(Son Güncelleme: 02.01.2020 – Not: Patuti bir süredir çalışmalarına ara verdi. Yine de bu yazının burada durmasını istiyorum. Umarım yeniden bir araya gelirler ve bu güzel çalışmalarına devam ederlerBu blog’ta en severek yazdığım yazılarımdan biriyle karşınızdayım. Çünkü bugün Paris’te Türkçe tiyatro yapan genç bir grubu tanıtmak istiyorum sizlere. Evet, Paris’te gençler Türkçe tiyatro yapıyorlar. Bu öyle Paris’e turneye gelmiş tiyatrocuların değil, Paris’te yaşayıp Türkçe tiyatro yapan gönüllü bir grubun, PaTuTi’nin hikayesi.

“Paris’te Türkçe Tiyatro”nun kısaltması olarak kendilerine PaTuTi ismini veren bu gençlerden, benim de birkaç hafta önce haberim oldu. Mart 2016’da, Paris’te en sevdiğim Türk restoranı Labranda‘da bir akşam yemeği sırasında, grup üyelerinden Tuğçe ile tanışıp, Paris’te Türkçe tiyatro yaptıklarını öğrenince, hemen ekip arkadaşlarıyla da tanışmak istedim ve hemen ardından, Centre Culturel Anatolie’deki provalarına katılıp bu harika gençleri ziyaret etme şansı yakaladım. Provalarını izleyip, sonrasında onlarla sohbet edince tiyatro sevdalısı bu gençleri o kadar sevdim, yaptıkları işle o kadar gurur duydum ki bu yazı ile sizlerin de PaTuTi’den haberdar olmanızı, oyunlarını izlemenizi ve onlara destek olmanızı sağlamayı gönüllü olarak üstlendim.

Paris’te Türkçe Tiyatro: PaTuTi

PaTuTi Paris’te Türkçe tiyatro atölyeleri yapmak hayaliyle 2010 yılında Gülçin Kaya Rocheman tarafından kurulmuş, bu hayalin peşine takılan diğer tiyatro sevdalılarının da el birliği ile grup büyümüş, bir buçuk yıllık atölye ve temel tiyatro eğitiminin ardından dört kısa oyundan oluşan ilk gösterisiyle Şubat 2012’de yani ben Paris’e yerleşmeden tam bir ay önce perdelerini açmış…

Bugüne kadar kendilerinin yazıp yönettikleri Mükemmel Sevgili, Nöbet Değişimi, Bahtsız Masa, Hırsız, Sanal Hayat, Doktorum Türk ve Hayatımız Dizi oyunları ile pek çok kere sahne almışlar. Oyunların Türkiye ve Fransa ekseninde özgün konuları oluyor. PaTuTi, Türkiye’den gelip kendilerine Paris’te yaşam kurmuş insanların Paris’te karşılaştıkları sorunlarını, kimi zaman komik kimi zaman dramatik  hikayelerini eğlenceli bir dille anlatıyor.

Paris’te Türkçe Tiyatro: PaTuTi

Ben onları tanımak için gittiğimde 19 Mart 2016 Cumartesi 14:00’te Théâtre Belleville sahnesinde sergileyecekleri “Doktorum Türk 2” adlı oyunun provasındaydılar. Prova çalışmalarını yaptıkları Anadolu Kültür Merkezi – Centre Culturel Anatolie’nin kapıları Pazar günü olduğu için -haliyle- kapalıydı. İçeriye doğru camdan baktığımda Tuğçe’nin büyük tebessümle bizi karşılamaya geldiğini gördüm. Centre Culturel Anatolie’yi de ilk kez ziyaret ediyordum. Bu mekan da daha sonra başka bir yazının konusu olsun.

İçeri girdik, bir kıyamet 🙂 Elbette ki provalar devam ediyordu… Provaları kültür merkezinin arka tarafındaki salonda gerçekleştiriliyorlar, çünkü PaTuTi ekibi her şeyi kendi imkanları ile yaptığı için oyun provalarını sahnede yapma şansını her zaman bulamayabiliyorlar. Yine de bir kültür merkezi atmosferinde provalarını gerçekleştirmeleri, sanat ortamını hissedip, bu duyguyu tiyatroya ve oyuna yansıtabilmeleri açısından önemli.

Paris’te Türkçe Tiyatro: PaTuTi

Öğrendiğime göre provada benim denk geldiğim bölüm oyunun tam yarısıymış. Nasıl eğlenceli nasıl keyifliydi izlemesi. Hele ki doğrudan izleyici koltuğunda değil de işin mutfağında böylesi bir çalışmaya tanıklık etmek, benim için çok özel bir andı. Bizler oturuyoruz kalkıyoruz, sessizce selamlaşıp çay ikramını kabul ediyoruz, bir yandan da çocuklar (çocuklar diyorum çünkü benden yaklaşık on yaş küçükler) tüm ciddiyetleri ile bir komedi oyununun sahne provasına devam ediyorlar… Kendimi çok şanslı hissettim…

Provaya ara verilince ekip üyeleri ile sohbet etme, onları daha yakından tanıma fırsatı oluştu. Hepsinin bambaşka bir hikayesi var. Kimisi Fransa’da doğmuş büyümüş, kimisi beş yıl önce gelmiş, kimi öğrenci, kimi beyaz yaka çalışanı, hatta kimi de inşaat ustası… Hepsinin hikayesi farklı ama ortak aşkları tiyatro… Bu uğurda 2010’dan beri birlikte sanat üretiyorlar, yılmadan, büyük bir özveriyle Paris’te Türkçe tiyatro yapıyorlar…

Paris’te Türkçe Tiyatro: PaTuTi

Gözlerindeki ışığı görüp, provadaki içtenliklerine ve performanslarındaki başarıya tanıklık ettikten sonra da benim görevim bu gençlerin tanıtılması için elimden geleni yapmak olacaktı haliyle. Aslında her anlamda sponsora ihtiyaçları var. Belki ben şu aşamada maddi destekte bulunamam ama en azından, hem bu blog hem de sosyal medya hesaplarımla PaTuTi’nin geniş kitlelerce tanınması için elimden geleni yapabilirim. Bu nedenle şakayla karışık “Artık ben sizin sosyal medya sponsorunuzum” diyerek bir anlamda bu görevi üstlenmiş oluyorum. Hatta ilk iş, sosyal medyada paylaşmak üzere PaTuTi’nin broşürünü Aşıklar Köprüsü – Pont des Arts‘a asıp aşağıdaki fotoğrafı çektim 🙂

Ayrıca Paris Büyükelçiliği, Paris Başkonsolosluğu, UNESCO Daimi Temsilciliği, Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği gibi ülkemizi Fransa’da temsil eden kurumları da PaTuTi’den haberdar edip bu gençlere destek vermelerini, Paris’te Türkçe Tiyatro yapmaya devam ederken teknik problemlerle en az düzeyde uğraşıp, tüm enerjilerini sanatlarına verebilmeleri adına hayatlarını kolaylaştırmak için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Paris’te Türkçe Tiyatro: PaTuTi’nin Afişi
Aşıklar Köprüsü Olarak Bilinen Pont des Arts’da

Sonra gün geldi çattı ve PaTuTi’yi sahnede ilk kez 19 Mart 2016 Cumartesi günü izledim. İkisi Fransız dört arkadaşımla birlikte Belleville Tiyatrosu’ndaydım. Salon “full” olduğunu görünce çok mutlu oldum, oyunu izlerken de çok eğlendim. Arkadaşlarım da çok keyif aldılar. Hele oyun sırasında sağımda ve solumda oturan Fransız arkadaşlarımın yüzlerindeki mutluluğu görünce benim de keyfime keyif katlandı.

Oyun sonrası alkış-kıyamet… Ekip hemen sahneden ayrılmadı, seyirciyle sohbet etti, hatta hep birlikte “selfie – öz çekim” bile yaptık 🙂 Sonrasında da EuroStar televizyonu röportajlar yaptı, hatta ben bile kendimi kameraların karşısında buldum bir an 🙂


Paris’te Türkçe Tiyatro: PaTuTi Sahnede

Ayrıca PaTuTi’nin web sayfasına bu linkten adresinden ulaşabilir, kendilerini Facebook’tan takip etmek için de bu linki tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda PaTuTi’nin daha önce EuroStar’da yayınlanmış programından görüntüleri izleyebilir, Paris’te Türkçe yapan bu pırıl pırıl gençler hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.


Elbette siz de bu gençlere destek vermek için maddi ve manevi herhangi bir konuda kendilerine yardımcı olabilir; salon temini, kostüm, aksesuar, dekor gibi konularda destek sağlayabilirsiniz. Ama en büyük destek PaTuTi’nin oyunlarına gidip harika bir komedi seyrettikten sonra finalde kendilerini alkışlamak olacaktır. Malum, tiyatro dediğimiz bu muhteşem sanat ancak alkışlarla yaşıyor…

Paris’te yaşıyorsanız, Paris’te Türkçe tiyatro izlemek, izlerken de eğlenerek güzel vakit geçirmek; her şeyden önemlisi de bu gençlere varlığınızla destek olmak için PaTuTi’nin oyunlarını izleyebilirsiniz (PaTuTi’nin yeni oyunlarını sosyal medya hesaplarımda duyurmaya devam edeceğim). Hatta Paris’e tatile gelmiş biriyseniz, bir-iki saatinizi PaTuTi’nin eğlenceli oyunlarına ayırırsanız, inanın bu sizin için de unutulmaz bir deneyim olacaktır. 

Sanatla kalın, sanatı yaşatın…


Mutlu günler.

 

Author

1 Comment

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.