Herkese Merhaba,

Uzun zamandan beri kafamda tasarladığım Paris blog’uma nihayet bugün başlamaya karar verdim…

Bu blog’un özellikle Paris’i gezmek isteyenlere yardımcı olacak kapsamlı bir çalışma olmasını amaçlıyorum. Bunu yaparken ansiklopedik bir dil kullanmak yerine daha kişisel bir dil kullanmayı düşünüyorum. Aslında oturup kıyı köşe detaylı bilgi içeren bir site de hazırlayabilirdim ama biliyorum ki, hem kimsenin o kadar detaylı bilgi okumaya vakti ve sabrı yok, hem de ansiklopedik bir dille yazılmış yazılar rahatlıkla kaynak gösterilmeksizin başka yerlerde aynen kopyalanıp kullanılabiliyor.
 
Amacım Paris hakkında resmi bir rehber hazırlamak değil; gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı ve izlenimlerimi “arkadaş tavsiyesi” çerçevesinde sizlerle paylaşmak olacak. Bu nedenle olası hatalarımı, eksik bilgileri hoş görmenizi, mümkünse düzeltmem için yardımcı olmanızı ve bu blogdan olabildiğince faydalanmanızı umuyorum.

Bugüne kadar Paris’e turistik amaçlarla defalarca gelmiş biri olarak, nihayet kaderin garip bir cilvesiyle Mart 2012’de Paris’e yerleştim ve o zamandan beri bu şehrin hiç eksilmeyen büyüsünü yaşıyorum. Nasıl ki doğup büyüdüğüm İstanbul’da her gün yeni şeyler keşfedebildiysem, aynı şekilde Paris’in de keşfede keşfede bitirilemeyecek eşsiz bir zenginliğe sahip olduğunu görmekten büyük keyif alıyorum. Amacım işte bu zenginlikleri elimden geldiğince sizlerle paylaşmak. Elbette ki Paris’in klişeleri hakkında yazılar yazmayı düşündüğüm gibi, kendi keşiflerim olan, daha doğrusu herkes tarafından dillendirilmeyen Paris’in kıyı köşelerinden de olabildiğince paylaşımlarda bulunmayı hedefliyorum. Çünkü bu bloğu okuyan kişiler ya Paris’e ilk kez gelecektir ve nereleri görmesi gerektiğini araştırıyordur ya daha önce gelmiştir bu kez farklı yerler keşfetmek istiyordur ya da zaten burada yaşıyordur ve belki de benden çok daha iyi biliyordur ama bu kez benim gözümden Paris’i görüp yaşamak istiyordur.
 
İlk yazıyı yazmak hep zor; hele bir başlayalım da gerisi gelecektir zaten…
 
Sevgiyle
blank
Author

12 Comments

 1. blank

  Merhaba. Paris teki gezimi kolaylaştırmak için yanımda sürekli internet taşımak istiyorum. Fakat Türkiye'de ki operatörleri yurt dışında kullanmak çok pahalı. Acaba orada turistlere yönelik belirli paketler halinde seyehatımız boyunca kullanabileceğimiz internet paketleri satılıyor mu ? Yani sim kartları. Bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Ayrıca bu güzel siteniz içinde teşekkür ederim.

  • blank

   açıkçası bu konuda net bilgi sahibi değilim, sizin için bir araştırma yapmaya çalıştım ama fransa'daki her şey gibi bu konu da o kadar karmaşık ki açıkçası sorunuzun tam yanıtını bulamadım. yine de tabletinize takabileceğiniz, herhangi bir zorunluluk ve şart gerektirmeyen 1, 7 ve 30 günlük simkartlar olduğunu gördüm, linke buradan ulaşabilirsiniz:

   http://www.laboutique.bouyguestelecom.fr/offres-mobiles/offres-bbox-nomad-prepayees.html

   geldiğinizde bir bouygues (buig) bayisine uğrarsanız size yardımcı olabilirler sanıyorum…

   teşekkürler

  • blank

   Merhaba,
   boingo wifi servis sağlayıcısı var. Geçen yıl gittiğimde wireless listemde çokça görmüştüm. Kasımdaki gezimde 7€ vererek abonelik almak istiyorum. Sizede tavsiye eder araştırmanızı öneririm.

   Ahmet bey sizede sorum olacak. Boingo hemen hemen her yerde varmı, size zahmet gittiğiniz yerlerde telefonunuzun ekranına bi göz atabilirmisiniz?

   Bloğunuz süper gidiyor. Devamını istiyoruz.

  • blank

   merhaba,
   fark ettim ki bu konuda halâ çok cahilim 🙂 şimdi siz yazınca boingo'ya baktım ama mantığını çözemedim. şimdi bu firmadan paket alıyorum ve buna göre bulunduğum yerde herhangi bir wifi olması yetiyor mu yoksa seçenekler arasında "boingo" mu olması gerekiyor? eğer boingo bulmam gerekiyorsa çok pratik değil sanki. misal, şu an opera bulvarı üzerindeyim ve wifi'de boingo göremiyorum. konuyu tam anlarsam gittiğim yerlerde bakmaya çalışırım.

   bu konuyu çözmek lazım çünkü yurt dışındayken internet çok önemli. sayenizde ben de hayatı kolaylaştıracak şeyler öğreniyorum ne güzel.

   yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkürler…

  • blank

   çok iyi anladım teşekkürler. o zaman bir daha bakıyorum, örneğin şu an champs élysées yakınlarındayım yine wifi'de görünmüyor. arama çalışmalarım devam edecek…

  • blank

   seçenekler arasında boingo olması gerekiyor. Bağlanıyorsunuz boingo' ya karşınıza user ve password alanları gelmesi lazım. Oraya boingo' nun size verdiği user bilgilerini girdiğinizde internetin kapılarını açıyor sistem.
   Tüm Amerika' da oldukça yaygın, Avrupanında önemli bölgelerinde ciddi erişim noktaları mevcut. Mesela sadece Paris' te 1200 civarı erişim noktası var. Seyahat edenler için mantıklı geliyor. Hiç denemedim Kasımda denemek istiyorum ama. Aklınızda bulunsun öyle bir göz atarsanız wifi listelerine bizede yol göstermiş olursunuz.

 2. blank
  İshak Özlü Reply

  Ahmet bey,

  Sayfanız Fransaya ilk kez gidecek benim gibiler için adeta bir rehber.Emek verip hazırlamışsınız,sizi kutluyorum.Çok güzel olmuş.oldukça faydalı,parise daha bilinçli geliyoruz.Selam ve sevgiler.

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Paylaştığım bilgilerin Paris’e gelecek olanların hayatlarını kolaylaştırdığını bilmek çok mutlu ediyor beni. Yıllar önce ilk yazımı yazmaya başlarkenki heyecanımı hatırlıyorum da… Çok teşekkür ederim İshak Bey. Selamlar, sevgiler…

 3. blank

  Instagramdaki hikayenizi görerek buraya geldim ve ilk yazınızı okudum . Bu yılki Paris tatilimi planlarken sizin sitenizden inanılmaz faydalandım ve teşekkürü ilk yazınızdan etmek istedim. Nice senelere başarılar Ahmet bey ✋

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkür ederim Fatih Bey,
   Özellikle yıllar önce yazdığım bu ilk yazıma yorum yapılınca çok mutlu oluyorum, yıllar öncesine gidiyorum.
   Sağolun, varolun…

 4. blank
  Baris Altan Dogan Reply

  Ahmet bey, iyi ki baslamissiniz yazmaya, iyi ki kesfetmisiz sizi. Nice uzun yazilara, paylasimlara 🙂
  Sevgiler

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkür ederim Barış Hanım, son dönemde olan biten tatsız şeylerden, üzücü gündemden dolayı Pariste.Net’in altıncı yaşını kutlayamadık; sayenizde hatırlamış oldum. Selamlar sevgiler…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.