(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’in en turistik meydanlarına akın akın insanlar gider, görmeleri gereken şeyleri görür, fotoğraf karelerine hapseder ve hemen bir sonraki lokasyona doğru acele acele giderler.

Oysa ki Paris’i hakkıyla gezmek isteyenler, görünenin ardında çok daha farklı detaylar arayanlar, bu turistik merkezlerin bir arka sokağına, iki adım ötesine de bakmayı ihmal etmeyerek herkesin gördüğünden çok daha farklı bir Paris’i keşfetmenin mutluluğuyla evlerine dönerler.

VII. Edouard Meydanı – Place Édouard VII

Bu yazıda sizlere, yine Paris’te ulu orta bir yerde olduğu halde, herkesin sadece hedefe kilitlendiği için civarı keşfetmeyi ihmal ettiği oysa iki adım öteye geçmedikten sonra keşfedilmesi mümkün olmayan güzel bir yerden, küçük ama etkileyici, en azından bir kez olsun içinden geçilmesi gereken bir meydanı tanıtmak istiyorum: VII. Edouard Meydanı – Place Édouard VII

Paris’te, 9. arrondissement‘da, Auber, Opéra, Madeleine üçgeninin tam ortasında bulunan VII. Edouard Meydanı – Place Édouard VII, ortasında bulunan heykel ve asimetrik formda çevresini saran revaklı binalar ile müthiş bir mimari şölen sunuyor. Küçük olduğu kadar estetik, sakin göründüğü kadar etkileyici bir meydan olan Édouard VII, özellikle Opéra‘dan Madeleine‘e doğru yapılacak bir yürüyüş sırasında uğranması gereken noktalardan biri bana kalırsa.

VII. Edouard Meydanı – Place Édouard VII

Yol üzerinde, sağ tarafınızda Square Édouard VII sokağını gördüğünüzde buradan içeri girin ve genişçe bir koridor şeklinde düzenlenmiş bu hoş sokaktan yürümeye devam edin. Sokak boyunca sağlı sollu birbirinden şık butikler ve restoranlara baka baka ilerledikten sonra, birkaç adım ötenizdeki VII. Edouard Meydanı’na ulaşabiliyorsunuz.

1912‘de inşa edilen meydanın ortasında bulunan heykel İngiltere kralı VII. Edward‘a ait (Fransızcada Edward, Édouard olarak yazılıyor ve eduar daha doğrusu eduağ olarak okunuyor). Heykelin hemen sağ tarafında meşhur tiyatro Théatre Édouard VII bulunuyor. Sol çaprazda bulunan revaklı geçitten geçtiğiniz anda yol ikiye ayrılıyor. Tercihinize göre bu iki yoldan birinden devam edebilir, dilerseniz tam geriye dönerek, başladığınız noktaya ulaşıp buradan Olympia yönünde devam edip Madeleine‘e ulaşabilirsiniz.

VII. Edouard Meydanı – Place Édouard VII

VII. Edouard Meydanı’nda, yol üzerinde ve yakın çevrede birbirinden güzel restoran ve kafeler sizi bekliyor olacak. Özellikle meydanda ve meydana giden geçitlerdeki kafe ve restoranlar oldukça sakin ve gayet şık; müdavimleri de ona göre belli bir çizgide oluyor haliyle. Paris’in en hareketli bölgelerinden biri olan Opéra‘nın hemen yanıbaşında böylesine sakin ve huzurlu bir kaçamak noktası keşfetmiş olmak, buradan geçmek ve atmosferi yaşamak inanın size çok iyi gelecek.

VII. Edouard Meydanı’na metro ile gelmek için metronun 3,7,8 numaralı hatları ile “Opéra” istasyonuna ulaşmanız en mantıklısı. Dediğim gibi, sonrasında, Madeleine’e doğru yürürken sağdan ikinci sokağa girmeniz yeterli. RER-A‘nın da “Auber” istasyonu ise bu meydanın kuzey girişine çok yakın. O tarafta da Galeries Lafayette ve Printemps mağazaları bulunuyor zaten.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Place Édouard VII, 75009 Paris

Yazar

Yorum Yazın