(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’i Seine Nehri boyunca keşfetmek için yapacağınız en güzel şey kıyı boyunca bir baştan bir başa yürümektir ama bunun bir başka zevkli yolu da nehirdeki gezinti teknelerinden birine binmek bence…

Gelen misafirlerimi çoğunlukla Bateaux-Mouches tekneleri ile gezdirmeyi tercih ediyorum. Çünkü bir-bir buçuk saatlik bir gezi turu benim ve misafirlerim için yeterli oluyor ama eğer tüm bir günü nehir boyunca dolaşmaya ayırmak istiyorsanız sizin için en uygun seçeneklerden biri Batobus olacaktır. Batobus (batobüs) Seine Nehri boyunca 9 iskele arasında ring seferi düzenliyor.

Siz de alacağınız günlük biletle gün boyunca istediğiniz iskeleden binip istediğiniz iskelede inerek sınırsız yolculuk yapma imkanına kavuşuyorsunuz. Aslında Seine Nehri kıyısındaki yerleri gezmeye ayıracağınız bir günde bu teknelerle oradan oraya, oradan oraya dilediğiniz gibi gezip tozabilirsiniz. Öyle ki canınız istediğinizde yine gün içinde Batobus’ü gezinti teknesi olduğu kadar bir ulaşım aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Aslında düşünecek olursanız 13,50 euroluk 1 saatlik Bateaux-Mouches biletine kıyasla yetişkinler için 17€, 3-15 yaş çocuklar için 8€‘ya günlük batobus bileti almak akıllıca bile olabilir. Eğer peşpeşe iki gün boyunca kullanacağınız bir bilet almak isterseniz de o zaman yetişkinler için 19€, 3-15 yaş arası çocuklar için 10€ ödüyorsunuz. Bu tamamen gününüzü nasıl geçirmek istediğinizle ilgili. Eğer ulaşım için Navigo kartı aldıysanız, gişede kartınızı gösterirseniz günlük bilete 11€, iki günlük bilete 13€ ödüyorsunuz.

Batobus’e şu iskelelerden birinden binebilirsiniz:
1- Eyfel Kulesi
2- Musée d’Orsay
3- Saint Germain des Près
4- Notre Dame
5- Hôtel de Ville
6- Champs-Élysées – Pont Alexandre III
7- Musée du Louvre
8- Jardin des Plantes
9- Beaugrenelle (Île aux Cygnes)

İskelelerin tam konumlarını öğrenmek ve diğer konularda bilgi almak içinse bu linke tıklayarak Batobus’ün resmi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

Bu tekneler yılın her günü hizmet veriyor. Sefer saatleri tarihlere ve dönemlere göre değişiyor. Güncel sefer sıklıklarını görmek için bu linke bakabilirsiniz.

Eğer vaktiniz ve imkanınız varsa Batobus’ten günlük bilet alarak bu deneyimi yaşamanızı öneririm. Seine kıyısı boyunca bu keyifli gezi sayesinde unutulmaz bir gün geçireceğinize inanıyorum.

Bileti internetten alma seçeneği olsa da doğrudan iskelelerde bulunan gişelerden almanız da gayet pratik olacaktır. Kendinizi hiç kasmayın. Dilediğiniz yerden teknenize binin, canınızın istediği yerde inerek yürüyüp, gerekiyorsa yakın civardaki ilginizi çeken özel yerleri gezdikten sonra başka bir Batobus ile gezinize devam edin.

Hayat sizin, tadını çıkarın…

İlgili Yazılar:
– Bateaux-Mouches
Le Calife

Yazar

5 Yorum

 1. züleyha gökduman Yanıtlayın

  Ahmet bey sayfanız paris.net yaşamı yazınızın başlangıcı olan 31.1.2014 den itibaran başladım sayfa sayfa okuyorum hatta anlamadığımı tekrar okuyorum parisi çok seviyordum sizin yazılarınız sayesınde öğrendikçe daha çok insan merak ediyor insan şehri yaşıyor açıkçası hatta bu yazılarınızı bir kitap haline getirseniz harika bir şey yapmış olursunuz ben her yıl parise gelirim çok özel bir şehir ..kaleminize saglık

  • Merhaba Züleyha Hanım,
   Bu güzel yorumunuz beni nasıl mutlu etti anlatamam. Kitap oluşturma fikri epeydir kafamda var. Blog'ta yazmak istediğim 100 civarında daha konu var, onları da tamamladıktan sonra içlerinden seçki yapıp en özellerini bir kitapta toplamak istiyorum ama ciddi emek gerektiriyor tabi, doğrudan copy-past yapmayı değil de kitaba özel bir dille yeniden yazmak istiyorum. Hem bir rehber, hem de anı kitabı olsun istiyorum. Bakalım…
   İlginiz ve desteğiniz için çok çok teşekkür ederim…

 2. İskele sayısı tekrar 9 olmuş.
  Navigo kartınız varsa 17 euro yerine 11 euroya bilet alabilirsiniz. Hatta görevli iki günlük bilet alırsam 13 euro olacağını söyledi ama son günlerimde gittiğim için tek günlük bilet aldım.

 3. Mayıs 2017'de de fiyatlar aynıydı ''Hotel de Ville'' durağından binmiştik. Navigo kartımızı gösterdik, günlük bir kişi 17 euro yerine 11 euroya bilet almıştık. Yada iki günlük bileti 13 euro'ya alabilirsiniz tabi navigonuz varsa..

Yorum Yazın