(Son Güncelleme: 12.01.2018) Uzunca bir süredir “şu kadar günlüğüne Paris’e geliyorum, nereleri gezmemi önerirsiniz?” tarzında mesajlar alıyorum. Bu sorunun yanıtı o kadar uzun ve o kadar kişiye özel ki, gerçekten kısa bir yanıt vermek mümkün değil. Üstelik ben Paris’te yaşadığım bunca zaman boyunca bu şehri gezip dolaşmayı bitirememişken insanlara önereceğim rotalar konusunda kafam karışıyor, “şurayı da görün burayı da görün” derken dağıldıkça dağılıyorum…

Ama elbette ki sınırlı zaman dilimleri için optimum rotaları çizmek kaçınılmaz. O nedenle ben de “Tur Programı Önerileri” adı altında, fırsat buldukça farklı öneriler sunmaya, süreye ya da konsepte bağlı olarak Paris’i gezmeye gelen kişilere bir yol haritası çizmeye karar verdim. Bu yazıdan sonra 3 gece 4 gün Paris, Romantik ParisBir Günde Paris ve Paris’e daha önce gelmiş olup artık alternatif arayanlar için Paris’te Alternatif 15 Gün yazılarını da tamamladım. 

Bu yazımız Paris’e ilk kez gelip bir hafta kalacak olanlar için olsun: Paris’te Bir Hafta! Daha önce Paris’e geldiyseniz ya da vaktiniz daha az olacaksa yine de bu yazıdan faydalanabilir, daha önce görmediklerinizi seçip kendinize uygun daha kısa bir tur programı oluşturabilirsiniz.

Tur önerim genel zevke hitap edeceği için önceliği olmazsa olmazlara vereceğim, zamanı daha verimli kullanmak adına da bazı günler için alternatif programlar sunmayı deneyeceğim.

Ayrıca gezi programınız otelinizin konumuna ve uçak saatlerine göre şekilleneceğini de unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle ilk ve son günü yarım gün gibi düşünerek bir program hazırlamak daha doğru olacaktır.

Önerdiğim yerler hakkında daha detaylı bilgi için ilgili linklerin üzerlerine tıklamanız yeterli. Bir de Paris’e Ne Zaman Gelinir?, Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Toplu Ulaşım’da Bilet Türleri gibi yazıları da okumanızda yarar var. Zaten bu tur önerilerini bu kadar bekletmemin nedeni, adı geçen yerler hakkında tüm bilgilere ulaşmak için ilgili tüm yazıları tamamlama gayretimdendi. Paris’le ilgili olarak olmazsa olmazların çoğu hakkında yazılarımı yazdığıma göre tur önerileri sunmanın da zamanı gelmiş oldu.

O halde başlıyoruz: Paris’te Bir Hafta

Tur Programı Önerileri I – Paris’te Bir Hafta

1. Gün

Aslında bakarsanız birinci günde yapmanız gerekenleri yeni Youtube kanalım Pariste.Net TV’de yayınladığım bir videoda özetledim. Bu videoyu izleyerek de ilk gün hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Okumayı sevenlerse daha şanslı, çünkü videonun süresi kısıtlıyken okumayı tercih edenler yüzlerce yazı arasına istedikleri gibi dalıp tüm sorularına çok kapsamlı yanıtlar bulabiliyorlar. Gerçi hazırlayacağım pek çok videoyla da benzer bir şeyi yapmayı hedefliyorum ama henüz yolun başındayım. Pariste.Net TV de Pariste.Net gibi zaman içinde çok zengin bir içeriğe kavuşacak, hiç merak etmeyin. Neyse siz bir izleyin de bakalım beğenecek misiniz? Beğenirseniz kanalıma abone olmayı ve videoyu paylaşmayı unutmayın lütfen. Zira desteğiniz benim için çok değerli.

Umarım sevmişsinizdir… Okumayı sevenler için Paris’te Bir Hafta yazımıza devam edelim biz. Paris’te birinci gününüzde otelinizin konumuna göre ilk durağınız elbette ki değişecektir ama Paris’e ilk kez gelmişseniz gezinize Eyfel Kulesi ile başlasanız iyi olur. Benim önerim önce 6 numaralı metro ile Trocadéro‘ya gelmeniz, buradaki meydandan harika bir Eyfel manzarası ile “Paris’e Hoşgeldiniz” havasını yakalamanız. Meydanın ilerisine, Eyfel‘e doğru yürüdüğünüzde sağınızda ve solunuzda merdivenler olduğunu göreceksiniz, bunlardan birinden inip Eyfel Kulesi‘ne doğru yürüyebilirsiniz. Kulenin altına, tam orta noktasına mutlaka gidin; gerçekten çok büyüleyici bir andır oraya ulaştığınız zaman.

Vaktiniz varsa Eyfel Kulesi‘ne çıkabilirsiniz ama bu en azından yarım gününüzün gitmesi demek. Tercih sizin, hava durumuna göre gezinize devam edebilir ya da kuleye çıkmayı seçebilirsiniz. Biletinizi önceden internetten alırsanız sıra bekleme derdiniz olmaz ama randevu günü ve saati fikslenmiş olacağı için o gün hava kötüyse bile kuleye çıkmak zorunda kalacaksınız. O nedenle bileti önceden mi almalısınız yoksa geldiğinizde bilet kuyruğunun uzunluğu ne kadar olur, bu tamamen sizin risk almanız gereken bir durum.

Eyfel Kulesi‘nden sonra nehir boyunca sol tarafa doğru yürüyerek Pont de Bir-Hakeim Köprüsü’nün oradaki istasyondan 6 numaralı metronun Étoile yönüne binip son durakta inerseniz Zafer Takı‘nın olduğu yere yani Champs-Élysées‘nin başına gelirsiniz. Yine tercihinize ve vaktinize göre Zafer Takı‘na çıkabilir ya da doğrudan Champs Élysées‘den aşağı inebilirsiniz. Bu caddeyi elbette ki yürüyerek gezeceksiniz. Zevkinize, ilginize ve yorgunluk durumunuza göre de sağlı sollu kaldırımlarda karşıdan karşıya geçerek aşağı doğru yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. İlginizi çekiyorsa Louis Vuitton‘un dev mağazasına bir bakmakta yarar var. Ladurée‘de bir makaron molası vermek hoş olabilir ya da içeriye şöyle bir bakıp çıkmak… Biraz aşağıda -eğer sıra yoksa- Abercrombie & Fitch mağazasını gezmek de hoş olabilir.

Bir süre sonra mağazalar bitecek, yeşillik alana ulaşacaksınız. Buradan yolunuza devam ettiğinizde biraz aşağıda sağ tarafınızda Grand Palais‘yi, onun karşısında da Petit Palais‘yi göreceksiniz. Vaktiniz varsa ücretsiz gezilen Petit Palais‘ye girmenizi öneririm, bir de az ileride Seine Nehri üzerinde karşınıza çıkacak olan Pont Alexandre III mutlaka görülmesi gereken çok güzel bir köprü. Onun karşısında da Napoléon’un mezarının olduğu Invalides var.

Grand Palais‘nin sol tarafındaki ağaçlıklı alanda ise Élysée Sarayı bulunuyor. Hemen önündeki Café Lenôtre‘da da oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz; şahane bir yer…

Champs-Élysées üzerinde yolumuza devam edecek olursak bir süre sonra ulaşacağınız nokta Concorde Meydanı olacaktır. Buradan karşıya geçip Tuileries Bahçesi‘ne girebilirsiniz. Bu parkta yürüyüş yapmak, havuz çevresindeki yeşil sandalyelere oturup dinlenmek müthiş keyifli. Dilerseniz kafelerde de bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Biraz dinlendikten sonra yine hiç sapmadan yürüyüşe devam ederseniz Louvre Müzesi‘ne ulaşacaksınız. Buraya geldiğinizde müzeyi gezmek için hem vaktinizin hem de halinizin kalmayacağını düşünüyorum, o yüzden bugünkü gezinizi burada noktalayabilir, Louvre‘u gezmeyi yarına bırakabilirsiniz. Dilerseniz Paris’te bu ilk gecenizi Lido‘da ya da Crazy Horse‘ta bir kabare izleyerek geçirebilirsiniz. Madem güzel başladık, turistik de bir gezi yapıyoruz, o zaman ilk akşam yemeğini de Relais de l’Entrecôte‘ta yemenizi öneririm. Bütçe yapmak istiyorsanız da o zaman sizi Restaurant Monté-Carlo‘ya alalım.

Tur Programı Önerileri I – Paris’te Bir Hafta

2. Gün

Sabah erkenden Louvre Müzesi‘ni gezerek güne başlamak en akıllıcası olacaktır. Hazır gücünüz kuvvetiniz yerindeyken, en az yarım gününüzü buraya ayırmanız gerekiyor. Tabii ki günlerce gezseniz bitiremeyeceğiniz müzeyi ilginizi çeken ve görmek istediğiniz eserlere öncelik tanıyarak gezmenizde fayda var. Biletinizi önceden online satın alırsanız, bilet kuyruğunda zaman kaybetmez, güvenlik kontrolünde ayrıcalıklı giriş hakkınız sayesinde daha hızlı giriş yapabilirsiniz. Youtube kanalım Pariste.Net Tv için hazırladığım ve Louvre Müzesi‘ndeki belli başlı eserleri bir kerede görebilmeniz için en ideal parkuru verdiğim Louvre Müzesi videosunu izleyerek de fikir sahibi olabilirsiniz:

Müze gezisi sonrası Louvre‘un tam karşısında Paris’te en hesaplı tax free parfüm alışverişi yapabileceğiniz Benlux bulunuyor, hazır bu civardayken oraya da bir bakın isterseniz, üstelik yazıdaki detayları okuduktan sonra ekstra indirim alma şansınız da var…
Sonrasında Louvre‘un Seine Nehri tarafından Pont des Arts‘a, hani şu meşhur, eskiden kilitlerin asıldığı köprüye ulaşabilirsiniz. Buradan doğuya doğru gittiğinizde de Pont Neuf‘e varmış olursunuz. Bu köprüden karşıya geçip Cité Adası‘nda dolaşmanızı öneririm. Buradan adanın diğer ucuna doğru yürürseniz Sainte Chapelle‘e, Marie-Antoinette’in giyotinle idam edilmeden önce son günlerini geçirdiği Conciergerie‘ye ve en önemlisi Notre Dame Katedrali‘ne ulaşırsınız.
Notre Dame‘ın karşısı Saint Michel oluyor. Bu bölge yeme-içme konusunda hayli seçenek sunan capcanlı bir yer ama belki de oraya geçmeden önce seçeneklerin en güzellerinden biri olan Au Vieux Paris denenebilir, ne dersiniz? Ayrıca ünlü kitapçı Shakespeare and Company‘yi de hazır buradayken görmelisiniz. Hemen sağ çaprazda da Saint Germain Bulvarı var. Bilmem vaktiniz kalacak mı ama Les Deux Magots ve Café de Flore da o tarafta yer alıyor; ikisinden birinde yorgunluk kahvenizi alıp biraz dinlenebilirsiniz.
Kendinizi Paris sokaklarına kaptırıp rotanızı kaybetmemeyi başarırsanız sonrasında Notre Dame‘a yeniden dönüp katedralin arkasından yürüyüşünüze devam ederek diğer adaya, Île Saint Louis‘ye geçebilirsiniz. Çünkü burada görecek çok güzel yerler var. O adanın diğer ucuna kadar yürüyebilirsiniz.

Tur Programı Önerileri I – Paris’te Bir Hafta

3. Gün

8, 12 ya da 14 numaralı metrolarla Madeleine Kilisesi‘nin orada inip önce o kiliseyi gezdikten sonra sağ çaprazınızdaki Boulevard des Capucines üzerinden Opéra tarafına yürüyebilirsiniz. Yolunuz üzerinde Olympia Music Hall ve Place Édouard VII görmeniz gereken yerlerden. Daha sonra Opéra Meydanı’na ulaştığınızda karşınıza muhteşem Opéra Garnier çıkacak. İmkanınız varsa burayı gezmeye en az bir saat ayırmanızı tavsiye ederim.

Operanın arkasında da iki alışveriş mabedi, Lafayette ve Printemps var. Artık burada geçireceğiniz zaman dilimi size kalmış. Sonrasında Place Vendôme tarafını da bir görüp geri gelebilir sonra Boulevard des Capucines üzerinden yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Bulvarın hemen girişinde sağdaki Starbucks‘a uğramayı sakın ihmal etmeyin, içeri girince ne demek istediğimi anlayacaksınız…

Bu yol sizi Grands Boulevards‘a çıkaracaktır. Yol üstünde sağınızda göreceğiniz Passage des Princes‘i atlamayın derim. Biraz ileride solda karşınıza çıkacak olan Hard Rock Cafe‘yi de görmek isteyebilirsiniz. Öğlen orada mı yeseniz? Bilemiyorum. Ayrıca mumya müzesi Musée Grevin de Paris’e bir hafta geçirebilecek olanlar için görülmesi gereken ilginç ve keyifli bir yer. Bir de Grands Boulevardsın üç güzel pasajı Jouffroy, Verdeau ve Panoramas da görülesi yerlerden. Biraz daha ilerlerseniz de Grand Rex‘e gelirsiniz. Sinema dünyasının perde arkasında ilginç bir deneyim yaşamak için burayı da gezmek hoş olabilir. Sonrasında solda da Türk Mahallesi karşınıza çıkacak. Akşam yemeğini Türk yemeği mi yapsak? Eğer aklınızı çelerse, burada değil, bence şehrin en iyi Türk restoranı olan Labranda‘da yemenizi öneririm. Fransa’dayız, niye Türk yemeği yiyelim ki diyorsanız da haklısınız, o zaman Grands Boulevards‘daki Victoria Staition ya da Chartier iki güzel seçenek olabilir.

Tur Programı Önerileri I – Paris’te Bir Hafta

4. Gün

Bugünün neredeyse tamamını Montmartre Tepesi‘ne ayırabilirsiniz. Önce Pigalle‘de bir gezinti, sonrasında tepeye doğru bir yürüyüş, Halle Saint Pierre ve Marché Saint Pierre, füniküler ile yukarı çıkış, Sacré Coeur Bazilikası, Place de Tertre; sonrasında tepenin arka tarafındaki üzüm bağları, Dalida’nın izleri ve son olarak Montmartre Mezarlığı neredeyse tüm gününüzü muhteşem bir şekilde geçireceğiniz bir şekilde size Paris şenliği sunacaktır. Restoran önerisi olarak bu bölgede Le Basilic‘i kesinlikle öneririm.

Bugün kısa geçecekmiş gibi görünüyor yazdıklarımdan ama Montmartre Tepesi yazısını tıklayıp da o deryanın içinde kaybolunca bunun hiç de böyle olmadığını anlayacaksınız. Bu bölgede yapacak çoook şey var. Hatta Youtube kanalım Pariste.Net TV‘de yayınlanan Klasik Montmartre Turu videomu izleyerek de küçük bir gezinti eşliğinde detaylı bilgi almanız mümkün:

Hâlâ haliniz ve vaktiniz kaldıysa Montmartre Tepesi gezisi sonrası Père Lachaise Mezarlığı‘na geçmenizi öneririm. Zira orası da son derece etkileyici, bir o kadar da büyüleyici bir yer. Hatta vaktiniz kısıtlıysa Montmartre Mezarlığı yerine doğrudan Père Lachaise‘e geçebilirsiniz.

Gece için de Moulin Rouge da harika bir kabare şovu unutulmaz bir Paris deneyimi yaşamanızı sağlayabilir. Ne dersiniz?

Tur Programı Önerileri I – Paris’te Bir Hafta

5. Gün

Châtelet ile Bastille arasında kalan bölgeye gerçi bir gün yetmez ama yine de vaktiniz kısıtlı olduğu için bugünü buraya ayırmanızı önereceğim. Châtelet ve Bastille iki ayrı bölge, ikisi de birbirinden canlı ve hareketli. Bu ikisinin arasındaki Marais Bölgesi ise başlı başına bir zenginlik. Hangi köşesini kurcalasanız karşınıza ilginç bir yer çıkıyor. Forum des HallesCentre Pompidou, Musée Carnavalet, Place des Vosges, Maison de Victor HugoMusée Picasso, Village Saint Paul, Arts et Métiers Müzesi, Arsenal Limanı – Port de l’Arsenal ve daha pek çok gezip görülesi yer bu civarda yer alıyor. Daha bir de Saint Martin Kanalı boyunca yürüyüş var? Bir bakmışsınız ki akşam olmuş. Akşam yemeğini Robert et Louise‘de mi yeseniz?

Tüm gününüzü bu civarda geçirebileceğinizi düşünüyorum ama kazara bitirdiğinizi düşünürseniz o zaman Seine Nehri tarafına inip nehir kıyısı boyunca bir yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle Parc Rives de Seine‘i şiddetle öneririm.

Tur Programı Önerileri I – Paris’te Bir Hafta

6. Gün

Paris’te bir hafta boyunca yapacak daha çok şey var ama Paris’e bir haftalığına gelmişseniz bir gününüzü Verasilles Sarayı‘na ayırmakta fayda var. Sarayı gezmeseniz bile gidip görmeli, en azından bahçesinde dolaşmalı, dev göletinde kürek çekmeli ya da çevresinde bisiklete binmelisiniz.

Dönüşte RER-C ile Musée d’Orsay‘de inebilir, haliniz varsa burayı gezebilir, Seine Nehri boyunca bir yürüyüş yapabilirsiniz. Aslına bakarsanız şatolara meraklıysanız, biraz da Paris dışına çıkmayı göze alabilirseniz gezebileceğiniz daha pek çok güzel bir şato var. Aslında bunları söyleyip kafanızı daha da karıştırmalı mıyım bilmiyorum ama benim görevim size imkanları söylemek, size düşen de içlerinden bir seçim yapmak: Fontainebleau Şatosu, Vaux le Vicomte Şatosu, Chantilly Şatosu, Pierrefonds Şatosu, Compiègne Şatosu ve daha neler var neler… Üzgünüm bunların hepsini yapmaya bir hafta yetmez, en az iki haftanızı ayırmanız gerek ki bu konudaki detayları Paris’te Alternatif 15 Gün yazımda bulabilirsiniz.

Belki de Paris dışında bir gün geçirmek için diğer bir seçenek Disneyland olabilir. Malum, çocuklu aileler için Disneyland mecburi bir destinasyon. Hatta işin içine Disneyland girince belki de oraya en az iki gün ayırmak gerekebilir… Üstelik o civardaki meşhur outlet center La Vallée Village da gitmeyi tercih edebileceğiniz bir yer olur sanıyorum. Tabii Parc Astérix ve benim size asıl önermek istediğim, Fransa’nın belli başlı tarihi anıt ve yapılarının maketlerinin bulunduğu beş hektarlık park France Miniature‘e de vakit ayırmakta yarar var. Seçim size kalmış.

Tur Programı Önerileri I – Paris’te Bir Hafta

7. Gün

Gördünüz mü bir çırpıda bitti Paris’te bir hafta; oysa gezip görecek daha ne çok yer var. Son gün uçak saatinize göre bir Panthéon‘u görmekte fayda var, sonrasında da Lüksemburg Bahçesi’nde bir yürüyüş iyi gelecektir.

Bu geziden sonra fazla vaktinizin kalacağını sanmıyorum. Artık otele gidip eşyalarınızı alıp Orly ya da Charles de Gaulle havaalanlarından birine gidebilirsiniz.

Size çok özet olarak bir program vermeye çalıştım. Kiminiz yorgunluk, hava şartları, ve çeşitli öncelikler nedeniyle bu programın tamamını yapamayabilir. Kiminizse keşif canavarı olarak tüm parkurları tamamlayıp “ee daha yok mu?” diye sorabilir. Olmaz olur mu tabii ki var.

Örneğin La Défense, Gare du Nord, Gare St. Lazare, Musée du Quai Branly, Canal Saint-Martin, Grande Mosquée de Paris, Musée Rodin, Tour Montparnasse, Bois de Boulogne, Bois de Vincennes, Bit Pazarı, Paris Yeraltı Mezarları – Catacombes, Ballon de Paris, Grand Lac des Ibis, Le Vésinet – Le Pecq, Île de la Jatte gibi neler neler var görülecek. Artık siz programınızın erken biteceğini düşündüğünüz zaman dilimlerinde bunlardan birkaçını o günkü gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bir de gezinizin Pazar gününe denk gelen kısmını Paris’te Pazar Günü Neler Yapılır? yazısına bakıp ona göre revize edebilirsiniz.

Paris’e daha önce geldiyseniz de artık o zaman biraz daha şehir dışına çıkabilir, Giverny, Barbizon gibi birbirinden güzel köyleri, Provins gibi kasabaları görmek için birer gününüzü ayırabilirsiniz. Daha tarihi orta çağ kenti Rouen, muhteşem sahil kasabaları Deauville & Trouville, balıkçı köyünden fazlası Honfleur, falezleriyle ünlü Etretat, Fransa’nın Eyfel’den sonra en çok ziyaret edilen yeri Le Mont Saint-Michel, harika bir denizci kenti Saint Malo gibi birbirinden güzel pek çok yer var Paris çevresinde görülecek. Bu saydıklarımı inceledikçe Paris’e birkaç kez daha gelmek isteyecek, bir kısmınız çok mutlu olurken bir kısmınız da hangi birini görmeniz gerektiğine bir türlü karar veremeyeceğiniz için bana çok kızacaksınız, hele ki Paris’te Alternatif 15 Gün yazımı okuyunca “biz bu kadar çok güzel yeri görmeye nasıl vakit bulacağız” diye beni sopayla kovalayacağınızdan eminim 🙂

Ama son olarak, yorgun olduğunuz bir gün oturduğunuz yerden 42 numaralı belediye otobüsü ile Paris turu yapmak isterseniz, tek bilete böyle bir seçenek de mevcut…

Keyifli geziler, keyifli keşifler

İlgili Yazılar
– Tur Programı Önerileri II – 3 Gece 4 Gün Paris
 Tur Programı Önerileri III – Sevgiliyle Paris – Romantik Paris
 Tur Programı Önerileri IV – Bir Günde Paris
Tur Programı Önerileri V – Paris’te Alternatif 15 GünBooking.com

Yazar

20 Yorum

 1. Çok bilgilendirici bir yazı. Belirtilen yerlerin çoğuna gittim. Ancak tavsiyem, ilk önce METRO ULAŞIMINI çözmeniz. yoksa, yürüyerek çok zaman kaybediliyor ve yorucu oluyor.

  • Yorumunuz için teşekkürler. Evet metro konusunu çözmek ilk gün için biraz karışık gibi görünebiliyor ama harita okumayı kavradıktan sonra yol iz bulmak daha bir kolay oluyor. Metro harita okuması ile ilgili önerileri Paris Metrosu yazımda vermeye çalışmıştım. Tabi yine de bizzat yaşayarak öğrenmeden olmuyor. Umarım herkes keyifle ve rahat rahat gezer, tadını çıkarır Paris'in.
   Tekrar teşekkür ederim.

 2. Merhaba 1ay kadar sonra bir paris gezimiz olacak. Pratik bilgiler için sizin sitenizden faydalanmaya çalılıyorum. Size sorum, önemli müzeleri toplu olarak ve daha ekonomik olarak gezmek için toplu bilet alma imkanı var mı? Örneğin parispass.com diye bir site buldum ama bana pek güvenilir gelmedi. Bir de internetten alsak daha iyi olur diye düşünüyorum her yerde sıra beklememek için. Siz ne önerirsiniz?

  • merhabalar, son dönemde bu konuda o kadar çok soru geldi ki artık pass'lar hakkında yazmak kaçınılmaz oldu, son günlerde bu konuyu araştırıyorum çünkü ben hiç kullanmadım. sonuçta endişeniz olmasın o site gayet güvenilir, eğer gezeceğiniz yerleri pass olmadan gezdiğinizde daha maliyetli olacaksa o zaman pass almanız tabi ki çok iyi olacaktır. eğer az müze gezecekseniz tabi ki almanıza gerek yok bu tamamen size kalmış; yani hesap kitap meselesi ve tamamen kişiden kişiye değişiyor.
   eğer pass almazsanız internetten müzelerin biletini online alabilirsiniz elbette, o zaman sıralardan kurtulmanız daha kolay olur.
   bu konuda önümüzdeki günlerde blog'ta detaylı yazılar paylaşacağım, siz gelene kadar tamamlamış olurum sanıyorum.
   mutlu günler

  • Tekrar merhaba. Bu konuda bir yazı mutlaka faydalı olacaktır. Herkes kısa bir süreliğine gittiği için maksimum düzeyde müze görmek istiyor ve tabi sıra beklemek istemiyor. Size yazdıktan sonra ben bir de şunu buldum: http://www.parismuseumpass.com
   Louvre'un resmi sitesinde linki vardı o nedenle daha çok güven verdi ayrıca daha ekonomik ve de havaalanından alınabiliyor.. Bana daha mantıklı geldi bu. Yine de sizin yazınızı da okumak isterim. İyi çalışmalar.

 3. Paris'e ilk kez geleceksiniz ve bir çok şeyi yapmak istiyorsanız bence en iyi fikir üstüne basarak söylüyorum batobus'dur.Metro'yu çözmeye gerek yok, o iş ikinci kez gelirseniz yada uzun süre kalıyorsanız! batobus anasayfayı açarsanız ne demek istediğim net anlaşılacaktır. Nehri 8 adet çok önemli durakda inerek dolaşıyorsunuz.1-Louvre, 2-Champs Elysee, 3-Hotel de Ville 4-,Eiffel, 5-D'orsay, 6-Saint Germain, 7-Notre Dame, 8-Jardin des Plantes….e daha ne olsun! Hangi durak-hangi metro hattı diye kafanızı yormaya yada duraklar arası kulağınızı ters gösterir misali yolculuk yapmanıza gerek yok. Her birini batobus ile üstelik nehir keyfini çıkarak dolaşıyorsunuz. Louvre hariç, hızlı olursanız her güne iki tanesini sığdırabilirsiniz belki! Bir bilet ile tüm gün istediğiniz kadar indi-bindi yaparsınız.İsterseniz 2 günlük bilet alın, ki mantıklısı budur bence. 18 euro olan günlük bileti Navigo'nuz varsa 10 euroya alabilirsiniz. Ben olsam ilk kez gidiyorsam 8 gün kalırım ve 4 kez 2 günlük batobus bileti alırım, her bir durak ve civarına bir günümü ayırırım.

  Vaktiniz olursa da Sacre Couer'e metroyla gider, yürüyerek aşağı Pigalle'e inersiniz bir boş gününüz olursa.Metro bunun için gereklidir ilk etapta, gerisini batobus halleder.

  Her bir durakda indiğinizde içini dolaşdıktan sonra civarında da nerelere takılınır derseniz ihtimaller çok derim. Notre dame ile Ile Saint Louis ve Saint Michel mesela.

  Gri çizgiler nehirdir, batobus akşam saat 6'ya kadar aynı hat üstünde çark yapar.

  http://www.batobus.com/

 4. Ben bunu nasıl görmemişim yav))) Hemen favoriye alayım bunu. Bu batobus olayını önemli buluyorum ilk gidenler için, her gittiğimde sektirmeden bineceğim ben, çok pratik geliyor bana duraklar arası indi-bindi yapmak.

 5. Heyecandan yazının tamamını okuyamadan yorum yapmak istedim. Bu nasıl güzel detaylar ve anlatımdır. Sabrınıza ve saygınıza sonsuz teşekkürler. Elleriniz dert görmesin 🙂 Saygılar..

 6. Öncelikle emeğinize sağlık çok güzel bir site ve harika yazılar var bayıla bayıla okuyoruz.2 hafta sonra Paris'e geleceğiz ve herşeyi sizin siteniz ve youtube kanalınızdan öğrendik çok sağolun. Bütün yazılarınızı okuyamadım henüz o yüzden eğer yazdıysanız kusura bakmayın ama bir şey sormak istiyorum 'Paris de ki gezimizi kolaylaştıracak bir telefon uygulaması mevcut mu? ' bu bir harita olabilir,turistler için yapılmış maps tarzı birşey olabailir.

  • Merhabalar,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Aslında işten güçten başımı kaldırabilsem, bir vakit ayırabilsem Pariste.Net'in aplikasyonunu yapmayı çok istiyorum da şimdilik proje aşamasında. Offline harita ve klavuz anlamında ne yazık ki bir aplikasyon bilmiyorum ama online olarak RATP'nin uygulaması ulaşım anlamında tüm sorunlarınızı çözecektir diye tahmin ediyorum. Bu yorumu okuyacak olanlar arasında da konuyla ilgili fikri olan varsa ve bizlerle paylaşırsa çok sevinirim.
   Mutlu günler.

 7. Güzel bir yazı olmuş. Kilit asmak için bi köprü önerisinde bulunabilir misiniz?
  Gittiğimiz şehirlerde oğlumu tagliyorum kilitlerle. İlerde tekrar giderse belki görür 🙂

  • Merhabalar,
   Kilitli köprü aslında Pont des Arts'tı ama belediye tüm kilitleri toplayıp cam korkuluk yaptı o yüzden artık oraya asılmıyor. Onun haricinde neredeyse tüm köprülere asıyorlar ama anneannem "kilidi kapalı tutmak kısmeti kapar" derdi, dikkatli olun 🙂
   Mutlu günler.

 8. * Eşimle Paris'e seyahat etmeye karar verdiğimizde editörü olduğunuz blogla ve sizinle tanıştım.
  *Neredeyse her gün yazılarınızı okudum.Ve tabi ki Paris'e gitme kararının ne kadar yerinde olduğunu farkettim. 🙂
  *Paylaştığınız bilgilerden o kadar faydalandık ki size dönüt vermeyi bir borç bildim.
  *Seyahat planımızı yaklaşık 8-9 ay önce yapıp biletlerimizi aldık, otel rezervasyonlarımızı yaptık.Tabi ki bu planı yaparken bebek beklediğimizi bilmiyorduk. 🙂 Elbette ki zor olacaktı fakat vazgeçmedik.

 9. *Seyahatimiz 10-14 Temmuz 2017 tarihleri arasındaydı.
  *Bir turist olarak küçücükte olsa blogunuza bir faydam olabilir düşüncesiyle deneyimlerimi paylaşmak istedim.
  *10 Temmuz sabahı CDG havalimanına indik , birçok havalimanından farklı bir işleyişe sahip , gittiğimiz tarihten olsa gerek 1 saat gibi bir süre pasaport kontrolünde sıra bekledik. (Sanırım Paris'te yaşadığımız olumsuz denebilecek tek şeydi.) Havalimanında biraz nevrimiz dönmedi değil ama tabi ki Paris aşkı bizi yıldırmadı.
  *Havalimanından Navigo larımızı aldık.Gerçekten hayat kurtarıcı, kendini güvende hissettiriyor 🙂
  *Otelimiz öneriniz üzerine Grand Boulevards'daydı. Astotel zincirlerinden Acadia. Otel Check-inden önce ve Check-out tan sonra valizlerimizi bırakmamıza izin verdi.İşimize yarayan harika bir detaydı.
  Otelden bahsetmek gerekirse kahvaltı dahil 10-14 Temmuz için 470 Euro gibi uygun bir fiyat ödedik. Üstelik kahvaltı umduğumuz Fransız kahvaltılarının ötesindeydi gerçekten.(Peynir çeşitlerinden tutunda domates-salatalığa kadar herşey vardı.) Otel tertemizdi ve öğleden sonra lobide bulunan atıştırmalıklar ve içecekler keyifliydi. Minibar soft içeceklerle her gün yenileniyordu.

 10. *Yazılarınız ve videolarınız sayesinde kendimize günlük rötalar oluşturduk, bu sayede hiç zorluk çekmedik , hatta sanki daha önceden bildigimiz bir yerde gibi hissettik 🙂
  *İlk günü Eiffel-Arc de Triomphe-Champs Elysees-Jardin des Tuileries ve Louvre ile tamamladık.Tabi ki Louvre u gezmedik. Etolden Louvre kadar yürüyerek gittik.
  *İkinci günü Museum du Orsay- Saint Germain- JArdin du Luxemburg-Pantheon-Notre Dame-Saint Chapelle şeklinde tasarladık. Luxemburg bahçesi gerçekten çok keyifliydi.(Eric Kayser'den aldığımız muhteşem sandvicleri o güzel çeşmenin başında afiyetle yedik. 🙂 )
  *Üçüncü gün Sacre coeur'e gittik , Place du tertre 'de anime resmimizi yaptırdık.Ciddi anlamda keyifliydi:)
  Montmartre 'daki hediyelik eşya dükkanlarını unutmadık tabi ki , bir çok dükkana göre uygun ve hoş hediye seçenekleri bulduk.
  Le mur des Je t'aime'i unutmadık tabi ki bulunduğu parkın karşısındaki kilisenin çan sesleri arasında huzurlu bir yarım saat dinlendik.
  Moulin Rouge 'u görüp otelimize de yakında olan Opera bölgesine geçtik.Metronun hemen çıkışında Garnier in oluşu da şaşırtıcıydı, beklemiyorduk çünkü metrodan çıkınca hemen öyle bir yapı ile karşılaşmak büyüleyiciydi.Galeries Lafayette 'de kısa bir gezinti yaptık.
  Önerdiğiniz üzere Capucines 'deki saray vari Starbucks 'a gitmeyi ihmal etmedik.(Tr bile kahveme adımı doğru yazamazlarken Paris te tam anlamıyla doğru yazılması da çok hoştu:) )
  *Bu arada macaron yorumlarına bir tane de ben eklemek isterim. Opera'daki Pierre Herme ve Champs Elysees 'deki Laduree ' nin macaronlarını deneme şansımız oldu.Biz en çok Laduree' yi beğendik. Tadı hala damağımızda .
  *Hangi gün olduğunu hatırlamamakla beraber bir bistroda soğan çorbası denemek istedik,çevremizden de önerilen üzere 2 kişi için 1 soğan çorbası söyledik , garson biraz şaşırdı tabi ama biz çorbanın keyfini çıkardık 🙂
  * Denemek istediğim bir çok Fransız lezzetini bebek beklemenin verdiği bazı durumlardan dolayı deneyemesekte tattıklarımızdan çok memnun kaldık.
  *Genel olarak akşam yemeklerini otelin hemen yanında bulunan bir İtalyan restorantında yedik. Fiyatlar çok uygun olmamakla beraber damak tadımıza yakın olması sebebiyle cezbedici oldu.
  *Öğle yemeklerimizin en güzel yanı Eric Kayser'di
  *Dördüncü gün Musee Grevin'i ziyaret ettikten sonra ( ciddi anlamda keyif aldık diyebilirim.) ikinci kere görmek istediğimiz Eiffel-Champs Elysees ve Opera bölgelerinde kısa gezintiler yaptık.
  * Ve son günün Fransız Ulusal bayramı olması sebebiyle bir çok yer kapalıydı.Bayağı sokak sokak açık fırın arayıp baget aldık:)
  Tek başına yenilebilecek kadar lezzetliydi.
  Ve havalimanına doğru yola koyulduk.
  *Hava neredeyse her gün yağmurlu ve kapalıydı. Çoğu zaman üşüdük diyebilirim.Ama hiç birşey keyfimizi kaçırmadı. Hatta bir ara o kadar şiddetli yağmur yağdı ki Grand Palais e sığınmak zorunda kaldık 🙂
  *Fransızların ya da Fransa'da yaşayan insanların soğuk oldukları , ingilizce konuşmaya ya da size yardımcı olmaya yanaşmadıkları tamamen bir tevatürmüş:)
  Restorantlarda ya da dükkanlarda karşılaştığımız hemen herkes güler yüzlü ve yardımseverdi.
  * Bazı insanların bahsettiği gibi herhangi bir güvenlik problemi yaşamadık.
  *Paris'ten mutlu ve gezmekten yorulmuş bir şekilde ayrıldık.
  *Söylediğiniz gibi bu şehir bir kereyle asla doyamayacağınız bir yermiş.

  *Paylaşımlarınızdan ve yardımlarınızdan ötürü size çok teşekkür ederim.

  • Sevgili Sena Hanım,
   Paris'te güzel günler geçirmiş olmanız mutluluk verici.
   Bu paylaşımınız, benzer deneyimleri yaşayacak olanlara fikir vermesi ve yol göstermesi açısından çok değerli. O yüzden size çok teşekkür ediyorum.
   Hayat paylaştıkça güzel.
   Mutlu günler…

 11. Sizin değerli emeklerinizine ve kibarlığınıza karşılık seve seve paylaştım . Mutlu ve eğlenceli paylaşımlar bizlerle olsun ☺️

Yorum Yazın