(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’in en canlı, en dinamik ve en keyifli sokaklarından birindeyiz yine. Bu yazıda hep birlikte gezeceğimiz yer olan Rue Mouffetard (rü muftar ya da ğü muftağ). 5. arrondissement‘da bulunan, oldukça hareketli ve kişilikli bir sokak. Özellikle genç nüfusun tercih ettiği, görece hesaplı restoran ve kafelerin bulunduğu son derece keyifli bir yer.

“Öğrenci Mahallesi” desem sanırım daha doğru bir tanım olur. Tabii ki buranın müdavimleri sadece öğrenciler değil, şehrin farklı bir yüzünü tanımak isteyen, hayatın dinamizmini yaşamayı seven, rahat, keyfine düşkün ve lüks peşinde olmayan kişiler için de burası bir cazibe merkezi.

Rue Mouffetard

Bu şekilde tarif edince gözünüzün önüne çok da salaş bir yer gibi gelmesin; sonuçta Paris’in o bildiğimiz (ve sevdiğimiz) doğal dokusu burada da pekalâ hissedilebiliyor ama yine de Rue Mouffetard diğer yerlere göre biraz daha mütevazı oldukça da enerjik bir sokak.

Başlı başına ayrı bir yazı konusu olabilecek Quartier Latin – Latin Mahallesi’nde bulunan Rue Mouffetard’ın başı da sonu da ortası da oldukça hareketli. Konum olarak Panthéon‘un hemen arka tarafında yer alan Rue Mouffetard, hangi yönden gelirseniz gelin, civarın sakinliği karşısında tam ümidinizi kaybettiğiniz bir anda karşınıza çıkıveriyor.

Rue Mouffetard

Ümidi kaybetmekten kastım görülmeye değer bir şeyler olmaması değil, civardaki fazlaca sakin sokaklardan geçerken aradığınız dinamizmi bulma konusundaki ümitsizliğe kapılma anı. Oysa birdenbire bu sokağa ulaştığınızda hayat tüm enerjisi ile sizi içine çekiveriyor.

Bir diğer yürüme güzergahı da tam aksi yönden, Jardin des Plantes üzerinden Grande Mosquée de Paris‘yi geçip yukarıya doğru bir yol izlemek olabilir. Hemen o civardaki Roma dönemi kalıntısı Lutèce Arenası‘nı da atlamamanızı öneririm…

Rue Mouffetard – Place de la Contrescarpe

Kafeler, restoranlar, barlar, krepçiler, butikler ve yaşama dair pek çok güzel mekan Rue Mouffetard’da sizleri bekliyor. Tabii beklerken de kendi içinde güzel güzel yaşayıp gidiyor. Gündüzü ayrı hareketli, gecesi ayrı hareketli bu sokakta bazen insanlar sokaklara taşıyor. Özellikle Place de la Contrescarpe (Contrescarpe Meydanı) ufacık ama son derece hareketli bir bölge.

Buradan sokak boyunca kuzeye ya da güneye doğru yürüyebileceğiniz gibi ara sokaklara da dalabilirsiniz. Her an karşınıza bir tapas bar, bir pizza cenneti ya da bir krepçi çıkabilir. Benim bu bölgedeki favori mekanım İspanyol restoranı olan El Burro Blanco; akşamları, üç çılgın amca, gitarlarıyla şahane İspanyolca şarkılar söylüyorlar, yemekler de gayet lezzetli.

Rue Mouffetard

Bir de Le Mouffetard adında, leziz Fransız yemekleri sunan çok hoş bir restoran daha var. Kendinize uygun restoranı bulmak için sokaktan geçerken seçim yapabilir ya da La Fourchette‘ten bir restoran beğenip rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bu bölgede seçenek -neredeyse- sonsuz.

Rue Mouffetard’a metro ile gelmek için birkaç yol var ama bence en güzeli 7 numaralı hatta “Place Monge”da inip hemen Rue Lacépède’den girip Place de la Contrescarpe’a ulaşmak. Ondan sonrası sizin beğeninize kalmış.

Rue Mouffetard

Neredeyse Montmartre Tepesi kadar sevdiğim bu bölgeyi, ilk gelişinizde görmeye vaktiniz yetmezse ikinci gelişinizde mutlaka tur programınıza eklemenizi öneririm. Biliyorsunuz Paris’i bir kere görmek asla yetmeyecek…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Rue Mouffetard, 75005 Paris

Yazar

1 Comment

  1. Çok hoş bir yer gerçekten. Yan yana Türk ve Yuna lokantası var. Yunan lokantası önündeki kuyruk daha uzun olunca milliyetçi duygularımız kabararak sıraya giresimiz geldi.

Yorum Yazın