(Son Güncelleme: 01.02.2019) Paris Belediyesi havaalanı ile şehir merkezi transferlerinde sunulan seçeneklere ek olarak her iki havaalanı için ayrı hat oluşturmuş ve bunlar farklı bir fiyat tarifesi ve özel bir güzergahta yolcu taşıyorlar. Bu hatlardan biri OrlyBus diğeriyse RoissyBus olarak adlandırılmış. Charles de Gaulle Havaalanı‘na ulaşımı sağlayan RoissyBus ayrı bir yazının konusu olsun; biz bu yazımızda Orly Havaalanı ile Paris şehir merkezi arasında özel tarifeli yolcu taşıyan OrlyBus’ü tanıyalım hep birlikte.

OrlyBus (orlibüs ya da oğlibüs) Orly Havaalanı ile Paris şehir merkezindeki önemli kavşak noktalarından biri olan Denfert-Rochereau arasında servis veren bir belediye otobüsü hizmeti. Bu otobüsle şehrin en önemli hatlarından biri olan RER-B‘ye ulaşabileceğiniz için, otelinizin konumuna göre tercih edilmesi gereken bir seçenek olabilir.

Eğer otobüslerde sürünmekten hoşlanmayan biriyseniz zaten büyük olasılıkla taksi müşterisisinizdir; taksiyle şehir merkezine inmeyi düşünüyorsanız da o zaman Paris Dolmuşu sizler için uygun bir seçenek olacaktır ama eğer vaktiniz varsa ve ekonomik olarak da daha dengeli hareket etmek istiyorsanız OrlyVal‘den daha çok OrlyBus’ü tercih etmenizi öneririm. Hangisinin sizin için en uygunu olduğunu tahmin edebilmem mümkün değil, çünkü bu tamamen bütçe, zaman ve tercihlerinize göre değişir.

Biliyorsunuz Orly Havaalanı‘nda Orly Sud ve Orly Ouest olmak üzere iki terminal var. Dolayısıyla Paris’e gelmeden önce uçağınızın hangi terminale ineceğini öğrenmeniz gerekiyor. Uçaktan inip pasaporttan geçip valizlerinizi aldıktan sonra karşılama salonuna ulaştığınızda, eğer Orly Sud’e indiyseniz “L” kapısından dışarı çıkıp 5 numaralı perona gitmeniz, eğer Orly Ouest’e inersiniz “C” kapısından çıkıp tam karşıdaki 5 numaralı perona gitmeniz gerekiyor.

Ancak şöyle bir durum var: Navigo kartı alıp OrlyBus’e öyle binmek istiyorsanız, Orly Sud’deyseniz mesele yok ama uçağınız Orly Ouest’e inmişse Navigo kartı alabilmek için Orly Sud’deki ilk kalkış noktasına ulaşmanız gerekiyor. Sadece oradaki durakta Navigo satış gişesi var. Bunun için Orly Ouest’ten Orly Sud’e OrlyVal ile ulaşmanız gerekiyor.

OrlyBus Pariste.Net

OrlyBus’ün tek yön bilet fiyatı 8,30€. Güncel fiyatları yazının sonundaki RATP’nin resmi web sayfası linkinden öğrenebilirsiniz. Otobüs biletini duraktaki gişeden ya da otomattan almanız mümkün; kredi kartı geçiyor. Gişe kapalıysa ve otomat çalışmıyorsa içeride başka otomotalar da var; hatta otobüs şöföründen de bilet satın alabiliyorsunuz…

Otobüse istediğiniz kapıdan binebiliyorsunuz; otobüs yolcu alıyorsa ve sizin beklediğiniz kapı kapalıysa düğmeye basıp kapıyı açmanız mümkün. Aldığınız bileti otobüse bindiğinizde mutlaka içerideki cihaza okutmalısınız. Bu bilet sadece Denfert-Rochereau‘ya kadar gitmenizi sağlıyor, yani buradan sonra yapacağınız aktarmalar için geçerli değil; o aktarmalar için normal ulaşım bileti almanız gerekiyor.

Eğer Navigo kartınız veya Paris Visite biletiniz varsa OrlyBus için ayrıca para ödemenize gerek kalmıyor. Ne yazıki ki günlük ulaşım bileti Mobilis OrlyBus’te geçerli değil. Bu konudaki detaylı bilgileri Biletler ve Ulaşım Kartları yazısında bulabilirsiniz. Dediğim gibi Navigo kartınızı Orly Sud’deki durağın oradaki gişeden alıyorsunuz. Gişe Hafta içi 07:00-12:30 ile 13:10-18:30, hafta sonları ve tatil günlerinde ise 07:25-12:30 ile 13:10-18:30 arası açık. Buna rağmen normal zamanda da bazen kapalı olabiliyor; herhangi bir uyarı yoksa biraz bekleyebilirsiniz; yetkili bir yere kadar gitmiş olabilir; kısa süre içinde dönebilir. Dönmezse de beklediğiniz için bana kızmayın lütfen 😉

Normalde bu otobüslerde valiz yerleştirmek için özel yerler bulunuyor. Genelde yeterli olmasa da yine de valizlerinizi bu özel bölmelere yerleştirmeyi başarabilirseniz yolculuğunuz biraz daha keyifli geçiyor. Çoğu zaman da valiz elinizde kalıyor ve içerilerde bir yerlere sıkışmak zorunda kalabiliyorsunuz. O yüzden OrlyBus’ü fazla bagajınız yoksa tercih etmeniz daha akıllıca olacaktır.

Otobüs Orly Sud’den kalkıp önce Orly Ouest’e yani batı terminaline uğruyor, sonra da otobana girip hiç durmadan périphérique içine kadar devam ediyor. Şehir içi ilk durağı T3 tramvay hattıyla kesiştiği yerde Montsouris-Issoire’da. Daha sonra iki durakta daha durup son durağı olan Denfert-Rochereau‘ya varmış oluyorsunuz.

Şansınıza yeni otobüse denk gelmişseniz otobüste ücretsiz Wi-Fi hizmeti de var.

OrlyBus Pariste.Net

Buradan sonra dilerseniz RER-B‘ye, dilerseniz M4 dilerseniz de M6 numaralı metro hatlarına geçebilirsiniz. Metroyla devam edecekseniz normal bilet ya da carnet’deki biletlerden biriyle yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. RER‘e binecekseniz, yine 1-2 zone’da yani şehir merkezinde kalacaksanız tıpkı metrodaki gibi normal bilet ya da carnet ile, 3-5 zone arasında bir yere gidecekseniz de ilgili zone’a göre özel bilet almanız gerekiyor. Tabii Paris Visite ya da Navigo kartlarınız varsa ve gideceğiniz zone’u kapsayan bir ücret ödemişseniz ayrıca bilet almanıza gerek olmuyor.

Biraz karışık görünse de dikkatli okuyunca yeterince açık olduğunu düşünüyorum, o yüzden endişe etmeyin. En basit haliyle havaalanından binerken önce OrlyBus’e bir para ödüyorsunuz, sonra Denfert-Rochereau‘ya geldiğinizde gideceğiniz yere göre ayrı bir bilet alıyorsunuz; büyük olasılıkla da devam edeceğiniz nokta şehir içinde bir yer olacağı için metroya da binseniz, RER‘e ya da belediye otobüsüne de binseniz şehir içi normal bilet ya da carnet bileti kullanarak yolculuğunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aynı şekilde Paris şehir merkezinden Orly Havaalanı‘na gitmek için OrlyBus’ü tercih edecekseniz önce Denfert-Rochereau‘ya gelmeniz gerekiyor. Buradan bilet alıp (ya da mevcut kartınızla) otobüse binip kartınızı/biletinizi okutup yola çıkıyorsunuz. Otobüs üç durakta durduktan sonra périphérique dışına çıkıyor ve havaalanına kadar otoban boyunca bir daha durmuyor. Sonra ilk olarak Orly Ouest’te yani batı terminalinde duruyor. Son durak Orly Sud yani güney terminali Kazara yanlış terminalde inerseniz de panik yapmayın; hemen yakında bulunan OrlyVal‘e binip ücretsiz olarak diğer terminale geçebilirsiniz; sadece yolun bundan sonrası için yönlendirme tabelalarına dikkat edin, başka hata yapmayın 😉

Siz yeter ki Paris’e gelmek isteyin; havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşımın binbir seçeneği mevcut.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: ratp.fr/titres-et-tarifs/billet-aeroport

Author

20 Comments

 1. Ahmet Bey, yine çok yararlı bir ulaşım yazısı yazmışsınız. Özellikle ilk kez gidenler için bu ulaşım yazılarınız çok yol gösterici oluyor.Teşekkürler…
  gonca

 2. Ahmet bey çok yararlı olmuş gerçekten transavia ile orly havalimanına geleceğiz ve salı günü indiğimizde navigo kart almak mantıklı geldi yazınızla içim daha rahat bi şekilde geleceğim, benim için sorun tur şirketi dönüş biletini beauvais havaalanından alınmış oraya nasıl en kolay ve ekonomik ulaşabiliriz,şimdiden teşekkürler..

 3. Ahmet Bey Merhabalar,

  Bütün siteyi dikkatle inceliyorum. Haftaya Cumartesi günü Pegasus ile Orly'e geliyoruz oradan Gare de L'est tarfındaki otelimize gideceğiz. Sanırım OrlyBus ile Denfert-Rochereau 'e gidip oradan 4 Nolu Metro ile Porte de Clignancourt Yönüne gideceğiz.

  Benim merak ettiğim Zone 1-3 için geçerli olan Paris Vİsite Card ile OrlyBus'a binebilir miyiz ? (cts ücretsiz gibi birşeyden bahsetmişsiniz.) tam olarak anlayamadım.

  • Merhaba, evet otelinize ulaşmak için seçtiğiniz güzergah doğru. Ama Orly 4. zone'da olduğu için ne yazık ki 1-3 Paris visite geçmiyor, mecburen 1-5 almanız gerekiyor. Herhangi bir gün ücretsiz olma durumu da yok ne yazık ki. İyi tatiller

  • Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi "Eğer, en az 1-4 zone geçerli bir Navigo kartınız ya da Paris Visite biletiniz varsa OrlyBus için ayrıca para ödemenize gerek kalmıyor." yani 1-4 zone navigo gerekiyor ama yeni düzenleme ile Navigo kartlarında zone uygulaması kalktığı için 1-5 zone navigo almanız gerekiyor. Detaylar için Navigo Decouverte yazısını okuyabilirsiniz.

 4. sitenizi ve yazılarınızı gerçekten çok bilgilendirici buldum sizi böyle güzel bir iş yaptığınız için kutluyorum. bir sorum olacak 7 şubat günü orly hava alanına ineceğiz. otelimiz tour eiffelin yakınlarında. hava alanından ulaşım için orlybus ile denfert rochereau ya gelip buradan metro 6 hattı ile tour eiffele ulaşabiliriz değil mi?

  • Merhabalar,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Evet Denfert-Rochereau'dan 6'ya binerek Eyfel tarafına gitmeniz mümkün ama otelinizin yerine göre belki bir aktarma daha yapmanız gerekebilir. Eğer harita üzerinde baktığınızda otelinize en yakın istasyon 6 numaralı hat üzerindeyse aynen dediğiniz gibi yapacaksınız.
   Şimdiden keyifli Paris günleri dilerim.

 5. cok güzel paylaşım yapmışsınız teşekkürler. Sormak istedigim bişey var orly havaalanına inicez dediginiz gibi orlybus ile Denfert-Rochereau da inicez ordan gare du nord'un dibinde olan otelimiz için hangi metroya binmemiz gerekiyor tam olarak bilginiz varmı?

  • Merhaba Furkan Bey,
   OrlyBus ile Denfert Rochereau'ya gelip buradan RER-B'ye binerek Gare du Nord'a doğrudan ulaşmanız mümkün.
   Mutlu günler.

  • rer-b treni için alıcağımız bilet normal metro bileti mi olucak? birde hiç bir aktarma yapmadan red-b ile direk gare du nord da inicez sanırım. bu arada youtube da abone oldum ve paylaşımlarınızın hepsini izliyorum, çok faydalı hepsi çok teşekkürler

  • Denfert-Rochereau ve Gare du Nord 1. zone'da olduğu için RER-B için alacağınız bilet de (şu an için 1,90€ olan) normal metro bileti olacak.
   Mutlu günler.

 6. Ahmet bey merhaba,yazınız gerçekten çok işime yaradı .Öncelikle çok teşekkür ederim.Orly Sud terminelinden hangi kapıdan çıkarsak navigo kart satış gişesinin oraya çıkmış oluruz ,birde hangi perondan orlybus a binmemiz gerekiyor … bilgi verebilirseniz çok sevinirm .
  Saygı&sevgiler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Şenay Hanım,
   Uçağınız Orly Sud’e iniyorsa L kapısından çıkıp 5 numaralı perona yürüyorsunuz. Orly Ouest’e inip Navigo almak için Orly Sud’e geldiyseniz -sanıyorum- C kapısından çıkmanız yeterli olacaktır.
   Mutlu günler.

 7. Ender Pekşen Reply

  Ahmet bey merhaba.. Salı günü Pegasus ile Orly (West) terminaline ineceğiz inşallah. Geçen sene Orly sud e inmiş ve navigo almıştık. Bu sene quest e ineceğiz ve navigo kart alma ihtiyacımız var. Quest ten sud a yürümek mümkün mü yoksa orly val ile mi geçmeliyiz. Orlyval sadece iki terminal arasında mı çalışıyor, yoksa daha başka yerlere de ulaşıyor mu? Teşekkürler iyi günler…

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Ender Bey,
   Her iki terminal arasında yürüme imkanı yok maalesef.
   OrlVal hem Sud ile Ouest terminalleri arasında çalışır hem de RER’e aktarması vardır. O yüzden bindiğinizde yöne dikkat etmelisiniz.
   Bu konudaki detayları OrlyVal yazısında bulabilirsiniz: http://www.pariste.net/pariste-ulasim-13-orlyval/
   Mutlu günler.

 8. İshak Özlü Reply

  Tek tek okudum ve not aldım.Gerçekten çok emek verilerek hazırlanmış.Ahmet bey bunca emekleriniz için size çok çok teşekkür ediyorum.
  Selam ve sevgilerimle .

  • Ahmet Ore Reply

   Okuyup yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim. Mutlu günler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.