(Son Güncelleme: 01.03.2018) Paris’te metro, RER ve belediye otobüsü ağı yetmezmiş gibi Parisliler bir de tramvay hatlarıyla şehrin çevresini örmüşler ve hâlâ da yeni hatların inşasına devam ederek ulaşımı bir sorun olmaktan çıkarmak için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar.

1855’ten 1937’ye kadar Paris içinde de tramvayla ulaşım sağlanmış ama yaygın metro ağının öne geçmesiyle bu hatlar zamanla devre dışı kalmış, Paris’te tramvayın yeninden kullanıma girmesi 1992’de mümkün olmuş. Bu hat da Paris merkezinin dışında banliyö ulaşımı sağlamak amacıyla inşa edilmiş. Daha sonra yakın dönemde Paris’i çepeçevre saran ve birbiriyle bağlantılı birkaç hattın devreye sokulmasıyla yepyeni bir ulaşım alternatifi geliştirilmiş; halen de uzatma çalışmaları devam etmekte.

Tramvay Paris RATP Pariste.Net

T1, T2, T3a-T3b, T4, T5, T6, T7 ve T8 olmak üzere dokuz ayrı hatla hizmet veren tramvay sistemi, Paris ulaşım haritasında bir kısa bir uzun çizgiyle gösteriliyor. Belki tramvay hatlarını Paris içi ulaşımında sık olarak kullanmayabilirsiniz ancak konakladığınız yere bağlı olarak merkezden aktarma yapmak zorunda kalmadan, Paris çevresinde bir yerden bir yere gitmek için kullanmanız gerektiğinde çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

Özellikle Orly Havaalanı‘na ulaşımda en ekonomik yöntem olarak T7 tramvayını kullanabilirsiniz. Şehir içi tek bir biletle 7 numaralı metro hattının son istasyonu Villejuif – Louis Aragon’dan T7’ye binerseniz, bu hat sizi Orly Havaalanı‘na götürür. Biraz uzun sürer ama niyetiniz ekonomi yapmaksa en ideal çözüm budur. Ya da benim gibi, boş vakitlerinizde, konforlu bir şekilde Paris’i çepeçevre, en azından yaklaşık 270 derecelik bir turla dönmek için bir gününüzü tramvay gezisine ayırabilirsiniz. Elbette ki bu gezi, tarihi ve turistik bir tur olmayacaktır ama şehrin farklı farklı yüzlerini, son derece keyifli bir şekilde görmeniz için iyi bir fırsattır diye düşünüyorum.

Tramvay Paris RATP Pariste.Net

Tramvaylarda da her yerde satılan normal biletler geçerli. 1 bilet 1,90€, onluk carnet alırsanız da 14,50€ ödüyorsunuz ve bir bilet 90 dakika boyunca geçerli. İstasyonlarda turnike sistemi yok; belediye otobüsüne biner gibi tramvayın içindeki makinelerde biletinizi ya da kartınızı okutuyorsunuz.

Elbette sadece tramvaya binmek için şehir merkezinden çıkıp bir tramvay istasyonuna gitmeniz anlamsız ama konakladığınız yer bir tramvay istasyonuna yakınsa, tam tur yapmasanız bile bir yerden bir yere tramvayla gitmeyi deneyebilirsiniz.

Tramvay Paris RATP Pariste.Net

Güncel haritaya bu linkten ulaşabilirsiniz. Haritada nokta çizgi şeklinde gösterilen hatlar tramvay hatlarını gösteriyor. Bu haritaya bakarak ve tabii Paris’te ulaşım konulu diğer yazıları okuyarak Paris’te bir yerden bir yere keyifle gitmeniz mümkün.

Örneğin Cité Universitaire‘e ya da Parc Montsouris – Montsouris Parkı‘na geldiğiniz bir gün, buradan sonrasını tramvayla dolaşmak hoş bir seçenek olabilir.

Siz yeter ki gezmek isteyin; Paris’te yapacak o kadar çok şey var ki…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

Yazar

Yorum Yazın