(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’e ilk geldiğimde, uzunca bir süre şehrin altını üstüne getirdim ama ne hikmetse Paris’in -neredeyse- kalbindeki bu Türk mahallesinden hiç haberim olmadı. Çünkü Paris’in en sevdiğim bölgelerinden biri olan Grands Boulevards‘ta en fazla Grand Rex‘in oraya kadar yürüyor, buradan ya geri dönüyor ya da metroya binip başka yerlere gidiyordum.

Ama bir gün bir öğrendim ki Paris Türk Mahallesi şehrin tam kalbindeymiş! O zaman kalkıp keşfe çıkmak kaçınılmaz oldu ve Paris’e yerleşmemin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmişken burayı da gezip tanımış oldum.

Aslında Paris’te yaşayıp Paris’in nimetlerinden yararlanmak her zaman için önceliğimdir. Hatta Fransızca öğrenme sürecinde Türkçe ortamlardan olabildiğince kaçan biri olarak ne Türk mahallesi arama derdim oldu ne de Türkiye’den gelmiş birileri ile arkadaşlık edinme derdindeydim. Buraya geldiğim ilk günden itibaren bir kere bile yalnızlık duygusu hissetmedim. Hele hele “vatan hasreti” aklımın ve yüreğimin köşesinden bir kez olsun geçmedi. Yine de yurt dışında bir yerlerde Türklerin yoğun olduğu bir bölgeyi gezmek elbette ki enteresan bir deneyim olabilirdi. Eh tabii insanın kendini vatanında hissedip hissetmeyeceğini de merak ediyordum. O yüzden kalktım gittim.

Strasbourg Saint-Denis metro istasyonun hemen yanı başında, koskocaman bir zafer takı kıvamındaki kapının (Port Saint-Denis) bulunduğu sokağa yani Rue du Faubourg Saint-Denis’ye girerek ulaşacağınız bu bölge gerçekten enteresan. 10. arrondissement‘da, 2. arrondissement‘ın hemen yukarısında, yani şehrin merkezi bir konumunda, bu kadar güzel bir mahallenin nasıl bu şekilde gettomsu bir görüntüye büründüğüne şaşırıveriyor insan. Önce dükkanların Türkçe tabelaları hoşunuza gidiyor, hele ki yan yana olmaları epey keyifli bile geliyor ama çok geçmeden mahallenin profilini kavrayınca “neden hep böyle olmak zorunda?” diye düşünüyor insan. Yani nasıl anlatsam… Neyse, anlatmayayım, siz ne demek istediğimi anlayacaksınızdır zaten. Türkçe öğrenen exchange arkadaşlarım burayı çok seviyor. Eh tabii onlara “otantik” geliyor Paris’in ortasında böyle bir yer. Ben yana yakıla “Ama Türkiye böyle bir yer değil, bizim hayatlarımız böyle değil, çok daha güzel” diyorum ama yavaş yavaş kabul etmem gerekiyor ki, galiba Türkiye artık böyle bir yer aslında…

Yine de bu mahalleye 2-3 ayda bir gitmek için nedenim elbette ki oradaki Türk marketleri oluyor. Gerçi çok nadir ihtiyacım oluyor ama bazen Türkiye’deyken vazgeçilmezim olan bazı market ürünlerini burada bulabilmek iyi geliyor itiraf etmeliyim. Hele ki “pötibör” krizim tuttuğunda 🙂 Biliyorum “petit-beurre”ün membağı aslında Paris ama çocukluğumun “pötibör”ünü hiçbir şeylere değişmem, kimse kusura bakmasın 🙂

Paris Türk Mahallesi – Rue du Faubourg – Saint-Denis

Cadde boyunca (Rue du Faubourg Saint-Denis) birkaç tane market var, sadık bir müşteri olduğumdan, ilk gün şans eseri gittiğim markete Epicerie du Faubourg’a gidiyorum her seferinde. Eminim diğerlerinde de aradığım şeyler vardır ama işte bir kere bir yere gittim mi, hep aynı yerden alışveriş yapan biriyim. Benim gibi bu kadar değişikliği seven birinin bazı konularda takıntılı olması enteresan 🙂

Caddedeki tüm dükkanların Türklere ait olduğunu düşünmeyin. Fransızlar, Araplar ve binbir değişik milletten insanların dükkanları ve mağazaları bulunuyor burada. O yüzden her dükkana “merhaba” diye girmek biraz riskli. Biz bir keresinde bir kasaba öyle selam verelim dedik, adam boş boş baktı haliyle. Yine de pek çok dükkanda Türkçe konuşmak çok keyifli. Sonuçta iyi insanlar ve haliyle “müşteri velinimet” her zaman.

Sokak boyunca ilerlerseniz ilk sola döndüğünüzde, biraz ileride sağda Mevlana Kitapevi var. Gerçi ben 3-4 ayda bir Türkiye’ye gittiğim için Paris’te Türkçe kitap almaya ihtiyaç duymuyorum ama belki siz aradığınız bir şey olursa burada bulabilirsiniz. Pek fazla seçenek yok ama az önce Paris Metrosu‘ndan çıkmış birinin böyle bir yerde Türkçe kitaplara rastlaması hoş bir duygu. Zaten ben buraya sadece bir kez keşfetmek için gitmiştim. Onda da çay ikram ettiler sağolsunlar, üstüne bir de ney çalışması dinleme şansım olmuştu. Paris’te daha eski ve çok kaliteli bir kitapçı varmış vaktiyle ama benim ilk yerleştiğim zamanlar kapanmış ne yazık ki; ben yetişemedim ona.

Paris Türk mahallesi fazla büyük değil. Aslında Türk mahallesi demek de ne kadar doğru, bilemiyorum. Türklerin yoğun olarak bulunduğu bölge demek daha doğru olacaktır. Eh tabii bir de Türkiye’den gelen binbir türlü etnik kökene sahip vatandaşların çeşitliliğini hesaba katarsanız…

Sokak boyunca yürürken sağ taraftaki dar sokaklardan birinde rastlayacağınız, “kasetçi” görünümlü “müzik market” çok şaşırtacak sizi. Beni şaşırtmıştı da… Hayatta dinlenmeyecek şarkıcıların albüm kapaklarının boy boy resimlerini görmek çok enteresan bir duygu.

Paris Türk Mahallesi – Rue du Faubourg – Saint-Denis
Biraz daha ilerilere yürüyüp, sağlı sollu sokaklara dalarsanız birdenbire kendinizi Afrika’da zannetmeniz işten bile değil. Nasıl yoğun bir zenci nüfus var inanamazsınız. Ve bu insanların hepsi neden yan yana dizilmiş kuaför bozması yerlere doluşup itiş kakış saç yaptırıyorlar, insan anlamakta güçlük çekiyor. Ben bu sokaklardan bir iki kere geçtim; mümkünse bir daha yolumu düşürmem oralara. Paris’in Öteki Yüzü pek ilgimi çekmiyor çünkü; belki çok sonra, çok sonra…
Yine de bir Grands Boulevards yürüyüşünde yolunuzu uzatıp da Grand Rex‘i filan geçip buraya gelirseniz bu mahalleyi görmeniz ilginç olabilir. Hem belki Paris’te yaşıyorsunuzdur ve Türkiye’den özlediğiniz lezzetleri tatma ihtiyacı duyuyorsunuzdur; mümkün. Ya da yurt dışında yemek yiyeceğiniz, damak tadınıza uygun bir yerler arıyorsunuzdur?
Bu sokakta çorbacısından dönercisine, restoranından kahvehanesine iyi kötü epey bir seçenek mevcut. Ana cadde (Rue du Faubourg Saint-Denis) girişinde, biraz ileride sağda Derya Restaurant var, içlerinde en düzgünü o. Sonra İstanbul Pizza Grill’in pideleri çok güzel, tavsiye ederim ama yemek sonrası çay servisi yapmadıkları için kendilerini -kendi çapımda- protesto ediyor, bu büyük eksiklikleri nedeniyle haklarında tanıtım yazısı yazmıyorum 🙂 Sonra bir de Genç Urfa Dürüm var, sokağın girişinde, az ileride solda. Orası da küçük ama oldukça popüler bir yer. Adana’da ve künefede iddialılar. Sonra yine ara sokaklardaki küçük büfelerde açma, poğaça, börek gibi tatlar bulmanız mümkün. Burası Paris’te olup da ille de kendi memleketimin yemekleri diyenler için önemli bir bölge yani. Bense Türk yemeği yemek istediğimde buralardan çok Canal Saint Martin‘deki, Paris’te  en sevdiğim Türk restoranı olan Labranda Restaurant‘a gitmeyi tercih ediyorum.
Rue du Faubourg Saint-Denis’den kuzeye yürürseniz Gare de l’Est‘e çıkıyor, onun biraz üst tarafı da Gare du Nord zaten. Ben pek sevmem o taraflarda dolaşmayı ama güneye doğru geri dönüp aşağılara inerseniz Etienne-Marcel tarafından Châtelet‘ye ulaşabilirsiniz. Belki öyle daha keyifli olabilir. Yolunuzun üzerinde Paris’in En Kısa Sokağı olacak bir de buralara gelmişken Passage du Caire ve Passage du Grand Cerf pasajlarını görseniz iyi olur.
Sonuçta öyle ya da böyle, iyisiyle kötüsüyle şehrin göbeğinde bir Paris Türk Mahallesi burası. Aklımızın bir köşesine not etmekte fayda var. Dünyanın binbir türlü hali var malum; bulunsun; lazım olur belki bir gün size de. Hem sırf Port Saint-Denis’yi görmek bile değişik gelebilir. Kaldı ki son dönemde burada yeni yeni pastaneler ve gençlerin yoğun rağbet ettiği popüler mekanlar açılıyor, ortam gün geçtikçe güzelleşiyor.
“Daha güzel günlere, daha güzel yarınlara” diyorum o zaman; “kendimizi daha güzel temsil edebildiğimiz yaşamlara” bir de…
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Yazar

6 Yorum

  1. Bu mahellenin durumunu kabullenmek zor. Turkiye'nin 5 yil icinde buraya benzeyecegini de kabullenmek zor. Ama olsun burasida kendine gore kullanisli bir yer.Zaten bu caddenin sol tarafi (ana cadde olan kismi)'nda turk sinemasi var. Ayretten su an adini hatirlayamadigim/bilmedigim adana yapan super bir yer var. Yeri gayet kucucuk olan ama lezzeti busbuyuk olan cok iyi bir yer. carrefour market'in caprazi'nda (umarim yalnis degildir) gitmenizi oneririm.

  2. Ahmet Bey bende çok yakında Paris e yerleşmeyi planlıyorum. danışmak istediğim bir iki şey var. bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. size ulaşabileceğim herhangi bir mail adresi yazabilir misiniz

Yorum Yazın