(Son Güncelleme: 04.01.2020) Bu yazıda hem göze hem damağa hitap eden çok sevimli bir yerde, Paris’in, daha doğrusu Fransa’nın ünlü kurabiyecisi La Cure Gourmande’dayız. La Cure Gouremande (la kür gurmand ya da la küğ guğmand) hakkında araştırma yaparken 1989’da kurulmuş bir firma olduğunu öğrenmeseydim en az yüz yıllık bir kuruluş olduğunu söyleyebilirdim… Çünkü son derece eski, bir o kadar da nostaljik bir havası var… Demek o kadar da eski bir yer değilmiş; gerçekten şaşırdım 🙂
Resimlerden de gördüğünüz gibi burada kurabiyeler, çikolatalar, nugatlar, karameller, bonbonlar var. Ayrıca Fransızlara özgü, bizdeki badem ezmesine benzeyen “callison” ve içeriğini tam bilemediğim “madeleine” tarzı değişik lezzetler de bulmanız mümkün.
La Cure Gourmande’da şekerli ürünler satıldığı için ve benim de şekerle çok aram olmadığından, itiraf etmem gerekirse buradan çok sık alışveriş yaptığımı söyleyemeyeceğim ama bırakın alışveriş yapmayı, içeri girip şöyle bir dolaşmak, hatta kapısının önünden geçmek bile insana öyle iyi geliyor ki o yüzden blog’ta La Cure Gourmande’dan bahsetmemek olmazdı.

La Cure Gourmande
Bildiğim kadarıyla Paris’te Bercy Village, Opéra, St Louis Adası, Jouffroy Pasajı, Montmartre ve Tuileries Bahçesi‘nin karşısında olmak üzere altı mağazası bulunan La Cure Gourmande’ın Fransa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Almanya, Belçika, Kanada, İspanya ve ABD gibi dünyanın pek çok ülkesinde de şubeleri bulunuyor.
Benimse en çok Montmartre‘taki mağazalarına yolum düşüyor. Anvers metro istasyonundan Sacré Coeur‘e doğru çıkan yokuşta biraz ileride sağda karşınıza çıkacak olan bu mağazadan bir şey almayacak olsam bile içeri girip rengarenk atmosferinde dünyamın değişmesini, hatta bazen içeri bile girmeden, vitrinden şöyle bir bakarak gönlümün renklenmesini çok seviyorum. Yanımda biri varsa mutlaka içeri girmek istiyor ve bir şey almadan çıkması çok zor oluyor.
Benim canım bir şey çekerse bu illa ki çikolatalı bir şey olacaktır. Onun haricinde unlu mamüllerden sadece tuzlu olanları sevdiğim için burada benim zevkime göre bir şey yok aslında ama eminim siz burada hoşunuza giden bir şeyler illa ki bulacaksınız.

La Cure Gourmande
Dekorasyon ve sunum kadar kurabiye ve şekerlemelerin satıldığı teneke kutular da bir o kadar albenili. Zaten kutuyu ayrı alıp içini istediğiniz gibi doldurma şansınız var. Tabi çoğu şey kilo/gram hesabı üzerinden satılıyor. Çocukluğumda annemin teneke dikiş kutusunu hatırlatan bu teneke kutulardan edinmemek olmaz. Bizim evimizde, yukarıda turuncusunu gördüğünüz yuvarlak kutunun mavisinden var bir tane; tabi ben onu çay kutusu olarak kullanıyorum şimdi…
Siz de Paris gezinizde karşınıza çıkacak olan herhangi bir La Cure Gourmande’a girmekten çekinmeyin. Zaten önünden geçerken o sarımsı-turuncumsu renkleriyle sizi içeri davet edecek, siz de bu davete karşı koymakta zorlanacaksınız. Tatlı-unlu ürünleri seviyorsanız zaten bir şeyler almadan çıkamayacaksınız. Hiçbir şey yemek istemeseniz bile bu renkli ve nostaljik görünümlü kutulardan edinmeyi isteyeceğinizden eminim.
Hem damağınıza hem de gözünüze hitap eden bu güzel kurabiyeciyi gezmeniz, Paris lezzetini tüm güzelliği ile yaşamanız dileğiyle.
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Afiyet, bal, şeker olsun…
Author

1 Comment

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.