(Son Güncelleme: 12.01.2018) Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde, şehirlerin en güzel meydanlarından birine “Cumhuriyet Meydanı” adını vermek adettendir. Hal böyle olunca, Fransa’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Paris’te de şehrin en güzel meydanlarından birine “Cumhuriyet Meydanı” anlamına gelen Republique Meydanı – Place de la République (plas dö lâ repüblik ya da plas dö lâ ğepüblik) adı verilmiş. Semt olarak bahsederken kısaca “République” olarak geçiyor.

Paris’in 3, 10 ve 11’i arrondissemant‘larının kesiştiği noktada bulunan Republique Meydanı 283 metre uzunluğunda, 119 metre genişliğinde oldukça geniş ve görkemli bir meydan. Hele ki Paris gibi, diğer dünya metropollerine oranla daha küçük bir yüzölçümüne sahip bir kent için bu tür geniş meydanlara yer ayrılmış olması daha bir anlamlı oluyor.

Republique Meydanı – Place de la République

1789’a kadar “Place du Château d’Eau” olarak anılan meydan, Fransız Devrimi’nin gerçekleşmesi ile birlikte “Place de la République” adını almış. Bu dönemde açılan bir yarışma ile meydanın ortasındaki “La Monument à la République / Cumhuriyet Heykeli”nin yerleştirilmesine karar verilmiş.

14 Temmuz 1880’de geçici heykel konmuş, 14 Temmuz 1883’te de günümüzdeki bronz heykel yerleştirilerek meydan karakteristik özelliğine kavuşmuş ve o günden bu yana da bu özelliğini korumuş. 15 metrelik bir kaide üzerine yerleştirilmiş 9,5 metrelik kadın heykeli cumhuriyeti sembolize ediyor. Kaide üzerine bulunan üç ana heykel grubu da Fransa’nın yapıtaşını oluşturan “liberté, égalité, fraternité” yani “özgürlük, eşitlik, kardeşlik” kavramlarını sembolize ediyor.

Republique Meydanı – Place de la République

Republique Meydanı özellikle anmalarda ve protesto gösterilerinde aktif olarak kullanılıyor. Fransızlar bir şeyi protesto etmek istediklerinde ya da herhangi bir konuda anma düzenlemek için meydanda toplanıp heykelin önüne çiçekler, mumlar bırakıyorlar. Bazen graffiti’yi abartıp heykele zarar verdikleri de oluyor ama öylesi anlar var ki bunlar görmezden gelinebiliyor. Bir süre sonra da heykel ve çevresi temizleniyor.

Meydan konum olarak çok stratejik bir noktada. 5 tane metro hattı burada kesişiyor. O nedenle Republique Meydanı Paris’te konaklama için tercih edilebilecek bölgelerden biri. Meydanın çevresinden ayrılan 7 ayrı yolla 7 ayrı yöne ulaşmak mümkün. Heykelin durduğu pozisyonda meydanda durduğunuzu varsayacak olursak hangi yönlere ulaşabileceğinizi şu şekilde tarif etmeye çalışayım:

Republique Meydanı – Place de la République

Heykelin baktığı yönden aşağı doğru ilerlerseniz Arts et Métiers üzerinden Les Halles’e ulaşırsınız. Heykelin sol tarafında Bataclan saldırısı sonrası açılan ve Latincede “Sallanır Ama Batmaz” anlamına gelen kafe Fluctuat Nec Mergitur var. Buradan soldaki bulvara girerseniz Grands Boulevards üzerinden Lafayette ve Opéra bölgesine gitmeniz mümkün. Sağ tarafın sağındaki bulvardan Gare de l’Est ve Gare du Nord tarafına gidiliyor. Heykelin tam arkasından iki adımda Canal Saint Martin var ki orası ayrı bir dünya.

Heykelin diğer tarafına geçecek olursak buradan üç ayrı yoldan üç ayrı yere gitmek mümkün. Solun sağından Bastille’e inersiniz, hem yol üstünde Merci de var… Ortadaki yol sizi Nation‘a ulaştırır, solun solundaki yol da Père Lachaise Mezarlığı‘na kadar götürür. Güneye doğru indiğinizdeyse sizi kültür sanat merkezi Carreau du Temple ve cıvıl cıvıl bir pazar yeri ve yeme içme mekanı olan Marché des Enfants Rouges bekliyor. Daha aşağısı ise tüm zenginliğiyle Marais Bölgesi.

Republique Meydanı – Place de la République

Gördüğünüz gibi Republique Meydanı – Place de la République çok bereketli bir meydan. Otel arayışlarınızda kalınacak önemli lokasyonlardan biri olarak düşünülebilir. Meydanın çevresinde de de pek çok yeme içme mekanı ve zincir restoranlar mevcut. Örneğin ünlü midyeci Léon da tavsiye edebileceğim yerlerden biri; yani burada aç kalmazsınız 🙂

Buraya metro ile gelmek için 3, 5, 8, 9 ve 11 numaralı hatları kullanarak “République”‘te inmeniz yeterli.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: Place de la République, 75003 Paris

Yazar

Yorum Yazın