(Son Güncelleme: 12.01.2018) Seine Nehri üzerinde yemekli gezi yapabileceğiniz pek çok seçenek mevcut ama ben bu yazıda sizlere, yemekli gezi tekneleri arasında en sevdiğim Le Calife‘ten bahsetmek istiyorum. Yıllardır Paris’te yaşıyorum, bu teknede bir akşam yemekli geziye katılmayı uzun zamandır istiyordum ama kısmet Mart 2017 başındaki özel bir kutlama yemeğineymiş demek ki. Hem kendim için özel bir akşamda bu teknede unutulmaz bir gece yaşamış oldum, hem de blog için harika bir yazı konusu ile karşınızda olmanın mutluluğunu yaşıyorum.
 
Le Calife (lö kalif) vaktiyle Seine Nehri üzerinde yük taşıyan eski mavnalardan (péniche) biri. Zaman içinde gezi teknesi olarak düzenlenmiş ve benim zevkime göre yemekli gezi tekneleri arasında en güzeli, en kişilikli olanı. Elbette başka seçenekler de var ama Bateaux Mouches gibi olanlarını fazla turistik buluyorum. Evet, belki bu da turistik sayılabilir ama aynı zamanda da butik bir tekne. Tasarımını da, renklerini de ayrı ayrı seviyorum.
 
Seine Nehri Yemekli Gezi Teknesi: Le Calife
Malum, her şey şahane görünse bile Fransa’daki garsonların servis kalitesindeki sorunlar ve kültürel farklılıklar nedeniyle herhangi bir restorana gittiğimizde pek çok sıkıntıyla karşılaşabiliyoruz. Bu konuları “Paris’te Kafe ve Restoranlarda Başınıza Neler Gelecek?” yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım ama Le Calife, bu tür tatsızlıkları yaşamadığımız, son derece güzel bir servis aldığımız keyifli bir yer oldu bizim için.
 
Hafta sonları öğle ve akşam yemeği, hafta içi akşamlarında ise sadece akşam yemeği servisi yapan Le Calife’in hareket noktası Aşıklar Köprüsü olarak bildiğimiz Pont des Arts‘ın hemen altında. 1 ya da 7 numaralı metro hattının “Louvre-Rivoli” metro istasyonunda inerseniz Seine Nehri kıyısından Pont des Arts‘a ulaşıp buradan karşıya geçebilir, köprünün diğer yakasında hemen sol taraftaki merdivenlerden aşağı inerek köprünün altından geçerek Le Calife’in bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. 
 
Seine Nehri Yemekli Gezi Teknesi: Le Calife
Aynı şekilde 7 numaralı metro hattının “Pont Neuf” istasyonunda inerek de, istasyon çıkışı Pont Neuf‘ten ya da biraz geride kalan Pont des Arts‘a yürüyüp o taraftan karşıya geçerek de Le Calife’e ulaşmanız mümkün. Bir tarafta Louvre Müzesi var, Le Calife’in olduğu tarafta ise Institut de France tüm görkemiyle sizi selamlıyor.
 
Ben burada hafta içi bir akşam yemeği yediğim için kendi deneyimim üzerinden ilerlemek istiyorum. Akşam yemeği için tekne kapılarını 19:45’te açıyor. 20:20’ye kadar giriş yapsanız iyi olur. Yaklaşık 20:45’te de hareket ediyor tekne. Gerçi biz 19:30 gibi orada olmuştuk ama şansımıza bizi içeri aldılar. Oysa bu konularda çok keskin çizgileri vardır Fransızların, bu esneklikleri hoşuma gitti 🙂 
 
Seine Nehri Yemekli Gezi Teknesi: Le Calife
Son derece sıcak bir karşılama ile tekneye alındık, masamıza kadar önce karşılama görevlisi, sonra da servis görevlisi eşlik etti. İlk izlenimler çok olumluydu, yıllardır uzaktan gördüğümüz ve hep bir gün denemek istediğimiz teknede özel bir akşam yemeği için bulunuyor olmak da çok hoş bir duyguydu.
 
Teknenin önde ve ortada birer üst salonu, yine önde ve aşağıda da birer tane alt salonu bulunuyor. Bence en keyifli yeri ön üst salon. Bu bölümden emin değilim ama sanırım orta üst salonun üst camları yazın kaldırılıyor ve tamamen açık bir güverte oluyor. Yazın da oranın tadı bir başka oluyordur kesin ama kışın, bizim bulunduğumuz ahşap camekânlı bölümün atmosferi gayet şahaneydi. Ama alt güvertelerin tüm sıcaklığına rağmen o kadar da avantajlı olduğunu düşünmüyorum, yine de zevkler ve renkler tartışılmaz diyelim.
 
Seine Nehri Yemekli Gezi Teknesi: Le Calife
Masalar Fransız restoranlarının çoğunda olduğu gibi ufak ama biz artık alıştığımız için o kadar da sorun olmuyor 🙂 Akşam yemeği için iki farklı menü seçeneği var. Bir tanesi kişi başı 67€, diğeri 108€. Biz 67€’luk menüden aldık. Birer kadeh şampanya ve atıştırmalık, ardından antre, sonra ana yemek ve final olarak da tatlı seçenekleri var. Bunlar dışındaki sıcak ve soğuk içecekler ekstra oluyor haliyle. Ben antre olarak keçi peynirli salata, ana yemek olarak et, tatlı olarak da çikolatalı bir şey tercih ettim. Bir şişe de Côte du Rhône şarap söyledik. Finalde de birer kahve içince toplamda iki kişi için 188€ ödedik. İnanın değerdi… Menüye ve güncel fiyatlara bu linkten ulaşabilir, rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.
 
Tekne tam 20:45’te hareket etti ve Pont des Arts‘ın altından geçerek seyrine başladı. Böyle güzel bir ortamda yemeğimizi mi yesek, etrafı mı seyretsek, bilemedik bir süre. Louvre Müzesi, Pont Neuf, Cité Adası, Hôtel de Ville, Notre Dame Katedrali, Saint Louis Adası diye yolumuza devam ederken tekne geri döner sandım ama dönmedi. Normalde gezi tekneleri buradan döner de hep. Bizim Calife yoluna devam etti ve Arap Dünyası Enstitüsü‘nden devam ederek Austerlitz Garı‘na kadar gitti ve Pont d’Austerlitz’ten geri döndü.
 
Seine Nehri Yemekli Gezi Teknesi: Le Calife
Karşı güzergâhtan başladığımız noktaya kadar aynen geri döndü ve sonra yine yoluna devam ederek Orsay Müzesi, Concorde Meydanı, Pont Alexandre III derken Eyfel Kulesi‘nin oraya kadar gitti. O zamana kadar efendi efendi yemeğini yiyen insanlar kendilerini kaybedip fotoğraf çekme yarışına giriştiler ve çok eğlenceli bir tablo ortaya çıktı. Oysa ne güzel kibar kibar akşam yemeğini yiyerek Seine Nehri üzerinde olmanın tadını çıkarıyordu herkes; Eyfel Kulesi herkesin aklını başından aldı; eh benim de tabii ama ben daha çok sizin için fotoğraf çekme telaşındaydım 🙂
 
Bir-Hakeim Köprüsü‘nün altından geçip, Île aux Cygnes‘in ucuna kadar gidip Radio France’ın bulunduğu noktadan, yani tam Özgürlük Heykeli’nin en eski replikasının oradan, adanın diğer tarafından geçerek geri dönmeye başladık. Eyfel Kulesi bu açıdan da güzel görünüyordu. Bir de sanırım vaktini saatini iyi ayarlıyorlar, saat başında Eyfel’in ışıkları yanıp sönmeye başlayınca seyrine doyum olmuyor. Tabii yaz aylarında hava gecenin 11’lerinde karardığı için siz aynı deneyimi yaşayamayabilirsiniz; sizinki de ayrı bir güzellik olacaktır o zaman.
 
Seine Nehri Yemekli Gezi Teknesi: Le Calife
Yaklaşık iki saatlik bir gezintiden sonra tekne başlangıç noktasına geri dönüyor. Eh ilk başta bir saat kadar da kıyıya bağlı kalkmayı beklerken, şampanyalarımızı içerken geçirdiğimiz süreyi de hesaba katarsak toplam üç saatlik keyifli bir Paris akşamını, lezzetli yemeklerle birlikte yaşamış olduk böylece. Hem gözümüz doymuş oldu hem de karnımız, Paris’te olmanın tadını bir kere daha çıkarmış olduk.
 
Siz de özel bir akşamınızda, bir kutlamanızda ya da unutulmaz bir Paris akşamı yaşamak istediğinizde Le Calife’i deneyebilirsiniz. Okuyucularım bana çok sık “Paris’te nerede evlilik teklifi yapabilirim?” diye soruyorlar; onlara Le Calife’de güzel bir evlilik teklifi mekanı olabileceğini söylemiş olayım 😉
 
Umarım siz de ilk fırsatta Le Calife’te bu keyifli deneyimi yaşar, deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsınız. Özellikle öğle yemeği deneyimi yaşayanların izlenimlerini merak ediyorum.
 
Paris’te sevdiğinizle unutulmaz anlar yaşamanız, hep el ele, hep yanyana bu şehrin hakkını birlikte verebilmeniz, Paris’ten güzel anılarla dönmeniz dileğiyle.
 
Her daim, sevgiyle
 
 
 
 
Yazar

4 Yorum

  • Merhaba,
   Hiç bilemiyorum, kimisi için çerez parası kimisi içinse ciddi bir bütçe.
   Güncel fiyatları ve detayları yukarıdaki linklerden görebilir ona göre bütçenizi zorlayıp zorlamayacağına kendiniz karar verebilirsiniz. Benim bir şey demem yakışık almaz.
   Mutlu günler.

Yorum Yazın