(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’in kalbinde yer alan Place Vendôme (plas vandom), ortasından geçen Rue de la Paix merkezinde, çevresini dikdörtgen formatta çepeçevre saran tipik Fransız mimarisiyle inşa edilmiş binalarıyla, tam ortasında yer alan “Colonne Vendôme” ve elbette ki lüks tüketimin en önemli markalarının bulunduğu butikleri ile eskiden olduğu gibi günümüzde de Paris’in en önemli ve en görkemli meydanlarından biri.

Daha önceleri “Place des Conquêtes” olarak anılan bu meydan 17. yüzyıldan bu yana Place Vendôme olarak anılıyor ve adını bir zamanlar bu meydanda bulunan Hôtel de Vendôme’dan alıyor. Gerçi bir dönem de, ikinci Paris komünü zamanında (1871) “Place International” olarak adı değiştirilmişse de bu çok uzun ömürlü olmamış.

Meydanın ortasındaki “Colonne Vendôme – Vendôme Sütunu” 44,3 metre yüksekliğinde bronz kaplamalı görkemli bir anıt. İtalya’daki “Trajan Sütunu”ndan esinlenerek hazırlanıp 1819’da Napoléon’un Austerlitz Savaşı’ndaki zaferi anısına dikilen bu sütun, yine ikinci Paris komünü döneminde yıkılsa da daha sonra yeniden dikilmiş.

Vendome Meydanı – Place Vendôme
10.000 €’luk saatlerin “ucuz” kaldığı mağazalar

Günümüzde pek çok lüks markanın butiklerinin bulunduğu bu meydanda vitrinlere bakarken önce fiyatlara hayret ediyorsunuz, bir süre dolaştıktan sonra 10.000 euro’luk saatler gözünüze ucuz görünmeye başlıyor çünkü rakamlar cidden akıllara ziyan. En son bir arkadaşımla burada dolaşırken 85.000 euro’ya yukarıda fotoğrafını gördüğünüz saati görmüş, gözlerimize inanamayıp yarı yoldan geri dönüp fiyatına tekrar bakmıştık. Yine de vitrinlerdeki mücevherlerin görkeminden etkilenmemek mümkün değil. İnsan tek taş pırlanta ile yetinen mütevazı bayanların önünde saygıyla eğilmek istiyor 🙂 Tabii işin şakası bir yana, bir yandan gördükleriniz sizi hayran bırakırken, bir yandan da dünyada gelir dağılımındaki adaletsizliğin ne boyutlara ulaştığını bizzat gözlerinizle görmüş oluyorsunuz…

Louis Vuitton, Chanel, Dior gibi markaların “orta sınıf” kaldığı Place Vendôme, lüksün ve şatafatın Fransız estetiğiyle yaşandığı bir yer olduğu için gelir dağılımındaki bu adaletsizlik insanlara “zarif bir şekilde” yediriliyor ve sanki hiç yokluk yokmuş gibi hayat normal bir şekilde akıp gidiyor.

Meydanın en eski mağazası Charevet 1877’den beri burada. Yine bu meydanın en meşhur oteli elbette ki Ritz… Uzunca bir dönem Coco Chanel’in yaşadığı otel günümüzde Prenses Diana‘nın ölmeden önce kaldığı otel olarak anılıyor daha çok. Bir de Chopin ömrünün son döneminde yaşayıp hayata veda ettiği ev de bu meydanda bulunuyor…

Vendome Meydanı – Place Vendôme

Opéra‘nın güney batısında, Madeleine‘in güney doğusunda, Concorde‘un kuzeyinde, Tuileries‘ın kuzeyinde, Louvre‘unsa kuzey batısında yer alan Place Vendôme hepsine yürüme mesafesinde bulunuyor. En keyifli yürüyüş parkuru Tuileries Bahçesi yönünden gelmek. Çünkü bu yol üzerindeki iki tarafı sütunlu galeriler şeklinde düzenlenmiş mağaza, otel ve restoranların bulunduğu kaldırımlar gerçekten görülmeye değer.

Burada yürürken kaldırımlara işlenen mozaik süslemelere mi yoksa vitrinlere mi bakacağını şaşırıyor insan. Birbirinden güzel şapkacılar, eldivenciler, pastaneler ve butikler sıra sıra dizilmiş sizi bekliyor ve bu şekilde ilerlerken, bu muhteşem meydana ulaşıyorsunuz. Place Vendôme’un çevresindeki mağazalarda bir tur attıktan sonra yolunuza dümdüz devam ederseniz ışıklara geliyorsunuz.

Buradan sola doğru yürürseniz Olympia‘ya, dolayısıyla Madeleine‘e, sağa dönerseniz de Paris’in en güzel pasajlarının olduğu (Choiseul Pasajı, Galerie Colbert ve Galerie Vivienne) Rue des Petits Champs ileride köşede karşınıza çıkacak olan Starbucks’ın köşesinden itibaren sizi bekliyor.

Vendome Meydanı – Place Vendôme

Ama aynı ışıklardan hiç sağa sola sapmadan dümdüz yolunuza devam ederseniz bu kez de caddenin bitiminde solda Opéra Garnier çıkıyor karşınıza tüm görkemiyle. Ondan sonrasında dilediğiniz yöne devam edebilirsiniz. Ben daha çok Grands Boulevards tarafına doğru devam etmenizi öneririm.

Bir de Place Vendôme’un hemen doğu tarafında, Marché Saint Honoré diye hoş bir mekan var. Burası hem mobilyacı ve otomobil bayisinin olduğu bir çarşı hem de çevresinde -bildiğim kadarıyla- Çarşamba günleri ve hafta sonları semt pazarı kuruluyor; hoşunuza gidebilir…

Place Vendôme’a metro ile gelmek isterseniz, konumu nedeniyle yukarıda saydığım tüm bölgelere yakın olduğu için buralardaki istasyonlardan birinde inmeniz yeterli ama en yakını hangisi diye soracak olursanız 3, 7 ya da 8 numaralı metro hatlarının “Opéra”; 1 numaralı hattın “Tuileries” istasyonlarında inip buraya yürümenizi öneririm. Dediğim gibi Tuileries‘de inip bu meydana güneyden girmek çok daha keyifli.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: Place Vendôme, 75001 Paris

Yazar

Yorum Yazın