hatta kapıda başka bir görevli daha var, yalnızsanız sizin resminizi o çekiyor. Bu yazıyı yazmak için her iki gidişimde de harem ağası ile Davut heykeli kırması bir arkadaş olduğu için benim pek resim çektirmeye hevesim olmadı açıkçası 🙂

Alışveriş yapmayacaksanız içeride 5-10 dakika dolaşıp çıkacaksınız zaten. Sonrasında malikanenizden çıkıyormuş da çakıl taşlı yoldan “Şanzelize‘ye ulaşıyormuş gibi hayal edebilirsiniz. Bahçe kapısının dışında Paris tüm canlılığı ile sizi bekliyor olacak elbette. Bu bölgede neler yapabileceğinizi de Champs-Elysées yazısında okuyabilirsiniz. Belki benzer bir konseptte, biraz yukarıda solda bulunan Louis Vuitton mağazasını da gezmek isteyebilirsiniz?

Abercrombie’ye en yakın metro yaklaşık elli metre mesafede “Franklin Roosevelt” istasyonu.  Metrodan çıkınca yokuş aşağı indiğinizde hemen sağ tarafta bu güzel binayı ve şık bahçe kapısını göreceksiniz. Kapıda kuyruk yoksa zaten şanslısınız.

blank
Abercrombie & Fitch Champs-Elysées

Tabii kapıdaki kuyruk yukarıda resmini gördüğünüz şekilde olmuyor 🙂 Bu resim mağazanın ilk açılış günündeki tanıtım etkinliğinden. Belki şansınıza siz gittiğinizde de böyle bir etkinliğe denk gelirsiniz, kim bilir?

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: 23 Avenue des Champs-Elysées, 75008 Paris

blank
Author

5 Comments

  • blank

   Hiç merak etmeyin, ben de defalarca önünden geçtim bir kere bile içeri bakasım gelmemişti 🙂 Her şeyin bir vakti saati var demek ki… Gezecek çok yer, görecek çok şey var Paris'te de dünyada da.

   Nice gezilere, nice keşiflere…

   Teşekkürler

 1. blank

  Merhaba Ahmet bey,

  Gelecek hafta Paris'e geleceğiz önceden aldığımız biletler var. Ancak 2 gündür yaşanan olaylar nedeniyle orada durumun nasıl olduğunu ve ülke girişlerinde sorun olup olmadığını merak ettik. Şu süreçte biletleri iptal etmek daha mı doğru olur sizce?(gerçi promosyonlu bilet olduğu için iade/değişiklik şansımız yok:))

  Arzu

  • blank

   Merhaba Arzu Hanım,
   Paris'te üç gündür alışılmadık olaylar yaşandığı doğru ancak bizim gibi Türkiye'de yaşanan olaylara tanıklık etmiş insanlar için bunlar -malesef- o kadar alışıldık geliyor ki. Gezinizi iptali gerektirecek bir durum -en azından şu an için- yok.
   Sınırda da gerekli evraklarınız yanınızda olduğu takdirde bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.
   11 Eylül sonrası Amerika'yı ziyaretimde sınırda gördüğüm muameleyi hatırlıyorum da… Umarım o günler burada yaşanmaz.
   Özetle, içiniz rahat olsun, şimdiden iyi tatiller…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.