(Son Güncelleme: 11.01.2020) Saint Michel deyince aklıma gelen ilk şey meydandaki Saint Michel Çeşmesi’yse gözümün önüne gelen ilk yer de Gibert Jeune’dür. Sarı brandaları ile meydanı neredeyse çepeçevre sarmış olan bu kitapçı, Paris’in en önemli kitabevi ve kırtasiyelerinden biri. Gerçi benim en çok gittiğim yerlerden değil ama yine de Paris ve kitap deyince bahsedilmesi gereken, özellikle de Saint Michel’den söz ederken es geçilmemesi gereken bir yer burası. Çünkü meydanda nereye baksanız her yerde Gibert Jeune’ün bir mağazasını görüyorsunuz.
Gibert Jeune’ün mazisi biraz enteresan: İlk önce 1886 yılında Saint Michel‘in Seine Nehri kıyısındaki kitap kabinlerinden birinde kitap satarak iş hayatına başlanmış, sonra da ilk kitapçı dükkanı baba Joseph Gibert tarafından Saint Michel Meydanı’nda 1888’de “Gibert Joseph” adıyla açılmış. Özellikle o yıl okulların zorunlu ve ücretsiz olmasının yasayla kabul edilmesiyle birlikte ders kitapları satışı epey başarılı olmuş. 1929’a gelindiğinde büyük kardeş Joseph, Saint Michel Bulvarı’nın yukarısına Gibert Joseph yani aynı isimle bir başka dükkan açarak ayrılınca mevcut dükkanlar küçük kardeş Régis tarafından yönetilmiş ve adı Gibert Jeune olarak değişmiş. Yani iki tane Gibert var, birisi Jeune ötekisi Joseph; ben bugün size Jeune olanından bahsetmek istiyorum.
 
Tabii günümüzde online kitap almanın ve e-kitap okumanın gittikçe yaygınlaştığı bir dönemde kitapçılardan söz etmek biraz garip oluyor. Aslında biz tam bu geçiş dönemine tanıklık ediyoruz şu anda. Evet çoğumuz kitapçıdan kitap almaya, online satın alsak da elimize gerçek bir kitap alıp okumaya devam ediyoruz ama görünen o ki birkaç yıl sonra bu alışkanlığımız tamamiyle değişecek. Ben her ne kadar klasik biri olsam da bunu görebiliyorum. O yüzden, o günler gelene kadar olabildiğince kitapçı gezmeye, elime kitap alıp sayfalarını çevirmeye ve elbette ki okumaya çalışıyorum. Kaldı ki Gibert Jeune de pek çok kitapçı gibi online kitap satışı yapıyor. Dilerseniz kendi web sitelerine bu linkten bir göz atabilirsiniz.
 
Gibert Jeune (jiber jön ya da jibeğ jön) tam sekiz mağazasıyla Saint Michel Meydanı’nı kaplamış durumda. Her bir dükkanda özel bir konu başlığında ürünler satılıyor. Örneğin ortadaki çeşmeye yüzünüzü verdiğinizde solda, metronun tam çıkışının orada genel kitaplar ve kırtasiye mağazasının olduğu bina var. (Bu arada kırtasiye konusunda Rougier & Plé‘ye de bakmanızı öneririm). Onun arka tarafında sosyal bilimler ve eğitim bilimleri kitapları satılıyor. Meydanın karşı tarafına baktığınızda dört mağaza daha göreceksiniz. Bunlarda da soldan sağa sırasıyla yabancı diller, hukuk ekonomi yönetim bilişim, hobiler bilim tıp ve ikinci el kitapların alınıp satıldığını göreceksiniz. Ayrıca nehir boyundan Notre Dame‘a doğru yürürseniz iki mağazaları daha çıkacak karşınıza. Bir de Boulevard Saint Denis’de Gibert Jeune’ün dokuzuncu mağazası bulunuyor. Eğer daha büyük bir sahaflar çarşısı arıyorsanız o zaman yolunuz Le Marché du Livre Ancien‘a düşmeli.
blank
Gibert Jeune
Aslına bakarsanız burası benim çok sık gittiğim bir yer değil; eskiden Fransızca dil kitapları bakmak için giderdim, şimdilerde çok yolum düşmüyor. Gibert Joseph‘i daha çok sevdiğimi söyleyebilirim ama Saint Michel Bulvarı üzerindeki Boulinier bana göre çok daha sevimli bir yer. Yine de kitapçı kitapçıdır, hepsi yaşamalı, hepsi hayatımıza renk ve değer katmayı sürdürmeli. O yüzden siz yine de buralardan alışveriş yapmayı ihmal etmeyin derim.
 
Tabii benim Paris’te en sevdiğim kitapçı, daha küçük, daha insani boyutlarda olan, Marais Bölgesi‘ndeki Les Mots A La Bouche. Nedense zincir mağaza olmayan, butik tarzı çalışan yerlere daha sıcak bakıyorum. Hele ki konu kitap olunca. Elbette ki zincir mağazalardan alışveriş yapmak çoğu zaman daha hesaplı ama zaten artık her şeyi online olarak zincir mağazalardan da ucuza bulabildiğimiz bir dönemde bir zahmet organik alışveriş yapma keyfini de, daha butik tarzı yerlerde sürdürebilelim. Mesele sadece bir şeye ucuza sahip olmak değil çünkü, mesele kitabın ruhunu hissedebilmek biraz da. Belki de ben eski kafalıyım; bilmiyorum.
 
Gördüğünüz gibi Gilbert Jeune’de yok yok; Gibert Joseph de benzer konseptte. Zaten bir de FNAC var meşhur, orası da ayrı bir derya. Paris’te olduğum dönemde bu büyük zincirlerden bir tek Virgin’in iş yapamayıp kapandığını gördüm diğerleri hâlâ ayaktalar. Tabii bu daha ne kadar böyle sürer, gelişen teknoloji ve farklılaşan yaşam tarzları kitap satışlarını ve kitapçıları ne yönde etkiler bunu hep birlikte göreceğiz.
 
Gibert Jeune hakkında kısaca bu şekilde bir içerik oluşturmuş olduk. Artık kapısından geçerken burasıyla ilgili özet bir bilgimiz olduğunu söyleyebiliriz. Bundan sorası içeri girmek, kitapları incelemek, sayfalarını çevirmek yani okumanın o keyifli dünyasına kendinizi bırakmak elbette.
 
Sonrasında Saint Michel‘desiniz zaten, bir yan sokağınızda yeme içme için sayısız seçenek, hemen karşınızda Cité Adası ve elbette Notre Dame, az yukarınız Saint Germain Bulvarı, onun da yukarısında da Lüksemburg Bahçesi.
 
Paris’te görecek ne çok şey, yaşayacak ne çok güzellik var.
 
Kitapla kalın
ve sağlıcakla
 
 
 
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.