(Son Güncelleme: 12.01.2018) Bu yazımız hardal sevenler için… Elbette damak tadınıza uygun, diğerlerinden çok daha güzel olduğunu düşündüğünüz pek çok hardal markası olabilir. Sonuçta “zevkler ve renkler” meselesi olduğundan bu yazımda “en iyi hardalın satıldığı yer” iddiasında bulunmayacağım ama Maille (maay) 1747’den beri hardal uzmanı olarak varlığını sürdürmüş çok önemli bir marka.

Sadece Paris’te, Djon’da ve Londra’da birer şubesi bulunan, aktif satışlarını bu merkezlerde gerçekleştiren Maille, pek çok zincir mağazada bulabileceğiniz bir ürün ve market dağıtımı Unilever ortaklığı ile yapılıyor.

Benim bahsetmek istediğim dükkan, Maille’ın Madeleine’de bulunan mağazası doğal olarak. Aslında dışarıdan baktığınızda ilk kurulduğu günden beri burada hizmet ediyor diye düşünebilirsiniz ama Maille’ın Paris’teki ilk dükkanı burası değil. 1996‘dan bu yana Madeleine‘deki mağazasında hizmet veren ünlü hardal markası, bu tarafa yolunuz düştüğünde önünden geçeceğiniz, görünce çok beğeneceğinizi düşündüğüm bir vitrine sahip.

Hele ki hardal seviyorsanız ve tarihi bir atmosferde alışveriş yapmak hoşunuza gidiyorsa içeri girmenizi, sayısız çeşidi bulunan hardalları tadıp zevkinize uygun olanı almanızı öneririm. İlk kez ürün aldığınızda kavanozuna da para veriyorsunuz doğal olarak ama daha sonra boş kavanozla gelip istediğiniz hardalı alıp içine doldurtabiliyorsunuz. Bakarsınız bir sonraki Paris geziniz için hoş bir nedeniniz olur?

Maille

Yıllardır ketçap ve mayonez gibi sağlıksız ürünleri tüketmeyen biri olarak hardal benim için pek çok yemeğin yanında vazgeçilmez bir sos ve son derece sağlıklı bir ürün. Tabii günümüzün fabrikasyon üretim koşullarında hangi “sağlıklı” ürünün içinde ne tür katkı maddeleri var hiçbir zaman tam olarak emin olamıyoruz ama yine de ketçap ve mayonezdense hardal tüketmenin her zaman için daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Marketlerde bulabileceğiniz hardallar da elbette ki iyidir ama yolunuz bu mağazaya düşerse dilediğiniz hardal çeşidinin tadına bakıp deneyerek beğendiğiniz ürünü almak çok daha keyifli olsa gerek… Yoksa herhangi bir marketten de aynı marka ürünü yine çok hesaplı rakamlara alabiliyorsunuz.

Maille’ın butiği tam Madeleine Kilisesi‘nin çaprazında bulunuyor. Buraya gelmişken kiliseyi gezebilir, sonra Concorde‘a inebilir, oradan Tuileries ya da Champs-Élysées‘ye dönebilirsiniz. Ya da tam tersine Opéra veya Place Vendôme tarafına doğru yürürseniz yine yol üstünde birbirinden güzel yerleri görme şansınız var.

Maille’ın Paris’teki tek butiğine metro ile gelmek isterseniz de 8, 12 ya da 14 numaralı hatların “Madeleine” istasyonunda inmeniz yeterli.

Maille’ın web sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

 

Adres: 6 Place de la Madeleine, 75008 Paris

Yazar

Yorum Yazın