(Son Güncelleme: 04.01.2020) Bir süre önce sizlere Paris’in en sevimli, en huzur dolu müzelerinden biri olan Musée de la Vie Romantique‘ten bahsetmiş, burayı gezdikten sonra bahçesindeki kafede oturup bir keyif kahvesi içmenizi önermiştim. Şimdi Paris’te havalar daha da güzelleşti, bu bahçenin tadı daha güzel çıkartılır hale geldi. O yüzden bu yazımda bu kafe hakkında daha detaylı bilgi vererek sizin de bu güzellikten faydalanmanızı istedim.
Romantizm Müzesi‘nin bahçesindeki bu güzel kafenin adı Un Thé Dans Le Jardin (an te dan lö jağdan). Tabii Fransızcada “un”, “in” ve hatta “ain” seslerinin okunuşu biraz muallak; o yüzden “an” deseniz oluyor “en” deseniz hiç olmuyor; En doğrusu dişçi koltuğunda oturup ağzınızı yanlamasına açıp “aen” demeye çalışmak gibi bir şey 🙂 Okunuşunu boş verelim de, Un Thé Dans Le Jardin “Bahçede Bir Çay” anlamına geliyor ve burası gerçekten de bahçede bir çay içmek için harika bir yer.
Montmartre‘ın güney tarafında, tipik Paris sokakları arasında, klasik mimari dokunun hemen arkasında bulunan gizli saklı güzel bir bahçenin içinde bulunuyor. Öyle ki bu bahçeye girdiğinizde çocukken oynadığınız arka bahçeleri hatırlıyorsunuz. Tabii ortada bulunan Romantizm Müzesi‘nin biraz eskimiş olduğunu hayal edersek o zaman da burası çocukluğumuzun perili köşkü olabilir 🙂 Ama öyle değil tabii, Musée de la Vie Romantique, yeşil panjurlarıyla, tarihi bir köşk olmasına rağmen yepyeni ve korunmuş haliyle karşınızda duruyor.
blank
Un Thé Dans Le Jardin
Musée de la Vie Romantique

Bu küçük kafenin mönüsü ne yazık ki pek zengin değil. Çorba, salata ve tatlı ağırlıklı, tabii bir de sıcak-soğuk içeceklerin olduğu sınırlı bir seçenek sunuluyor. Zaten burada karın doyurmak için değil çay-kahve eşliğinde tatlı bir şeyler atıştırmak için oturmalısınız. Bir de mekanın tadını çıkarmak için elbette.

Çok hesaplı bir yer olduğunu söyleyemem. Bu linkte güncel fiyatlarını göreceğiniz üzere tuzlu bir tart, bir tatlı ve bir içecekten oluşan formülleri 15€. Dilerseniz siz sadece bir kahve alın. Küçük bir kahvenin bedeli 2,20€.

blank
Un Thé Dans Le Jardin
Musée de la Vie Romantique
Hava güzelse bahçede oturup sessiz sakin bir ortamda yeşillikler içinde kahvenizi yudumlamak, ortamın huzurunu bozmamak için kısık sesle konuşma ihtiyacı hissetmek, ağaçların hışırtısı, kuş sesleri ve tatlı bir rüzgarla Paris’ten çok uzaklarda kırlık bir yerdeymişsiniz hissi yaşamanızı sağlayacaktır. Ne var ki hafta içi okulların açık olduğu bir dönemde giderseniz, teneffüslerde okul bahçesinde oynayan çocukların bağırışmalarına denk gelmeniz mümkün 🙂
Eğer soğuk bir güne denk gelmişseniz de bu sefer camekanlı bölüme geçip içeride oturabilir, mekanın tadını bir de böyle çıkarabilirsiniz. Gerçi kafenin kapalı alanı oldukça küçük, o yüzden soğuk ya da yağmurlu günlerde yer bulma olasılığınız tamamen şansa kalmış ama güzel havalarda bahçede oturmak her zaman için daha kolay; o yüzden burayı çoğunlukla güzel havalarda öneriyorum sizlere.
Bu tür camekanlı mekanlar bana çocukluğumun geçtiği Koşuyolu’nda, komşumuzun bahçeli evinin camekanlı verandasını hatırlatıyor. Geceleri orada uyumadan önce gökyüzünü seyrettiğim güzel zamanları anıp mutlu oluyorum. Un Thé Dans Le Jardin’i bu yüzden daha bir farklı seviyorum sanırım.
blank
Un Thé Dans Le Jardin
Musée de la Vie Romantique
Kahve keyfinizin öncesinde ya da sonrasında dilerseniz Romantizm Müzesi‘ni ücretsiz olarak gezebilir ya da buradan çıktıktan sonra kuzeye doğru yürüyüp güzel bir Pigalle ve Montmartre turu yapabilirsiniz.
Musée de la Vie Romantique‘e, dolayısıyla Un Thé Dans Le Jardin’e toplu taşıma ile gelmenin en güzel yolu 2 numaralı metro hattının Blanche ya da Pigalle istasyonlarından birinde ya da 12 numaralı metro hattının yine Pigalle istasyonunda inmek olacaktır. Blanche’ta inerseniz Rue Blanche’tan aşağı inip üçüncü sokaktan sola, Pigalle’de inerseniz Rue Jean Baptiste Pigalle‘den aşağı inip ikinci sokaktan sağa dönmeniz yeterli. Müzenin, dolayısıyla kafenin girişini biraz ileride göreceksiniz.
Un Thé Dans Le Jardin Mart ortasından Ekim ortasına kadar Pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arası açık. Anlaşılacağı üzere burası kışın hizmet vermiyor.
Güzel bir Paris havasında bu gizli bahçede oturup keyifli vakit geçirmeniz ve bu satırları tebessümle anmanız dileğiyle.
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Afiyet olsun
 
 
 
 
blank
Author

3 Comments

 1. blank

  Ahmet Bey
  Eyfelin gece fotğraflarının sosyal ortamda paylaşımı için telif hakkı gerektiği doğru mu?

  • blank

   Bunu ilk kez duyuyorum Pelin Hanım, bana biraz mantıksız geldi, sosyal medyada milyonlarca Eyfel fotoğrafı var malumunuz. Tabi başka birinin, Eyfel'in resmi sitesinin fotoğrafını izinsiz paylaşmak elbette ki yasal değildir ama kendi çektiğiniz fotoğrafı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Öyle olmalı yani…

  • blank

   Teşekkürler birkaç yerde istendiğini okumuştum da en iyi siz bilirsiniz diye düşündüm

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.