(Son Güncelleme: 12.01.2018) Bir günde Paris gezilir mi? Tabii ki gezilmez ama başka çaremiz yoksa biz bal gibi de gezebiliriz… Paris’e aktarmalı bir uçuş ile geliyor olabilirsiniz, iki uçuşunuz arasında şehre inip kısa bir gezi yapabilecek kadar vaktiniz vardır; iş gezisi için Paris’e geliyorsunuzdur, sadece yarım günlük vaktiniz vardır ya da çeşitli nedenlerle Paris’e maksimum bir gün ayırabileceksinizdir… Bu durumda olan o kadar çok kişiden önerilerimi soran mailler aldım ki, o yüzden bu yazıyı hazırlayıp Bir Günde Paris Nasıl Gezilir sorusuna yanıt vermek istedim.

Hatta kolaylık olsun diye yeni Youtube kanalım Pariste.Net TV‘de, bu konu başlığında bir videoda hazırladım. Dileyen bu videoyu izleyebilir, detayları merak edenler de aşağıdaki yazıyı okuyarak çok daha kapsamlı bir bilgiye ulaşabilir. İzleyin bakalım beğenecek misiniz?


Umarım sevmişsinizdir… Okumayı sevenler daha şanslı elbette 😉 Çünkü videolarda zaman kısıtlı, yazılarda ise süreyi siz ve ben birlikte belirliyoruz. Alın size zengin bir kaynak, dilediğiniz gibi içinde kaybolun… Paris’e defalarca turist olarak gelmiş, 2012’den beri de burada yaşayan biri olarak ben Paris’i bitirebilmiş değilim; bitecekmiş gibi de görünmüyor ama yukarıda saydığım nedenlerden biri sonucunda yolunuz Paris’e düşecekse o zaman size çok etkin bir gezi planı oluşturabiliriz hep birlikte…

Tabii herkesin geliş saati, ineceği havaalanı ya da ulaşacağı gar, dolayısıyla da lokasyonu farklı olacak ama herhangi bir gardan şehre giriş yapacaksanız zaten işiniz kolay: Hemen hayatın içindesiniz ve söyleyeceğim rotalara şehrin her tarafını saran, geniş metro ağına sahip Paris Metrosu sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz.

Yine Paris’e ilk kez gelecek olanlara öncelik tanımak istiyorum bu yazımda. Paris’e birden fazla kez gelenler için zaten bundan sonra görmek isteyecekleri şeyler konusunda bu blogtaki bir ton yazı arasından kendileri seçim yapıp bir program oluşturmaları gerekiyor.

Tur Programı Önerileri IV – Bir Günde Paris

Diyelim ki Paris’e ilk kez geliyorsunuz ve bu şehri tanımak için sadece bir gününüz var, bir günde Paris’i görmek, hatta sabah başlayıp akşama kadar bitirmek istiyorsunuz ya da vaktiniz çok daha kısıtlı. O zaman iki seçenek üzerinden ilerlemek istiyorum izninizle:

Eğer Charles de Gaulle Havaalanı‘na indiyseniz hemen 23,50€ verip 1 günlük 1-5 zone Paris Visite  bileti alıyorsunuz. Bu biletle tüm gün, havaalanı şehir merkezi gidiş dönüş ve Paris içindeki tüm toplu taşıma masraflarını karşılamış oluyorsunuz, sınırsızca yolculuk yapmanın kolaylığını yaşıyorsunuz. Hemen bir RER-B trenine atlayıp şehir merkezine iniyorsunuz. İlk hedefiniz Eyfel Kulesi ise Saint Michel Notre Dame istasyonunda inip RER-C trenine geçip, şehrin batı yönüne giden trenlere binerek Champ de Mars – La Tour Eiffel istasyonunda iniyorsunuz. Buyursunlar Eyfel Kulesi‘ndesiniz… Aslına bakarsanız Saint Michel Notre Dame istasyonunda aktarma yapmadan önce buradan yukarı çıkıp dışarıya kafanızı uzatıp ünlü Notre Dame Katedrali‘ni de görseniz ne güzel olur. Belki de öğlen kaçamağı için hemen yan sokaktaki güzel restoran Au Vieux Paris ilginizi çekebilir?

Buradan hemen Orly Havaalanı‘ndan geliş seçeneğine gidelim, çünkü Eyfel Kulesi‘ne ulaştıktan sonra rotamız aynı olacak. Orly‘den 1 günlük 1-5 zone Paris Visite bileti alıp OrlyBus‘e binerek Denfert-Rochereau‘ya ulaşıyorsunuz. Otobüsten inip hemen karşınızdaki mini gar binasına girip, buradan da 6 Numaralı metroya binerek Etoile yönüne doğru gidiyorsunuz. Dilerseniz Bir-Hakeim, dilerseniz Trocadéro istasyonunda inebilirsiniz. Açıkçası ben Eyfel‘i karşıdan seyretmeyi daha çok sevdiğim için her zaman Trocadéro‘da inmeyi tercih ediyorum. Trocadéro‘da inip karşıdan Eyfel Manzarası seyredip sonra vaktin genişliğine göre aşağı inerek Eyfel‘e yürümek daha zevklidir.

Sonuçta her iki havaalanından da gelip Eyfel‘in altına ulaşmayı başardık, buradan sonra ne yapacağız. Eğer Eyfel‘e çıkmayı düşünüyorsanız yarım gününüzün gideceğini hesaba katın. Zaten böyle bir niyetiniz varsa gelmeden en az bir ay önce Eyfel biletinizi internetten almanızı şiddetle tavsiye ederim. Yoksa aşağıda sırada çok vakit kaybedersiniz. Hele ki böylesi dar bir zamanda, dakikaların bile önemi var.

Tur Programı Önerileri IV – Bir Günde Paris

Eyfel Kulesi‘ni gördükten sonra iki seçenek öneriyorum. Bunlardan ilki Pont de l’Alma tarafına yürüyerek Bateaux-Mouches teknelerine ulaşıp yaklaşık 1 saat süren bir Seine Nehri gezisi yapmak hem keyifli bir Paris deneyimi yaşamanızı sağlayacak, hem de görülmesi gereken pek çok önemli yeri bir kerede, üstelik Seine Nehri‘nden görmenizi sağlayacak. Bu gezide nereleri görebileceğinizi Bateaux-Mouches yazısında görebilirsiniz.

“Yok ben nehir turu yapmak istemiyorum” diyorsanız, lokasyonunuza göre eğer Eyfel‘in altındaysanız hemen Bir-Hakeim istasyonuna, Trocadéro‘daysanız Trocadéro istasyonuna ulaşarak 6 numaralı metronun Etoile yönüne biniyoruz ve son durakta iniyoruz. Bu şekilde Paris’in en ünlü bulvarı Champs-Elysées yani “Şanzelize” ye ulaşmış oluyoruz. Yeryüzüne çıktığımız ilk noktada bizi Zafer Takı – Arc de Triomphe karşılıyor. Bu devasa anıtla başlayan geniş bulvardan aşağı kadar biraz yürümek iyi gelecektir ama ben maksimum bir istasyon yürümenizi öneriyorum, çünkü fazla vaktimiz yok. George V istasyonundan 1 numaralı metroya binerek Concorde istasyonuna gitmek ve Concorde Meydanı‘na bu şekilde ulaşmak en mantıklısı.

Bu dev meydanın bir tarafında Champs-Elysées, bir tarafında Fransız Ulusal Meclisi – Assemblée Nationale, bir tarafında Madeleine Kilisesi, bir tarafında da Tuileries Bahçesi olacak. Hemen Tuileries Bahçesi‘ne girip bu büyük parkın içinden geçerek Louvre Müzesi‘ne kadar yürüyoruz. Eh gönül isterdi ki Louvre‘un içine de girelim ama bu kadar kısa bir sürede bunu yapmaya vaktinizin yeteceğini sanmıyorum. Zaten Louvre o kadar büyük bir müze ki, hızlıca gezip ziyan edilmesine gerçekten gerek yok; burayı Paris’e başka bir gelişinizde hakkını vererek gezmenizi öneriyorum.

Planlarımıza göre şu an Louvre Müzesi‘nin ünlü cam piramidinin önünde olmalısınız. Sırtınızı cam piramide verdiğinizde sol tarafta 95 numaralı belediye otobüsü’nün durağı olmalı. O durağa gidin ve maksimum 10 dakika bekleyin, otobüs gelecektir. Bu otobüse binerek Opéra tarafına gideceğiz. Opéra Garnier‘yi görmeden Paris’ten gitmek olmaz 🙂 Otobüs sizi Opéra Bulvarı’ndan geçirecek. Opéra Meydanı’na gelince inmeniz gerekiyor. Bu muhteşem binayı da gördükten sonra sizin için önemliyse hemen arka taraftaki Galeries Lafayette‘i ya da Printemps‘ı gezebilirsiniz. Gezebilirsiniz dedimse, bir girip çıkabilirsiniz… Buradan da hemen arkadaki Saint Lazare Tren Garı‘na ulaşmak mümkün.

Tur Programı Önerileri IV – Bir Günde Paris

Bir günde Paris programına saat kaçta başladığınızı bilmiyorum, eğer sabahtan başladıysanız hâlâ vaktiniz kalmış olmalı. Eğer 2-3 saat daha vaktiniz varsa bir de Montmartre Tepesi‘ni görmenizi önereceğim. Bunun için Saint Lazare Tren Garı‘nın altındaki metro istasyonuna inerek 12 numaralı metronun Porte de la Chapelle yönüne doğru binmenizi, vaktiniz varsa Pigalle’de inerek buradan Montmartrobus‘e binerek tepeye çıkmanızı öneriyorum. Eğer vaktiniz azsa o zaman Abbesses istasyonunda inip, bu istasyonda asansörle yukarı çıkıp, sonra biraz ilerideki Montmartre Füniküleri ile Beyaz Kilise Sacré Coeur‘ün olduğu tepeye çıkmanız en mantıklısı. Bu civarda yapabilecekleriniz Montmartre Tepesi yazısında detaylı olarak yazıyor zaten.

Artık vaktinizin kalmadığını düşünüyorum. Montmartre Tepesi‘nden aşağı yürüyerek bir şekilde 2 numaralı metro hattının Pigalle ya da Anvers istasyonlarından birine ulaşacaksınız. Buradan metroya binip La Chapelle istasyonunda inip Gare du Nord‘a yerin altından ya da üstünden yürümeniz gerekiyor. Bundan sonrasında ise CDG Havaalanı‘na gidecekseniz RER-B‘nin kuzey yönüne, Orly‘ye gidecekseniz Denfert-Rochereau‘dan OrlyBus‘e binebilmek için güney yönüne binmeniz gerekiyor.

Paris’te daha uzun süre kalacaksanız o zaman 3 Gece 4 Gün Paris yazısından kendinize gidecek başka yerler seçebilirsiniz. Eğer yukarıda anlattığım programın tamamını yapabilecek kadar vaktiniz yoksa da canınızı hiç sıkmayın. Göremediklerinize üzülmek yerine görebildiklerinizin tadını çıkarmaya çalışın. Bugüne kadar hiçbir yurt dışı gezimde kendime bir check-list yapıp “görüldü” diye işaretleme hastalığına kapılmadım. “Ne de olsa yine gelirim” rahatlığıyla sadece gördüklerimin tadını çıkarmaya çalıştım, laf aramızda çoğu yere en az bir kere daha gitme şansım da oldu hep; size de kendinizi rahat bırakmanızı öneririm.

Paris’i böyle kısa sürede gezmenin bir başka yolu da şehir merkezinde bineceğiniz Hop On Hop Off otobüsler (Söz, ilk fırsatta bu otobüsleri tanıtan bir yazı da hazırlayacağım). Bunlara günlük bilet alıp tüm günü parkurlarda geze dolaşa da geçirmeniz mümkün ama dört kişilik bir aile için ciddi bir bütçe olabilir. Tabii çok daha ucuza, benim önerim 42 numaralı belediye otobüsüyle harika bir Paris turu yapmanız da mümkün.

Eğer havaalanından başlayıp sonra yeniden havaalanına dönmeniz gereken Bir günde Paris programından söz ediyorsak, Paris Dolmuşu‘ndan bir araç rezerve edip size birkaç saatte şehri gezdirmelerini talep edebilirsiniz. Hatta dilerseniz tur rehberi eşliğinde de gezmek mümkün ama her hizmetin bir bedeli var haliyle… Hayır hayır, tur rehberi ben değilim, ben sadece size Paris’i en güzel şekilde nasıl gezebileceğinizi anlatan bir hikayeciyim…

Bu yazıda size gezi seçeneklerini sunmaya çalışıyorum. Örneğin, dilerseniz Paris’i çok çok daha ucuza gezmenin bir yöntemi daha var. Paris şehir merkezine indikten sonra atlarsınız bir Vélib bisikletine, günde 1,70€’ya Paris sokaklarında pedal basıp şehri gücünüz yettiğince baştan başa dolaşabilirsiniz. Bu şehir her türlü bütçeye uygun seçenekler sunuyor, siz yeter ki gelip gezmek isteyin.

Keyifli geziler, keyifli keşifler
İlgili Yazılar:
Tur Programı Önerileri I – Paris’te Bir Hafta
Tur Programı Önerileri II – 3 Gece 4 Gün Paris
Tur Programı Önerileri III – Sevgiliyle Paris – Romantik Paris
– Tur Programı Önerileri V – Paris’te Alternatif 15 Gün

Buyursunlar bu da benim çektiğim kısa bir video: İki dakikada Paris…

 Booking.com

Yazar

5 Yorum

  1. Kıymetli Ahmet bey kardeşim. Keyifli yazılarınız devam etmekte. Bu siteye uğramadan Paris"e giden pişman olacaktır.
    Mustafa Akman

Yorum Yazın