(Son Güncelleme: 04.01.2020) Paris’in en meşhur, en turistik restoranlarından biri olan Chartier hakkında çok daha önce bir yazı yazmaya niyetliydim ama Cüneyt Ayral‘ın kitabı “Benim Paris’im“in yayın öncesi taslağını okuduğumda kitapta buradan da bahsedildiğini görünce etik olarak kitabın çıkacağı güne kadar beklemeye karar verdim. Eh, kitap çıktığına göre artık ben de size Chartier’den bahsedebilirim.
Chartier, 9. arrondissement’da, 8 ve 9 numaralı metro hatlarının geçtiği Grands Boulevards istasyonunun hemen yakınında bulunan, oldukça parizyen ama bir o kadar da turistik bir Fransız restoranı. Tam adı “Le Bouillon Chartier” olan bu restoran kısaca Chartier (şartiye ya da şağtiye) olarak anılıyor.
1896’da Frédéric ve Camille Chartier kardeşler tarafından açılan ve o günden beri de aynı yerinde hizmet vermeye devam eden Chartier, gerek “Belle Epoque” dönemine ait etkileyici dekorasyonuyla, gerekse son derece makul fiyatlarıyla günümüzde de çok tercih edilen restoranlardan biri.

blank
Restaurant Bouillon Chartier
Grands Boulevards istasyonunda inip, Musée Grevin‘in sağ tarafında, caddeyi dik kesen Rue de Faubourg Montmartre’a girdiğinizde az ileride soldaki girişten ulaşılan Chartier’nin size önerdiğim yeri yol üstündeki yeni açılan bölümü değil, içerideki avluda bulunan asıl restoran kısmı. Burayı kaçırmanız imkansız çünkü çoğu zaman kapısında uzun kuyruklar oluyor ve kuyrukta bekleyenlerin çoğunluğunu da turistler oluşturuyor. Eğer normal yemek saatleri dışında giderseniz kuyrukla karşılaşma riskiniz daha az olacaktır ama öğlen 12:00-14:00 akşam 18:00-20:00 arası giderseniz büyük olasılıkla uzun bir kuyrukta beklemeniz gerekebilir.
Chartier’nin döner kapısından içeri girdiğinizde yaklaşık yüz yıl geriye gidiveriyorsunuz. Yüksek tavanlı, son derece hoş ortamında her an bir köşeden Clark Gable ile Greta Garbo çıkıverecekmiş gibi geliyor.
Özellikle, eskiden Şehir Hatları vapurlarında ya da trenlerde bulunan koltuk üstü eşya koyma bölümlerini andıran pirinç askılıklar ortamın daha, şık daha estetik görünmesini sağlıyor. Yüksek tavan ve aynalar da ferahlık duygusunu pekiştiriyor. Burada çalışan garsonlar turistlere hizmet etmeye alışkın oldukları için İngilizce bilmeniz halinde kolaylıkla sipariş verebiliyorsunuz.

blank
Restaurant Bouillon Chartier
Menüdeki yemekler için, Fransız mutfağının turistler için yorumlanmış hali diyebiliriz. Antreler 1,80€-6,80€ ana yemeklerse 8,50€-13,50€ aralığında diyebiliriz ki bu rakamlar böylesine hoş bir mekan için son derece makul. Ayrıca buradaki garsonlar fazla turist ağırladıkları için etlerin “iyi pişmiş” talep edilmesine alışıkınlar. Bilen bilir, Fransızlara göre iyi pişmiş et et değildir; iyi pişmiş et sipariş ettiğinizde başka restoranlarda garsonlar size tuhaf tuhaf bakarlar. Buradaysa “hıııı” diye anlayış gösterme lütfunda bulunuyorlar 🙂
Chartier’de yemeklerin çok lezzetli olduğunu düşünmüyorum. Sadece fiyat & kalite dengesi açısından ve böyle bir mekanda yemek yemek bakımından tatminkâr diyebiliriz. Sonuçta Paris koşullarında üç kuruş on paraya bu tarz bir mekanda iyi-kötü Fransız yemekleri yemek için Chartier tercih edilebilecek yerlerden biri.
Yanılmıyorsam ben burada 5-6 kez yemek yemişimdir. Bir keresinde İstanbul’dan gelen misafirimiz sevgili Ömer’le gittiğimizde ikimiz de aynı yemeği (rumsteak) sipariş ettik ve ikimiz de o gece fena halde zehirlendik 🙂 Uzun bir aradan sonra bu kez yine İstanbul’dan gelen kuzenim Pınar ve eşi Yunus’la gittik, üstelik Pınar hamileydi ama bu kez kimseye bir şey olmadı 🙂 Sonuçta Paris’in en bilinen turistik restoranlarından biri burası; iyi-kötü bu ünvanı da hak ediyor. Bizim yaşadığımız bir talihsizlikti diyelim.
blank
Restaurant Bouillon Chartier
Şimdi bunun üzerine Chartier’ye bir daha gider miyim bilmiyorum? Sanırım giderim çünkü çok güzel bir yer 🙂 Sonuçta Paris’in en bilinen turistik restoranlarından biri, iyi-kötü bu ünvanı da hak ediyor. Bizimkisi bir talihsizlikti diyelim…
Chartier yılın 365 günü açık. 11:30’da başlayan servis, gece 22:00’ye kadar devam ediyor. Dediğim gibi tam yemek saatlerinde gitmezseniz sırada beklemek zorunda kalmadan hesaplı bir şekilde makul bir yemek yiyip güzel bir atmosferi solumanın zevkini çıkarabilirsiniz.
Bu linke bakarak Chartier’nin güncel menüsü, fiyatlar ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almanız mümkün.
Chartier sonrasında yapabilecekleriniz içinse Grands Boulevards yazısını okumanızı öneririm. Bir de Montparnasse’da yeni açılan muhteşem şubeyle ilgili de ilk fırsatta bir şeyler yazacağım. Yolunuz düşerse oraya da mutlaka bir ara uğrayın….
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
Afiyet şeker olsun…
blank
Author

4 Comments

 1. blank

  Buraya mutlaka gitmek isterim ve gideceğim teşekkürler. Böyle geçmişi olan yerleri çok seviyorum… Ben birde şu restoranı buldum https://www.bouillon-julien.com burası farklı ama sanki isim benzerliği mi var bilemedim… burasıda çok eskiymiş. Siz de belki gitmek istersiniz…
  Sevgiler…

 2. blank

  Ahmet bey çok güzel bir restorandı. Çok memnun kaldık, yemekleri güzel ve fiyatıda uygundu. Ortam çok güzeldi . İyiki yazmışsınız bu yazıyı. Çok faydalı oldu. Öbür restoran bouillon-Julien e de gittik. Teşekkürler. Herkese tavsiye ederim. Sevgiler

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Memnun kaldığınıza sevindim. Deneyiminizi bizlerle paylaştığınız için ben teşekkür ederim.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.