(Son Güncelleme: 12.01.2018) Elbette ki bir şehri gezerken keşfedeceğiniz tüm güzellikler kadar oranın yerel lezzetlerini tatmak da bir o kadar eğlenceli ve keyifli olacaktır ama yine de yurt dışında bir Türk restoranına gitmek için  birkaç nedeniniz olabilir: Ya nerede olursanız olun Türk yemeklerinden başkasını yiyemiyorsunuzdur, ya inançlarınız gereği yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyordur ya da yurt dışında yaşadığınız için canınız ara sıra da olsa Türk yemekleri çekiyor olabilir. Hangi sebeple olursa olsun Paris’te bir Türk restoranına gitmek istediğinizde size önerebileceğim restoranlardan biri de Seç Restaurant olacaktır.
Seç’e rastlamam tamamen tesadüfi bir şekilde oldu. Paris’te yapmayı en çok sevdiğim şeylerden biri olan, herhangi bir metrodan ya da otobüsten inip herhangi bir sokağa dalıp kaybola kaybola şehrin sokaklarında gezinirken Montmartre‘ın ve Sacré Coeur‘ün arka tarafında Rue Ordoner üzerinde birdenbire karşıma bu restoran çıkınca küçük bir sevinç gösterisinde bulunmuştum. Dışarıdan göründüğü kadarıyla Paris’teki o tipik sevimsiz Türk fast food restoranlarından öte gerçek bir restoran havası vardı ve burayı ilk fırsatta denemeliydim. Kısmet geçtiğimiz Temmuz 2014’te bir Cuma akşamınaymış…
Kapıdan içeri girdiğinizde sizi son derece güler yüzlü bir ekip karşılıyor. İçerisi web sitesindeki resimlerde göründüğü kadar albenili değil sanki, biraz daha eski, biraz daha mütevazı duruyor.
Bizi karşılayan garson bizi en sol köşeye, camekanın önüne oturtunca ekstradan mutlu oldum. Şöye etrafı seyrede seyrede, ferah feza bir akşam yemeği yiyebilecektim. Şansımıza bize servisi dünya tatlısı bir kızcağız yaptı. Nasıl konuşkan, nasıl neşeli. Fransız aksanıyla konuştuğu Türkçe çok sevimliydi. Servisi de son derece içten ve samimiydi. O yüzden kendimi misafirliğe gelmiş gibi hissettim.
Her zaman söylediğim gibi; asla gurmelik iddiam yok, o yüzden yemekler hakkında atıp tutacak değilim. Özetle yediklerim içtiklerim beni mutlu etti, yeterince lezzetliydi. Ah bir de kadayıf yerine künefe yiyebileydim, iyi olacaktı 🙂
Sonuçta beş yıldızlı servis verme iddiasında olduklarını sanmıyorum. Burası son derece mütevazı bir yer ve fiyat-servis-lezzet dengesi bakımından beklentileri karşılıyor. Haliyle yurt dışında Türk yemeği lezzetini tutturmak kolay bir şey değil. Siz tüm ustalığınızla yemek yapsanız bille kullandığınız malzeme yüzde yüz Türk olamayınca illa bir yerlerden eksik kalabiliyor. Ama biz bardağın dolu tarafını görmeye çalışan insanlar olduğumuzdan burada da keyifle bir akşam yemeği yemiş olduk haliyle.
Fiyatlar aslında makul. Antre+Ana Yemek ya da Ana Yemek+Tatlı alırsanız Paris’teki herhangi bir restorandaki fiyatla benzer bir rakamı ödüyorsunuz. Ama bizim gibi uzun zaman sonra ilk kez bir Türk restoranına gidince gaza gelip “aaa şu da varmış, aa bu da varmış, aaa şunun da tadına bakalım” diye masayı donatmaya kalkarsanız, eh haliyle ödeyeceğiniz rakam biraz yükseliyor. Sonuçta her minik tabak taksimetre yazar gibi euro cinsinden para yazıyor 🙂
Seç Restaurant’ın bir de şöyle bir enteresanlığı var: Eğer uzun soluklu bir yemeğe oturacak vaktiniz yoksa tam arka sokakta -benim çok tercih etmediğim tarz olan- fast food bölümü de mevcut. Restoranın içinden de geçiş olduğunu görünce çok şaşırdım ama sonuçta her tür müşteriye hitap etme açısından akıllıca bir girişim olmuş 🙂
Seç’in Paris’te iki şubesi var. Biz 18. arrondissement‘ındakini denediğimiz için bu yazıda sadece burası üzerine yazıyorum. İlk fırsatta 17. arrondissement‘ındaki şubesine yolumuz düştüğünde orası hakkında da bir şeyler yazmaya çalışacağım. Hatta anladığım kadarıyla Saint George’taki Sizin Restaurant da bu grubun bünyesinde yer alıyor ki orayı da yazmıştım.
Buraya ulaşmak için en kolay seçenek 12 numaralı metro hattının “Jules Joffrin” istasyonunda inmek olabilir. Zaten restoran konum olarak Montmartre‘ın tam arka tarafında kalıyor. Bu bölgeyi, ara sokaklarını gezmek de epey keyifli olacaktır sanıyorum.
Seç Restaurant’ın web sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.
Afiyet Olsun.
Paris’teki diğer Türk Restoranları:
– Restaurant Labranda
– Restaurant Le Janissaire
– Sizin Restaurant – Saint Georges
– Restaurant Derya
– Restaurant Ottoman
– Le Risalé Restaurant
Yazar

2 Yorum

Yorum Yazın