(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’te ulaşım konusu üzerine daha önce yirmi bir yazı yazmış olmamın nedeni, bu konunun blog’ta en çok ilgi çeken ve en çok merak edilen konulardan biri olması. Benim bildiğim kadarıyla herhangi bir şehir için yazılmış herhangi bir blog’ta bu kadar detaylı bir bilgi yok. Bense Paris konusunda ayrıntıları ve tüm seçenekleri merak edenlere, elimden geldiğince zengin içerikli bilgi aktarmak istiyorum. O yüzden bu kez, Paris’te Ulaşım üzerine yirmi ikinci yazımızın konusu Charles de Gaulle Havaalanı’nda ulaşım seçeneklerinden biri olan CDGVAL olacak.

CDGVAL, Charles de Gaulle Havaalanı‘ndaki üç terminal arasında ücretsiz yolcu taşıyan bir raylı sistem. Neden ayrı bir yazı konusu olması gerekiyor diye soracak olursanız, Orly Havaalanı ile Antony RER istasyonu arasında yolcu taşıyan ve sistem olarak CDGVAL’e benzeyen OrlyVal ile büyük benzerlik göstermesi ama bir o kadar da aralarında büyük fark bulunması diye yanıtlayabilirim. Bu detaylara dikkat ederseniz Paris’e CDG ya da Orly havaalanları üzerinden geldiğinizde zorluk çekmeden yolunuzu bulabileceksiniz ve sizin, Paris’te dilediğiniz yere Pariste.Net’ten edindiğiniz bilgilerle kolayca gidebilmeniz benim için çok önemli.

Yıllar önce Paris’e turist olarak ilk gelişimde, CDG Havaalanı‘ndaki okları takip ederek ulaştığım CDGVAL’e binmiş, “bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete” diye şaşkın şaşkın etrafı seyretmiştim 🙂 Hatta vagonun sürücüsüz yani otomatik olması da içimde çocukça bir sevincin filizlenmesine neden olmuştu… Sonuçta okları takip ederek kaybolmadan gitmek istediğim yere ulaşmıştım ama herkes bu kadar şanslı olmayabilir. O yüzden birkaç detay konusunda bilgilendirme yazısı yazsam iyi olur diye düşündüm.

CDGVAL

Daha önceki OrlyVal yazımda detaylı olarak anlattığım gibi OrlyVal, Orly Havaalanı‘ndaki iki terminal olan Orly Sud (Orly Güney) ve Orly Ouest (Orly Batı) istasyonlarını birbirine bağladığı gibi aynı zamanda Orly Havaalanı’nı, RER hattının Antony istasyonuna bağlayarak, şehir merkezine ulaşımda toplu taşıma seçeneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. OrlyVal‘in terminaller arası hizmeti ücretsizken Antony RER istasyonuna ulaşmak içinse hatırı sayılır bir rakam ödüyorsunuz. Tüm bu detayları OrlyVal yazısında bulabilirsiniz.

CDGVAL ise sadece CDG Havaalanı‘nın üç terminali (T1, T2, T3) arasında hizmet veren sürücüsüz raylı sistem. Üstelik OrlyVal‘in aksine CDGVAL ile RER‘e ulaşmak için de ekstra para ödemenize gerek kalmıyor, çünkü RER-B‘nin “CDG Terminal 1-3” ve “CDG Terminal 2” istasyonlarına havaalanı içinden CDGVAL ile ücretsiz ulaşabiliyorsunuz.

Aynı şekilde araç otoparklarına ulaşmak için de CDGVAL kullanılabiliyor. CDGVAL’in uğradığı duraklara dikkat ederek binerseniz istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

CDGVAL – Terminal 1
Uçağınız Charles de Gaulle Havaalanı‘na indiğinde mutlaka CDGVAL’e bineceksiniz diye bir şart yok. Uçağınızın hangi terminale indiğine ve yanaştığı kapıya göre bu değişebiliyor. Yolcu karşılama bölümünden çıktığınızda, Paris Dolmuşu‘nun burada sizi karşılamasını istiyorsanız işiniz zaten kolay ama diğer seçeneklerle şehir merkezine inmek istiyorsanız Taxi, RER, RoissyBus vb. oklardan ihtiyacınız olanı takip ederek yolunuzu bulabilir, gerektiğinde de yani hedefe ulaşmak için yol sizi oraya götürüyorsa CDGVAL’e binip istediğiniz yere ulaşacaksınız.

RER üzerinden konuşacak olursak, Paris şehir merkezinden gelen RER-B‘nin CDG Havaalanı’nda ilk ve son istasyonu “CDG Terminal 2”, Oradan kalkıp “CDG Terminal 1-3” istasyonuna uğruyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu istasyondan Terminal 1 ve Terminal 3’e geçiş var. Terminal 3’e yürüyerek gidiyorsunuz ama Terminal 1’e ulaşmak için CDGVAL’e binmeniz gerekiyor. Yani 2 nolu terminalle 1 ve 3 nolu terminaller arasında ücretli RER trenlerini değil ücretsiz CDGVAL’i kullanacaksınız. RoissyBus kullanacaksanız da onun nerelerde durduğunu RoissyBus yazısında detaylı olarak vermiştim. CDG Havaalanı ile şehir merkezi ulaşım seçenekleri için de tüm detaylar Charles de Gaulle Havaalanı yazısında mevcut.CDGVAL ile RER istasyonuna ulaştıktan sonrası kolay. Dilerseniz Navigo Découverte kartı, dilerseniz Paris Visite ya da tek yön normal bilet satın aldıktan sonra turnikelerden geçip RER-B‘ye binerek şehir merkezine inebilirsiniz (Bu konuda detaylar için Biletler ve Ulaşım Kartları yazısını okuyabilirsiniz). Trenin hangi istasyonlarda duracağına bağlı olarak yolculuğunuz 30-50 dakika sürebilir. Tabii RER seferlerinin “şüpheli paket”, teknik arıza ya da grev gibi nedenlerle sık sık kesildiğini de hesaba katmalısınız.

CDGVAL – CDG Havaalanı RER Girişi

Kafanızı çok karıştırmak istemem ama bir de Terminal 2’nin L ve M kapılarına giden ayrı bir iç hat daha var ama büyük ihtimalle onunla işiniz olmayacak. Ben birkaç kez o hattı kullandım; eğer buradan giderseniz check-in’inizi kendiniz yapıyorsunuz, bagajınızı bile kendiniz veriyorsunuz; eğlenceli görünse de yol yorgunluğu ile çekilecek işler değil. Sonuçta siz gideceğiniz yöne doğru okları takip edin ve tabelalarda ne diyorsa yönünüzü ona göre belirleyin. İçiniz rahat olsun, kesinlikle kaybolmazsınız.

Altını çizmek istediğim konu şu: Havaalanı – Paris şehir merkezi arasındaki ulaşımınızda yolculuğunuz, havaalanı içi aktarma ve yürüyüşleriniz nedeniyle tahmininizden biraz daha uzun sürebilir. O nedenle zamanlamanızı ayarlarken emniyet payı bırakmakta fayda var. Benim gibi son dakikacı biri bile Paris’te yaşamaya başladıktan sonra bu emniyet payı konusuna dikkat eder oldu 🙂

Sonuç olarak Charles de Gaulle Havaalanı‘nda terminaller arasında, otoparka giderken ya da RER istasyonuna ulaşmak için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu sürücüsüz raylı sistem, karışık gibi görünse de hayatınızı kolaylaştıracak güzel bir hizmet. Eğer toplu taşıma ile şehir merkezine inmeyi düşünüyorsanız bu hizmetten yararlanma olasılığınız çok yüksek. Dediğim gibi CDGVAL’e binişiniz tamamen uçağınızın nereden inip nereden kalkacağına bağlı. Tüm olasılıkları da ezbere bilmem mümkün değil, o yüzden ayrı ayrı yazmam çok zor. O yüzden okları takip edin, gerisini düşünmeyin 🙂

Siz hele bir Paris’e gelin de, yolunuzu bulması, hayatın tadını çıkarması kolay, bir o kadar da zevkli.

Keyfli geziler, keyifli keşifler…

İlgili yazılar:

RER
Yazar

5 Yorum

 1. Ahmet Bey merhaba, yazınız için teşekkürler. Hotel İbis Denis Stade Sud tarafından, merkeze gidip gelmek için hangi kartı ve hangi hatları kullanmalıyız? Bilginiz varsa ve bizi de aydınlatabilirseniz çok seviniriz.

  • Merhaba Rana Hanım,
   Oteliniz 3. zone'da yer alıyor ve RER-B La Plaine Stade de France istasyonuna çok yakın görünüyor. Buradan merkeze çok kolay inebilirsiniz. Normalde 1-3 zone bileti almanız gerekir ama başka pek çok seçenek de mevcut elbet. Hangi bilet ya da kartın size uygun olduğunu bilmem çok güç. Bu linkteki yazıyı okuyunca bunun nedenlerini anlayacak, size uygun olan bilet türünü kendi ihtiyacınıza göre seçebileceksiniz: http://www.pariste.net/2014/04/pariste-ulasm-8-biletler-ve-ulasm.html
   Mutlu günler

  • Evet yazılarınızın hepsini okuduk herhalde, hatmettik desek yalan olmaz. Her şey çok kaliteli içerikle anlatılmış,açıklanmış. Sadece Paris değil, imkan olsa sizi başka şehirleri anlatırken de izlesek. Videolarınızı eşiniz çekiyor olmalı, çok başarılı. Ellerinize sağlık.

 2. Ahmet Bey merhaba,
  Öncelikle böyle güzel ve faydalı bir site hazırladığınız için çok teşekkürler.
  30 Ağustos'ta, Brugge'den hızlı tren Thalys ile Paris'e geçeceğiz. Paris'teki otelimiz Arc de Triomphe 'e çok yakın, adı Hotel Astrid. Varış istasyonu olarak Paris'te hangisini seçmemiz daha uygun olur, Gare de Lyon mu yoksa Paris Nord mu? Otelimize ulaşım açısından hangisi daha hızlı ve kolay olur?
  Şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için..

  • Merhaba Seda Hanım,
   Gare de Lyon'dan Arc de Triomphe'a RER-A ile kolayca ulsşabilirsiniz, seçme hakkınız varsa orayı seçebilirsiniz. Ben Brugge'den Gare du Nord'a geliniyor diye biliyorum ama hiç trenle gitmedim, o yüzden bir şey diyemeyeceğim.

Yorum Yazın