(Son Güncelleme: 05.01.2020) Paris’te birbirinden güzel restoranlar arasında hangi birini yazacağını şaşırıyor insan. Ama yine de fırsat buldukça, gidip yemek yediğim, keyif aldığım, sizin de seveceğinizi düşündüğüm mekanları burada paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazıda yine böyle keyifli mekanlardan birinde, hoş bir İtalyan restoranı L’Osteria Del Passe Partout’dayız.

L’Osteria Del Passe Partout Paris’in 6. arrondissement‘ında, en popüler, en turistik semtlerden biri olan Saint Michel‘de bulunuyor ama bu mekanın güzel tarafı, bölgenin turistik karmaşası içinde değil de oldukça sakin bir yerinde olması. Saint Michel‘in meşhur çeşmesine geldiğinizde hayat orada tüm coşkusu ve curcunasıyla akarken, başınızı sağa çevirdiğinizde karşınızda Restaurant Le Rive Gauche ile ünlü kitapçı Gibert Jeune arasında yuvarlak kemerli, sütunlu bir geçit olduğu göreceksiniz ki bu geçit pek az kişinin dikkatini çeker. Burası aslında bir sokağın girişidir ve Rue de l’Hirondelle olarak geçer.

blank
Saint Michel’de Keyifli Bir İtalyan Restoranı:
L’Osteria Del Passe Partout

Bu pasaj gibi geçitten geçtiğinizde sanki bir binanın arka avlusuna gelmiş gibi olursunuz, hemen önünüzde ufak bir merdiven bulunur. L’Osteria Del Passe Partout işte bu merdivenden inince hemen sağda karşınıza çıkacak. Saint Michel‘in turistik bölümünde, yani meydandaki çeşmeden sola döndüğünüzde girdiğiniz sokakta yeme-içme için onca seçenek varken, benim gibi ulu orta yerlerin kuytu köşelerinde olmayı sevenlerdenseniz siz de L’Osteria Del Passe Partout’yu seversiniz diye düşünüyorum.

Burası öyle aman aman bir yer değil, aksine, son derece mütevazı, kendi halinde bir mekan ama mutfağının oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim. İçerisi de dekorasyon olarak pek matah değil, ben burayı asıl hava güzelken kapının önüne masa koyduklarında seviyorum. Saint Michel‘e en çok elli metre mesafede böylesine sakin bir sokakta lezzetli şeyler yemek bana iyi geliyor.

blank
Saint Michel’de Keyifli Bir İtalyan Restoranı:
L’Osteria Del Passe Partout

Paris’te İtalyan mutfağı için seçenek pek çok. Benim en çok sevdiğim pizzacı, Chatelet’deki Enio kapanalı beri “en çok sevdiğim İtalyan restoranı” diye bir yer yok şimdilik. Bir tek, merkezin biraz dışında, La Défense‘ın Courbevoie tarafındaki Trattoria d’Angelo var en çok sevdiğim ama o da Paris’e gelen herkese önerebileceğim bir yer değil. Çünkü hem elinizin altında kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda değil, hem de burayı sevmemin nedeni daha çok kişisel. Paris’in turistik merkezinde pizza yiyebileceğiniz en güzel mekanlardan biri olarak aklıma gelen ilk yerse Pizzeria Popolare.

L’Osteria Del Passe Partout ise zamanla daha çok anı biriktirme imkanım olursa belki ileride “en sevdiğim İtalyan restoranı” olabilir ama şimdilik sadece “güzel bir yer”… İtalyan restoranlarında siz ne yemeyi seversiniz bilmem ama ben pizza yiyeceksem mutlaka Napoliten, makarna yiyeceksem de mutlaka gnocchi tercih ederim. Tabii restoranın menüsü bunlarla sınırlı değil, bir İtalyan restoranında yemeyi isteyeceğiniz aşağı yukarı her şey L’Osteria Del Passe Partout’da mevcut. Eminim siz de zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Fiyatlarsa makul diyebileceğimiz bir seviyede. Ne ucuz ne de pahalı…

blank
Saint Michel’de Keyifli Bir İtalyan Restoranı:
L’Osteria Del Passe Partout

L’Osteria Del Passe Partout’ya gitmek hep aklımdaydı ama bir türlü sıra gelmemişti. Buraya ilk olarak Ağustos 2015’te, iki haftalık güney Fransa tatilimiz öncesinde son akşam gittik ve gayet memnun kaldık. Eve döndüğümüzde alışveriş torbamızı orada unuttuğumuzu fark edip hemen restorana telefon ettik, torbayı bizim için saklamalarını, ancak iki hafta sonra gelip alabileceğimizi söyledik 🙂 Sonuçtan çok umutlu değildik ama yaklaşık yirmi gün sonra yeniden oraya gittiğimizde bizim için torbamızı sakladıklarını görmek beni epey mutlu etti açıkçası. O yüzden buradan bir kez daha teşekkür edeyim kendilerine…

L’Osteria Del Passe Partout akşam yemeği için tercih edilmeli mi bilmiyorum ama öğlen yemeği için kesinlikle çok iyi gidiyor. Güzel bir yemek sonrası birbirinden leziz İtalyan tatlılarından birini deneyebilirsiniz.

Buradan çıktıktan sonra dilerseniz içinde bulunduğunuz daracık sokaktan devam edip Saint Michel‘den Saint Germain taraflarına doğru kaybola kaybola gezebilir, dilerseniz geldiğiniz meydana geri dönüp Saint Michel‘in turistik ve bir o kadar canlı dünyasına kendinizi bırakabilirsiniz. Bu bölgede yapabileceklerinizse hem Saint Germain hem de Saint Michel yazılarında tüm detaylarıyla yazıyor zaten.

Afiyet, bal, şeker olsun.

İyi haftalar…

Adres: 20 Rue de l’Hirondelle, 75006 Paris

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.