(Son Güncelleme: 12.01.2018) Yüzölçümü bakımından Paris gibi küçük bir şehirde bir tanesi araç, altı tanesi yolcu olmak üzere toplam yedi tane ana tren garının olmasını hâlâ aklım almazken, bu yazıda bir başka gardan, Gare de Lyon’dan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak 1849’da hizmet vermeye başlayan Gare de Lyon (gar dö liyon ya da gağ dö liyon) günümüzdeki formuna 1900 yılında, meşhur “Uluslararası Fuar” döneminde ulaşmış ve o tarihten bu yana Paris’in güneydoğusuna kalkan trenlerin ilk ve son hareket noktası olmuş.

Gare de Lyon

Gare de Lyon, muhteşem orta çağ kasabası Provins yönüne hareket eden banliyö trenleri; Paris ile Lyon, Dijon, Besançon, Marsilya, Nice gibi Fransız şehirlerini bağlayan şehirlerarası trenler ve LüksemburgCenevre, Zürih, Lozan, Milano, Venedik gibi Avrupa şehirlerine kalkan uluslararası hızlı trenler (TGV) olmak üzere toplamda yıllık 80 küsür milyonluk yolcu sirkülasyonuna ev sahipliği yapıyor. Hızlı tren – TGV online tren biletlerinizi, aşağıdaki banner üzerinden, Fransa’nın TCDD’si olan SNCF’in resmi web sayfasından  alabilirsiniz.

Gare de Lyon bu özelliği ile Paris’in üçüncü büyük tren garı olma özelliğini taşıyor. Sadece şehirler arası ve uluslararası trenler hesaba katıldığında ise yıllık 30 küsür milyonluk kapasitesiyle Paris’in ikinci işlek garı ünvanına sahip.

Gare de Lyon
12. arrondissement‘da bulunan gar binası özellikle görkemli saat kulesi ile oldukça etkileyici bir görüntüye sahip. Gare Saint-Lazare gibi gar önü ve çevresi oldukça keyifli; Gare du Nord ve Gare de l’Est kadar tekinsiz bir atmosfere sahip değil çok şükür.
Sanıyorum Gare Saint-Lazaredan sonra en sık kullandığım gar burası. Buradan geçmiş dönemde Marsilya ve Lyon’a yaptığım yolculuklar ve Cenevre’den gelen arkadaşım Arzu’yu, Stuttgart’tan gelen arkadaşım Meral’i karşıladığım ve uğurladığım yer olması bakımından bende güzel anılara sahip bir yer.
Le Train Bleu Restaurant ve Montreaux Jazz Café
Gare de Lyon
Zaten dışı kadar gar binasının içi de oldukça görkemli. Özellikle sağ tarafında bulunan büyük saat kulesi, gar binasına temel karakteristik havasını katıyor. Garın ön tarafındaki meydan oldukça hareketli.
Gare içinde pek çok kafe ve restoran seçeneği yanında alışveriş imkanı sunan butikler ve mağazalar da bulunuyor. Yeme içme konusunda ise size çok özel bir yerden söz etmek istiyorum: Le Train Bleu… Burada -biraz abartılı bir şıklık içinde- yüz yıl öncesine yolculuk yaparak özel bir yemek yiyerek, unutulmaz bir anıya imza atmanız mümkün.
Gare de Lyon

22 peronu ile oldukça büyük bir gar olan Gare de Lyon, ana katta iki holde hizmet veriyor; o nedenle eğer buradan bir trene binmeniz gerekiyorsa yukarıdaki resimde gördüğünüz büyüklükte bir holün daha diğer salonda olduğunu hatırlatmak isterim; sonra son dakikada fark edip trene koşturmak zorunda kalabilirsiniz bizim gibi 🙂

Bir diğer hol de alt katta bulunuyor ama bu kattaki peronlar RER‘e ayrılmış durumda. RER A ve RER D trenleri de Gare de Lyon’un altından geçiyor. Ayrıca 1 ve 14 numaralı metro hatlarının da bu garda istasyonu mevcut. Bu arada 1 numaralı hattın 1900’den beri bu garın altından geçtiğinin de altını çizmek isterim…

Hall 1 – Hall 2 Bağlantı Koridoru
Gare de Lyon

Ayrıca Paris’teki diğer garlar gibi burada da ücretsiz Wi-Fi hizmeti veriliyor. Garın toplamda üç ana salonu bulunuyor, bunlardan ikisi girişte, üçüncüsü ise yerin altında bulunuyor. Yukarıdaki iki ana salon çok güzel bir koridorla birbirine bağlanıyor. Ayrıca bu salonlar (hall) arasında peron boyunca bir bağlantı geçişi daha bulunuyor.

Konaklama açısından bu bölge özellikle RER A ve Ligne 1 hatları ile bağlantılı olmasından dolayı önerilebilir bir konumda. Seine Nehri kıyısında olması bakımından da avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Gare de Bercy’nin hemen dibinde, Gare d’Austerlitz‘in de karşısında olması bakımından bu garlara aktarma yapmanız gerekiyorsa lokasyon olarak ideal olabilir.

Gare de Lyon

Nation‘a ve Bastille‘e yakınlığı, Jardin des Plantes ve Promenade Plantée – Coulée Verte gibi park ve yürüyüş parkurlarına olan mesafesi de gayet ideal. Bu bölgeyi dolaşıyorsanız ya da bu bölgede konaklıyorsanız Paris’in rengarenk sokaklarından biri olan Rue Crémieux‘yü de görmenizi öneririm.

Umarım siz de yakın bir gelecekte bu gardan bir trene atlayıp Fransa’nın ya da Avrupa’nın birbirinden güzel şehirlerine yolculuk etme şansı bulur ya da Gare de Lyon civarında konaklayarak Paris’in her noktasına kolayca ulaşma olanağı sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gare de Lyon

Bu arada, kişisel olarak ben konaklama için Paris’in batı tarafının daha ideal olduğunu düşündüğümü belirtmeden geçemeyeceğim ama bu bölgenin uygun konaklama seçeneği bulunduğunda tercih edilebilecek yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Paris’te konaklama konusunda detaylı bilgi içinse Paris’te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısına bakabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: 75012 Paris

Paris’teki Diğer Ana Tren Garları:
– Gare du Nord
– Gare Saint-Lazare
– Gare de l’Est
– Gare Montparnasse
– Gare d’Austerlitz
– Gare de Bercy

İlgili Yazılar:
Le Train Bleu
Promenade Plantée

Yazar

Yorum Yazın