(Son Güncelleme: 20.09.2019) Paris’te yılbaşı geçirmek üzere tatil programını yapmış olanlar ya da yapmayı düşünenler için yeni yılı karşılarken Paris’te neler yapılabileceği konusunda önerilerimi ve bazı detayları paylaşmak istiyorum sizlerle.

Doğrusunu isterseniz, Paris’te ve aslında batı ülkelerinin genelinde, bizim yılbaşı figürü olarak kullandığımız yılbaşı çamı, Noel Baba gibi bütün motifler burada Noel‘i kutlamak için kullanılıyor. Bu da bizler için kültürel anlamda bir kafa karışıklığına neden olabiliyor. Fransızlar ve neredeyse tüm batı ülkeleri için Noel, yılbaşından kat kat önemli olduğu için, hediyeleşmeler, meşhur aile yemekleri, çılgın süslemeler hep Noel‘e özel yapılıyor.

Hal böyle olunca sosyal medyada ışıl ışıl süslenmiş bir Paris fotoğrafı paylaşırken altına, “Paris’te Yılbaşı Süslemeleri” gibi şeyler yazmam gerekiyor ama aslında gördüklerimiz “Paris’te Noel süslemeleri” olmuş oluyor. Çünkü aslında Noel Baba yılbaşı değil Noel figürü, Yılbaşı çamı dediğimiz de aslında Noel çamı. Olsun, maksat bir şeyleri kutlamak, hayatı güzelleştirmek değil mi zaten, biz de bir bahanesini bulup tadını çıkaralım…

Paris'te Yılbaşı - 2019'u Karşılarken Paris'te Ne Yapılır? Pariste.Net

Paris her yıl Kasım ortasından itibaren Noel için süslenir. Hatta sanki her yıl bir önceki yıla göre biraz daha erken süslenmeye başlıyor. Bu ilk bakışta güzel gibi görünse de biraz düşününce güzelliğin sıradanlaşması gibi bir risk taşıyor ama olsun; Paris’te turist olarak bulunuyorsanız, kaldığınız süre kısıtlı oluğundan, sizin için çok bir şey fark etmeyecektir; her yer sizin için süslenmiş değil mi zaten 😉

Paris’e yılbaşından en az bir, bir buçuk ay öncesine kadar geliyorsanız bu yazıda sizlere anlatmaya çalıştığım ışıltılı dünyayı yaşama şansınız oluyor. Yani Kasım ortalarından itibaren Paris’in o renkli Noel süsleri her yeri kaplıyor ve kendinizi bir rüya aleminde buluyorsunuz. Sokaklar, caddeler, mağazalar, vitrinler, her yer ışıl ışıl oluyor. Bence gezip görmeniz gereken ilk yer Paris Noel Pazarları olmalı:

Paris’teki en güzel Noel Pazarı 2019’u karşılarken Tuileries Bahçesi‘ne kuruldu. En büyük Noel Pazarı ise Avrupa’nın en büyük finans merkezi olan La Défense‘a kuruluyor. Bence ikisini de görme şansınız varsa görün derim ama tek bir yere gitme hakkınız varsa kesinlikle Tuileries Bahçesi‘ndeki pazarı öneririm. Son yıllarda Champs-Elysées‘de Noel Pazarı kurulmasına izin verilmiyor ama merak etmeyin; şehrin pek çok köşesinde irili ufaklı pek çok Noel Pazarı kuruluyor. Detaylı listeyi ve ulaşım olanakları hakkında bilgiyi bu linkteki yazıda bulabilirsiniz.

Paris'te Yılbaşı - 2019'u Karşılarken Paris'te Ne Yapılır? Pariste.Net

Paris’te Yılbaşı ve Noel için süslenen alışveriş merkezlerini de gezmek keyifli olacaktır. Tabii burada Türkiye’deki AVM’ler gibi (örn: Forum des HallesLes Quatre TempsCNIT vb) alışveriş merkezlerini değil, Galeries LafayettePrintempsLe Bon Marché, BHV gibi “çok katlı mağazacılık” hizmeti veren tarihi alışveriş merkezlerini kastediyorum.

Bunların vitrini hatta dış cepheleri her Kasım sonu çok keyifli yılbaşı dekorasyonuyla süslenir, vitrinleri daha bir albenili, daha bir oyuncaklı olur. Tabii vitrin süslemeleri sadece büyük mağazalarla sınırlı değil, kıyıda köşede kalmış birbirinden şirin butiklerin bile vitrinleri hep süslü hep ışıl ışıl olur bu dönemde.

2019’u karşılarken Galeries Lafayette‘in de Printemps‘ın da vitrinleri çok güzel oldu; Galeries Lafayette her yıl tarihi binasının içini dev bir yılbaşı çamıyla / Noel çamıyla süsler. Paris’e yerleştiğim 2012’den beri en güzel süsleme 2018’deki olmuştu. Hem Galeries Lafayette‘in hem de Printemps‘ın vitrin süslemeleri daha bir ışıltılı oluyor ki sanki; çocuklar kadar büyükleri de büyülüyor; vitrinlerin önü her zaman meraklı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.

Paris'te Yılbaşı - 2019'u Karşılarken Paris'te Ne Yapılır? Pariste.Net

Paris’te yılbaşı kutlama etkinlikleri sanılanın aksine Eyfel Kulesi‘nde değil Champs Elysées‘nin başladığı yerde, Arc de Triomphe – Zafer Takı‘nda yapılıyor. Son yıllarda böyle bir adet oluştu; yılbaşı gecesi Zafer Takı ışık gösterisi ve animasyonla ışıl ışıl oluyor ve Paris yeni yıla girerken geri sayım burada yapılıyor. Henüz program duyurusu yapılmadı; yapılır yapılmaz bu yazıdaki bilgileri güncelleyeceğim. 2018’e girerkenki yeni yıl karşılamasını yazının sonundaki videodan izleyip fikir sahibi olabilirsiniz. Tabii bu yılki etkinlikler güvenlik gerekçesiyle iptal edilecek mi edilmeyecek mi bilemiyorum. 21 Aralık 2019’dan itibaren Paris dışında olacağım için bunu takip etmem de bu kez mümkün olmayacak ama gelişmeleri sosyal medya hesaplarımdan paylaşmaya çalışacağım.

Paris’te tüm caddeler de ışıl ışıl bu dönemde. Champs Elysées‘nin ışıklandırması her yılın özel konusu. Champs Elysées genel olarak Kasım ortası gibi baştan aşağı ışıklandırılır ve çok daha görkemli bir hale gelir. 2019’u karşılarken Paris Belediyesi caddedeki ağaçları baştan aşağı kırmızı ışıklarla süsledi ve benden artı puan aldı 🙂 Ayrıca Avenue Montaigne‘deki ağaçlara da bu yıl ışık açtırdılar; o kadar güzel oldu ki… Dilerseniz, Pariste.Net instagram hesabında canlı yayın olarak yayınlayıp sonradan Pariste.Net Tv Youtube kanalına yüklediğim aşağıdaki videoyu izleyerek Noel ve yılbaşı öncesi Champs Elysées‘nin nasıl olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

Yılbaşında Paris’te yeni yıla bir yerlerde (restoran-kulüp-parti vb) girmek de hoş bir seçenek elbette ama yılbaşı gecesi her yer normal ücretin birkaç katı pahallı olacaktır ki bu, dünyanın her yerinde böyle. Zaten rakamı önemsemiyorsanız bile rezervasyonlarınızı yine çok önceden yaptırmanız gerekiyor, çünkü gerçekten iyi restoranlar için yer bulabilmek bir sorun olacaktır. Açıkçası ben yeni yılı Paris’te sadece bir kez dışarıda karşıladım, lokasyonum Eyfel Kulesi‘nin karşısında oldu o zaman; Paris’e yerleştiğim yılın ilk yılbaşısıydı.

O da sırf yapmış olmak için, zira insan hayatında bir kez bunu yapmalı ama kesinlikle iki kez değil 🙂 Çünkü hem çok kalabalık oluyor, hem de Öteki Paris‘ten fırlamış garip bir insan kalabalığı şehri basıyor. Yine de insanlar sokaklarda çılgınca eğleniyor, yeni yıla girerken herkes birbirini öpüyor 🙂

Paris'te Yılbaşı - 2019'u Karşılarken Paris'te Ne Yapılır? Pariste.Net

Yılbaşı yemeği için illa bir yer önermemi isteyene “şu restorana gidin” demem gerçekten güç ama yeni yıla Paris’te özel bir ortamda girmek isteyenler için Seine Nehri yemekli gezi teknelerini öneririm: Bateaux Mouches, Bateaux Parisiens ya da Le Calife gibi tekneler güzel alternatifler olabilir. Hatta yemek yemeyecek olsanız bile Bateaux Parisiens‘in 1 saatlik Seine Nehri gezilerine katılabilirsiniz; zira Pariste.Net’e özel indirimli biletler Bateaux Parisiens’de sizleri bekliyor 😉 Belki bir akşamınızı da Paris’in ünlü kabarelerinden Lido‘da geçirmek istersiniz. Gerçi Noel ve Yılbaşı akşamına özel fiyat avantajı yok ama diğer tüm seanslara Pariste.Net’e özel Lido indirimi söz konusu 😉

Bir de size şöyle güzel bir link önermek istiyorum: Bu linkten yılbaşı gecesi için özel etkinliklere ve çeşitli yemekli / içkili gezi teknelerine bilet bulabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bir de bu linkte ve bu linkte yılbaşı gecesi düzenlenecek değişik parti ve etkinliklerin linkleri mevcut. Dilerseniz Fransa’nın Biletix’i olan Ticketmaster Fransa‘nın internet sayfasından da yılbaşı için kendinize uygun bir program araştırabilirsiniz.

Paris'te Yılbaşı - 2019'u Karşılarken Paris'te Ne Yapılır? Pariste.Net

Havai fişek gösterileri izlemek için Noel zamanı ve yılbaşında Paris’te yapılacak en güzel şeylerden biri Disneyland‘a gitmek olabilir. Yılın her günü açık olan ve zaten normal zamanda bile bir rüya alemi olan Disneyland Paris, Noel ve Yılbaşı için de daha bir süsleniyor. Renk, ışık, müzik dolu bir masal dünyasını Noel ve Yılbaşı atmosferinde yaşıyorsunuz. Bu oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Disneyland Paris için hesaplı bilet için önerilerimi bu linkteki yazımdan okuyabilirsiniz.

Paris’te yılbaşı gecesi toplu taşıma 31 Aralık akşamından 1 Ocak sabahına kadar ücretsiz oluyor. Pek çok metro ve bazı RER hattı da sabaha kadar çalışıyor. Noctilien – Gece Otobüsleri de zaten sabaha kadar servise devam ediyor. Hangi hatların açık olacağına dair güncel bilgiyi Paris toplu taşıma idaresi RATP’nin linkinden öğrenebilirsiniz.

25 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde Paris’teki neredeyse bütün müzeler kapalı ama güzel haber: Olağanüstü bir durum yaşanmadığı sürece Eyfel Kulesi, Opera Garnier, Centre Pompidou, Musée Grévin ve Tour Montparnasse bu tarihlerde açık…

Paris'te Yılbaşı - 2019'u Karşılarken Paris'te Ne Yapılır? Pariste.Net

Yılbaşında Paris’te yeni yılı kutlamak güzeldir ama tabii bazı olumsuz tarafları da var: Yılbaşı gecesi alkol duvarı biraz aşılacağı için sokaklarda normalin dışında davranışları olan insanlara daha çok rastlama ihtimaliniz var ama gelip özellikle sizi rahatsız edecek insanlar olacağını düşünmüyorum; burada herkesin zararı kendine, içiniz rahat olsun. Yılbaşı gecesi taksi bulmanız güç olacaktır, toplu taşıma da ücretsiz olacağı için gereksiz kalabalık olabilir; en iyisi yürümek.

Restoranlar da haliyle önceden rezerve edilmiş olacak ve yer bulsanız bile normalin üzerinde bir rakam ödemeniz gerekebilir. O gece dünyanın tüm büyük metropollerinde böyle değil mi zaten? 1 Ocak sabahı da Paris oldukça sakin olur, öğleden sonra hareketlenir ortalık. O yüzden, eğer sabah kuşuysanız çıkıp erken saatlerde Paris sokaklarında yürüyüp sessizliğin tadını çıkarmak da ayrı bir zevk olabilir.

Sonuç olarak Paris’te yılbaşı geçirmek ve Noel ışıltısını yaşamak oldukça keyifli bir deneyimdir. İmkanınız varsa atlayıp Paris’e gelin, Paris’te Yılbaşı ve Noel’in tadını burada çıkarın ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşın lütfen…

Herkes mutlu, huzurlu, sağlıklı ve ağız tadıyla geçirebileceğiniz güzel bir yıl dilerim.

Sevgiyle…

 

 

Not: Bu yazıyı yayınladıktan sonra, uzun zamandır yazmayı planladığım bir Paris kitabı için çalışmalara başlamış olacağım. O nedenle uzunca bir süre yeni yazı yazmaya vaktim olacağını sanmıyorum. Gerçi bir tek, sizlere yurt dışı internet özgürlüğü sunacağına inandığım Travel Wifi ve bir de Cennette Yedinci Yıl yazılarını yazdım ama çok gerekmedikçe başka yazı yayınlamayacağım. Zaten bu blogdaki 500’den fazla yazının zaten size yeterince yol gösterici olacağından eminim. Bu süreçte vakit buldukça Instagram hesabım üzerinden canlı yayınlara devam edeceğiz, Youtube kanalıma da video yüklemeye çalışacağım ama 2019 için öncelikli hedefim kitap yazmak olacak. Merak etmeyin, Pariste.Net’teki yazılar düzenli olarak güncellenecek, en önemli yazılarsa hep güncel olacak.

Mutlu yıllar.

İlgili Yazılar:

Author

6 Comments

 1. Fransa’da protesto olurve normaldir. Kötü birşeyde değildir. Niye bu kadar sorun ettiler anlamadım.

  • Ahmet Ore Reply

   Bunda hem Fransız basınının hem de yabancı basının suçu var biraz. Dış basını anladım, Fransa’yı karalamak ve izleyicinin dikkatini çekmek için abartabilir ama Fransız medyası da bir tuhaf. Bütün hafta boyunca protesto eylemleri görüntülerini gösteriyorlar ve gösterirken ekrana “Arşiv” yazmıyorlar; izleyen de her gün olay varmış gibi algılayabilir. Dediğiniz gibi Fransa’da protesto olur ve normaldir… Yorumunuz için teşekkürler.

 2. nuri nahirci Reply

  Sn. Ahmet ÖRE; 72 yaşında emekli İnş. Mühendisiyim. Yazılarınızın bir kısmını okudum. Okumaya da devam edeceğim. Elinize dilinize sağlık. Size hep münferit kendi imkanlarıyla Paris’i ziyaret etmek isteyen veya eden kişiler yazmış. Gördüğüm kadarıyla Hiç seyahat turları ile gelecekler yazmamış. Bir tur şirketiyle benülüks adlı bir tura katılmak istiyoruz. Ekonomik açıdan Aralık Ayının ilk haftası orada olabileceğiz. 3 gün paris’teyiz. İngilizce ve fransızcamız yok. Kendikendimize gezmeye kalksak proplem yaşarmıyız. Bize tavsiyeleriniz olurmu. Şimdiden teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Nuri Bey,
   Eğer Pariste.Net’teki bilgileri okuyup beğendiğiniz yerlerle ilgili notlar alırsanız Paris’i rahatlıkla gezebileceğinizi düşünüyorum.
   Çoğu zaman yönlendirme tabelalarını takip ederek kimseyle muhattap olmadan şehri gezeceğiniz için dil problemi de yaşama ihtimaliniz düşük. Bir tek olağanüstü durumlarda dil bilmek önemli olabilir, onun dışında bir sorun olmayacaktır.
   Bir de “Hayatınızı Kolaylaştıracak Birkaç Fransızca Kelime” yazımı okursanız rahat edersiniz diye düşünüyorum.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.
   Mutlu günler.

 3. ayhan sahin Reply

  kasım 2019 da parisde olacağım,dönüş uçağım charles de gaulle den cumartesi günü,ulaşımda herhangi bir sorun yaşarmıyım
  teşekkür ederim

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Bir süredir sarı yelek eylemleri Paris’te görünmüyor ama siz gelene kadar ne yönde bir gelişme olur, kestirebilmem mümkün değil ne yazık ki.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.