(Son Güncelleme: 09.01.2019) Versailles Sarayı’nı gezmeye gittiğiniz gün sarayın büyüsüne kapılmış bahçesinde dolaşırken karnınız acıktığında keyifle oturup bir şeyler yiyebileceğiniz bir restorandan bahsetmek istiyorum bu yazıda sizlere: La Flottille (la flotiy)
Versailles Sarayı‘ın bahçesinde merdivenlerden aşağı inince karşınıza çıkan Apollon Havuzu’nun sağ tarafından yolunuza devam ederseniz, demir parmaklıkların oradan çıkıp büyük kanala ulaştığınızda hemen sağ tarafınızda kalacak olan bu restoran, güzel havalarda terasıyla ama aslında her mevsim kapalı bölümüyle kendinizi çok hoş bir ortamda hissedebileceğiniz güzellikte ve sıcaklıkta bir mekan. Aslında sarayın şaşası yanında biraz mütevazı kalıyor ki böylesi çok daha keyifli. Örneğin bir Le Train Bleu gibi şatafatı yok ama ortam her zaman sıcak ve hareketli. Paris’teki genel garson tiplemesinin aksine servis elemanları epey bir koşturuyor ancak özellikle hafta sonları ortam o kadar kalabalık ki bazen servise yetişemedikleri de aklınızın bir köşesinde olması gerken küçük bir not olarak kalsın lütfen.
Sonuçta burası bir gurme restoranı değil ama yine de menü çeşitliliği ve yemek kalitesi olarak tatmin edici diyebilirim. Eh tabi kalabalık olduğu zamanlarda ortam pek de huzur verici olmayabiliyor ama yine de Versailles‘ın bahçesinde böylesi bir mekanda yemek yemenin yeterince tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Menü ve fiyatlar hakkında bilgi almak için bu linki tıklayabilirsiniz. Restorana ulaşım hakkında bilgi almak için de Versailles Sarayı yazısını okumanız yeterli.
Le Flottille Restaurant – Château de Versailles

Flottille’de yemek yemeden önce ya da yemek sonrası Versailles Sarayı‘nın bahçesinde yapacağınız bir yürüyüş, bisiklet ya da kayık sefası gününüze renk katmak için hoş seçenekler olacaktır. Buraya gelmek için sarayın bahçesinden bilet alıp geçebileceğiniz gibi, hiç bilet almadan parkın kuzey ve güney girişlerinden de gelebilirsiniz. Gerçi böylesi sizin için biraz karışık olabilir; Zaten sonuçta Paris’e ve özellikle de Versailles‘ı görmeye gelmişseniz illa ki sarayın içini ve asıl bahçesini görmek sizi çok mutlu edecektir. Gölet kısmını ücretsiz gezme önerim Paris’te yaşayıp burayı birkaç kez görmüş olanlar, sarayın sadece park kısmından yararlanmak isteyenler için geçerli. Zaten sarayın bahçesine hiç girmeden, sadece park bölümüne gelenler o demir parmaklıkların oradan sarayın bahçesine alınmıyorlar, girişlerde kontrol yapılıyor. O yüzden buraya sarayın içinden biletle geldiyseniz tekrar saray bahçesine girerken bilet kontrolü yapılıyor, o yüzden biletlerinizi kaybetmemenizde fayda var.

Elbette ki sırf bu restoran için Paris’ten buralara kadar gelmeye gerek yok ama Versailles‘ı gezeceğiniz bir gün tur programınıza La Flottille’i de eklerseniz pişman olmayacağınızı tahmin ediyorum.

Afiyet şeker olsun…

 

 

Adres: Château de Versailles, 78000 Versailles

 

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.