(Son Güncelleme: 11.09.2019 – Bir daha kurulmamak üzere kaldırıldı – Yaz aylarında bir benzeri Tuileries Bahçesi‘ndeki panayırda kuruluyor) Paris’te yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri de şehrin en önemli meydanlarından biri olan Place de la Concorde’da bulunan büyük dönme dolaba binmek olabilir. Bu büyük dönme dolap hakkında ne zamandır bir yazı yazmak istiyordum ama bu dönme dolap sürekli olarak o meydanda bulunmadığı için, yani yılın belirli dönemlerinde sökülüp, belirli dönemlerinde yeniden monte edildiği için olayı kavramam biraz zaman aldı 🙂
 
Artık konuyu biraz olsun çözebildiğim için bildiklerimi sizinle paylaşabilirim. Paris’teki en büyük meydan olan Concorde Meydanı‘nda belirli dönemlerde kurulan Roue de Paris (ru dö paris ya da ğu dö pağiLondra’daki London Eye kadar büyük değilse de Paris koşullarında oldukça büyük sayılabilir. London Eye 135 metre yüksekliğindeyken Roue de Paris onun yarısı kadar.

Roue de Paris

Üstelik London Eye’ın yeri -bildiğim kadarıyla- sabitken, Roue de Paris sürekli olarak monte edip demonte ediliyor, bazen Concorde Meydanı‘na, bazen de Tuileries Bahçesi‘nin içine kuruluyor.

Hatta bir ara yanlış hatırlamıyorsam aynı anda hem Concorde‘da hem de Tuileries‘de olduğu bir dönem bile oldu. Sonra ikisi birden ortadan kayboldu, sonra yeniden monte edildiler ve bu böyle sürdü gitti 🙂

 
Roue de Paris
İlk olarak 1900 yılındaki büyük fuar için Eyfel Kulesi‘nin bulunduğu Champ de Mars’a kurulduğu dönemde adı Grande Roue de Paris olan bu dönme dolap, o zamanlar başındaki “Grande” ünvanını hak ediyormuş, çünkü ilk yapıldığı zaman 100 metre boyundaymış.
 
İleriki yıllarda daha küçük dönme dolaplar kurulmuş Paris’e ama son dönemde Concorde Meydanı‘na kurulur olmuş. Dolayısıyla Paris’i gezerken, yolunuz Concorde‘da düştüğünde yapılacak en güzel etkinliklerden biri de bu dönme dolaba binip, yukarıdan Paris’in harika manzarasının tadını çıkarmak oluyor haliyle.
 
Roue de Paris
Roue de Paris’nin girişi meydandaki dikilitaş tarafına bakıyor. Genelde önünde uzun kuyruklar yok ama tabii bu tamamen şansa bağlı. Giriş ücreti yetişkinler için 12€, 10 yaşından küçük çocuklar içinse 6€. Dönme dolap kurulu olduğu dönemde her gün açık. Açılış saatleri günlere göre değişiklik gösteriyor. Güncel bilgiyi ve detayları bu linkten edinebilirsiniz.
 
Biletinizi alıp dönme dolaba bindiğinizde, eğer çocukken lunaparklardaki dönme dolaplara bindiyseniz, haliyle çocukluğunuz geliyor aklınıza ama yükselmeye başladıkça çocukluğunuzun ötesine geçip Paris gibi muhteşem bir şehrin manzarası ile karşılaşıyorsunuz.
 
Roue de Paris
Altınızda Concorde Meydanı, onun önünde uzanan Champs-Elysées, devamında Zafer Takı ve ilerdeki gökdelenlerin bulunduğu bölge La Défense oluyor. Bu tarafa doğru baktığınızda solunuzda Seine Nehri var, ileride La Tour Eiffel – Eyfel Kulesi selamlıyor sizi. Sağ tarafınızda Madeleine Kilisesi göze çarpıyor önce, ileride Montmartre Tepesi ve en tepede beyaz kilise Sacré Coeur oluyor.
 
Dönme dolabın diğer cephesinde Tuileries Bahçesi ve Louvre Müzesi selamlıyor sizi. Solunuzda Centre Pompidou seçiliyor, sağınızda Notre Dame Katedrali, Panthéon ve daha neler neler var. Gündüz ayrı güzel, gece ayrı; belki de iki kere binmek gerekiyor bu dönme dolaba, bir gündüz, bir de gece. Tabii bütün bu söylediklerim hava güzelken geçerli. Kapalı ve yağmurlu havalarda manzara o kadar da etkileyici olmayabilir.
 
Roue de Paris
Dönme dolap keyfinden sonra, yukardayken aşağıda gözünüze kestirdiğiniz bir noktaya doğru gezinize devam edebilirsiniz. Buraya Champs-Elysées‘den geldiğinizi var saydığım için yolunuza Tuileries Bahçesi‘nden devam etmenizi öneriyorum; sonrası da Louvre Müzesi zaten.
 

Dediğim gibi, Roue de Paris sık sık sökülüp takılıyor; hatta söylenenlere göre bu yıl son kez kurulmuş gibi duruyor. Bir dahaki yıl bu izin verilmeyecek deniyor. Dolayısıyla bu dönme dolaba -belki de son kez binebileceğiniz- tarih aralığı 17 Kasım 2017 – 5 Mayıs 2018 arası.

Roue de Paris Sökülüyor

Dönme dolap deyince hep Ayşegül Aldinç ve Modern Folk Üçlüsü‘nün söylediği Dönme Dolap şarkısı gelir aklıma:

Yaşamak oyun değil arkadaş 
Dünyaya gelmenin bir bedeli var. 
Dost bildiklerin tükenmez arkadaş 
Sevgi insanların hamurunda var. 

Yaşamak dönme dolap gibidir 
Onun da iniş ve çıkışları var. 
Talihlidir hep çıkanlar arkadaş 
Gerçek dost inenlerin yanında var. 

Nefes almak değildir yaşamak 
Düşünmek ve hissetmektir yaşamak. 
Sen gülmeden geçen günlere acı 
Dönme dolap iner çıkar arkadaş.
Böyleyken böyle… Nereden nereye geldik. Paris’in ortasındaki Roue de Paris’den 1981 Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil eden şarkıya 🙂 Olsun, hem bugünümüzü anlatalım, hem de geçmişimizi analım. Ve her ne olursa olsun Paris gezimizden hep güzel anılarla ayrılalım.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

Adres: Place de la Concorde, 75008 Paris

Çevrede Neler Var?
Concorde Meydanı
Tuileries Bahçesi
Madeleine Kilisesi
Orangerie Müzesi
Jeu de Paume
Louvre Müzesi
Champs-Elysées
Seine Nehri

Author

3 Comments

  1. Merhabalar ne kadar güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Şu an nerede kurulu acaba bu dönme dolap bir bilginiz var mi?

    • Merhabalar, öncelikle çok teşekkürler. Bildiğim kadarıyla henüz hiçbir yerde kurulu değil bu dönme dolap, yeniden görebilmek için Kasım ortasını beklememiz gerekecek. Mutlu günler…

  2. Bu sefer kalıcı gibiydi, hatta yanında farklı oyuncaklar da kurulu idi. Şu Fransızlar tuhaf insanlar. Biz olsak hayatta ellemeyiz, çürüse dahi sökmeyiz. Onlar neredeyse akşam söküp sabah tekrar kuracaklar. Bir amaçları, bir bildikleri vardır herhalde.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.