(Son Güncelleme: 12.01.2018) Uzun zaman önce Orly Havaalanı ile Paris şehir merkezi arasında transfer seçenekleri ile ilgili detaylı bir yazı yazmıştım. Şimdiyse o yazıda adı geçen seçeneklerden biri olan OrlyVal hakkında daha ayrıntılı bilgi vermenin zamanı.
OrlyVal, Orly Havaalanı‘ndaki iki terminal (Orly Sud ve Orly Ouest) arasında ücretsiz yolcu taşıyan bir raylı sistem olduğu kadar sizi en yakın toplu taşıma olan RER-B‘nin Antony istasyonuna ulaştıracak ücretli bir shuttle servisinin adı. Charles de Gaulle Havaalanı terminalleri arasında ücretsiz çalışan CDGVAL‘den bu özelliği ile ayrılıyor.
 
Peki Orly Havaalanı‘ndan şehir merkezine inerken en uygun seçenek hangisi diye soracak olursanız önce bu yazıyı okumanız gerekiyor; çünkü herkesin ihtiyacı, beklentisi, talebi ve öncelikleri farklı farklı olduğu için Paris Belediyesi de yolculara farklı farklı seçenekler sunmuş.
 
“Neden OrlyVal’i tercih etmeliyim?” diye soracak olursanız öncelikle şunu söylemeliyim: OrlyVal, OrlyBus‘e göre biraz daha pahalı ve sizi toplu taşımaya ulaştırdığı nokta OrlyBus‘ün ulaştırdığı noktadan çok daha uzak. Yine de avantajı yok değil. Bir kere, sadece raylı sistem kullanacağınız için trafiğe takılma sorunu yaşamayacaksınız ve teorik olarak size belirtilen zamanda aktarma noktası Antony istasyonuna ulaşacaksınız. 
 
Tabii burada OrlyVal’in arıza yapmadığını, RER-B seferlerinde de grev vb gibi aksamalar yaşanmadığını varsaymamız gerekiyor. Bir keresinde, bir Noel tatili  dönüşü Orly Havaalanı’na gelip de OrlyVal’i kullanmak istediğimizde “teknik bir nedenle” seferler durdu, biz de OrlyBus‘e yönelmek zorunda kaldık. Oysa ki tatile çıkarken OrlyVal yağmurlu bir akşam trafiği saatinde nasıl da hayat kurtarmıştı.
 
Yine de bu tür aksaklıklar çok sık karşılaşılan bir durum değil; OrlyBus‘e 8€ vermek yerine OrlyVal’e 9,30€ vererek çok kısa sürede RER-B‘ye kavuşmuş olacaksınız. Bundan sonrası da şehir merkezine inmek demek zaten. Ama orada da şöyle bir hesap kitap yapmak gerekiyor. Sonuçta Antony Paris haritasında 3. zone’da yer alıyor, OrlyBus‘ün götürdüğü Denfert-Rochereau ise 1. zone’da; tabii bu noktalardan Paris’in neresine gideceğinize göre bilet fiyatı değişebiliyor. Bunların hepsi için ayrı bir hesaplama yapmanız gerek. Bilet türleri ve zone bilgisi hakkında detayları öğrenmek isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.
 
O nedenle gişeden doğrudan gideceğiniz son noktaya göre bilet almanız, bu yolculuğunuzun kaça mal olacağını öğrenmeniz önemli.
Kötü haber; 1-5 zone Paris Visite kartı hariç yerel ya da turistik hiçbir ulaşım kartı OrlyVal’de geçmiyor, her halükarda 9,30€’luk bileti alıp Antony’ye o şekilde gitmek zorundasınız, kartınızın kapsama alanına göre buradan sonrasına ek ücret ödemeden devam edebilirsiniz.
 
Peki OrlyVal’i nasıl bulacaksınız? Türkiye’den geliyorsanız, varış noktanız Charles de Gaulle Havaalanı’na değil de Orly Havaalanı ise uçağınız büyük olasılıkla Orly Sud’e (oğli süd) yani güney terminaline inecektir. Pasaporttan çıkıp valizinizi alıp gümrük sahasını geçtikten sonra karşılama salonunda yol sizi sola götürecek ve böylece Paris’e adım atmış olacaksınız. Az ileride sağda Tourism Information’ı göreceksiniz, işte biraz daha yürürseniz hemen ileride tam karşınıza OrlyVal gişesi ve otomatları çıkacaktır.

OrlyVal – Paris Orly Havaalanı
Dilerseniz otomatlardan, dilerseniz gişeden biletinizi alıp hemen sağdaki kapıdan sizi OrlyVal’e götürecek koridora girebilirsiniz. Dümdüz ilerlediğinizde de yolun sonunda OrlyVal sizi bekliyor olacak. Binişte bir turnike olmaması sizi şaşırtmasın…
 
OrlyVal, otomatik kumandalı vatmansız bir raylı taşıma sistemi. Yurt dışına sık seyahat edenler eminim bunun benzerlerine binmişlerdir. Ben New York’takini unutamıyorum örneğin; tıpkı oradaki gibi bilet almadan trene binip sizi toplu taşımaya ulaştıracak istasyona kadar ulaşmanız mümkün ama yanlışlıkla buraya kadar biletsiz geldiğiniz için sondaki turnikelerden geçemiyorsunuz 🙂 O yüzden dikkatli olun, biletinizi yolculuğun en başında alıp mutlaka öyle binin.
 
Araç önce diğer terminale, Orly Ouest’e uğrayacak, oradan da RER-B‘nin Antony garına ulaşacaktır. Dolayısıyla amacınız sadece diğer terminale gitmekse bilet almanıza gerek yok, çünkü yolculuğun bu kısmı ücretsiz; Antony’ye ulaşmak içinse hangi terminalden bindiğiniz fark etmeksizin aynı ücreti ödemek sorundasınız.
Bir aksilik olmadığı takdirde bu yolculuk 10 dk civarı sürüyor. Antony’de indiğinizde elinizdeki biletle turnikeden geçip RER istasyonunun sizi şehre götürecek olan peronuna ulaşıyorsunuz ama biletiniz buraya kadar geçerliyse dışarı çıkmalısınız yoksa elinizdeki biletle teorik olarak RER ile istediğiniz yere gidebilecek olsanız bile ulaştığınız noktadaki turnikelerden çıkmanız mümkün olmayacak. Tabii turist olarak ne yapacağınızı şaşırmış bir şekilde vardığınız noktada turnikeden çıkan birinin arkasından çıkma “saflığı” uygulamanız mümkün ama hiç tavsiye etmem, cezası ağır olabilir. Yolculuğun en başından son varış noktanıza göre bilet almanız bu yüzden önemli.
 
Dönüş için de tam tersi bir uygulama söz konusu haliyle. Önce Antony’ye ilgili biletle ulaşıp sonra buradan havaalanına gitmek için turnikelerden geçiyorsunuz. Eğer biletinizi şehir merkezinden gelmeden almazsanız burada ayrıca bilet almak için uzun bir kuyrukla karşılaşma ihtimaliniz var.
 
Dediğim gibi OrlyVal zaman problemi olanlar için, daha doğrusu mümkün olduğunca sabit bir zaman diliminde gitmek isteyenler için pratik bir çözüm; yoksa imkanınız varsa elbetteki taksiyle ya da en güzeli Paris Dolmuşu ile rahat rahat havaalanı transferi yapmanız daha keyifli olacaktır.
 
Ben burada olabildiğince seçenekler hakkında bilgi vermeye, detaylar hakkında deneyimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum ve dediğim gibi Paris’te ulaşım ve havaalanı transferi konusu gerçekten kişiden kişiye, kalacağınız yere, gün sayısına, bütçenize, beklentilerinize ve tatil konseptinize göre değişebilir; bu seçenekler arasında size en uygun olanını seçmek elbette ki sizin kararınıza kalmış.
 
Siz hele Paris’e bir atlayıp gelin, inanın havaalanına indikten sonra yaptığınız onca hesabı kitabı bir kenara bırakıp “kırk yılın başı bir Paris’e gelmişim, şöyle bir tadını çıkarayım” moduna geçeceğinizden eminim; ben ne zaman yurt dışında bir tatil planlasam öncesinde ince ince hesap yapıyorum, hesaplarım gideceğim yerin havaalanına ulaştıktan sonra rafa kalkıyor her seferinde kendimi anın tadını çıkarmaya çalışırken buluyorum 🙂
 
Yazar

11 Yorum

  • Hangi havaalanına geleceksiniz?
   OrlyVal yazısının altına yazdığınıza göre Orly'ye ineceğinizi tahmin ediyorum.
   Bence OrlyVal yerine OrlyBus'e binmenizi tavsiye ederim. OrlyBus sizi Denfert-Rochereau'ya götürecek. Oradan 4 nolu hatta binip Strasbourg-St. Denis'de inecek burada 9 nolu hatta geçeceksiniz. O hat sizi Voltaire'e götürecektir.
   İyi tatiller

 1. Ahmet Bey iyi akşamlar,
  Öncelikle sormak istediğim bir konu var paris visite kart almayı düşünüyorum, kendi sitesinde baktığımda anladığım orlyval'da da geçip geçmediği? paris'de üç gün kalacağız haftasonu da geleceğimiz için de navigo'dan da yararlanamıyoruz. en mantıklısı sanıyorum bu kart.
  'ozan'

  • Merhaba Ozan Bey
   Evet haklısınız sizin için Navigo uymuyor, eğer 1-5 zone Paris Visite alırsanız OrlyVal'e de ücretsiz binebilirsiniz.
   İyi tatiller

 2. merhaba, temmuzda paris'te olacağım 1 ay için. ayın 29'unda babam gelecek onu karşılamam gerekiyor orly'den.(valizi yok). cite universitaire'den en uygun hangi şekilde gidip gelmeliyim karar veremiyorum. ayrıca aylık navigo alacağım eğitim acentam 1-2 zone için almam gerektiğini söyledi. 1-5 zone için alsam ne kadar öderim ve bu diğer zone'larda (2,3,4) da geçerli mi? Bir de Türkiye'deki gibi kartı birkaç kişi için basabiliyor muyuz?

  • Merhaba,
   Cité Universitaire'den Denfert-Rochereau'ya RER-B ile gidip buradan OrlyBus'e binerek Orly Havaalanı'na ulaşabilirsiniz.
   Navigo kartı ile ilgili yazdığım yazıda da detaylı olarak belirtmeye çalıştığım gibi artık Navigo'da 1-2 zone diye bir şey kalmadı, bence o yazının linkini eğitim acentanıza gönderin ki onlar da bu güncel bilgiden haberdar olsunlar.
   Bir ay için Navigo'ya 75€ ödeyeceksiniz (70€ aylık bedel+5€ kart ücreti) ve bu kart ile 1-5 zone içinde OrlyVal hariç tüm toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabileceksiniz.
   Fotoğraflı kartlar kişiye özeldir, başka biri kullanamaz. Bu konudaki tüm güncel bilgileri, yazmış olduğum Navigo Decouverte yazımda bulabilirsiniz.
   Mutlu günler…

Yorum Yazın