(Son Güncelleme: 01.10.2019) Paris sokaklarında yürümek kadar, Seine Nehri‘nde tekneyle dolaşmak da bir o kadar keyiflidir. O nedenle bu yazı konumuz, Seine Nehri gezi tekneleri arasında en bilinenlerden biri olan Bateaux Parisiens olacak. Aynı zamanda sizlere, Pariste.Net’e özel Bateaux Parisiens indirimli bilet müjdesini de vermek istiyorum. 

Bateaux Parisiens aslında Fransızcada “bato parizyan”, daha doğrusu “bato pağizyan” olarak okunuyor ama Fransızlar haricinde herkes “bato parizyen” diyor 🙂 1956‘da kurulmuş olan Bateaux Parisiens, Seine Nehri üzerinde yemekli-yemeksiz tur düzenleyen bir şirket ve günümüzdeki sahipleri Sodexo. Bu teknelerle Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali arasında bir tur atıyorsunuz. Bolca cam kullanılarak yapıldığı için geniş görüş imkanı sağlayan bu teknelerle Seine Nehri boyunca dolaşıyorsunuz, dolaşırken de geçtiğiniz önemli yerleri tanıtan anonsları dinliyorsunuz.

Anons seçenekleri arasında ne yazık ki Türkçe yok ama hiç merak etmeyin, Pariste.Net Tv Youtube kanalı için çekip yayınladığım yukarıdaki videoda Eyfel Kulesi‘nden Notre Dame‘a kadar olan güzergah üzerindeki her yeri tek tek anlatıyorum. Videoyu izledikten sonra, yolculuk boyunca göreceğiniz her yeri yakından tanıyor olacaksınız 😉 Siz de videodaki gibi, eğer yağmurlu bir güne denk gelmezseniz, hava soğuk da olsa üst güverteye çıkıp 360 derece Paris manzarasının tadını çıkarın bence. Hele ki hava günlük güneşlikse değmesinler keyfinize…

Bateaux Parisiens teknelerinin kalkış noktası mutlaka yolunuzun düşeceği bir yerde: Eyfel Kulesi‘nin alt tarafında, köprünün sağından Seine Nehri kıyısına inince karşınıza çıkacak. Buradan kalkan teknelere bindiğinizde Notre Dame Katedrali‘nin ilerisine kadar gidip Saint Louis Adası‘ndan geri dönerek başladığınız yere toplam bir saatte geri dönüyorsunuz. Paris gezinizin ilk gününde turunuza Eyfel Kulesi‘nden başlayıp, buradan Bateaux Parisiens ile Seine Nehri boyunca Notre Dame Katedrali‘ne kadar gidip dönmek unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Bateaux Parisiens Seine Nehri Gezi Tekneleri Pariste.Net

Gelelim bilet konusuna… Bateaux Parisiens yazının sonundaki internetten online ya da teknelerin kalktığı iskeledeki gişeden alırsanız kişi başı 15€ ama benim size şöyle güzel bir haberim var: Pariste.Net’e özel Bateaux Parisiens bileti sadece 12€. İndirimli biletleri almak için Fransa’daki en büyük Türk turizm acentesi TRS Group‘un 19 Rue Claude Bernard, 75005 Paris adresindeki ofisine gitmeniz gerekiyor. TRS Group’un, Paris’te gezip görebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Quartier Latin – Latin Mahallesi‘nde, gezmeyi çok sevdiğim Rue Mouffetard‘ın hemen alt tarafında bulunan ofislerine gittiğinizde, Pariste.Net aracılığıyla geldiğinizi söylüyorsunuz ve 12€’luk biletlerinizi nakit ya da kredi kartıyla satın alabiliyorsunuz. 0-3 yaş ücretsiz, 4-12 yaş arası çocuklar içinse indirimli bilet alınabiliyor. Bu biletlerin online resmi satışı ve gişe fiyatı 7€, Pariste.Net özel indirimiyle alırsanız çocuk bileti 6,50€ olacak.

Biletinizi teslim almaya gitmek için M7 metrosunun Censier-Daubenton istasyonunda iniyorsunuz. İstasyondan çıktığınızda yokuş aşağı (Rue Monge) biraz yürüyüp köşedeki çiçekçiden dönüyorsunuz ve kilise sağınızda kalacak şekilde (Rue Censier) yürümeye devam ediyorsunuz. Ulaştığınız meydan Rue Mouffetard‘ın alt tarafı. Sağ köşede bir manav var. O manavın bulunduğu dar sokağa (Rue Edouard Qeunu) girip ve dümdüz devam ettiğinizde ulaştığınız cadden (Rue Claude Bernard) karşıya geçince sağa dönüp yukarı doğru yürüyün, hemen ileride solda gri vitrinli, kapısında The Office yazan yer hedef noktanız; işte geldiniz 😉 İçeri girdiğinizde salonun sol çapraz köşesinde sizi bekliyor olacaklar…

Bateaux Parisiens Seine Nehri Gezi Tekneleri Pariste.Net

Birkaç önemli notun altını çizeyim: TRS Group hafta içi 08:00-17:00 saatlerinde çalışıyor, hafta sonları kapalı. Randevu almadan da gidip bilet alabilirsiniz ama işinizi sağlama almak için gitmeden önce [email protected] adresine e-posta göndererek biletleri almaya geleceğiniz günü, tahmini varış saatinizi ve kaç bilet istediğinizi yazmanızda yarar var. Böylelikle siz gitmeden biletleriniz hazır olur, işlemleriniz hızlı yürür. E-postanızı Türkçe yazabilirsiniz, çünkü biletinizi Türk görevlilerden teslim alacaksınız. Ayrıca göndereceğiniz e-postanın başlığına “Bateaux Parisiens – Pariste.Net” yazarsanız indirimli bilet talep ettiğiniz de belli olur; işler kolaylaşır 😉 Hazır buralara gelmişken Rue Mouffetard‘da güzel bir yürüyüş yapmadan da dönmeyin derim 😉

Alacağınız indirimli Bateaux Parisiens bileti almak için tarih belirtmenize gerek yok. Bilet üzerinde göreceğiniz tarih kafanızı karıştırmasın; biletiniz o tarihten itibaren bir yıl geçerli demek oluyor. Ne de olsa siz, aldığınız indirimli biletleri, Paris’e geldiğiniz tatiliniz süresince kullanacaksınız.

Bu tür detaylarla uğraşmaya vaktiniz yoksa o zaman yazının sonundaki linklerden kendinize uygun olan Bateaux Parisiens biletini online almanız elbette ki çok daha kolay bir yöntem olacaktır.

Bateaux Parisiens Seine Nehri Gezi Tekneleri Pariste.Net

Biletinizi alıp, doğrudan tekneye binmek isterseniz, Eyfel Kulesi iskelesine gitmek için Censier-Daubenton istasyonundan M7 metrosuna binip Place de l’Italie istasyonunda inin. Buradan M6 metrosuna binip Bir Hakeim istasyonunda inerek Seine Nehri‘ni sol tarafınıza alacak şekilde yürüyün. Bateaux Parisiens iskelesi hemen Eyfel Kulesi‘nin orada sizi bekliyor 😉

Notre Dame Katedrali yönüne doğru yapacağınız gezi boyunca göreceğiniz yerler sırasıyla Invalides, Pont Alexandre III, Grand Palais, Petit Palais, Concorde Meydanı, Tuileries Bahçesi, Orsay Müzesi, Louvre Müzesi, Pont des Arts, Institut de France, Pont Neuf gibi birbirinden önemli yerler olacacak. Bu noktadan sonra Île de la Cité – Cité Adası‘nın sağından dolaşıp, Notre Dame Katedrali‘ni geçerek Saint Louis Adası – Île Saint Louis‘nin arkasından, Institut du Monde Arabe‘ın oradan geri dönüp, adanın diğer tarafından geri tura başlıyor ve aynı noktalardan geçip ilk kalkış noktasına, Eyfel Kulesi‘ne dönerek yaklaşık 1 saatlik turunu tamamlıyor.

Bateaux Parisiens Seine Nehri Gezi Tekneleri Pariste.Net

Gördüğünüz gibi son derece güzel bir rotayı takip ediyorsunuz. Eğer vaktiniz ve imkanınız varsa aynı firmanın öğlen ve akşam yemekleri için özel yemekli turları da olduğunu söylemem gerek. Elbette ki rakamlar epey yükseliyor ama eğer özel bir günü kutlamak istiyorsanız, bir akşamınızı böyle bir geziye ayırabilirsiniz. Akşam saatlerinde nehir turu daha romantik olacağı için, güneşin batacağı saati iyi ayarlamak gerek. Hele ki yaz aylarında gece 11’lerde havanın karardığını söylersem ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim, yemekli turların ayrı bir programı var. Yazın daha sık, kışınsa daha seyrek aralıklarla tekne kalkıyor.

Yemekli turlar için avantajlı bir fiyat alma şansım olmadı ama eğer yemekli bir tura katılmak isterseniz yine yazının sonundaki linklerden kendinize uygun olan bir saat dilimini seçip online bilet almanız mümkün.

Bateaux Parisiens 1 Ocak hariç yılın her günü çalışıyor. Tekneler Nisan-Eylül döneminde 10:00-22:30 arası yaklaşık her yarım saatte bir, Ekim-Mart döneminde 10:30-22:00 saatleri arasında saatte bir tur düzenliyor. Tabii kimi zaman Seine Nehri’nin sularının yükseldiği taşkın dönemlerinde gezi programı revize edilebiliyor ya da tümden iptal edilebiliyor. Tabii ki bu durumda biletiniz iade edilecektir.

Bateaux Parisiens gezinizi tamamlayıp, başlangıç iskelenize geri döndüğünüzde civarca yapabileceklerinizi Eyfel Kulesi yazımda okuyabilirsiniz. Bu arada hemen hatırlatayım; tur programı kesintisiz gerçekleştiriliyor yani bindiğiniz tekne herhangi bir yerden yolcu indirme-bindirme işlemi yapmıyor. O yüzden başladığınız yere geri döndüğünüzü hesaba katarak günün geri kalan kısmını programlamayı unutmayın sakın 😉

Bateaux Parisiens Seine Nehri Gezi Tekneleri Pariste.Net

Bu arada, Seine Nehri‘nde Bateaux Mouches, Batobus, Le Calife gibi başka gezi tekneleri de var ama henüz onlar avantajlı fiyat olanağı sağlamıyorlar. Bakarsınız bir gün o tekneler için de böyle bir müjde veririm ama o güne kadar Bateaux Parisiens zaten sizi mutlu edecektir; zira Bateaux Parisiens Paris’te en çok tercih edilen gezi teknesi olma özelliğini taşıyor.

Keyfili geziler, keyifli keşifler…

 

 

Web Adresi: bateauxparisiens.com/english.html

Eyfel Kulesi İskelesi Adresi:  Port de la Bourdonnais, 75007 Paris

Notre Dame İskelesi Adresi: Quai de Montebello, 75005 Paris

İndirimli Bilet için Adres: 19 Rue Claude Bernard, 75005 Paris (Hafta içi 08:00-17:00)

İlgili Yazılar:

Author

6 Comments

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş. Bilgiler için teşekkürleri

  • Ahmet Ore Reply

   Yabancı bir şehir için yazılmış en zengin içeriğe sahip Türkçe blog olmayı amaçlıyorum. Çok teşekkür ederim.

 2. Ahmet Bey bütün bilgilendirme için teşekkürler.Nehir turu için The Office e gittiğimde hazırda indirimli bilet olmadığını öğrendim.Diğer arkadaşların boşuna gitmemesi adına yazıyorum buraya.Önceden konuşup gitmekte fayda var, ben boşuna gelmişim.Teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Ahmet Bey,
   İki haftalık bir tatilden yeni döndüğüm için yorumunuza şimdi yanıt verebiliyorum, internet olanağım kısıtlıydı, kusuruma bakmayın lütfen.
   TRS Group ile görüştüm, istisnai olarak ellerinde bilet kalmamış ve sipariş vermişler. Birkaç güne gelecektir. Sanıyorum size de haber vereceklermiş.
   Herhangi bir sorun olursa lütfen benimle paylaşmaktan çekinmeyin.
   Ayrıca bilgilendirmeniz için de çok teşekkürler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.