(Son Güncelleme: 17.07.2019) Versailles Sarayı‘nı gezmeye gittiğiniz gün sarayın büyüsüne kapılmış bahçesinde dolaşırken karnınız acıktığında keyifle oturup bir şeyler yiyebileceğiniz bir restorandan bahsetmek istiyorum bu yazıda sizlere: La Flottille (la flotiy)

Versailles Sarayı‘ın bahçesinde merdivenlerden aşağı inince karşınıza çıkan Apollon Havuzu‘nun sağ tarafından yolunuza devam ederseniz, demir parmaklıkların oradan çıkıp büyük kanala ulaştığınızda hemen sağ tarafınızda kalacak olan La Flottille Restaurant, güzel havalarda terasıyla ama aslında her mevsim kapalı bölümüyle kendinizi çok hoş bir ortamda hissedebileceğiniz güzellikte ve sıcaklıkta bir mekan.

Le Flotille Restaurant Chateau de Versailles Pariste.Net

Aslında sarayın şaşası yanında biraz mütevazı kalıyor ki böylesi çok daha keyifli. Örneğin bir Le Train Bleu gibi şatafatı yok ama ortam her zaman sıcak ve hareketli. Paris’teki genel garson tiplemesinin aksine servis elemanları epey bir koşturuyor ancak özellikle hafta sonları ortam o kadar kalabalık ki bazen servise yetişemedikleri de aklınızın bir köşesinde olsun lütfen.

Sonuçta La Flottille bir gurme restoranı değil ama yine de menü çeşitliliği ve yemek kalitesi olarak tatmin edici diyebilirim. Eh tabii kalabalık olduğu zamanlarda ortam pek de huzur verici olmayabiliyor ama yine de Versay Sarayı‘nın bahçesinde böylesi bir mekanda yemek yemenin yeterince tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Menü ve fiyatlar hakkında bilgi almak için yazının sonundaki resmi web sayfası linkine bakabilirsiniz. Restorana ulaşım hakkında bilgi almak için de Versailles Sarayı – Château de Versailles yazısını okumanız yeterli.

Le Flotille Restaurant Chateau de Versailles Pariste.Net

Flottille Restaurant’da yemek yemeden önce ya da yemek sonrası Versailles Sarayı‘nın bahçesinde yapacağınız bir yürüyüş, bisiklet ya da kayık sefası gününüze renk katmak için hoş seçenekler olacaktır. Buraya gelmek için sarayın bahçesinden bilet alıp geçebileceğiniz gibi, hiç bilet almadan parkın diğer girişlerinden de gelebilirsiniz. Gerçi böylesi sizin için biraz karışık olabilir; Zaten sonuçta Paris’e ve özellikle de Versailles Sarayı‘ı görmeye gelmişseniz illa ki sarayın içini ve asıl bahçesini görmek sizi çok mutlu edecektir.

Gölet kısmını ücretsiz gezme önerim Paris’te yaşayıp burayı birkaç kez görmüş olanlar, sarayın sadece park kısmından yararlanmak isteyenler için geçerli. Zaten sarayın bahçesine hiç girmeden, sadece park bölümüne gelenler o demir parmaklıkların oradan sarayın bahçesine alınmıyorlar, girişlerde kontrol yapılıyor. O yüzden buraya sarayın içinden biletle geldiyseniz tekrar saray bahçesine girerken bilet kontrolü yapılıyor, o yüzden biletinizi sakın kaybetmeyin. Bir de hafta sonları özel etkinlikler olduğu gün ve akşamlarda parka giriş de ücretli olabiliyor. Sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız Versailles Sarayı‘nın resmi web sayfasına bakmanızda fayda var.

Le Flotille Restaurant Chateau de Versailles Pariste.Net

Elbette ki sırf bu restoran için Paris’ten buralara kadar gelmeye gerek yok ama Versailles Sarayı‘nı gezeceğiniz birgün, tur programınıza La Flottille Restaurant’ı da eklerseniz pişman olmayacağınızı tahmin ediyorum. Özellikle güzel havalarda bahçenin keyfi bir başka oluyor.

Afiyet şeker olsun…

 

 

Web Adresi: laflottille.fr/en/

Adres: Château de Versailles, 78000 Versailles

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.