(Son Güncelleme: 12.01.2018) Son dönemde artarak gelen sorular üzerine artık Paris’teki turistlere yönelik kartlar hakkında detaylı yazılar yazmanın zamanı geldi. Daha önce bu turistik kartları hiç kullanmadığım için bu konuda detaylı bilgi sahibi değildim ama dediğim gibi, son zamanlarda bu konuda o kadar çok soru almaya başladım ki, oturup sizler için dersime çalıştım, şimdi bu konuda detaylı bilgi vermek için hazırım.
Paris Museum Pass her şeyden önce Paris’teki 60’tan fazla müze ve anıtsal yapıyı gezmeniz için tasarlanmış bir kombine bilet gibi düşünülebilir. Bu pass’ten aldığınız zaman türüne bağlı olarak 2, 4 ya da 6 gün boyunca aşağıdaki listede adı geçen yerleri gezme hakkı kazanıyorsunuz.
Gelin önce Paris Museum Pass’ın nerelerde geçtiğine bir bakalım. Sizler için kartın geçerli olduğu yerleri aşağıdaki gibi sıraladım.
Paris Merkezde Geçerli Olduğu Yerler:

Musée des Arts Décoratifs

Panthéon
Espaces Mode et Textile
Espaces Publicité
Musée Nissim de Camondo
Chapelle Expiatoire
Musée National des Arts Asiatiques – Guimet
La Cinémathèque Française – Musée du Cinéma
Cité des Sciences et de l’Industrie
Musée National Eugène Delacroix
Visite Publique des Égouts de Paris
Musée de l’Institut du Monde Arabe
Musée d’Art et d’Histoire du Judaïsme
Musée National de la Marine
Cité de l’Architecture et du Patrimoine
Musée Gustave Moreau
Musée de Cluny – Musée National du Moyen Âge
Philarmonie de Paris – Musée de la Musique
Crypte Archéologique du Parvis Notre-Dame
Palais de la Découverte
Musée des Plans-Reliefs

Paris Yakınlarında Geçerli Olduğu Yerler:
Château de Versailles
Château de Vincennes
Musée de l’Air et de l’Espace
Musée d’Archéologie National
Sèvres, Cité de la Céramique – Musée National de la Céramique
Abbaye Royale de Chaalis
Château de Champs-sur-Marne
Château de Compiègne
Château de Chantilly
Musée Départemental Maurice Denis
Château de Fontainebleau
Château de Maisons-Laffitte
Musée National des Châteaux de Malmaison et Bois-Préau
Château de Pierrefonds
Musée National de Port-Royal des Champs
Château de Rambouillet, Laiterie de la Reine et Chaumière aux Coquillages
Musée National de la Renaissance – Château d’Ecouen
Maison d’Auguste Rodin à Meudon
Basilique Cathédrale de Saint-Denis
Villa Savoye

Aktif olan linkleri tıklayıp o yerle ilgili detaylı bilgi almanız da mümkün. Düşünün ki daha yazmam gereken daha ne kadar çok yer var. Hepsi sırayla, hepsi zamanla 🙂

Ah bir küçük hatırlatma daha, bu kart pek çok yerde geçmesine rağmen Eyfel Kulesi‘nde geçerli değil, çünkü Eyfel biletini sadece resmi web sitesinden ya da kendi gişesinden alabiliyorsunuz.

Paris Museum Pass’ın fiyatları ise şöyle:
2 gün geçerli Paris Museum Pass: 48€
gün geçerli Paris Museum Pass: 62€
6 gün geçerli Paris Museum Pass: 74€

Paris Museum Pass hakkında detaylı bilgiye ve en güncel fiyatlara bu linkten ulaşmanız mümkün.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri, bu pass’ı kullanmaya başladığınız gün, saat kaç olursa olsun birinci günkü hakkınızı kullanmaya başlamış oluyorsunuz. Yani kartlar 24 saat hesabı üzerinden değil gün hesabı üzerinden geçerli. Örneğin ilk müze ziyaretinizi bir akşam üstü yaparsanız boşu boşunuza ilk gününüzü harcamış oluyorsunuz, o yüzden Paris Museum Pass’ı erken saatlerden itibaren kullanmak avantajınıza olacaktır. Pass’ın arka tarafındaki yere gün, ay, yıl olarak tarihi, sonra soyadınızı, sonra da adınızı yazdığınız andan itibaren kartın geçerlilik süresi başlamış oluyor. İsterseniz bu konuda kısa bir video izleyebilirsiniz:


Bir de bana en sık gelen sorulardan biri de “hangi kartı almalıyım?”… İnanın bu sorunun yanıtını benim verebilmem mümkün değil. Çünkü herhangi bir kart almaya ihtiyacınız olup olmadığını söyleyebilmek için Paris’e hangi tarihte, saat kaçta geleceğinize, hangi havaalanına ineceğinize, nerede konaklayacağınıza, kaç gün kalacağınıza, geliş amacınıza, dönüş uçağınızın nereden saat kaçta kalkacağına, nereleri gezmek istediğinize, yürümeyi mi taşıta binmeyi mi tercih edeceğinize, hava durumuna, yorgunluk durumunuza, çocuklu olup olmamanıza, bütçenize yani binbir farklı kritere göre farklı yanıtlar vermek gerekiyor ki bunu benim tahmin edebilmem, hani kazara tüm kriterleri belirtseniz bile sizin adınıza karar verebilmem takdir edersiniz ki imkansız. Sonuçta dikkat etmeniz gereken konu, gezmeyi planladığınız müzelerin listesini çıkarmak, sonra bunların giriş fiyatlarını alt alta toplamak sonra da çıkan rakamı almak istediğiniz Paris Museum Pass fiyatı ile karşılaştırmak, hepsi bu… Eğer sizin dip toplamınız pass fiyatından düşük çıkarsa bu karta ihtiyacınız yok, yüksek çıkarsa elbette ki Paris Museum Pass alsanız iyi edersiniz.
Tabii bir de Paris Museum Pass’ın pek çok müze ve anıtsal yapı gezilerinizde size öncelikli giriş hakkı tanımasının önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Böylelikle uzun kuyruklarda beklemenize gerek kalmayacağından vakitten kazanmış olacaksınız. Gerçi bunun için illa pass sahibi olmanıza gerek yok, gideceğiniz müzenin biletini daha önce internetten online alsanız da aynı hakkı elde ediyorsunuz. O yüzden iş dönüyor dolaşıyor kaç müze gezmek istediğinize ve yapacağınız basit matematik hesabına kalıyor. Ama ekonomik olarak bir sıkıntınız yoksa ve tabii müze gezmeyi seviyorsanız o zaman hiç tereddüt etmeden ihtiyacınıza göre 2, 4 ya da 6 günlük pass’lardan birini almanızı elbette ki öneririm.
Peki bu Paris Museum Pass nereden alınabilir? Öncelikle online alma seçeneği var ama bilmem buna gerek var mı? Dilerseniz online olarak alıyor, yüksek bir ücret karşılığında adresinize postalanmasını talep edebiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla kalacağınız otelin adresini vermeniz önerilmiyor. Bir diğer seçenek de, yine online olarak alıp 25 Rue des Pyramides 75001 Paris adresinden elden teslim almanız ama bence buna da gerek yok. En güzel çözüm Charles de Gaulle ya da Orly Havaalanı‘ndaki turizm danışma bürolarından, Paris garlarından ya da müzelerin pek çoğundan gidip bizzat satın almak olacaktır.
Unutmadan hatırlatayım, Paris Museum Pass sadece yukarıda belirtilen yerlerde geçiyor ve size ulaşımda herhangi bir kolaylık sağlamıyor. Daha geniş kapsamlı ve ulaşım avantajlı (ve tabii çok daha pahalı) bir kart olan Paris Pass Lib’ ve ona benzeyen Paris Pass yazısını okuyabilirsiniz. Ayrıca, ulaşım avantajları konusunda uygun seçeneklerden biri olan Paris Visite Pass de okunması gereken yazılardan. Paris’te ulaşım, bilet ve kart türleri hakkında genel bilgi almak içinse Paris’te ulaşım, biletler ve ulaşım kartları yazısına bakabilirsiniz.
Bir önemli hatırlatma da iki günlük pass alacak olanlar için: Müzelerin çoğu Pazartesi ya da Salı günleri kapalı olduğu için kart almadan önce gezeceğiniz müzeleri kararlaştırırken bu konuyu da hesaba katmanız gerekebilir. Bir de, geleceğiniz tarihe göre kazara ayın ilk pazar gününe denk gelirseniz pek çok önemli müze zaten ücretsiz giriş olanağı sunuyor. Bunların hangileri olduğunu öğrenmek için bu linke bakabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

Diğer Turistik Kartlar:
– Paris Pass Lib’
– Paris Pass
– Paris Visite

Yazar

13 Yorum

 1. Bir detayı anlamadım,ki ônemli!6 günlük kart derken, mesela 6 gün içinde süresi doluyor mu,yoksa kullanip atiyorum 20 gün sonra ikinci gün kullanımı sonra bir süre sonra üçüncû gibi mi oluyor?

  Grevin ve Eiffel listede yok değil mi?

  • kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren aralıksız gün hesabına göre geçerli yani altı günlük kartın süresi altı gün sonra bitiyor
   ve sadece yukarıdaki listede yer alan yerlerde geçerli

 2. Bana oldukça mantıksız geldi. 15 euro girişli müzeler de var ve bir günde anca bir müze gezilir! Hadi diyelim 10 euro olsun giriş, hiç nefes almadan tabakhaneye bilmemne yetiştirir gibi her gün üstüste 6 müze gezip akşam da paçavra halinde yatacak mıyız yani üç beş kuruş avanta için! Bence Fransızlar Paristeki müzelerin devasa boyutlarda olduğunu tahmin edemeyeceğimizi ve Paris'e gelmeyen tursitlerin bu müzeleri 1 saatte dolaşamayacağını bilemeyeceklerinden faydalanmış bu kart ile)

  • Lütfen fırçamızı Fransız makamlarına atalım 🙂 Ben sadece bu konuda gelen sorulara yanıt olsun diye bu yazıyı hazırladım. Karar vermek okuyucuların takdirine kalmış; sonuçta herkesin talebi, beklentisi, öncelikleri farklı.

 3. Bu yazida atladiginiz onemli bir detayi hatirlatmak isterim ki bence yazinin icerisine eklenmesi faydali olacaktir. Eger AB vatansi iseniz butun devlet muzeleri (yani bu kartin gecerli oldugu tum muzeler) 25 yasindan kucuk tum AB vatandaslarina giris ucretsiz. Gisede sadece kimliginizi gosterer bedava girebilirsiniz.

  • Bunu hatırlattığınız iyi oldu. Üstelik bahsettiğiniz ücretsiz giriş hakkı sadece AB vatandaşı gençler için değil herhangi bir AB ülkesi oturum kartı olan tüm gençler için geçerli.
   Teşekkürler.

 4. Ahmet Bey merhaba.24Haziran dan başlamak üzere hafta sonu 2 hafta içi 2 gün 4 günlük museum pass almayı düşünüyoruz.Hafta içi ve hafta sonu için öncelikli önerileriniz olurmu?

  • Merhabalar,
   Hafta sonu museum pass çok işinize yarayacaktır ama müzelerin çoğu Pazartesi günü, bir kısmı da Salı günü kapalı olur. Buna göre tarihlerinizi seçerken dikkatli olmanızı öneririm.
   Mutlu günler.

 5. Ahmet bey merhaba,
  Müzelerden ücretsiz yararlanabilen kişilerin de bilet sırasına girmesi gerekli midir? Yani museum pass ya da online bilet olmadığı zamanlarda bahsettiğiniz 25/18 yaş altı Kişiler biletsiz mi giriş yapabiliyorlar yoksa ücretsiz bilet de olsa almaları gerekli mi?

  • Merhaba,
   Hayır, müzeleri ücretsiz olarak gezebilecek yaşta olanların bilet kuyruğuna girmesine gerek olmuyor; sorulması halinde kimliklerini gösterip müzeye girebiliyorlar. Bazı müzeler sadece ziyaretçi sayısını ölçmek için girişte 0€ yazan bir bilet verebiliyorlar girişte.
   Mutlu günler.

 6. Ahmet Bey, yazınız için teşekkür ederim. Birşey sormak istiyorum. pazartesi günü 2 günlük paris museum pass kartı alsam kullanmaya salı günü başlasam problem olurmu?(müze gezisini salı-çarşamba planlıyorum çünkü

  • Merhabalar, bu kartları hangi gün aldığınız değil, üzerine hangi tarihi yazıp hangi gün kullanacağınız önemli. Dolayısıyla Pazartesi alıp Salı gününün tarihini yazıp Salı sabahından itibaren kullanabilirsiniz.
   Mutlu günler…

Yorum Yazın