(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’teki en keyifli mekanlarından biriyle daha karşınızdayım yine. Burası oldukça ünlü, epey de popüler bir mekan ama demek Pariste.Net’te yayınlanabilmek için listemize 469. yazı olarak girmeyi bekliyormuş 🙂 Geç olsun da güç olmasın diyelim, Le Pavillon des Canaux’yu, bu keyifli kafe restoranı birlikte tanıyalım.

Pavillon des Canaux (pavyon de kano) 19. arrondissement‘da, Bassin de la Villette‘in kuzey doğu ucunda, Canal Ourcq yani Ourcq Kanalı‘nın başladığı yerde bulunuyor. Doğrudan toplu taşıma ile gelmek isterseniz 5 numaralı metronun “Laumière” istasyonunda inmeniz yeterli. Buradan Bassin de la Villette‘e yürüyorsunuz, kanala gelince de sağ uç tarafta Pavillon des Canaux’yu görüyorsunuz.

Pavillon des Canaux Café Restaurant
Biraz daha uzun yürüme mesafesi olmakla birlikte, size daha uygun olacaksa 7 numaralı metronun “Crimée” istasyonunda inip, çıkışta Marionnaud mağazasının köşesindeki Rue Crimée’ye girip Bassin de la Villette‘e kadar yürüyüp, köprüden geçtikten sonra sağa dönerseniz Pavillon des Canaux sizi orada bekliyor.

Burası bina tipi olarak Seine Nehri kıyısında çok sevdiğim kafe-bar olan Les Nautes‘a benziyor. Belki burası da eskiden kanal işletmelerine ait bir binaydı, belki de evdi, tam olarak bilemiyorum ama günümüzde sahip olduğu işlevi açısından ayrıcalıklı ve çok özel, orası kesin.

Pavillon des Canaux Café Restaurant
Mimarisiyle, dekorasyonuyla, hizmet ettiği kitlesiyle oldukça cazip ve çekici bir atmosfere sahip olan Pavillon des Canaux’nun benim en çok sevdiğim özelliği, buranın sadece bir kafe-restoran olmaması, aynı zamanda “le coffice” yani kafe-ofis olarak kullanılabilmesi.

Buraya Starbucks’lardaki gibi laptop’ınızı alıp geliyorsunuz ve saatlerce çalışma olanağı bulabiliyorsunuz. Bir tek yemek saatlerinde ve hafta sonları bunu yapmamanınızı rica ediyorlar. Onun dışında istediğiniz gibi çalışabiliyorsunuz. Belki ben de artık tası tarağı toplayıp burada çalışırım ama çok pratik olmayabilir; bakalım, zaman ne gösterecek…
Pavillon des Canaux Café Restaurant

Bu büyük havuz çevresinde benim çok sevdiğim péniche Antipode‘un tam çaprazında bulunan Pavillon des Canaux’ya bunca zaman birkaç kez gitmeyi denedim ama her seferinde kalabalık olduğu için kapıdan döndüm. Nihayet Haziran 2017 sonunda bir gün şans eseri kapısından geçerken içeriyi bomboş görünce artık denemem kaçınılmazdı ve bahçesinde oturmaktansa kapısından içeri girdim. Daha sonra yolum buraya sık sık düşmeye başladı.

Burası self-servis hizmet veren bir yer. Girişte solda siparişlerinizi vereceğiniz şahane bir bölüm ve kasa bulunuyor. Sağ tarafta irili ufaklı birkaç masa, bolca sandalye ve koltuk var. Sağ arka tarafta da çalışmak için ayrı bir bölüm daha var; ortam son derece sıcak ve samimi.

Pavillon des Canaux Café Restaurant

Kapının doğrudan Bassin de la Villette‘e açılması çok keyifli. Kendinizi bir sahil kasabasında gibi hissediyorsunuz. Hava güzelse cam-çerçeve açık, ortam çok keyifli. Kışın da içerinin ayrı bir güzelliği oluyor tabii.

Ama bence Pavillon des Canaux’nun enteresan kısmı üst katta. Tam ortadaki merdivenlerden yukarı çıkınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Üst katta dört oda, bir banyo, bir de tuvalet bulunuyor.

Pavillon des Canaux Café Restaurant

Sağ taraftaki kırmızı oda çok havalı. Çalışmak ve yemek yemek için büyük bir masa var, bir de irili ufaklı koltuklar, kahve sehpaları, neler neler. Onun yanındaki oda çocuk odası gibi; hatta kız çocuğu odası gibi diyelim, pembiş pembiş.

Ortadaki banyo sanki buranın en hoş bölümü gibi geldi bana. Kapak fotoğrafı olarak da banyo fotoğrafını kullanmak istedim zaten. İnsanın o küvete uzanası geliyor ya da camdan kanalı seyredesi. Nasıl sevimli bir yer burası böyle.

Pavillon des Canaux Café Restaurant

Sol tarafta da iki oda bulunuyor. Bir tanesi yine cicili bicili bir oda, hani şu aşağıda fotoğrafımı gördüğünüz 🙂 Evet odada bir de karyola bulunuyor, dilerseniz içeceğinizi koltuklarda içiyorsunuz, dilerseniz karyolaya uzanıp dinleniyorsunuz. Evet ben biraz abartmış olabilirim 🙂

Onun yanında da mutfak kıvamında dekore edilmiş, yine yemek yiyip çalışabileceğiniz konforda bir oda dizayn edilmiş. Artık hangisini beğenirseniz hangisinde boş yer bulursanız, inanın hepsi birbirinden keyifli.

 

Pavillon des Canaux Café Restaurant

Burada yeme içme ve tatlı konusunda bol seçenek mevcut. Sadece bir kahve içip kalkabilirsiniz ya da bir şeyler yiyip içerek uzun uzun oturabilirsiniz. Dediğim gibi bilgisayarınızı alıp çalışmanız da mümkün.

Hafta sonları da brunch var ama ben denemedim. Bir café-allongé 2 euro; yani Paris koşullarında makul diyebiliriz.  Dilerseniz bu linkten menüye bakarak zevkinize uygun bir şeyler var mı, kendiniz bakabilirsiniz. Brunch menüsü de bu linkte mevcut. İçecek menüsü de bu linkte

Pavillon des Canaux Café Restaurant
Burası sadece kafe-restoran ve kafe-ofis değil aynı zamanda çeşitli yemek ve tatlı kurslarının düzenlendiği, farklı farklı etkinliklerle renklenen, bazen canlı müziğin olduğu; yani sürekli bir aktivite halinde olan canlı bir yaşam merkezi aynı zamanda.

Buradaki kursları, aktiviteleri ve diğer programları Pavillon des Canaux’nun kendi web sayfasından takip etmenizde yarar var. Hiçbir şey yokken bile gitseniz gerek atmosferden gerekse yiyip içtiklerinizden etkileneceğinizi düşünüyorum.

Pavillon des Canaux Café Restaurant

Bilirsiniz ben yemek içmekten çok mekanlarla ilgileniyorum ve burası o kadar güzel ki belki o yüzden gözüm boyanmıştır; o yüzden siz de deneyimlerinizi yorum kısmında paylaşmaktan çekinmeyin lütfen. Bu ayarda aklıma gelen diğer mekanlar, Saint Martin Kanalı kıyısındaki Le Comptoir Général ve Port de Clignancourt’daki Petit Ceinture üzerinde bulunan Le Recyclerie de var ve hepsi birbirinden güzel.

Dediğim gibi burası özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor, o yüzden kapıdan dönme ihtimalini de göz önünde bulundurun lütfen. Burada yer bulamazsanız hemen yan taraftaki mekanları deneyebilirsiniz ya da tam çaprazındaki Antipode da hoşunuza gidecek mekanlardandır.

Pavillon des Canaux Café Restaurant

Buradan çıktıktan sonra yapabilecekleriniz konusunda Bassin de la Villette yazısını okumanızı öneririm. Zira burası keyifli bir yürüyüş parkuru üzerinde. Kazara Paris Plajları dönemine denk gelirseniz de normalin üzerinde bir kalabalık olabilir, o konuda da dikkatli olun lütfen.

Le Pavillon des Canaux haftanın her günü sabah 10:00’da açılıyor. Pazartesi, Salı, Çarşamba gece yarısına kadar, Perşembe, Cuma, Cumartesi gece 01:00’e, Pazar akşamları da 22:00’ye kadar açık. Yemek servis saatleri öğlen 12:00-15:00, akşam 19:00-23:00 arası. Hafta sonu brunch da 12:00-15:00 arası diyebiliriz. Güncel bilgiler Pavillon des Canaux’nun kendi sayfasında elbette.

Umarım bu keyifli mekanı sizler de dener, Paris’te hayatın tadını hakkıyla çıkarırsınız. Aldığınız her nefesin kıymetini bilmeniz, güzel günler geçirmeniz dileğiyle.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: 39 Quai de la Loire, 75019 Paris

Benzer Mekanlar:
– Le Comptoir Général
– Le Récyclerie
Yazar

Yorum Yazın