(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’in dünyaca meşhur toplu taşıma ağında metro, RER, otobüs, tramvay ve banliyö treni yanında bana göre en sevimli taşıt hiç kuşkusuz fünikülerdir; bu füniküler Montmartre‘ta bulunduğu için “Montmartre Füniküleri – Funiculaire de Montmartre” olarak anılır.
1900 yılında 18. arrondissement‘da hizmete giren bu füniküler, tıpkı İstanbul’daki Tünel ve Kabataş Fünikülerleri gibi karşılıklı iki hat üzerinde hareket eden iki vagonun kabloların asansör benzeri bir sistemle eğimli düzlemde çekilmesi esasına göre çalışıyor. Fakat bu fünikülerin İstanbul’da olanlardan farkı, tamamen açık havada olması. Yani rampayı çıkarken hoş bir Paris manzarası ile karşılaşıyorsunuz.
Füniküler kelimesinin kökeni latinceden geliyor, kordon ya da ince ip anlamına gelen “funiculus”ten türetilmiş. Fransızcadaki “funiculaire (füniküler ya da füniküleğ) kelimesini biz de aynen okunduğu gibi almışız. Tabi kelime Türkçeye Fransızcadan geçince söylemesi de yazması da zor oluyor; kimimiz finüküler diyoruz, kimizi fünüküler, kimimiz de bambaşka bir şey; işin doğrusu: füniküler 🙂

Füniküler rampası ve Sacré-Coeur Kilisesi
İki istasyon arası 108 metrelik kısa bir mesafe aslında. Hava çok sıcak ya da çok soğuk değilse, yağmur da yoksa fünikülerin sol tarafındaki merdivenlerden ya da sağ tarafındaki parktan yukarı çıkmak da epey keyifli ama dediğim gibi Paris’in bu karakteristik ulaşım aracına binmek de bir Paris gezinizde yapmanız gereken şeylerden biri bence. Kaldı ki ben de Paris’e turist olarak ilk geldiğimde koşa koşa Montmartre Füniküleri’ne gidip binmiştim 🙂
 
Füniküler’in aşağıdaki istasyonuna ulaşmak için metronun 2 numaralı hattında, “Anvers” istasyonunda inip karşıdaki yokuştan dümdüz yukarı çıkmanız gerekiyor. Füniküler, yokuşu çıkınca solda karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz yine 12 numaralı hattın “Abbesses” istasyonunda inip çıkışta sağa doğru yürürseniz bu kez sol tarafınızda fünikülerin ilk kalkış istasyonunu görebilirsiniz. Hemen sağ tarafında, yani yokuşun başında da Square Louise-Michel adında ünlü bir park var.
 
Şanslıysanız, fazla sıra yoksa yani, bir tam bilet ile fünikülere binebiliyorsunuz. Bence bu kadarcık kısa bir yolun daha ucuz olması lazım ama işte sonuçta turistik ve eğlencelik bir şey yaptığınız için bunu lunaparktaki herhangi bir şeye vereceğiniz para gibi düşünün. Tabi yürüme güçlüğü çekiyorsanız ya da yokuş çıkmak sizin için bir işkenceyse o zaman fünikülere vereceğiniz paraya acımayacaksınız haliyle. Bir de günlük biletiniz ya da Navigo Découverte‘iniz varsa zaten fünikülere kolaylıkla binebiliyorsunuz.

Montmartre Füniküleri – Funiculaire de Montmartre
1900’deki açılışından sonra 1938 ve 1991’de iki kez büyük çaplı yenileme çalışması geçiren fünikülerin vagonları günümüzde çağdaş bir tasarıma sahip şekle dönüştürülmüş. İnsan “keşke eski haliyle, orijinal şekliyle kalsaymış” diyor ama elbette ki çağın gereklerini yerine getirmek kaçınılmaz. Kaldı ki son derece klasik bir şehirde yaşayan Fransızlar modern tasarımlarla da epey ilgililer; böyle bir fırsat olduğunda şanslarını sonuna kadar deniyorlar.
Fünikülerle yukarı çıkarken manzaralı tarafı kapanlar daha şanslı oluyorlar; yavaş yavaş yükseldiğinizi görmek, Paris evlerinin yukarısına çıkıyormuşsunuz hissi, diğer vagonla yolda geçişmeniz ve sonunda kendinizi çok kısa bir sürede tepe noktada bulmanız gerçekten eğlencelik.
 
Ben Montmartre Füniküleri’ni her kullandığımda İstanbul’daki fünikülerlerden çok Lyon, Lizbon, Budapeşte ve Zürih’teki fünikülerleri hatırlarım. Çünkü onlar da Paris’tekiler gibi dışarıdan gidiyorlar ve hepsinde o benzer çocuksu zevki almak mümkün.

Montmartre Füniküleri – Funiculaire de Montmartre
Yukarıdaki istasyona ulaştığınızda yani Sacré-Coeur‘ün olduğu noktaya geldiğinizde fünikülerden inip hemen sağ taraftaki merdivenlerden yukarı çıkıyor ve “Beyaz Kilise”yi en güzel açıdan görebileceğiniz yere geliyorsunuz. Ondan sonrası Paris manzarasını seyretmek, kiliseyi ziyaret etmek ve sol taraftan devam ederek Montmartre‘ın renkli ve canlı dünyasında kaybolmak zaten. Bir de tam bu istasyonun solundaki merdivenlerde bulunan Corcoran’s Irish Pub‘ı atlamamanızı öneririm. Dilerseniz aşağıya Square Louise Michel‘den de inebilirsiniz.
 
Belki ilk kez Paris’e gelecekler için fünikülerle yukarı çıkmak hoş bir eğlencelik olacaktır ama ben genelde Montmartre gezilerimde Pigalle‘den Montmartrobus‘e binerek bu minik otobüsle geze geze yukarı çıkıyorum; Montmartre gezimin sonunda da fünikülerle aşağı inmeyi tercih ediyorum.
 
Sizin de en kısa sürede yolunuzun Montmartre’a düşmesi diliyorum. Umarım ilk fırsatta bu şirin toplu taşıma aracı ile Sacré Coeur’e çıkıp civarı gezerek keyifli bir gün geçirir bana Montmartre‘tan bir selam gönderirsiniz.
 
Mutlu günler.
İlgili yazılar:
Yazar

Yorum Yazın